Makedonija planira otvaranje novog centra za obuku pilota, pet godina nakon zatvaranja modernog centra za obuku kojim je upravljao Elbit

27. jan 2025

[ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

23. jan 2025

[ANALIZA] Ukoliko se ubrzo ne naprave konkretniji koraci, Srbija bi mogla imati problem sa nedostatkom vojnih transportnih helikoptera

16. jan 2025

Višenamenski helikopter S-92: Od naftnih platformi do prevoza predsednika SAD

15. jan 2025

Završena isporuka Rafala Grčkoj

14. jan 2025

Interesantni novi kadrovi i detalji kineskih besposadnih letelica CH-92A i CH-95 u naoružanju RV i PVO Vojske Srbije

10. jan 2025

Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu

8. jan 2025

Nove narudžbine i perspektiva za „Eurofighter“ EF-2000, novine u bugarskom i rumunskom opremanju avionima F-16

7. jan 2025

Rafal novogodišnjih informacija o budućem višenamenskom borbenom avionu RV i PVO

3. jan 2025

[DELIMO KALENDARE] Osvojite kalendar 101. eskadrile Vitezovi za 2025. godinu

27. dec 2024

[ANALIZA] Posao ulaganja u RV i PVO ni izdaleka nije gotov

25. dec 2024

Prva zvanična potvrda: Uz Rafale nabavljen i simulator letenja, RV i PVO i dalje računa na G-4

24. dec 2024

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

23. dec 2024

Tango Six u Iranu: Priča o islamskom F-14 Tomketu

20. dec 2024

Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024
[ANALIZA] Kako je naoružan i opremljen Bajraktar TB2, da li se radi o svemoćnom oružju?
O Bajraktaru je napisano dosta tekstova i analiza koje su često bile pristrasne i jednostrane, bilo u pozitivnom ili negativnom smislu / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[ANALIZA] Kako je naoružan i opremljen Bajraktar TB2, da li se radi o svemoćnom oružju?

Treći tekst u seriji analiza posvećenih nabavci letelica TB2 od strane Kosova posvetićemo njihovom naoružanju, borbenim sposobnostima i iskustvima. Prethodnih dana pisali smo o onome šta do sada znamo i mogućim detaljima nabavke kao i razlozima zbog kojih TB2 ima toliku percepciju popularnosti u javnosti.

Besposadna letelica o kojoj se u poslednjih nekoliko godina sasvim sigurno najviše govori i piše svakako je turska izviđačko-borbena BPL tipa Barjaktar TB2. Kao dva glavna razloga za ovakvu situaciju možemo navesti borbenu primenu ove letelice u ratovima koji su trajali u peridu 2019-2022. ili koji još uvek traju, kao i neverovatan uspeh koji je postignut na tržištu prodajom u skoro 30 država.

O Bajraktaru je napisano dosta tekstova i analiza koje su često bile pristrasne i jednostrane, bilo u pozitivnom ili negativnom smislu. Da se zaključiti da je o letelici mnogo više pisano u superlativu. Prosečan čitalac koji se slabije ili osrednje razume u materiju, stekao bi utisak da je reč o nekakvom svemoćnom oružju. Išlo se čak dotle da je sve to ličilo na reklamu i propagandu (nešto verovatno i jeste), koja je dodatno doprinosila stvaranju mita o turskoj letelici.

TB2 RV Ukrajine. U pozadini se vide zemaljske komandne stanice

TB2 najverovatnije nije loša BPL, može biti vrlo upotrebljiva i korisna ali nema potrebe sve to preuveličavati jer se svakako ne radi o oružju koje može promeniti ili drastično uticati na tok nekog većeg oružanog sukoba ili rata (kako na zapadu vole da kažu ‘‘game changer‘‘). Dodajmo i to da u svetu trenutno postoje borbeno znatno moćnije BPL iste ili više klase za koje stručnjaci tvrde da u određenim uslovima ne bi imale šta da traže iznad savremenog ratišta.

