Kako je sinoć javio Defencenews.com, posle skoro godinu dana spekulacija šta će se dogoditi sa borbenim avionima F-35 namenjenim Turskoj nakon izbacivanja te zemlje iz JSF programa zbog kupovine ruskog raketnog sistema S-400, dobili smo odgovor. Američko ratno vazduhoplovstvo kupiće osam F-35A (verzije sa konvencionalnim poletanjem i sletanjem) prvobitno namenjnih Turskoj kao deo modifikacije nabavke od Lokid Martina koja ukupno iznosi 862 miliona dolara i u kojoj će se takođe naći dodatnih šest F-35A proizvedenih originalno za USAF.
Prema planu koji je sinoć potvrdilo američko Ministarstvo odbrane, letelice namenjene Turskoj biće modifikovane kako bi se dovele na USAF standard.
Defensenews.com navodi da će novac za ovu tranšu doći iz budžeta za 2020. godinu ministarsva odbrane namenjenog za proizvodnu seriju 14. Kako je prethodno objavljeno, Pentagon i Lokid Martin su za serije 12, 13 i 14 postigli dogovor o ceni od 77.9 miliona dolara po avionu.
Turska je kao jedan od partnera u programu F-35 finansijski pomogla njegovom razvoju uloživši oko 1,25 milijardi dolara a deset njenih kompanija proizvodi 937 različitih delova za ovaj avion. Turske firme bi trebalo da su po planu već eliminisane iz lanca snabdevanja dok prve procene govore o tome da će to tursku ekonomiju koštati oko 9 milijardi dolara koliko bi navodno njena vazduhoplovna industrija zaradila tokom trajanja programa. Sa druge strane, SAD će imati gubitak od oko 600 miliona dolara a jedna od posledica ovakvog poteza je usporavanje proizvodnje do 75 F-35 u narednih godinu dana što je takođe procenjeno kao minimalni negativni uticaj ako se uzme u obzir veličina čitavog posla.

Do sada je Turska naručila osam F-35. Primopredaja, tada prvog od 4 proizvedena primerka, izvršena je krajem juna a prvi turski pilot imao je svoj prvi let krajem avgusta 2018. godine. Planirana je bila nabavka 100 aviona F-35A vrednih 11 milijardi dolara od kojih bi 30 stiglo do kraja 2022. godine a postojao je i interes za 20 F-35B koji bi mogli da baziraju na novom domaćem amfibijskom jurišnom brodu (ujedno i LHD – landing helicopter dock) TCG Anadolu (L-408) koji je porinut 7. februara 2018. i koji bi trebao biti uveden u upotrebu sledeće godine.
Pored činjenice što su 4 F-35A koji se nalaze u američkoj vazduhoplovnoj bazi Luke formalno vlasništvo Turske, SAD ih do danas nisu isporučile. Obuka šest turskih pilota obustavljena je početkom juna prošle godine ali je tada obuka pripadnika vazduhoplovno-tehničke službe nastavljena jer oni nisu imali pristup osetljivim informacijama o avionu. Krajem jula prošle godine kompletan turski kadar angažovan na ovom projektu napustio je Ameriku.
Nabavkom F-35 Turska je nameravala da zameni lovce-bombardere F-4 Phantom II a takođe bi nadopunila svoju značajnu flotu višenamenskih borbenih aviona F-16 Fighting Falcon.
Turska trenutno poseduje oko 239 F-16 a neke procene govore da je borbeno spremno samo polovina od tog broja. Poslednje informacije govore o tome da Turska trenutno nastoji da obezbedi što više rezervnih delova jer postoje naznake da će u budućnosti biti poteškoća doći do njih. Na ne baš dobar procenat borbene gotovosti borbene avijacije uticao je i smanjenje broja pilota zbog toga što je deo njih ili otpušten ili uhapšen zbog učešća u neuspelom vojnom puču koji je izveden 2016. godine.
Tango Six je već analizirao uzroke i posledice izbacivanja Turske i JSF programa zbog njihove odluke da ne odustanu od kupovine ruskog raketnog sistema S-400 kome smo takođe posvetili iscrpnu analizu. Kako je Tango Six izvestio sa prošlogodišnjeg sajma u Parizu sa zvanične prmijere Turskog TF-X programa borbenog aviona 5. generacije, ova zemlja već od marta 2015, kada je i započela program, planira da se osloni na sopstvene resurse. Nedavno je želju za nabavkom aviona F-35 izrazila i Grčka.
