Austrijska kompanija za proizvodnju komponenata i sistema za civilnu avio-industriju FACC svečano je otvorila svoje postrojenje u Hrvatskoj u gradu Jakovlju, nedaleko od Zagreba. Otvaranju su prisustvovali predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković i rukovodstvo austrijske kompanije koja je od 2009. godine u vlasništvu kineskog vazduhoplovno-industrijskog konglomerata AVIC.
FACC će, kako je saopštila kompanija, u Hrvatskoj proizvoditi komponente za enterijere kabina putničkih ali i poslovnih aviona. Na ceremoniji je istaknuto da kompanija planira da od sadašnjih 170, do 2025. godine dođe do 600 zaposlenih u Jakovlju.
Izgradnja postrojenja trajala je 10 meseci i hrvatska lokacija će biti šesta po redu u globalnom proizvodnom portfoliu kompanije.
– Odlična infrastruktura, blizina Zagreba, visokoobučeni stručnjaci, univerziteti u okolini sa specijalistima iz više oblasti i odlične logističke veze sa FACC korporativnom bazom i evropskim mušterijama glavni su razlozi zbog kojih smo izabrali Hrvatsku. – kazao je direktor kompanije Robert Mahtlinger, koji je iskoristio poznanstvo sa Feliksom Baumgartnerom koji je iz Austrije doleteo helikopterom i svečano otvorio postrojenje.
Kako su iz FACC-a istakli, faza 1 postrojenja koštala je 15 miliona evra i predstavlja najveću grinfild investiciju van Austrije za kompaniju. Postrojenje je izgrađeno modularno i dograđivaće se u još dve faze u budućnosti.
Mogla je i Srbija?
Pored državne subvencije od oko 6 miliona evra za zemljište, postrojenje za reparaciju delova turbomlaznih motora koje MTU u Novoj Pazovi gradi i koje ovih dana dobija prve obrise (zgrada je završena, sledeća faza je postavljanje mašina) predstavlja investiciju od 100 miliona evra. Srbija tako neće i dalje proizvoditi komponente i avio-delove (ako izuzmemo privatnu kompaniju Konelek koja proizvodi alate za proizvodnju za više kompanija, među kojima i Erbas) ali će kroz MTU imati svakako profitabilnijeg izvoznika u poređenju sa FACC-om.
Interesantno je da je kompanija koja se bavi proizvodnjom ključnih kompozitnih segmenata strukture za Erbasove i Boingove putničke avione iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Strata projektovana uz pomoć austrijskog FACC-a koji je kupljen od strane AVIC-a 2009. godine što je tada predstavljalo prvu kupovinu nekog većeg globalnog vazduhoplovnog proizvođača od strane neke kineske kompanije. Strata je tada, kako je barem bio plan koji je tada komunicirao prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, bila u potrazi za izgradnjom još jednog postrojenja za proizvodnju delova strukture putničkih aviona van Emirata i Srbija je bila zainteresovana da se nametne kao lokacija. Strata je na kraju izabrala drugu lokaciju u Severnoj Africi.
Ixylon
Uzas. Ti ce se Kinezi za koju godinu pokazati kao Rusi sto su pa ce biti „problema“ sa ovim i mnogim drugim znatno vecim „projektima“! Recimo kada za koju godinu napadnu Tajvan bice drz’ ne daj, sankcije itd…
Srbofil
@Ixylon
Znaci kad Austrijanci, kineskim param grade fabriku u Hrvatskoj, to je nekako povezano sa vidjenjem rata izmedju Ukrajine i Rusije?
Nista onda, nemoj se grejati na Putinov gas, ah da nemoj ni da kupujes nista sto se proizvodi u Nemackoj, posto jelte, rat, nepravda, ovo, ono…
Zoki
Nijedan članak nisam pronašao u hrvatskim novinama :D U Srbiji bi se pisalo mjesec dana o tome. ehehhe
V-K-O-K
Vec vidjeno….Enikon Aerospace
Ivica
Mnogo vazna vest i bas bitno postrojenje, kao da proizvode svemirski brod
Ixylon
Pa sumnjam, premijer se pojavio, sigurno ce svi izvestiti, covek nema pametnija posla nego da se slika na otvaranju fabrike koja je kostala 15 miliona…
Tomislav
Pogledaj vijesti od subote…
Krunoslav
U Hrvatskoj je vijest kada Ella Dvornik nateže gaćice. Inače iz vojnog resora nema nikakvih vijesti. Kao da je sve vojna tajna. Ako žele privući mlade ljude u vojsku onda moraju raditi na PRu
Marko
To ima veze sa stupnjem militarizacije društva, a Srbi su uvijek gajili afinitet prema vojsci pa se to trenutačno iskorištava u medijima jer je jačanje vojske dio propagande vlasti. Nije bezveze činjenica da su Srbi jako visoko na ljestvici po broju oružja na 100 stanovnika – “oduvijek” je oružje bila zanimljiva tema muškoj populaciji, a tako je i danas. U Hrvatskoj kult oružja nije tako izražen i puno manje ljudi (i u postotku) prati ili raspravlja o vojnoj tehnici i oružju.
Ivan
Koncentrisati proizvodnju u neprijateljsku Kinu, uvoziti energente iz nepredvidive i poludele Rusije , pa ajd majstori ugusite proizvodnju hrane u Evropi i preselite je u Iran a posle kukajte recesija inflacija problemi obskrbe ….
VladaSEA
Pozdrav. Ja bih nešto dodao. Startu je “dovodio” Dinkić kroz Mubadalu kao vlasnika iste. FACC je bio samo jedan od kontraktora u celom poslu, poprilično zbog iskustva jer su ugovori (Strati) već bili dodeljeni pre nego sto je izgradnja počela.
Petar Vojinovic
Pa to sam i napisao, oni su im maltene projektovali fabriku a poslovni deo smisla Strata priče je osiguran pre, pre svega na vetru narudžbina za Emirate i Etihad.
Milos Obilic
Bravo komsije!
Ivica
Hahah
max
Prva slika kao da je iz Alan Forda ispala:
1) Red Baron koji je tu slučajno (helicem dovezao direktora)
2) Direktor
3) Član partije koja plaća cijeli dernek
4/5) Dva lokalna šerifa
užas
Znate koliko je iznosi subvencija po radniku FACC-a od strane hrvatske države? Nula. A od koga je FACC dobio zemljište? Od nikoga, morali su ga kupit po komercijalnim cijenama. Barem onda subvencionirana struja/plin za FACC? Ništa.
Thomas
Verovatno ce sada morati iz Srbije uvozit radnike. Ta fabrika je
valjda deo sporazuma zbog peljeskog mosta.