Kod podataka taktičko-tehničkih karakteristika ove letelice nema ničeg što je posebno, brojevi koji govore o njenim osobinama uglavnom odgovaraju ili su veoma slični kod drugih sličnih rešenja u svetu. Bajraktar je relativno mala BPL u svojoj klasi, dužina je 6,5 m, razmah krila 12 m, visina 2,2 m. Maksimalna poletna masa je 650-700 kg, masa korisnog tereta 150 kg (elektronska oprema i naoružanje), vrhunac leta je 7.620 m, operativni do 5.486 m.

Pogonsku grupu čini klipni benzinski motor Rotax 912-iS snage 105 KS (75 kW), rezervoar za gorivo ima kapacitet od 300 litara. Maksimalna brzina je 220 km/h, krstareća 130 km/h, može ostati u vazduhu više od 27 sati, navodi se da je maksimalan dolet 4.000 km, maksimalna udaljenost od zemaljske stanice je prvo bila 150 km, da bi ta udaljenost bila povećana na 300 km. Može se pronaći i podatak da je okvirna cena sata leta oko 925 dolara. Postoji još jedan interesantni podatak, takođe nezvanični, da se radarski odraz TB2 kreće od 0,32 do 0,66 m2 (podatak se odnosi opsege VHF, L, S i X, kao i da se radi o čeonom odrazu).

Turska vazduhoplovna industrija je u proteklih nekoliko godina radila na razvoju sopstvenih sistema kako bi u svojim besposadnim letelicama u što većoj meri zamenila inostrane komponente. Tako je, kako bi se zamenili američki, britanski, nemački i kanadski sistemi, rađeno na domaćem optoelektronskom sistemu (uz to je obezbeđena i dozvola za integrisanje evropskog), navigacionim uređajima, sistemu satelitske navigacije, gorivnom sistemu, nosačima ubojnih sredstava, glavama za samonavođenje bombi.

Nova verzija TB2S sa sistemom SATCOM

Verzija TB2S pojavila se 2020. godine. Ugrađen je sistem satelitske komunikacije (SATCOM) koji omogućuje da se letelicom upravlja preko satelita što značajno povećava dolet i autonomiju leta, kao i otpornost na ometanje. U toku je razvoj nove varijante sa oznakom TB3 sa turskim turbodizel motorom TEI PD170 snage 170 do 220 KS (126 to 164 kW).

Bajraktar je prvo proizvođen i nuđen na tržištu sa američkim/kanadskim optelektronskim i infracrvenim sistemom sa laserskim obeleživačem L3Harris Wescam MX-15D (CMX-15D) kojim se, u određenim uslovima (dobra vidljivost) mogu uočiti ciljevi na daljinama od preko 50 km. Kada je 2020. godine izbio rat u Nagorno-Karabahu, Kanada je suspendovala izvozne dozvole za vojnu opremu Turskoj, a to se odnosilo i na sistem MX-15D. Turci su brzo počeli da traže odgovarajuću zamenu, turska vazduhoplovna industrija je ponudila sistem Aselsan CATS, a narednih godina je primećeno da neke države na svojim Bajraktarima imaju evropski sistem Hensoldt ARGOS II.

Umesto optoelektronskog sistema, letelica može poneti višenamenski AESA radar, a za zemaljsku komandnu stanicu sistema, Bajkar tvrdi da ima domet signala od preko 1000 km. Uz sistem se može dobiti i mini zemaljska komandna stanica koja izgleda poput laptop računara. Postoji informacija da se ovom stanicom može upravlati letelicom na daljini od 30 km.

U sastav sistema ulaze još antena za automatsko praćenje koja služi za prenos svih mogućih podataka sa letelice u zemaljsku komandnu stanicu, a postoji i mini verzija antene iste namene. Proizvođač ističe svoj sistem za prenos slike u realnom vremenu sa oznakom BGAM (Baykar Real Time Imagery Transmission System) koji omogućuje da više korisnika bez odlaganja istovremeno uživo prati prenose u visokoj rezoluciji. BGAM je veb aplikacija koja omogućava korisnicima da bezbedno gledaju prenose uživo na mreži ili na tabletima koristeći mobilnu aplikaciju putem interneta.