Zoran
… I duša u raj
Milos s
Nista se tu nece desiti ,jednostavno svet se menja nove i stare sile se vracaju na svetsku scenu. Amerika vise nije svetski hegemon Rusija niizbliza tako mocna kao SSSR i u prazan prostor ulaze regionalne sile poput Turske,Indije ,Iran,…….cak se i Engleska vraca na stare staze…….Ocekujem da ce na kraju Turska i Rusija dogovoriti zone uticaja uz amin Amerike kojoj ostaju njene a sve na stetu Irana…..ocekujem da ce Iran biti gubitnik u toj novoj podeli sveta.Sto se tice nabavke F35 mislim da su Turci vrlo dobro procenili sta im treba i kako da ostvare svoje vojne ciljeve, ipak su oni vekovima vojna sila i sigurno znaju ratovati. U zapadnim novinama jos od pre nekoliko godina su se pojavile optuzbe da je Turska sve ovo unapred planirala i da su kupovali za f16 sve do cega su mogli doci od rezervnih delova, naoruzanja,… I da su mirni sto se toga tice duzi niz godina sto je i potvrdio i njihov ministar odbrane!!! A pretpostavka je da ce f16 sa S400 jos bar 10 godina uspesno braniti nebo turske. Gen. proba toga je bila obaranje su22 i na kraju se uspesno zavrsila….Izgleda da su shvatili da su preskupi avioni 5generacije cisto bacanje para i da u sustini su isto sto i 4 ,4+,generacija. PVO tehnologija je naglo napredovala i sve stelt,novi radari,elektronika, …nemogu pomoci jer se nemogu sakriti,pobeci,izmanevrisati, od pvo. A nemoze ni f16 pa cemu ih onda kupovati? Deo sredstava su iskoristili za svoj program bespilotnih letilica dronova,raketne i dalekometne artiljerije, projektila,…..koji su uspesno zamenili jurisnu i bombardersku avijaciju. Vrlo jeftina zamena ,otporna na gubitke, samo je pitanje kolika je mesecna proizvodnja!!!! Uglavnom napavili su haos i u Siriji i U Libiji sa bespilotnim l. I dronovima. U Siriji su zaustavili i pacifikovali asada i Rusiju a u Libiji oduvali Haftara. Kopnena vojska uglavnom miks vrlo stare tehnike i malo nove ali prema protivniku vrlo pametno rasporedjdjeno. Sirija najbolje sto imaju, Libija krsevi …….A takvi su i protivnici…….Mislim da nasi stratezi i planeri imaju sta nauciti odnosno kopirati i primeniti u nasoj vojsci. Malo je verovatno da cemo imati 10miliardi$ da opremimo vojsku kako bi zeleli a definitivno moramo,jer na horizontu se valja oluja,……..A ovo je kao nekakva doktrina za zemlje sa ogranicenim resursima..,…
David
Kao zamena za F4 turci mogu da kupe 2 eskadrile SU35 rusi ne bi imali nikakav problem da im prodaju.
Ali kupovina jos nauruzanja od Rusije, Tursku bi dovela u veliki problemi jer oni svom sastavu imaju dosta zapadnu tehniku tako da bi tesko nabavljali rezervni delovi.
Mislim da Rafal bi mogao da bude sasvim dobro resenje ako francuzi prihvatu da im prodaju.
Danilo
Nitko ne kupuje S-400 ako ga misli koristiti protiv Rusije, jer bi se moglo dogoditi da u klucnom trenutku sistem „ne radi“. ;-) Isto tako nitko ne kupuje Patriot ako ga misli koristiti protiv Amerike ili zapadnih saveznika – iz istog razloga. Generali, u principu, nisu glupi. Ako je donijeta odluka o kupnji S-400, onda to znaci da im treba sistem kojeg mogu upotrijebiti protiv zapadnih saveznika. Navodno su ga vec testirali protiv svojih F-16. Vjerojatno im treba nesto za sto mogu biti sigurni da ce raditi protiv Grcke, Izraela, Cipra ili cak Amerike. Isto tako, izgleda da je Turcima vaznije imati S-400 nego F35, tako da se ne bih cudio da je to dobro izvagana odluka.
Nikola
Gde Francuska da im proda Rafale kad su Turska i Francuska zamalo zaratile pre neki dan, a Francuzi ucestvovali u bombardovanju turske baze i unistile baterije Mim 23 Hawk.
Alan Ford
cudne odluke turske su njenu avio industriju ugrozile, a nabavka s-400 je za tursku vruc krompir,
svadja sa izraelom, eu, su lose stvari a ako usa mlatnu tursku sankcijama bice veselo, mislim da turska od mediteranske super sile bespotrebno tone ka islamizmu,
da li pak nabavka ruski aviona moze da nadomesti f-35, moje misljenje ne, a i situacija oko aja sofije ce podici pozornost ruske strane
Гвоздени пук
Одговор је врло једноставан. Покушај пуча у Турској је диктира споља, од стране каубоја. Сада им се Ердоган свети. Турска је сувише значајна за НАТО. За каубој нарочито, због базе Инџирлик, Црног Мора, Средоземног мора као и муслиманско света. Губитком Турске у НАТО пакту, ништа више не би било исто.
DF
F35 je smece , I to ce se ubrzo videti
AL-41F1
@Гвоздени пук
Nije puc diktiran „od strane kauboja“ nego je turksa vojska PO USTAVU imala pravo, cak i OBAVEZU da intervesnise protiv islamizacije republike i protiv de-sekularizacije i diktature. Na zalost nije im uspelo, a Turska drzavnost se konsekventno urusava iz dana u dan.