Osnovno naoružanje Bajraktara, bombe MAM-C i MAM-L

Vazduhoplovna ubojna sredstva nosi na 4 potkrilne podvesne tačke nosivosti po 23 kg, osnovno naoružanje su poluaktivno laserski vođene bombe (uz inercijalnu navigaciju na srednjem delu putanje) MAM-C mase 7 kg dometa 8 km, kao i MAM-L mase 21,5 kg dometa 15 km. Proizvođač za obe bombe navodi da je srednje verovatno kružno rasturanje manje od tri metra, da MAM-L sa visokoekslpozivnom fragmentacionom bojevom glavom (b/g) može probiti više od 700 mm homogenog čeličnog oklopa, kao i da sa termobaričnom b/g postiže efektno dejstvo protiv žive sile u prečniku većem od 20 m. MAM-C navodno probija više od 200 mm homogenog čeličnog oklopa i ima efektivno dejstvo protiv žive sile u prečniku većem od 10 m.

Kao deo arsenala se navode i laserski vođene protivoklopne rakete L-UMTAS mase 37,5 kg dometa 8 km, iako proizvođač Roketsan ne navodi besposadne letelice kao platforme koje nose ovu raketu. Treba napomenuti da je bomba MAM-L nastala iz rakete L-UMTAS, dok je manja MAM-C razvijena iz vođenog raketnog zrna Cirit kalibra 70 mm koje se takođe pominje kao moguće naoružanje TB2.

Realno je da TB2 može da koristi i laserski vođene bombe TUBITAK-SAGE BOZOK mase 16 kg dometa 9 do 15 km, dok su upitne GPS/INS vođene minobacačke granate TOGAN kalibra 81 mm koje su ipak prikladnije za naoružavanje malih BPL poput kvadkoptera. Ono što je interesantno je da je skoro na Bajraktaru ispitivana mini krstareća raketa KEMANKEŞ dometa 50-200 km, mase 35 kg, sa bojevom glavom mase 6 kg.

Kolaž fotografija borebnih turskih BPL iznad Libije. Navodno je 2019-2020. oboreno bar 23 Bajraktara

Kada je u pitanju borbena upotreba Bajraktara, za svega nekoliko godina ova letelica je u raznim sukobima i ratovima, pre svega na Kavkazu, Bliskom istoku, i severnoj Africi, za relativno kratko vreme veoma intenzivno korišćena, sa većim ili manjim uspehom. Turska još od uvođenja u naoružanje 2014. godine koristi TB2 u borbi protiv Kurda, kako u pograničnim područjima prema Siriji i Iraku, tako i iznad pomenutih susednih država.

Prva veća upotreba Bajraktara dogodila se iznad iznad Libije u periodu 2019-2020. kada je snagama vlade u Tripoliju ovim letelicama pomognuto da iz zapadnog dela zemlje isteraju oružane formacije generala Haftara koji i danas kontroliše pre svega istočni deo Libije. Bajraktari jesu bili zaslužni za uspeh vladinih snaga, međutim to nije bio ključ za pobedu, a u tom periodu je registrovano obaranje bar 23 TB2 što je u većoj meri dokazano video i foto materijalom. Čak se navodi da je jednog Bajraktara oborio lovački avion MiG-29 Haftarovih snaga.

Sledeća obimnija upotreba dogodila se iznad Sirije 2020. godine kada su, prema turskim izvorima, uništena 73 vozila sirijske armije, među kojima su se našli i sistemi PVO Pancir i Buk. Pri tom su ruski i sirijski izvori naveli obaranje 7 TB2, ali su prikazani materijalni dokazi za samo tri. U tom kratkotrajnom sukobu u pokrajni Idlib može se reći da na kraju nije bilo pobednika i stanje na terenu se nije značajno promenilo.

Te iste 2020. godine Azerbejdžan je u 44-dnevnom ratu u Nagorno-Karabahu izvojevao relativno brzu pobedu nad nepriznatom jermenskom Republikom Arcah koja je obuhvatala velike delove zapadnog Azerbejdžana. Jermeni sa zastarelim oružanim snagama nisu imali šanse protiv protivnika koji je u velikom broju koristio besposadne letelice, od taktičkih BPL, preko dronova-kamikaza pa sve do izviđačko-borbenih Bajrakatara. Iako je i ovde naglašavana uspešna upotreba TB2, i ovaj put ova letelica nije presudno uticala na ishod rata. Da navedeno i da su Jermeni prikazali olupine dva oborena Bajrakara.

Slika sa optoelektronskog sistema ukrajinskog TB2, pogođeno je samohodno lansirno oruđe ruskog PVO sistema Buk

Bajraktar se trenutno koristi u više ratova i sukoba. Svakako najveći je onaj u Ukrajini, gde se TB2 međutim danas retko pominje (mada je pre nekoliko dana jedan oboren u Harkovskoj oblasti za šta postoje fotografije olupine). U prvim nedeljama rata, Ukrajinci su relativno uspešno koristili ovu letelicu i njome do sada je preko objavljenih video snimaka optoelektronskog sistema dokumentovano uspešno pogađanje oko 95 ciljeva, među kojima je i 15 sistema PVO.

Sa druge strane preko video snimaka i fotografija dokumentovano je obaranje/rušenje 20 Bajraktara, a skoro se pojavila informacija da su prvog dana invazije Ukrajinci na jednom aerodromu u Hrakovskoj oblasti sami uništili 4 letelice i dve komande stanice kako ih Rusi ne bi zarobili. Izvor informacije je sudski dokument koga su objavili pojedini zapadni izvori a koji pokazuje da se izgleda trenutno vodi postupak protiv odgovornih za ovaj incident.

Rusi verovatno preteruju kada navode da je oboreno 80 do čak oko 100 ukrajinskih Bajraktara, ali je sigurno da su Ukrajinci izgubili mnogo više od 24 letelica ovog tipa. Takođe je sigurno da ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo sada TB2 koristi uglavnom samo kao izviđače, za korekturu i navođenje artiljerijske vatre, i to na 30-50 km od prve linije fronta.

Bajraktar su u borbenim dejstvima upotrebili ili još upotrebljavaju i Etiopija (2020-22. u ratu u regionu Tigraj), potom Kirgizija u kratkom pograničnom sukobu sa Tadžikistanom septembra prošle godine, kao i Burkina Faso koja ih trenutno upotrebljava protiv islamskih militanata na svojoj teritoriji. Vrlo je moguće da će ih uskoro koristiti i druge afričke države koje imaju isti problem, poput Malija, Nigera, Nigerije i Somalije.

Američki MQ-9 iako verovatno najbolji nije dostupan svima. To je bio i jedan od razloga zbog kojih je Turska započela sopstveni BPL razvoj / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Ako bi Bajraktar poredili sa sličnim rešenjima u svetu, prvo treba navesti da još uvek nema slične evropske letelice u operativnoj upotrebi, a prva bi mogla biti Erbasova SiRTAP. Trenutno na tržištu postoji jaka konkurencija u vidu kineskih CH-4, CH-5, Wing Loong II od kojih su neke, barem po specifikacijama, čak i sposobnije letelice (iako je kvalitet možda upitan, na šta su se pojedini korisnici žalili).

Bajkar Akindži / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Turkish Aerospace Industries Anka / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Tu je i domaća (turska) konkurencija, kao što su BPL tipa Anka, zatim daleko moćnije BPL Akindži i Aksungur. Američka MQ-9 Reaper je najverovatnije borbeno najsposobnija BPL klase MALE, ali ovu letelicu ne može svako da kupi, čak ni pojedine članice NATO saveza. Jedna od njih je upravo Turska koja se usled nemogućnosti da nabavi i stariju MQ-1 Predator, okrenula sopstvenom razvoju BPL čiji je jedan od proizvoda i TB2 Bajraktar. Rezultat je očigledno bio sasvim solidan.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

vo

Veoma laka meta za PVO.
Pasars ili Mistral skida to kao divlju patku.