Гвоздени пук
@AL-41F1 Не бих ја узимао здраво за готово ту званичну верзију којом се неко пере од одговорности. Ретко где у свету се такве ствари догађају без уплива са стране. Било како било, неће изостати динамике у догађајима у том делу света.
Mayer
Turska vojska je od stvaranja republike i nacionalne drzave vise puta intervenisala drzavnim udarima tako da price o uplivu sa strane dolaze iz repozitorija teorija zavere. U Turskoj se vrsi odredjena islamizacija i osmanizacija republike vec 15 godina ili nesto vise, veoma intenzivno. Protiv toga je oduvek bila nacionalisticka, sekularna Turska olicena u vojsci i tankom sloju gradske elite (najcesce obrazovane na zapadu). Kemal Ataturk je stvorio republiku i glavni grad izmestio za Ankaru da raskrsti sa rustikalnim, nazadnim carstvom a u zelji da tehnoloski i vojno sustigne zapadne evropske drzave. Otuda Turska kasnije ulazi i u NATO. Danas medjutim, debelo u 21. veku, tamo ponovo vlada stara osmanska ekipa koja je manje nacionalisticka (u smislu evropske nacionalne drzave) ali se jako zalaze za osmanizam i islam umesto sekularnosti.
AL-41F1
@Гвоздени пук
Jedini koji imaju potrebu da se „peru od ogvornosti“ su vlasti Turske, niko drugi. Da se nije vrsila islamizacija i nazadovanje republike, ne bi se niko iz vojske bunio. Da li je bilo asistencije sa strane? Pa verovatno jeste, ali ne mozete „asistirati“ nesto ako potreba za tim ne postoji, zar ne? Sto je najgore, bolje bi bilo 30 puta da se te unutrasnje promene nisu desile.
Miloš77
@Gvozdeni puk
@Mayer
@AL-41F1
Upravu ste svo troje. Niko ne pokušava puč tamo gde je stabilno, nego tamo gde postoji dobar razlog kao što je bio i sada je u Turskoj. I nijedan puč se ne radi bez ekstra podrške strane sile koja je često prelomna za takvu opasnu odluku koja može da se pretvori u civilni rat. Nije to teorija zavere nego logičan tok takvih dešavanja.
Гвоздени пук
@AL-41F1 Да ме не схватите погрешно, ја немам намере да браним Ердогана и мислим да је нанео пуно зла свом народу а и околним народима. Не мислим ништа добро о њему. Можда се прерачунао, помислио да је моћнији него што јесте и сад нема повратка за њега. У сваком случају том региону а и шире предстоји доста турбуленције. Велико је преплитање интереса великих, а простор мали.
warrior
Putin je vec izjavio da je pitanje aja sofije unutrasnja turska stvar
AL-41F1
Ali trazi da se „nekoriscene“ pravoslavne crkve unutar Turske daju ruskoj PC ;-)
Ma glupava politicka odluka, kao da im pa fali dzamija.
Mayer
To nema naravno veze sa dzamijama (imaju ih verovatno milion) nego sa uvlacenjem u straznjicu religioznim ekstremistima pred izbore a takodje neka vrsta revizije politike Kemala Ataturka.
mateus
Ovo je jos jedan dokaz da vrhunske borbene avione sa slozenom tehnologijom i visokim zahtevima ne moze uspesno i u kracem vremenskom perjodu razviti jedna drzava a da ne govorimo o jedmoj korporaciji. Savremeni slozeni sistemi sa osetljivim tehnologijama zahtevaju mukotrpna istrazivanja i ispitivanja na zemlji i vazduhu iako tvorci tih tehnologija imaju ogromne finansije na raspolaganju. Da su kojim slucajem SAD same krenule sa projektom F35 njegov razvoj bi bio znatno duzi ne zbog nedostatka kadrova ili finansija vec sto ta drzava mora da izdrzava ogromni glomazni vojni aparat sirom sveta kao i ocigledna velika korupcija koja prati razvoj F35. Velika korupcija je pratila i razvoj F22 ali u mnogo manjem obliku u odnosu na F35. To je poslednji lovac koga su USA uspele samostalno razviti i bice veoma tesko ponoviti ubuduce tako nesto bez pomoci drugih kompanija iz inostranstva. Morace da vrse razne rezove u raznim sferama da bi razvili moderniji i bolji avion od F22. Pravi borbeni avion VI generacije predvidjaju tek za oko 40 godina. Za to vreme vrsice razne modernizacije postojecih lovaca. Ekonomisti sirom sveta i u samim USA predvidjaju veliki ekonomski kolaps u toj drzavi posle svih ovih dogadjaja u USA.
I Turska i USA imaju veliku stetu u medjusobnim odnosima. Turska naravno ima vecu stetu jer je ulozila svoje velike vojne i finansijske kapacitete. Mada gledano sa cisto bezbedonosne tacke gledista i upotrebe borbenih aviona F35 ne bi toliko doprineo moci turskog RV koliko novi tehmoloski standard. Vidimo iz ove analize T6 da su turski F35 verovatno nesto slabiji u odnosu na one kojim se snabdevaju ameri.