Odgovori
PS

Mistral da, PASARS sa topom ne može da dobaci do većih visina. ZAto su i uparili ova dva. Ali ih malo ima.

Pr

U Nagorno Karabahu je ispostavilo da je Bajraktar uništio popriličan broj sistema OSA KM, kao i Strela-10, a oba ta sistema imaju veći domet od PASARS-a. Nisu baš toliko laka meta za PVO. Ako je domet njegove bombe MAM-L 15 km, to znači da sve što je manjeg dometa od toga može da dođe pod udar.

А

@Profa Fini

Јермени су, с друге стране, имали генијални моменат када су одлучили да уместо слојевите ПВО, исту рашире по читавом фронту, у покушају да бране све. То је довело до прилике за Азере да изоловане батерије скидају једну по једну.

St

Pasars topom tesko, kao ni Strelom ili Iglom. U vecini slucajeva je beskoristan sem gadanja pesadije, sto i vidimo kao osnicnu namenu na redovnim Pasuljanskim prezentacijama.

Bo

Nemojte zaboraviti da Barjaktar da bi gadja mora se spustiti ispod 5000 metara, a maksimalni domet po Kosoj liniji je 8000 metara, tako da je u dometu topa na Pasarsu.

Re

Ako mora da pratimo trendove, o da samo da od Rusa kupimo sisteme za ometanje, rušenje i preuzimanje dronova, to je bilo čudo pre godinu dana, sada su Rusi od toga napravili smeće!!!

Odgovori
Si

Која је сврха ракете домета до 200км са само 6кг бојевом главом ……

Odgovori
Mi

Sasvim dovoljno da onesposobi pvo radar na toj udaljenosti.

Pr

Ako je preciznost takve rakete sa kružnom greškom 1-3 metra tih 6 kg su više nego dovoljni da unište npr. radar, zemaljsku stanicu za upravljanje bespilotnim letelicama, neku sličnu neoklopljenu kabinu nekog centra veze i slično. Moguće je probiti verovatno i neka spremišta za gorivo, municiju i slično i da izazovu neki požar, eksploziju – svakako da naprave neku ozbiljnu štetu. Ako postoji integrisano sredstvo PVO kao što je naš Pancir S-1 i to bi bila poželjna meta. Da i ne pominjemo parkirane avione i helikoptere na stajankama.

Si

У теорији а практично ……

Fe

@Sima

Mala b/g = ili lasersko navođenje (tj ako se tvoj dron provuče) ili je na milost i nemilost EW (ručno navođenje video linkom). 6kg bojeva glava i GPS je već preveliki optimizam. Čisto sumnjam da je to baš za “napade na sisteme PVO” kako se hvale, pre je namenjeno za napade na bitne pojedince iz organizacija sa kojima Turska ratuje, npr vođe Kurda i raznih milicija, najverovatnije dok su u pokretu u nekom vozilu. Pošto nije baš politički korektno reklamirati oružje za lov na pojedince na tim daljinama (targeted assassinations) onda se neko setio da tvrdi da je za napad na PVO.

Zbog čega antiradarske rakete sve PD reda imaju b/g reda veličine 100kg ako je 6kg dovoljno?

Pa

Zaustavio je ruske tenkove prvih dana rata kada su Ukrajini predviđali sate do pada. Job well done!

Odgovori
St

Ruske tenkove su zaustavile decenije korupcije i nebrige.

Ni

@Pas Tom
Ruske tenkove su zaustavili NATO sateliti i obavestajni podaci u sadejstvu sa nespremnošću i malobrojnošću ruske kopnene vojske koja je pošla u invaziju sa tri puta manjom vojskom. Bez NATO podrške bi se taj rat završio za Ukrajinu kao Aprilski rat za Srbiju.