Turci su mnogo vise ojacali svoj vazdusni prostor kupovinom S400 u odnosu da su se oslonili samo na F35. Njihovom kupovinom su planirali da provociraju susede pogotovo Grcku jer su smatrali da je to pravi avion za duboko neopazeno prodiranje u vazdusni prostor suseda. Danas Libije sutra Grcke..
A svoj vazdusni prostor su obezbedili mocnim S400.
Da li ce svoje osvajacke zamisli pokusati da ostvare u budućnosti ne zna niko ali sve njihove misli za sada su okrenute ka tom cilju. Za sada je jos uvek rano da krenu otvoreno i frontovski na Grcku jer jos uvek nisu dovoljno spremni za tako nesto kao i trenutna situacija u regionu, ne mogu na vise frontova da vrse velike operacije odjednom. Zato ce raditi lukavo i po etapama na duze staze i kada drasticno ojacaju svoje RV. To ne kazem samo ja vec mnogi geopoliticari, eksperti i obavestajci. Sem ako ne dodje do potpune promene vlasti i osvajacke politike koja je sada na delu od Sirije do Libije a tu je i vrlo ozbiljan igrac Egipat.
AKO SE OVA VEST OSTVARI BICE TO PRAVA TERMONUKLEARNA BOMBA.
Kinesko ministarstvo inostranih poslova ima nameru da uvede sankcije i zabrani USA i korporaciji Lockheed Martin dalji uvoz iz Kine retke metale koji su kljucni u proizvodnji F-35 i Patriot. Lockheed Martin ima nameru da isporuci naoruzanje Tajvanu i ako se to desi bice dovedeno u pitanje dalja proizvodnja aviona F35. Kinezi imaju veliku ulogu u proizvodnji tog aviona i procenjeno je da Lockheed Martin uvozi oko 80% tih metala iz Kine bez kojih bi proizvodnja aviona dozivela pravi kolaps.
Ivan Uzice
Slazem se sve sto si napisao za turke. Oni sve rade na duge staze. Nama je jedina brana od njih Grcka. Nadam se da ni Grcka nece sedeti skrstenih ruku, vec da ce jacati vojsku.
mile
Po obicaju dobar napis sa zdravom logikom a poslednji pasus bas poslastica
AL-41F1
Politicki iznudjena odluka u oba smera. Turska vlast naravno vise mari za svoju licnu poziciju, nego za poziciju drzave kao celine. Sa striktno tehnicke strane, S-400 tu najbolje „popunjava rupu“ nedostatka kadra unutar RV, i tu nema govora.
Obizrom da je turska krenula u izgradnju velikog desantnog broda na bazi spanske Huan Karlos klase i planu je bio jos jedan, F-35B bi mogao pretvoriti ta dva broda u prave pravcate „nosace aviona“, ali od toga naravno nista(a bilo je planova).
Mogu losi odnosi sa SAD da kostaju tursku mnogo vise od F-35 i poslovnih saradnji. Mozda im inteziviraju borbe sa Kurdima, uvedu jos sire sankcije, nateraju EU da im uvedu sankcije…ma 100 cuda.
Sa druge strane, izbacivanje turkse iz NATO bi gotovo sigurno oslobodio prostora Rusima da izadju na Mediteran kad-tad iz svojih maticnih baza na Crnom Moru, sto SAD/NATO ni po koju cenu ne bi hteli(ja licno ne bi imao nista protiv), a Turska, tacnije Sultan to dobro zna i koristi svoju specificnu poziciju.
Cak i po poseti Srbiji vidi se da mu je Putin malo zavrnuo znate vec sta, prosli put je bilo „Kosovo je Turska i Turksa je Kosovo“, sada nista od toga, bio je kulturniji.
S jedne strane, ne vidim sta je drugacije vlast u Ankari mogla odluciti obzirom da im je bila ugrozena pozicija, a niko jos nije sisao sa vlasti, ako je imao opciju da ne sidje? Sa druge strane, bolje bi im bilo da nisu bas toliko drasticno menjali politiku.
Miloš77
Jedini razlog drzati Tursku i dalje u NATO je ne pravitu situaciju gorom nego sto jeste. Odrzati NATO stabilnost kakva je takva je danas sa Turskom i nadati se promeni vlasti u buducosti. Drugim recima bolje je danas imati Tursku kao mocnog, nepredvidivog, agresivnog clana tima, nego sve ali da je u necijem drugom timu.
Što se tih stotinjak turskih F-35 tice ne vidim nikakav problem za Amere. Rešeno je to pre nego sto su S-400 stigli time sto je Japan milom/silom narucio dodatnih sto komada a da im uopste nisu neophodni.
AL-41F1
@Milos77
Ja mislim isto to, ali videcemo dokle ce to ici.
E sad za Japan, pre ce biti da je njihovom voljom. Imace ili vec sad imaju glavnu ulogu u drzanju Kine na distanci, pa im svasta treba. Govorilo se kako nece nabavljati „ofanzivno naoruzanje“, pa eto nosaca aviona i krsterecih raketa. Militarizovace se oni jos poprilicno u naprednom periodu, a ne fali im kesa niti znanja. Jedino mi je cudno sto su prekinuli Aegis ashore program kada im treba poprilicno.
Miloš77
Za Aegis mislim da je sistem preskup da bi i njega i dodatnih 100 F-35 mogli da priuste a da neki tamo jednostavno ne popizde i kazu dosta.
Ili je sistem inferiorniji nego sto reklama tvrdi pa ne zele trosak za tako nesto, ili su im Ameri tako obecali da ne moraju a pazare Aegis ako nabave 100 F-35.
Amerika zeli da Japan preuzme vecu ulogu u balansu snaga sa Kinom, i mogucem neutralisanju kineske flote. Amerika takodje želi da japan učestvije i dalje od svojih obala u kritičnim situacijama sirom planete da bi manje svojih para i ljudi trosili. F-35 je idealan jer je umrežljiv sa americkim i australijskim F-35! To je jako vazno amerima za taj regon pa i silom globusa.
Ameri ce ionako svoj Aegis tamo da imaju na svojim brodovima.
Japanu jeste potrebno novo naoruzanje protiv Kine. Naoruzavaju se do zuba, Jesi video ovo supersonicno protivbrodsko krme od 900kg ?
https://fighterjetsworld.com/air/japan-develops-supersonic-stealth-missiles-that-can-outgun-chinas-defense-systems/22825/
Yoda
Zakuvava se oko gasa kod Kipra….
mateus
Al41f1
Ponovo vas obavestavam da je Rusija vec u Mediteranu punim svojim kapacitetom koliko je potrebno u ovom trenutku. Kakvo Crno More, Tutska i nato? U Crnom Moru su dovoljne snage Crnomorske flote da sprece bilo kakvo iznenadjenje od strane nato druzine. Ostali vrlo mocan deo flote je u Mediteranu. Rusija je davno upozorila da nato druzina moze da se sepuri u Crnom moru ali ako dodje do belaja zavrsice posao za nekoliko minuta. Jos nisi svestan koja sila je smestena na Krimu, u vodi i na kopnu i vazduhu. Upravo je Putin izjavio da ruska mornarica krstari sirom sveta sa 60 ratnih brodova. Vi i dalje ne mrdate iz Crnog Mora. Rusija je davno razbucala Bosfor samo treba naci pravu informaciju. Ko je taj ko ce danas da spreci ruske brodove da udju u bilo koji okean ili more na svetu. I kada je krntija kako se neki sprdaju sa Admiralom Kuznjecevim prolazila pored britanskih obala morali su da dizu uzbunu i salju Tajfune za svaki slucaj dok krntija nije otisla za Siriju pre koju godinu pred remont i modernizaciju.
Zasto ce turcima ti brodovi za borbene avione? Nije valjda za neku izlozbu vec za ostvarivanje osvajackih planova u skoroj ili daljoj buducnosti. Sultan se prerano razmahnuo u svojoj igri. Sadasnje stanje u njihovom RV nije bas za neka ozbiljnija osvajanja osim igranja dronovima koji ce biti uskoro zaustavljeni na tome se radi.
AL-41F1
Kojim punim kapacitetom? Gde su ti kapaciteti?
Bosfor ima ogranicenja za vojne brodove stranih zemalja i Turska ako zeli, moze staviti zabranu prolaza. Rusi ne mogu nista da urade, a da ne zapocnu otvoreni rat! Da bi Rusi stigli do svoje baze u Siriji moraju proci kroz Gibraltar koji kontrolisu Britanci i mogu ga zatvoriti kad hoce. Jedina alternitiva u tom slucaju im je severno more, skroz okolo Azije, pa Suetski kanal. Ko bi izdrzao takvu logistiku? Niko.
Rusima bi neuporedivo vise odgovaralo da imaju pristup i maticne baze na toplim morima, pogotovo Mediteranu. Odatle ne moze niko da ih „odsece“ od domovine. Oni to vrlo dobro znaju, zato igraju „oprezno“ za Turskom, inace bi ih isterali iz Crnog Mora, Sirije i severne Afrike koliko sutra. Ako mene licno pitate, ja bi radije Rusija ili Grcka da kontrolise ulaz u Crno More nego Turska.
Mayer
>> Bosfor ima ogranicenja za vojne brodove stranih zemalja
Da ali skoro pa nema ogranicenja za crnomorske zemlje! Turska nema realno mogucnost da spreci Rusiju da posalje bilo koji brod koji danas poseduje kroz Bosfor i Dardanele, dok recimo USA ne moze da posalje nosac aviona ili razarac u Crno more jer takvo plovilo prelazi limit od 15K tona dozvoljen za necrnomorske zemlje. https://en.wikipedia.org/wiki/Montreux_Convention_Regarding_the_Regime_of_the_Straits
Ne mislite valjda da bi ondasnji Sovjeti dozvolili da ih Turska ogranicava u pristupu Sredozemlju?
Drina
@AL-41F1
Prolazak brodova kroz crnomorske moreuze regulisan je 1936. godine konvencijom iz Montre. Po toj konvenciji Turska ne sme da zatvori crnomorske moreuze sve dok ne stupi u rat sa drzavom ciji brodovi zele tuda da prodju.
Ogranicenja za vojne brodove koji prolaze kroz Bosfor ne postoje za drzave koje izlaze na Crno more, ogranicenja postoje za vojne brodove drzava koje ne izlaze na Crno More.
Zato americki vojni brodovi u Crnom moru mogu da provedu max. 21. dan, posle toga se rotiraju tj. jedan brod izlazi a drugi ulazi.
AL-41F1
@Drina
Krenuo sam da pisem listu prekrsaja/ignorisanja medjunarodnog prava od strane Turske ali sam odustao nakon poduzeg teksta. Ukratko, medjunarodno pravo nije nikakva garancija i to svi znamo.
Turska je i usla u NATO jer je SSSR trazio menjanje te konvencije.
Drina
@AL-41F1
Turska ne samo da ne moze da zatvori crnomorske moreuze za vojne brodove u miru, nego nema pravo ni da kontrolise vojne brodove koji tuda prolaze.
Pored toga, moreuzi se smatraju medjunarodnim vodama ( secate se frke oko Ormuskog moreuza), slicno je i sa crnomorskim moreuzima iako su pod turskim suverenitetom i dalje su pod rezimom medjunarodnih voda.
Zatvaranje moreuza kao pravo stoji na raspolaganju Turskoj, ali samo ukoliko Turska bude u ratu sa zemljom ciji brodovi zele tuda da prodju.
Konvencija iz 1936. postoji samo zato sto su i druge drzave koje izlaze na Crno more htele da ona postoji i da pise sve to sto pise u njoj. Od nastanka konvencija je vise puta dopunjavana. Svaka dopuna je opet bila zato sto su se sve drzave sa izlaskom na Crno more saglasile sa svakom tom dopunom, a ne zato sto ju je samo turska strana zelela. Turska sama ne moze da izmeni ni zarez u postojecem pravnom rezimu prolaska kroz moreuze.
Na kraju, ako i kada Rusiji ( ili bilo kojoj drugoj drzavi koja izlazi na Crno more) zasmeta postojeci pravni rezim prolaska kroz moreuze ( jer ga je np. Turska zloputrebila), istupice iz Konvencije i ona prestaje da postoji. Tada se na moreuze pocinje u potpunosti primenjivati Konvencija UN, a ona je dosta losija po Tursku nego postojeci pravni rezim. Turska zato jos uvek nije ni ratifikovala UN konvenciju, ali to ne znaci nista jer je ona ( zbog dovoljnog broja drugih drzava koje su je prihvatile i ratifikovale) stupila na snagu 1994. godine.
Dakle, Turska ne moze nista da uradi u miru osim da broji brodove koje Rusija, ili neka druga drzava koja izlazi na Crno more, salje kroz crnomorske moreuze.
Kriticar iz Kapelskih Kresova
mateus
predimenzionirani znacaj Rusije, da oni su velika sila, ali su bleda senka SSSR-a, koji je brod flagman njihove flote u sredozemlju, mozda nosac helikoptera Moskva, Andrea Dorea je za njega bojni brod, da ne bude zabune Cavour nosac aviona nosi ime bojnog broda iz II sv rata.
rusi su ozbiljno upropastili mornaricu u odnosu na SSSR i nisu znacajniji igrac ni na jednom moru, zamena za ostarelog Kuzu nema ga nigde, jedina svetla tacka je modernizacija najmladjeg broda klase Kalinjin Admirala Nahimova, da li ce imati para da srede i preostala tri Kirov, Frunze i Kalinjin ne znam, krstarice Slava su na respiratoru, ne znam sudbinu najbolje napadne podmornice pardon podvodne krstarice klase Kursk, isecen je ogroman broj stateskih podmornica Delta, pa cak i Tajfuna, koji je nosio rakete ss-n-20, rusi su shvatili da nemogu da prave morna-ricu, vec sisteme koji mogu da potope protivnicke mornarice, i to je SSSR jako dobro radio pa su rusi nastavili, npr stara dobra raketa AS-4 carier killer ako ne gresim Raduga 1000.
mateus
Al41f1
Nemam nameru da se bavim i crtanjem na ovom portalu. Ja vas smatram za malo ozbiljnijeg vojnog analiticara na ovom portalu nemojte me ponovo razocarati.
Da li bi Turska rizikovala potpuno unistenje ukoliko bi se usudila da zatvori Bosfor a rusiji od toga zavisi sami opstanak drzave? Budimo malo ozbiljniji. Sta bi se desilo da turci zatvore ruskim brodovima izlazak iz Crnog Mora a ruski vojnici su u opasnosti recimo u Siriji ili flota u Mediteranu zahteva pojacanje zbog nekog velikog sukoba u Sredozemlju? Hoce li Moskva to mirno posmatrati a ima sve kapacitete da sravni Tursku ako dodje do takve situacije. Kolektivna odbrana natoa i Turske danas je nemoguce. Ne toliko zbog medjusobnog sukoba vec polako shvataju da je svaki sukob sa danasnjom Rusijom osudjen na propast. Nikada USA nisu imali nameru da brane bilo koga u nato vec su svaku drzavu koristili za svoje licne interese jer im je SSSR bio trn u oku kao i danasnja Rusija. Drugo Rusija ima sva prava da prolazi Bosforom to se odnosi samo na strane brodove sa velikim deplasmanom. A zabrana prolaza za Rusku flotu bi bila objava rata.
Sledece ja cu vise verovati Putinu nego tebi koji imas labave informacije i menjas svoje stavove od danas do sutra. Do juce si bio za nabavku kinesko-pakistanskog lovca zatim si lutao sa nabavkom T50 danas si lupio i stavio slag na tortu moguce nabavke nrkakvih F18. Gde se mi tu uklapamo u svemu tome od finansija do upotrebe takvog jednog zahtevnog aviona. To je amaterizam. Mi nismo niti cemo biti Svajcerska ni za 100 godina kakvi nas vode. A za neke stvari treba i crtanje. Kad se bolje informises o kapacitetima ti se javi.
AL-41F1
Svaka ozbiljna drzava ne prepusta svoja sigurnosna pitanja nekim zakonima, nego se vodi mogucnostima. Zato su Rusi i aneksirali Krim jer ne bi da rizikuju. Pre nego sto krene lupetanje “nacionalnih manjina” setimo se da njih ima i u drugim delovima Ukrajine koji nisu imali tu srecu da postanu de-facto Rusija niti da im se upumpa 50 milijardi i poboljsa zivotni standard 3x.
Ja cu svoje misljenje menjati na osnovu okolnosti. Do skoro je pitanje odnosa SAD i NR Kine bilo pitanje nekih carina, taksi, nista strasno, da bi vrlo brzo preslo u pitanje nacionalne sigurnosti i sada SAD “boje” Kinu kao goobalnog neprijatelja br.1 Prema tome treba meriti sigurnosnu politiku i ne treba se igrati Tita, jer je to jednom proslo slucajno i danas nas sve kosta debelo. Zato sam i odustao od JF-17 koji tehnicki zaista jeste “ok” avion za nas(mimo jadnog resursa ali dobro)
SAD su napakovale optuznicu terorirsti OVK jer nije hteo da sudeluje u pregovorima o podeli Kosova, da bi njegov zamenik poptpuno “iskljucio” tzv “Kosovo” iz istih. Ako nastave da glume “nezavisnu drzavu” mimo volje SAD, dok se mi trudimo da saradjujemo, a trudimo se, verovatno ce se neki odnosi ozbiljno promeniti(mozda nama u korist). Mnogo je dinamicnija politika zemalja u poslednjih 10-15 god. nego ranije.
Govorilo se i o ozbiljnim finanijskim kompenzacijama od desetina milijardi.
F/A-18C-D sam pomenuo samo kao avion koji ce se u odredjenom broju naci uskoro na trzistu coveku koji je izrazio zelju da Srbija ima F/A-18E-F. Nisam nigde rekao da je to “odlicno” ili ostvarivo. Ponavljam, ne znamo!
Ako vas zaista bas moje licno misljenje zanima, ja uopste nisam optimistican po pitanju LA/LBA za sledecu dekadu i mislim da smo sa ovim 29SD puno srece. Jedino ako se nesto u zemlji i spolja drasticno ne promeni.
SAD ce svakako morati modifikovagi CAATSA prema Rusiju zbog Indije jer im trebaju za Kinu. Mozda tu bude prilike da nam “ignorisu” kupovinu SU-30 recimo ili Mig-35 ako bude postojao tada, a mozda ne.
Treba samo biti realan i ne srljati.
I za kraj, ja nisam “vojni analiticar”
mateus
@Drina
Pravo tamo gde treba! U centar.
Hvala na ovoj dopuni.
mateus
Ne znam da li je pre nekoliko godina neko prespavao tadasnje vesti u vezi puca u Turskoj gde je jasno dokazano da su puc planirali USA uz pomoc turskog „tajkuna“ Gulena koji zivi u Americi.
DANASNJE VESTI. 17 turskih ratnih brodova usli su u Grčke teritorijalne vode. Grci u pripravnosti.
Al41f1
Ako menjate svoje misljenje kako vetar duva onda ste vrlo los geostrateg i nemate nikakve kapacitete da neka desavanjs u svetu predvidite unapred. Ne treba tu biti nikakav prorok vec samo pratiti situaciju.



Pa sukob pocinje sa nekim taksama, carinama, sankcijama prvo mora da se izmisli povod za sukob. Nece valjda prvo krenuti bombarderi a tek onda izmisljati povod. USA vec odavno cacka Kinu od gusenja studentskih demonstracija, zatim Tajvan, bombardovanje ambasade sve do danas. Logicno je zakljuciti da ce to jednom kulminirati nekim sankcijama jednog dana sudeci po nacinu delovanja USA svih ovih godina sirom sveta. Jednom recju ameri ce sve uciniti da nikom ne dozvole da ih neko ekonomski i vojno nadjaca. To je cela prica i tu ne trebaju nikakva prorocanstva. Neki analiticari pa i pojedini Pentagon generali kazu da je cak vojni sukob sa Kinom neizbezan mozda za 10,15,20godina, a mozda ga i ne bude po nekim drugim prognozama. Za sada se ide ka ovoj prvoj prognozi daljem stezanju vrata Kini sankcijama i gomilanjem brodova i aviona na njenim granicama. Da li ce razum preovladati ostaje da se vidi. To najvise zavisi od američkih jastrebova i duboke drzave.
Moguca nabavka lovaca JF-17 i prilagodjavanje nasim potrebama je za posebnu raspravu. Da li nam takav avion treba ili ne?
Prvo sve ove optuznice su obicna farsa memoj biti dete.
Dok se mi trudimo da saradjujemo nestade Srbija Al41f1. USA politika prema nama ostaje potpuno ista i dalje se otima KiM. Nijanse su samo u pitanju.
Koje 22mlrd.dolara?
Moguca nabavka F18 je veoma diskutabilno.
Mi nismo nista uspeli da nabavimo sa zapada i kad su zapadni miljenici bili sve i sva u ovoj Srbiji a nabavicemo danas. Verovatno su bili mnogo zauzeti lovom na „ratne zlocince“. I danas smo po sadasnjem vodji u ljubavi sa USA i EU pa opet nista kao sto rekoh razlika je u nijansama. Mi ako hocemo da budemo drzava u pravom smislu mi treba da nabavljamo ono sto nam treba jer uvek kada smo se vodili i cekali kroz istoriju sta ce ko da kaze mi smo ga uvek debelo nagrabusili i docekivali nedace potpuno nespremni i placali ogromnom cenom.
Jos uvek je rano opredeljivati se za tip borbenog aviona ali svako ima pravo da predlozi i da svoje misljenje tu nije nista sporno.
Za 10tak godina svet i geopolitika mogu se prevrnuti nekoliko puta naopacke. Neki cak predvidjaju i raspad USA. Ja licno mislim da je to minimalna mogucnost.
„vojni analiticar“ je bila mala sala.
Milos s
Sto se nabavke aviona tice mislim da bi trebalo da nastavimo u ovom pravcu. Uskoro ce biti polovnih mig29 od bugara ,slovaka,poljaka,madjari vec prodaju svoje. Uz modernizaciju i remont taj avion savrseno odgovara nasim prilikama. Glupo je govoriti o nabavkama su30,mig35,f18 kad je problematicno i odraditi remont na poklonjenim avionima. A da negovorim o pvo koja ima tehniku od pre 40 godina………nabavka i operativna upotreba takvih novih aviona bi nas ekonomski iscrpla da bi ostali totalno nespremni za bilo kakav sukob….
AL-41F1
Ne znam da li je Obama „cackao“ Kinu kada im je skinuo carine na svu robu manje pojedinacne vrednosti od 800 dolara. Kada su doneti korporativni zakoni prema kojima investicije u Kini su „class A assets“ iako Kina ima nekonvertibilnu valutu sto je uvelo „fiduciary responsibility“ direktorima najvecih korporacija(ne znam da li razumete sta to uopste znaci, bez uvrede?). Ili kad je za vreme te administracije sin Dzo Bajdena dobio mesto u upravnom odboru jedne jako velike kineske drzavne kompanije itd. ?
Ili kada je gotovo komplet industrijska proizvodnja preseljena tamo, a Kini je dozvoljeno da odrzava protekcionizam na zapadnu robu?
Situacija je sada, morate priznati bitno drugacija, a to je i preneto na svest naroda. Vise nema nazad.
Moramo priznati ne „otimaju Kosovo“ nego je ono oteto, a tu Rusija ili Kina ne mogu bas nista uraditi, mogu samo da mlate praznu slamu. Samo SAD ga mogu vratiti na zalost i niko vise. Ako nista, ne trebamo se truditi da vec lose odnose, pogorsamo, pogotovo ako se ponudi neko resenje. Sto ce se preneti i na sigurnosnu politiku, pa otuda ce biti ili nece biti aviona. Videcemo sve u glavnom.
Mozda se u medjuvremenu promeni vlast i ulaganje u vojsku se opet svede na nulu. Ne mora uopste znaciti da cemo kupovati avione sve i da bude prilike.
mile
Ekspres lonac poznatiji kao bliski istok se ubrzano zagreva https://dfnc.ru/c106-technika/v-rossii-nachalos-proizvodstvo-su-35-dlya-egipta/?fbclid=IwAR0hxQkBAURVIM5r2Gmkkb8B_WFlfRq7hSL6PTKiiLMIqsbeQuY65qF3V8U
Igranka ustvari i nikad nije prekidala