Fe

Što se tiče TB2, to je strogo sistem za asimetrično ratovanje, zbog čega inače više niko ne pravi recimo klipne lovce?

Odgovori
Am

Evo amaterski… Jer bi Taj klipni lovac tek bio laka meta za pvo. Zato sto u njemu mora da sedi pilot. I na kraju, zato sto bi onda drone zakacili iglu

Am

Hehe… Za drugi deo sam napisao da baš i nije nešto, ali ovaj je bio poslastica.

Znači – fora je u kanadskoj „loptici“ od 15 inča i 50 kila…

Sam L3Harris na svom sajtu kaže: These imaging and targeting systems can be found on over 230 different types of platforms, including fixed-wing, rotor-wing, UAV and aerostat platforms.

Što znači da sve što može da ponese loptu od 50 kila može da bude podjednako dobro.

Odgovori
St

Zamislite kakva bi sila u proizvodnji BPL Srbija bila da je neko imao trunku vizije da se pocetkom 2000-tih do kraja dovede razvvoj IBL-2000 i da se nakon toga u realnom roku razvije i Pegaz i odgovarajuce naoruzanje.
Ovako smo poceli sa razvojem BPL pre 25 godina, a i dalje nemamo nista domace sem polukineskih Pegaza i PRDC dronova za djubrenje njiva, simanje rijalitija i bacanje minobacackih granata..

Odgovori
Ni

Proizvode turske vojne industrije treba izbegavati, to su proizvodi za jednokratnu upotrebu. Oni su tek danas u proizvodnji raketa i motora tamo gde je SFRJ bila pre 30-40 godina.

Odgovori
Pa

Vazi se. Opitovanje raketa su radili kod nas onomad. Od tada su podaleko odmakli. Superfantom bi i danas bio vrh avion.

Ni

@Pavle
Turska je vrlo siromasna zemlja sa slabom tehnološkom bazom. Sve što proizvode u vojnoj industriji je kopija nečega sa strane. Haubica Firtina je licencna kopija juznokorejske K9, AT129 je italijanska Mangusta 129. Turska već 15 godina ne moze da uvede svoj tenk Altay jer nema motor za njega, niti Turci imaju tehnologiju proizvodnje kompozitnog oklopa, vojska im zavisi od izraelske modernizacije starih M60 Sabra. Oni ne uspevaju da proizvedu funkcionalan motor ni od 1,000hp što je SFRJ mogla pre 40 godina.

Pa

@Nikola
o haubici i tenkovima na odgovarajucim mestima. o raketama i avionima moze i ovde. o tehnologiji takodje. o standardu…tesko. Sta to jos turci ne uspevaju da proizvedu (lokalno konstruisano ili licencno) i gde jos nemaju svoje baze po belom svetu. Zemlja velikiih razlika ali vrlo siromasna zemlja ?…

pe

Da li se vi salite. Kosovo i Albanija imaju mogucnost sa 15-ak TB-2 onemoguce bilo kakvu operaciju srpske vojske. U rovovskom ratu kakav moze da se desi, takodje imaju prednost. Mi nemamo operativno jednako oruzje.

Odgovori
Vl

Nijedno oruzje nije svemocno, ali je Bajraktar i vise nego odlicna bespilotna letelica. Medju najboljima na svetu bez dileme.

Odgovori
pe

Baryaktari za Kosovo i Albaniju su nabavljeni uz saradnju sa Us/nato strukturama. Zato su stigli brzo i odmah su operativni. Sigurno ce biti umrezeni u nato mrezu komunikacija i senzora. Tako da govorimo opasnom oruzju, koje ponistava 90% mogucnosti srpske vojske. Prakticno onemoucava bilo kakvu intervenciju srpske vojske.

Odgovori
PS

Opa, Bajraktari ispadoše Wunderwaffe po vama. Da to poništava 90% mogućnosti neke vojske, niko ništa drugo ne bi kupovao nego to neko čudesno neverovatno oružje…

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor