Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
[ANALIZA] Rafal dezinformacija: Šta smo sve našli ispod gomile gluposti napisanih o nabavci francuskih borbenih aviona
Da rešimo brzo pitanja oko naoružanja pa da se fokusiramo na to da li srpski Rafali imaju mogućnost dopune gorivom u vazduhu. Dezinformacije iz te teme mogu biti interesantnije / Foto: Uroš Mitrović

[ANALIZA] Rafal dezinformacija: Šta smo sve našli ispod gomile gluposti napisanih o nabavci francuskih borbenih aviona

Tri nedelje nakon potpisivanja najskupljeg pojedinačnog ugovora za srpske oružane snage u novijoj istoriji detalji o planiranoj nabavci paketa naoružanja i drugim specifikacijama buduće eskadrile srpskih Rafala su i dalje nepoznati.

Što iz zabrinjavajućeg nedostatka medijske pismenosti (iznenađujuće i od strane ozbiljnijh medija i novinara), što zbog prirode modernog interneta kojim haraju kratkosadržajni treš Jutjub kanali, prepisivači i plagijatori, svaki drugi dan u prethone tri nedelje imali smo neki „izvor“, neki „strani medij koji se bavi vojnom tematikom“ koji je iznosio impozantnu količinu izmišljenih i nelogičnih gluposti.

Tango Six danas analizira pomenute dezinformacije, nepreciznosti i nepotrebne tvrdnje do kojih je došlo iz prostog razloga što je srpska nabavka Rafala tradicionalno netransparentna.

O njenim detaljima smo zvanično čuli samo iz dva izvora koje bi bilo koji ozbiljan ili neozbiljan mediji jedine smeo da citira: od predsednika Srbije i direktora Dasoa.

Bitno je podsetiti i da je Hrvatska, zemlja čije su nabavke naoružanja i vojne opreme dramatično transparentnije od srpskih, odlučila da stavi embargo na bilo kakve zvanične informacije o paketu naoružanja (koji oni jesu potpisali sa kompanijom MBDA) i drugim sposobnostima njihovih polovnih Rafala.

Pre svih analiza i razmatranja bitnije je naglasiti očigledno: smirite se, udahnite duboko i sačekajte još nekoliko nedelja ili meseci. Ako neka zemlja i njena vlast imaju potrebu da precizno navode šta sve novo i koliko toga imaju kada je vojna tehnika u pitanju onda je to svakako Srbija. Osećaj mi govori da postoji velika verovatnoća da će u slučaju ove nabavke, pre ili kasnije, sve biti poznato.

Sa druge strane, ako je Hrvatska odlučila da taji sposobnosti svojih Rafala, sasvim je razumno pretpostaviti da i Srbija može odlučiti isto. Osim ako po svemu srpska eskadrila „Vitezova“ ne bude letela „bolje“ Rafale od hrvatske eskadrile „Vitezova“. U tom slučaju je za očekivati da će srpska vlast biti prilično glasna u njihovoj percepciji koliko su Rafali RV i PVO „bolji“ (što tek nema smisla, ali to je druga tema).

Podsetimo, Hrvatska je zvanično saopštila da nabavlja „savremeni osnovni paket naoružanja“. Tango Six je već pisao da je hrvatsko Ministarstvo odbrane nepažnjom već objavilo fotografiju na kojoj se nalazi jedna od nabavljenih konfiguracija naoružanja.

Hrvatska nas i dalje zadirkuje da saznamo čime je opremila svoje Rafale / Foto: Dušan Atlagić, Tango Six

Na kraju, pričali o Meteorima ili drugim sistemima ovih aviona, i Srbija i Hrvatska mogu u godinama koje su pred nama dokupiti ono što im u nekom trenutku nije dostupno ili zabranjeno.

(Geo)političke aspiracije Srbije se prilično rapidno pomeraju prema Zapadu. Na primer, sramota je za Hrvatsku, članicu NATO-a, koliko je Srbija dramatično više uradila za konkretnu pomoć odbrani Ukrajine. Zamislite koje su sve političke promene i pristupi naoružavanju mogući do kraja isteka životnog veka srpsko-hrvatskih Rafala nakon 4+ decenija.

Do sada poznate činjenice

Tango Six je bio jedini akreditovan vazduhoplovni medij koji je prisustvovao ceremoniji objave potpisanog ugovora. Pre i nakon ovog događaja, zahvaljujući izuzetnom novinarskom radu kolege dopisnika američkog Blumberga, došli smo do jasnih citata direktora Dasoa Erika Trapijea u vezi pojedinih detalja nabavke.

Trapije je Blumbergu potvrdio da „postoji paket naoružanja“ ali da će „Srbija zvanično kazati više o tome ako poželi“. Ovoj izjavi treba dati kontekst. Najverovatnije je da ugovor sa jedinom zapadnom kompanijom koja prodaje dominantno najviše naoružanja za Rafal, evropskim (Velika Britanija, Francuska i Italija) konzorcijumom MBDA, nije bio potpisan do 28. avgusta. Trapije je kazao da će postojati paket naoružanja i čim on za to zna (što je logično), ne radi se o nekim izraelskim integracijama ruskog naoružanja, već se misli na MBDA. „Postoji paket naoružanja“ više, verovanto, znači da se o njemu pregovara.

Zahvaljujući kršenju pravila pristojnosti da budem na mestu na kojem ne bi trebalo da budem (što je možda i definicija novinarstva), pre događaja sam uspeo da snimim deo izjave Erika Trapijea francuskim novinarima u kojima on pominje raketu MICA, da će naoružanje biti „konvencionalno“ i da će „im (Srbiji) omogućiti da brane svoju teritoriju“. Dakle ponovo pominjanje konkretnog brenda rakete kompanije MBDA (da li će u budućnosti biti u pitanju NG verzija ili ne, ostaje da vidimo) i komentar koji potvrđuje da je direktor Dasoa upućen u pregovore o kupovini naoružanja za avione.

Francuski novinari su pitali Trapijea da li je bezbedno prodavati avione Srbiji koja je, kako oni interpretiraju, saveznik Rusije? On je odgovorio:

– Cenili smo argumente za i protiv i na kraju je presudio balans. Ali, Francuska je već prodala dosta oružja Srbiji. –

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 28. avgusta pominjao koliko su pregovori bili napeti i da se Daso posebno pobrinuo da u ugovoru definiše zabrane za eventualni transfer tehnologija Rusiji:

– Nemoguće je da mi odradimo transfer tehnologija. Ne brinite, ljudi iz Dasoa su se za to pobrinuli hiljadu puta, ne jedanput. – izjavio je Vučić. Čak je i francuski predsednik te večeri odgovarao na tu temu: – Stavili smo garancije na intelektualnu svojinu. To je stavljeno u ugovor. Da štite veštine i naša znanja. Garancije postoje i ja imam poverenje da će ono što smo definisali zajedno i biti tako. – kazao je Makron.

Na kraju konferencije dva predsednika novinarka RTS-a je postavila Vučiću konkretno pitanje o verziji Rafala i rokovima isporuke. Odgovor nije bio previše precizan:

– Uzeli smo najmoderniji tip Rafala. Uzeli smo kompletnu logistiku pomoćnu, od rezervnih delova, kompletne opreme, svega drugog što je neophodno. Oko tipova naoružanja smo krenuli u razgovore, pregovore sa francuskom vladom i ministarstvom odbrane. – odgovorio je Vučić 28. avgusta.

Vučić je naglasio i da nabavka neće negativno uticati na fiskalnu stabilnost zemlje. Nešto sa čime se izgleda slažu i ekonomisti koji nisu bliski vlasti.

Razmena, najverovatnije, samo fascikli. Pravi kupoprodajni ugovor verovatno mora biti transportovan na kolicima / Foto: Dimitrije Goll, Predsedništvo Srbije

Predsednik Srbije je zatim krajem prošle nedelje, u petak 13. septembra, odgovarajući na pitanja novinara Radija Slobodna Evropa o pisanju Balkanske Bezbednosne Mreže, odgovorio:

– Mi smo već kupili rezervne delove, što se naoružanja tiče u toku su naši završni pregovori.

Mi znamo šta možemo a znamo i šta ne možemo. Imaćemo veoma dobar paket naoružanja. Rezervne delove smo već kupili, logistiku kompletnu. Od jakni, rukavica i svega drugog za naše pilote. A kako se meni čini najveća će muka da bude za Meteore, koje, pitanje je, da li će bilo ko osim Francuza i Grka da ima. Ali i MICA rakete su izuzetne rakete, da ne pričam o svemu drugom. Samo da vidite da odlično znam o čemu govorim. – odgovorio je Vučić.

Da rezimiramo. Imamo dve nedvosmislene zvanične izjave koje iz nekoliko uglova potvrđuju da Srbija pregovara sa kompanijom MBDA i da je bar jedan deo tih pregovora bar jedna verzija rakete vazduh-vazduh MICA, francuske MBDA podružnice.

Da li cena od 2,7 milijardi evra uključuje i MBDA ugovor koji tek treba da bude finaliziran, ostaje pitanje. Moguće je da ne uključuje, što bi ukupnu cifru srpske nabavke Rafala dovelo do preko 3 milijarde evra, što je Vučić za Tango Six i izjavio u februaru prošle godine.

Pominjanje dostupnosti Meteora Srbiji i Hrvatskoj prvi je aktuelizovao predsednik Srbije na sajmu IDEX u Abu Dabiju prošle godine. Da li je ova informacija došla iz francuskog Ministarstva odbrane ili je dobijena tokom pregovora sa kompanijom MBDA i posledično ministarstvima odbrane nekoliko evropskih zemalja, ostaje da spekulišemo. Pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenad Miloradović je ovu verziju informacije potvrdio javno Vučiću u februaru ove godine.

Ako nam Mađari u budućnosti pozajme, da niko ne zna? / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Dezinformacije i nepotrebne interpretacije

Hronološki, prva dezinformacija koja se pojavila u vezi Rafala dogodila se dva dana pre potpisivanja ugovora sa Srbijom. Radilo se o navodnoj pretnji Ujedinjenih Arapskih Emirata da će dovesti u pitanje svoju nabavku ovog aviona kao znak protesta zbog hapšenja osnivača Telegrama od strane Francuske. Odustajanje Emiraćana od njihove narudžbine neki su dovodili u vezu i sa, u tom slučaju, povoljnijim tempom isporuke eventualne srpske narudžbine.

Naravno, najveći izvozni ugovor u istoriji programa Rafal (15 milijardi evra) ni u jednom trenutku nije doveden u pitanje. Emirati su započeli sa plaćanjem a dezinformacija iz ruske kuhinje nije ni bila posebno inteligentna, osim za lakoverne.

Zatim je, dan nakon potpisivanja srpskog ugovora francuski medij koji se bavi vazduhoplovstvom „Air & Cosmos“ izbacio članak o navodnom planu Srbije da svoje naoružanje ruskog porekla, uz pomoć Izraelske kompanije Elbit, integriše na svoje nove Rafale. Članak se nije pozivao ni na jedan imenovan ili konkretan izvor, što naravno nije sprečilo srpske treš medije da recikliraju ovu, malo je reći, glupost.

Potom je usledila još jedna priglupa ruska dezinformacija. Sirovost i neinteligencija Rusa da naprave lažnu vest o navodnom ustupanju 36 srpskih MiG-ova 29 Ukrajini kao deo dila za Rafale još jednom je dokazala da mejnstrim mediji (ne samo u Srbiji) ne uključuju mozak ni kada se osnovne brojke (u ovom slučaju brojnosti srpske flote MiG-ova) ne poklapaju. „Vest“ se toliko proširila srpskim mejnstrimom da je ministar odbrane Bratislav Gašić morao da izda zvaničan demantij.

Kulminacija gluposti kojoj su neki ozbiljni ljudi bez pardona dali kredibilitet, dogodila se prošle srede. Nešto što se zove „Bulgarianmilitary.com“ objavljuje članak koji se poziva na „lokalne izvore“ (nije precizirano da li srpske ili francuske) koji navodno tvrde da će srpski Rafali imati „downgraded air-air capabilities“. Da je tekst deo koncepta dnevne klikbejt produkcije autor dokazuje u trećem pasusu gde pojašnjava da se „downgraded air-air capabilities“ tvrdnja zapravo odnosi na potencijalnu zabranu prodaje Meteora koji je, kako autor navodi „primarno“(!) naoružanje Rafala. Autor potom sam sebi prilično neinteligentno skače u usta da su drugi „potencijalni“ downgrade-ovi ipak i dalje nepotvrđeni.

Dakle, neki Bugarin je reciklirao ono što smo već mesecima slušali od Vučića i drugih srpskih zvaničnika. Potom upoređuje kataloške navode dometa ruskih i francuskih raketa bez konteksta uz konstataciju da je „jasno“ da će ograničenja koje je Egipat dobio u uporedivom primeru sigurno važiti za Srbiju: „…as Serbia prepares to make its first-ever acquisition of Western fighter aircraft, it is clear that similar restrictions will apply“.

Jasno? Na osnovu anonimnog izvora koji je demantovan već u trećem pasusu? Zatim, čemu paralela da će srpski MiG-ovi 29 imati rakete sa većim dometom od, na primer, aktuelne generacije MICA (RF i IR) raketa? Poenta nabavke Rafala je da MiG-ovi 29 sa R-27 i R-77 više ne postoje. Stoga je upoređivanje njihovih dometa i koja je raketa „bolja“ besmisleno. Ne postoji način da Srbija ima ruske rakete većeg dometa nakon ranih 2030-tih godina jer avioni koji ih nose tada više neće leteti.

Nažalost, tekst je iz nekog razloga, prenet od strane Beogradske Bezbednosne Mreže, koji se onda, podjednako nekritički, raširio srpskim i inostranim mejnstrim medijima. Članak je recikliralo i nešto što se, naizgled kredibilno, zove „Militarywatch magazine“, u vlasništvu nekog fizičkog lica iz Južne Koreje.

Još jedna prilika za analizu od strane bugarskih eksperata. Hrvatski Rafali (koji još nisu dostigli IOC) nemaju bolje naoružanje od njihovih MiG-ova / Foto: Dušan Atlagić, Tango Six

Primer kako ozbiljan medij izveštava o nečemu što je tek objavljeno pre tri nedelje i o čemu niko od nas nema dovoljno pozudanih informacija je „Defence news“. Oni su izabrali da na kritički način prenesu vest francuskog „La Tribunea“ da Srbija, navodno, kupuje F3 verziju sa jasnim disklejmerom da za tu informaciju ne postoji izvor: „Serbia is buying the planes in the F3 configuration with delivery by 2029, and the purchase price doesn’t include armaments such as missiles and bombs, French newspaper La Tribune reported, without saying where it got the information“.

Mesta za kritiku za nešto što se može ispostaviti kao preskupa kupovina svakako mora biti. Tango Six je počeo sa postavljanjem pitanja pre potpisivanja ugovora ali bez navođenja anonimnih izvora i neproverenih informacija.

Kada je kritika najvećeg finansijskog izdatka u istoriji domaćeg ratnog vazduhoplovstva u pitanju moraju se dogoditi dve stvari:

Prvo, moramo znati o čemu pričamo, odnosno moramo imati pouzdane informacije šta je kupljeno. Drugo, sve dezinformacije, pogrešne, štetne i preuranjene interpretacije sutra mogu momentalno prestati ukoliko bi Ministarstvo odbrane preuzelo inicijativu i počelo da komunicira proaktivnije i otvorenije o ovoj nabavci. Prošle nedelje su svi mediji sa nacionalnom frekvencijom ugostili po jednog RV i PVO oficira povodom reklamiranja događaja na Batajnici. Niko od prezentera nije ni pomislio da pita nešto konkretno u vezi Rafala.

Takođe, bitno je da se kolege novinari podsete da se nabavka Rafala o kojoj svi izveštavamo dešava u Srbiji. Ne postoji apsolutno nikakav razlog da se citiraju Bugari i Južnokorejci.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Nj

Nemojte se ljutiti… ali 2,7 milijarde eura naspram 1,1 milijarde eura je golema, GOLEMA, razlika. Zar stvarno mislite da su ti mrvicu noviji Rafali bolji za 1,6 milijardu eura? S time da ako su 10 godina mlađi ne znači da je i oprema 10 godina mlađa pošto su to platforme koje se nadograđuju… star je jedino zmaj i motor…
Hrvatska za tih dodatnih 1,6 milijardu eura može nabaviti eksadrilu Leonardovih m-346 trenažera/jurišnika koji može nositi aim-9 sidewinder rakete + Patriot sustav.. i to nisu glupe „cijene s wikipedije“, već realne cijene u kojima kao svaka vazalska država preplaćujemo opremu 3x…
Nabava je smiješno preskupa i to ne govorim zbog Srbije, nego općenito. Da Hrvatska radi takvu nabavu za 12 aviona koji ne znače apsolutno ništa u jednom ratu, digao bih glas… U današnje vrijeme se za 2,7 milijardi može kupiti toliko pametnijih stvari…

Odgovori
K

Apsolutno najgora stvar u vezi ove srpske kupovine Rafalea je što sada nikada neće prestati obostrano komentatorsko mjerenje čiji je dulji.

S tim da će se razlika u mikrometrima tradicionalno uporno mjeriti stručnim mjernim instrumentima koji pokazuju samo inče.

Dr

Mi u Srbiji imamo dva ptoblema, jedan se vidi jos na primeru pukovnika Mihaila Rasica i Damjana Vlajica i nabavke francuskih granata pocetkom 20. veka, a drugi problem je to sto bilo koje javno dizanje glasa protiv poteza Vrhovnog vodjeodma stavlja etiketu stranog placenika, tajnih sluzbi sa Zapada, Djilasovih i Solakovi para, setite se kako je bilo pre 2012. Kosovo je sveta srbska zemlja i ne damo je, ni litar vode sa Gazivoda, svetla litijum je buducnost Srbije, otvaramo vec otvorene fabrike, sta nas briga pravimo elektricni Fijat, i onda se u opstem sumu gomile budalastina svaka normalna vest ili pitanje izgubi.
Nego rekao bih da je zakljucak teksta a i izjava Vrhovongo Koamndatan, da 27 milijardi nije konacna cena jer se jos uvek pregovara o paketu naoruzanja koji ce kostati jos ne znamo koliko posto ne znamo ni sta ce da sadrzi.

Br

Evo da vidiš razliku..Rumunjska tražila I dobila 32 nova F35 za 6,5 miljardi eura (7,2 miljarde dolara)..Avion 5 generacije..To ispada oko 203 milijuna eura po avionu..
Srbija plaća 2,7 milijardi eura tj. oko 225 milijuna eura. Rumunjski isto bez naoružanja. Hrvatskoj je prijetila gašenje eskadrile borbenih aviona.
Za miljardu eura bez PDVa (pitanje je jel i Srpskim Rafalima se treba se dodati PDV ili ne) mi smo napravili super posao za avione koji će nam služiti sljedećih 20-30 godina.

Ni

@Njofra

Takodje je golema razlika izmedju Hr Rafala i SRB Rafala.
Mozete se tesiti da je razlika izmedju Rafala za Hr i Rafala za SRB malecka kao mrvica, ali to jednostavno nije tacno.
Kako kaze nas narod: Koliko para, toliko muzike.

Od price da Francuska nikada ne bi prodala avione Srbiji, preko toga da Srbija nema novca za nove avione, dodjosmo do toga da merimo kolika je razlika izmedju starih i novih verzija Rafala.

Ne

Križanec tvrdi da će početnu operativnu sposobnost na Rafalima HRZ dostići već krajem 2025. godine

Koje godine Srbija dostiže IOC, a kad se planira dostizanje FOC?

bo

Upravo tako burazeru , još malo pa će početi da nas ubeđuju da su polovni avioni bolji uz „argument“ da nekako “ imaju dušu “ .

ma

Usporedba je zapravo 2.7mlrd i 0.9mlrd (bez poreza)

Dr

@bocvarov_dusan
Kad kupujes auto za svoje pare i prodjavac dodje i kaze „evo imas ovu Skodu novu za 27000€“ ti mu naravno kazes „ma idi budalo, mogu da kupim isto to, polovno, ko casa, vozila baba sa kracom desnom nogom nedeljom do pijace, presla 200k al taj motor moze milion“.
A kad su drzavne pare (nicije, a mi uplacivali poreze) onda sto je skuplje to je bolje, pa plus provizija pa plus cascavanje za posao veka…

Il

O kakvoj mrvici ti pricas? Naj stariji Rafale avioni u HRZ su dvosedi proizvedeni 2005. i 2006. godine. Koliko godina ce ti avioni biti stari kad Srbija bude dobila nove avione? Od momenta potpisivanja ugovora do danas lazete sebe da su ti avioni samo 10 godina stari.

li

@Nikola- bez 200 km visokog zida prema Rusima i Kini nema ni bilo kakvih Rafala. Ovo je tek početak budučnosti za koju nitko ne zna u kojem smjeru če krenuti ali Rusi če uvijek biti neprijatelji.

Pe

@Dragojli Danas Francuska nije u ratu niti je jedan veliki deo Francuske pod nemackom okupacijom, kao sto je bilo u momentu kad je pocetkom veka Francuska slala Srbiji granate.
Zanimljivo da su nasli i granate za Srbiju u tim uslovima, sto i dan danas anti-evropska propaganda pokusava da predstavi kao namernu prevaru Srbije od strane Francuske.
U tim teskim za Francusku uslovoma poslali su ono sto je moglo da se posalje, i kod nas je preradjeno i korisceno, a kasnije je srpska armija naoruzana iskljucivo orizjem iz Francuske oslobodila Srbiju.

Br

Ilija
Koliko su stari Grcki Rafali??I dvosjedi i jednosjedi su stariji nego Hrvatski pa se to ne spominje.
Koliko su stari Rumunjski F16 pa će im opet poslužiti još 10 godina.
Hvalite se Migom 29 a koliko je on star??
Ne kužim da ljudi misle da je avion kao auto..Bitno je šta ima od opreme.
Mi znamo da ćemo koristiti Rafale 20-30 godina.Vi duže naravno jer je nov.
Kod nas se spominje modernizacija na F4 do 2030 taman kada vi dobite svih 12 aviona.I šta ćemo onda..Isti Rafali istih mogućnosti osim što će Hrvatska imati ono što NATO članice mogu imati(Link 16 i neke navigacijske programe).
Jedina razlika u dužini eksploatacije aviona.
A da budemo iskreni i jedni i drugi sa 12 aviona kako se kod nas kaže možemo brisati rit.

Pe

@Petrovic Dusan
Čovek uopšte ne priča o tim granatama već korupcionaškoj aferi iz 1910.

Lu

@Njofra Da je Plenkovic i HDZ platio 3 milijarde za samo 12 Rafala, ne bi dugo bili na vlasti, pošto je čisto ludilo.

KK

@Luki

Da je Plenki iste platio 3 mlrd bio bi docekan s ovacijama. Kao i za ovo sto je pogodio. To je realnost politickih elita na ovim prostorima.

Ni

@libis

Ne znam odakle potreba da ljudi iz nebitnih drzava, kao sto su Hr ili Srbija, pozivaju na podizanje nekakvih zidova prema Rusiji, Kini ili kome vec. Pogledajte robnu razmeni izmedju Kine i EU , Kine i Amerike i obrnuto. Mislite da su evropske ili americke kompanihe spremne da se odreknu stotina milijardi profita? Cisto sumnjam.
Pored toga, ni jedna od te dve drzave nije okupirala deo teritorije Hrvatske ili Srbije. Ne rade na nasu stetu, ali eto neki Balkonac bi dizao 200km visoke zidove. Sta je sledece, da objavimo rat Rusiji i Kini? Da ih napadnemo sa pet aviona i dvadeset tenkova?
Treba da se molimo Bogu da nas na Balkanu bar jednom u istoriji zaobidju sukobi, a ne da se opet pravimo pametni i guramo nos tamo gde nam nije mesto, jer tamo gde se slonovi tuku obicno stradaju misevi. Ali vidim da neki nisu izvukli pouke iz proslosti…

Vu

@ Dragojlo

Da u Yuga staroga 10 godina ugradiš novi motor od BMW-a i novu elektroniku, staviš Recaro sjedala, novi radio i zvučnike.
Jeli bi ti kupio za tri puta više novaca, novoga Yuga koji nema niti bilizu performanse kao stari ili staroga Yugo sa novim BMW motorom i elektornikom?
I koji je po tebi Yugo bolji stari ili novi?

da

Petrovic Dusan sto se tice francuske pomoci srbiji pre sto godina nije isto kako pise gore u tekstu firma koja naoruzava rafal je i britanska i italijanska pa u slucaju nedao bog potrebe za meteorom ili slicnim oruzjem bojim se da ce hrvatska dobiti ako trazi a mi nikad moze samo da se ispostavi da kad micu ispalimo bude problem ako razumes.
Ali posto je ovde sve navijacki obojeno niko realno nesagledava stvari nego vrsi propagandu ili potvrdjuje zapadnui“iskrrenost“ ,dok doticni autor teksta naziva ruse neinteligentnima .
Ova kupovina je glupost iz vise od jednog razloga ali ja nemogu da gubim vreme i polemisem sa ljudima koji navijacki gledaju na stvari ,Vreme ce pokazati

Be

Nikola, razlika je ogromna….

HR Rafalei su tu….
SRB Rafalei Jos ni na crtacoj ploci

Il

@Branimir

Kolega Njofra je spomenuo kako ce hrvatski Rafaili biti mrvicu stariji od srpskih Rafala skrenuo sam mu paznju da naj stari Rafale u HRZ sledece godine puni 20 godina i da ce do dolaska svih srpskih Rafale taj avion imati 25+ godina. To svakako nije mrvica vec je to ozbiljnih cetvrt veka. A za grcke i rumunske avione ili me trenutno bas briga kao i za srpske Mig29 jer ih Njofra nije spominjao. Kad ih bude spomenuo tada ce da ih komentarisem. Ja razumem da te cacka to sto ce srpski avioni biti novi novcijati kad hrvatski budu imali 25 godina.

Br

Ilija
Zašto bi mene „čackalo“ to što ste za nove avione bez naoružanja dali 3,2 milijarde eura sa porezom..Za avione koje nećete moći iskoristiti do kraja(mislim na sate leta tokom životnog vijeka).
Rafal koji će kako je krenulo za 30 godina biti ono što je danas kod nas bio MIG 21 jer dolaze nove generacije aviona evo 6 generacija se radi.
Hrvatska je napravila odličan posao..Za recimo male novce kupili avione 4 generacije na kojima imamo resursa za jos 20-30 godina naleta..Jer ako se sjećaš prijetilo je gašenje HRZa.
Nama nitko ne brani kada ovladamo tehnologijom koja nam je do nedugo bila SF da nabavimo još moderniji avion. Hoće li to moći Srbija?
Vidjet ćemo..

Iv

Zaboravljate da je u Hrvatskih EUR 1 milijardu i paket naoružanja i SIMULATOR + još obuka, rezervni dijelovi i infrastruktura.

Lu

@KK U Hrvatskoj se ne dobivaju izbori sa vojskom kao u Srbiji. Dati 3 milijarde eura za jedan sistem tj. za 12 aviona, u Hrvatskoj ne bi prošlo. Nema šanse.

Ni

@Beduin

Kao sto napisah iznad, od price da Srbija nikad nece kupiti Rafale, preko toga da se nema novca za iste, stigli smo do nove epizode- Hr Rafali su, a srpski nisu.
Sutra kad novi Rafali stignu u Srbiju, verovatno ce se pisati da glanc novi avioni imaju fabricku gresku.

Usput, Srbija nije tek tako ulozila lepe pare u modernizaciju MiG-29 i infrastrukturu da bi kroz 10ak god ugasila taj rod Vojske…Vec se tada znalo da ce Srbija nabaviti nove avione do isteka resursa MiG-ovima. I tako, neko ce leteti najnoviju verziju Rafala, a neko polovne stare verzije pritom se teseci kako nema skoro nikakve razlike izmedju stare i nove verzije Rafala.

Ni

@Branimir @Ivan

Da li se salite ili stvarno mislite da ce Srbija kupiti avione bez naoruzanja? To je isto kao da ste napisali da kupujemo nov automobil bez motora, menjaca itd.
Ja sam na T6 jos davno pisao da ce Srbija kupiti glanc nove avione, na sta su mi se nasi susedi smejali u komentarima, pisali da Rafali nisu kupus i ostale nebuloze. Koliko vidim, neki iz susedstva nikako da se pomire sa cinjenicom da Srbija koja nije deo EU i Nato nabavlja najnoviju verziju Rafala, a Hr deo EU i Nato jedva skrpi za polovnjake. Otuda i tesenje samog sebe kako ce Srbija dobiti aparate bez adekvatnog naoruzanja.

@Ivan

Isto kao i Srbija, o cemu manje vise pise u tekstu, s tim da Hr mora da ulozi vise novca u infrastrukturu i obuku, jer Hr prelazi sa druge generacije aviona na cetvrtu a to sve kosta. Na kraju oper ostaje to da je Hr nabavila polovnjake, a Srbina glanc nove avione i to najnoviju verziju.

Br

jednostavno Francuzi nemaju jos polovnih Rafala za prodaju. u srpskom slucaju bilo je pitanje ili rafal ili nista.

Jo

@Njofra
Već sam na drugoj temi izneo neke brojeve, pa evo da ponovim. Hrvatskih €999 miliona iz 2021. danas vredi €1.168 milijardi. Hrvatski avioni su u proseku stari 14 godina i imaju još po 3400 sati leta (novi rafali imaju 8000). To znači da imaju 57,5% sati leta manje od novih. Samim tim bi trebali da budu 57.5% jeftiniji, odnosno cena novih aviona bi trebala (u evrima iz 2024.) trebala biti €2.79 milijardi. Srbija za €2.7 milijardi dobija novu verziju aviona.

Argument tipa „šta će nam 8000 sati leta“ ima smisla u mirnodopskim uslovima, 3400 sati je dovoljno za 15 godina, 2 pilota po 110 sati godišnje. Međutim, u slučaju rata, svaki dodatni sat leta će biti dragocen. U takvoj situaciji, skoro 2,5 puta više sati leta čini ogromnu razliku.

Isto se odnosi i na rezervne delove. Poslednji ugovor koji su potpisali Izraelci za F-15 uključuje 25 aviona, nadogradnju postojećih 25 aviona, kao i pravo da kupe još 25 aviona. Na tu količinu kupuju 120 rezervnih motora i 75 rezervnih radara.

Eskadrila koja se kupuje za odbranu vazdušnog prostora (a ne za air policing, aero mitinge i vojne parade) zahteva dobre zalihe rezervnih delova, ali i naoružanja.

Mo

Povraća mi se kad vidim da netko priča o PDV-u kad država nešto nabavlja.

Popušili ste spin maloumnog Milanovića i polupismanih novinara.

Da li shvaćate kako da država plaća PDV – SAMA SEBI?!

Kojom logikom je to nekakav trošak za državu?
Dakle, MORH IZ PRORAČUNA uplati MinFin PDV u KORIST PRORAČUNA.
🤦‍♂️🤷‍♂️

xt

HM, postavlja se pitanje koliko zmaj i motor mogu sati naleta da imaju.
AKo recimo HRvatski imaju 4000sati ( recimo ne znam konkretnu brojku)
A SRB Rafali 8000sati naleta ( opet ne znam konkretnu brojku ).
TU već dolazimo do recimo odnosa 2,2 prema 2,7 (linearna funkcija) a ne verujem da je baš tako prosto za uporediti.
A da je moglo pametnije ad se potroši tih 2,7 to se slažem. Jer mi idemo ka 5miliona stanovnika proečne strosti 50 godina. Tako da prvo bi trebali da se pobrinemo da nas ne nestane.

Odgovori
To

Ista stvar i sa Hr..Pisalo se da Hr Rafali dolaze sa slabijim motorima,skinutom bojom itd…itd…Iako eskadrila nije jos borbeno operativna pisalo se da su kupljeni bez naoruzanja sa skinutom opremom.Na kraju najveca glupost koju sam procitao da na Hr Rafalima ne lete Hr piloti,nego francuzi.Pritom se zanemaruje cinjenica da je Hr potpisala tri ugovora.prvi sa Francuskom drzavom,drugi sa MBDA i treci Safranom

Odgovori
Me

U trenutku prelijetanja iz Francuske u Hrvatsku HRZ je imao samo 4 certificirana pilota za Rafale, a došlo je 6 aviona. Što misliš, tko je pilotirao s preostala 2?

Il

Na dostupnin fotografijama isporucenih aviona vidi se da nedostaje:

1. OSF (Optronique Secteur Frontal)
FSO na engleskom (Front Sector Optronics)

2. DDM/DD-NG na engleskom MAW (missile approach warning)

Naj stariji isporuceni avioni su dvosedi proizvedeni 2005. i 2006. godine.

Ru

Makron i Plenković

Br

Ilija
I DDM NG i OSF du plug & play dakle staviš ih prema potrebi za koju misiju ti treba.
Imaš puno slika di u Francuskom zrakoplovstvu isti Rafal je snimljen sa DDM NG a na drugoj slici sa DDM.
Uostalom eskadrila Rafala još nije operativna tako da je o tome glupo pričati.
Uostalom izašla je slika novog Rafala za Grcku..Zamisli ima DDM.

Jo

@Bear from the sea

CCA?

Jo

@Medo s mora

CCA – Collaborative combat aircraft

Il

@Branimir

Ako lepo procitas lepo sam napisao na dostupnim fotografijama. Nedostupne fotografije i one koje ce nastati u buducnosti necu da komentarisem.

K

Vise nemam obicaj posebno pohvaliti kvalitetu clanka, jer se visoka razina iste pocela podrazumjevati, ali ajde da ne ispadnemo nezahvalni – jos jedan izvrstan clanak, svaka cast T6.

Odgovori
Ga

Smatram da je potpuno nepotrebna praviti bilo kakvu komparaciju na relaciji Srbije i drugih zemalja u okruženju. Sukob u Ukrajini pokazao je da su vazduhoplovi jako ranjivi i da njihov značaj na terenu znatno manji nego pre 30+ godina. PVO je jako bitan faktor! Presli smo limit kada je rec o opravdanosti kupovine navedenih aparata. Podržavam tekst, da se MO odbrane treba aktivno uključiti u demanti nekih pausalnih objava, medjutim politika cesto pobedi struku i to je jako tuzno. Formalno pravne aktivnosti su u toku, vise nema nazad, nadati se da ce po nase pilote, navedena nabavka biti korektna. Dogfight planes moguć je samo na aeromitingu ili video igrici, govorimo u sadašnjosti. Sta god, neka rod vazduhoplovstva ne bude ugašen, trenaza je bitna i da nijedan nas gradjanin nece biti ugrožen….

Odgovori
Pe

Značaj avijacije je isti kao pre 30+ godina. Promenile su se razne forme upotrebe, više je BPL, ali rat na nivou Ukrajinskog niko samostalno u Evropi ne može da izdrži, niko. Samo ova lagana besmislena avantura u Kursku angažovala više Ukrajinaca nego što cela VS ima pešadije. Ni komšiluk nije bolji, uopšte. Tako su pričali decenijama da je sa artiljerijom završeno a ona opet prelama stvari. Uvek treba biti oprezan oko paušalnih ocena.

Ga

@Perko, da li Vam je poznato da BPL danas ima gotovo svaki puk pesadije, te nisu vezane samo za vazduhoplovstvo. Takodje, BPL ili FPV dron imace smanjen efekat cim se pronadje adekvatna mera, a vec se radi na tome, sve sto ima uspon ima i pad. Ako je znacaj isti vazduhoplova, kako se ne koriste aktivno po dubini teritorije protivnika? Kao sto je to bilo kod nas 1999. ili drugim ratovima kasnije. Ne mogu jer je snazan PVO odbrambeni mehanizam i automatski umanjuje znacaj jurisne i bombarderske avijacije, ostaje da se deluju dalekometnim raketama. Uglavnom, ulazimo u besmislenu teoriju ovog ili onog, sustina je jako jasna. Samo bih ponovio da ostaje nada da ce nam se svaki građanin osecati bezbedno i sigurno jednog dana, a sve ovo odrzati dobru kondiciju nasih pilota i pratećih tehničara.

Pe

A koji broj država ima toliko moćan PVO?

Uloga avijacije se nije promenila i pitanje je samo spremnosti za podnošenje žrtve.

Amerikanci su u Vijetnamu imali nenormalne gubitke avijacije (preko 2.000 izgubljenih aviona, uključujući i strateške bombardere) spram tada modernih sistema PVO ali su nastavili da lete do poslednjeg dana jer su bili spremni da snose te gubitke.

Br

Pošto R-27 i R-77 više se neće koristiti posle penzionisanja Mig-29, pametno je nabaviti Kineske avione na kojima bi nakačili ove rakete… jer je malo imati samo 12 aviona..

Odgovori
Ma

@brat
Koristice se itekako, ali sa zemlje. Doduse domet ce im biti smanjen za otprilike izmedju 20-40% ali i dalje solidan. Isto kao sto se sada modifikuju rakete sa miga 21 i kace na pasarse ili druge platforme, tako ce i ove naci svoju upotrebu. Po mom misljenju daleko veci ucinak ce ove rakete imati sa zemlje u nekom potencijalnom sukobu nego u direktnoj borbi u vazduhu… Jedino bi u vazuhu imale veci ucinak u obaranju bpl-ova..

с

Рецимо тако

Br

Imam 2 pitanja ili za urednika ili za nekog tko zna.
1.Placa li Srbija na ovih 2,7 miljarde eura porez(kao Hrvatska sama sebi)?
2.Jesam li dobro shvatio da Srbija plaća 421 milijuna eura 2024 godine tj. 15% iz buđeta i isto tako 2025 godine. Dakle u 2 godine će otplatiti 30% Rafala?
Jer ako je to istina nešto mi matematika ne štima.

Odgovori
Ne

Srbija sama sebi plaća PDV 20% na 2.7 mlrd jer se radi o novim, još neizgrađenim, a ne polovnim vazduhoplovima. EU ne dopušta ofset, ali Srbija nije u EU.

Štima ti matematika. Mora se uplatiti celu svotu pre nego što počne proizvodnja Rafala za Srbiju.

Be

Nema nikakvog smisla uspodredjivati Hrvatsku I Srbiju.
Hrvatska I Srbija, osim zajednicke granice na Dunavu, nemaju nista zajednicke.

Hrvatska je ispunila I osigirala svoje ciljeve clanstvom u EU i NATO.
Svaki smisao mjerenja duljina tu prestaje.

E sad, naotuzanje….
Ono se nabavlja of MBDA Koji se potpuno drugi i od Dassoa neovisan pravni subjekt Koji podlijeze odredjenim politickim regulama.

Dakle, moj blackjack da u ovih 2,7 milijardi nije ukljuceno Niti jedan zrno za top, a kamoli koja raketla

KK

@Beduin

Pardoniram, jel’ citate Vi komentar na koji odgovarate? Jer jedno nema veze s drugim. Pitanje se odnosilo na PDV.

YP

@Beduin
Moglo bi se zaključiti dakle da Srbija uopšte nije kupila naoružanje, ali tu negde provejava u pozadini i da neće, jer Srbiji ni jedna zapadna zemlja neće prodati naoružanje koje Rafal može da koristi.
Dakle, glupi Srbi su kupili avion bez naoružanja… Ima li logike u takvoj izjavi…

op

Novca za nabavku nemamo, finansira se iz deficita??11 što znači da ćemo još da se zadužimo. Razumeo bih da je u pitanju aranžman gde Franncuska uzima našu robu, za njihove avione. A o upotrebljivosti Rafala protiv NATO ne treba ni raspravljati jer će sigurno biti neupotrebljivi.

Odgovori
Pe

Praktično se sve države finansiraju iz pozajmica i sve se to vrti u krug.

Ga

@Perko, ne radi se o broju drzava vec o strateškom znacaj PVO. Kada je bio Vijetnamski rat, prije 50 godina. Postavicu ti niz pitanja u tom kontekstu na koja neces imati odgovor, niko nije spreman niti ce biti neogranicno da troši svoje resurse. Da imas na umu samo 3% svetske populacija ima psiho-fizicke sposobnosti da upravlja vazduhoplovima.

Pe

@Galeb G4
Rekao si samo par opštih mesta. PVO ima strateški značaj mnogo duže od tih 50 godina. Promenio se način upotrebe avijacije ali uloga i značaj nisu. Naravno da niko neće neograničeno da troši svoje resurse, ali ostaje činjenica da je Amerika u jednom ratu izgubila višestruko više letelica nego što Rusija trenutno uopšte ima. Spremnost da se žrtvuju efektive zarad ostvarenja vojnog cilja pravi veliku razliku.

Naravno da je napredovala PVO ali su napredovali i načini potiskivanja iste. A ko će pobediti zavisi od odnosa suprotstavljenih strana, upotrebljene taktike, sreće i milion drugih faktora.
Ovaj rat je toliko mastodontski i toliko specifičan da iako se neke lekcije mogu naučiti, neke se ne mogu ponoviti jer su uslovi za ponavljanje praktično nepostojeći.

Da li je kod nas značajnija moćna PVO nego avijacija, svakako, ali i avijacija ima svoju ulogu.

Ba

Petar zaista ume da bude arogantan, ali za razliku od nekih nadobudnih i arogantnih likova, čovek ima potpuno pravo da bude takav zbog svoje doslednosti, inteligencije, strpljenja i znanja. Bravo, Petre!

Odgovori
No

@PetarVojinovic
Zašto se Srbija mora stalno „meriti“ sa Hrvatskom po pitanju vojne tehnike? Bila bi dobra tema za raspravu… Primjer Rafala je samo jedan od mnogih da ne spominjemo ostale…
Uvijek se naglašava kako su Hrvati kupili polovne, a Srbi nove. Srbija će dobiti prve Rafale negdje 2028. godine, a ostale 2030., tada će Rafali u Hrvatskoj već imati FOC tako da usporedbe i nemaju baš smisla. Srbija je okružena NATO-om, nebi li onda i Rumunjska nabava F-35 trebala rezultirat „merenjem“ Srbije sa njihovim avionima? Ili Bugarskom nabavom F16? Dodajmo da Srbija ima mnogo veću granicu sa Rumunjskom i Bugarskom nego sa Hrvatskom. I za kraj vijest koja je prošla ispod radara medija ovih dana u Hrvatskoj. U Puli se 2025. ili 2026. uspostavlja Središte za obuku pilota borbenih zrakoplova (u budućnosti bi to središte moglo postati i jedan od centara izvrsnosti NATO-a). Tamo će biti obuka pilota na avionima PC-21 (PC-21 se u Armee del airu koristi od 2020. kao zamjena za AlphaJet) za avion Rafale. Navodno će Francuska kupiti avione, a Hrvatska ustupit aerodrom kraj Pule. Tamo će se obučavat i piloti drugih zemalja koje posjeduju Rafale. Znači li to da će i piloti iz Srbije dolaziti na obuku u Hrvatsku? Svakako bi bilo zanimljivo vidjeti vašu analizu toga. Nemojte prestat za svojim analizama jedini ste u regiji koji dajete relevantne i objektivne informacije u ovakvim tematikama :) Lp.

Odgovori
om

https://obris.org/hrvatska/uspostavlja-li-se-francuska-vojna-baza-u-puli/
Evo i link koji se naslanja na gornji komentar.

K

Da, i mene bi zanimao T6 osvrt na to uspostavljanje središta za obuku pilota borbenih zrakoplova u Puli.

Pe

U stvari se najviše iz Hrvatske poteže to pitanje (pa i neka druga) pa Vučić voli da vas troluje. Takva mu priroda.

Upoređuje se i sa drugim državama, ali uvek dolazi pitanje iz ex SFRJ da li se ne naoružavamo da vas napadnemo pa uvek ide i odgovaranje u tom smeru. Uostalom, ima i na ovom portalu toga koliko hoćeš među komentatorima.
Mediji to eksploatišu jer im prepucavanje tog tipa diže posetu, nikog ne tangira Rumunska nabavka F-35, sa njima smo večiti drugari, Bugari muče svoje muke, ali pošto su večita potencijalna pretnja oko njih smo uvek oprezni, kad vas bockamo a vi skočite tri metra u vis onda je zanimljivo. Jer tu niko ne namerava da ratuje, samo da vas nervira.

Mislim, svako svog konja hvali pa i ovaj Bojko sa bulgarianmilitary (nije baš „neki“ Bugarin, prati on vojsku i avijaciju dugo ali kao i većina na balkanu meandrira priču kako mu odgovara) priča o oslabljenim srpskim Rafalima a MICA NG ima isti ili veći domet od bilo čega što će Bugarska imati na svojim F-16. Kiselo grožđe, što se njega tiče.

Pe

@Nole @Perko Navodite ocigledne stvari.Hrvatska i Srbija imali se ratno neprijateljstvo pre svega 30 godina.
Nista slicno se nije dogadjalo izmedju Srbije i Rumunije, ili Srbije i Bugarske (od balkanskih ratova 1913).
Potpuno je logicno da se pri kupovini vojne opreme razmatra najbliza istorija, pa nece uzimati „Raffale“ za slucaj rata sa Vizantijom ili Vizigotima.

Be

da petrovicu.
ali se preskace u obzir uzeti aktualno stance stvari.

Hrvatska je ispunila I osigurala sve svoje vanjskopoliticke ciljeve.

Pe

@Petrovic Dusan
Prvi svetski rat, Drugi svetski rat, rezolucija Infobiroa… Lakše nabrojati ratove u kojima nas Bugari nisu napali… A u međuvremenu, generalno OK odnosi…

@Beduin
„Hrvatska je ispunila I osigurala sve svoje vanjskopoliticke ciljeve.“
Realno nebitno za temu. Britanci i Francuzi, Francuzi i Nemci, čak saveznici ali se bockaju kad god imaju prilike. Ipak su bili rivali i ratovali bukvalno vekovima. Mi smo mala deca za toliku istoriju neprijateljstava. Tako da, prozivaćemo se još. Bolje trošiti tastaturu nego nešto drugo…

YP

@Beduin
Budućnost donosi nove saveze i rasturanja postojećih saveza. A nije da nema tenzija i u samom NATO.
Kako će svet izgledati za 25+ godina niko ne zna.

E

Па и нема потребу да се успоређује уопште са Хрватском, нисмо купили , ако купимо ни исти производ!
Није ни верзија , ни старост па стога ни цена иста!
То и не чинимо, друго што неки читаоци овде то воле да раде…
Даље, геополитичка ориентација није иста једни у натоу други неутрални.
Исто је једино продавац, назив и основни модел и број авиона.
Пакети су вероватно слични али опет не исти.
Хрвати имају своје авионе, Србија још неко време неће имати авионе, али ће Србија на много дузе имати решен проблем.
Уопште није за успоређење!

Ni

Pa i T6 je u vlasništvu nekog fizičkog lica i naizgled je ozbiljan izvor.
Doduše, kada se citiraju FT, WaP…. kredibilnost dobija na težini, o nezavisnom novinarstvu da ne govorim….

Odgovori
Pe

Tako je. Samo moramo da se podsetimo i osnovne medijske pismenosti: ne postoji ni praktična ni filosofska mogućnost da bilo koja osoba koja je fizički locirana u Južnoj Koreji ima bilo kakav kapacitet da proizvede bilo kakav kredibilan sadržaj o srpskoj kupovini Rafala. Kad ni mi ovde ne znamo 95% stvari.

Pe

@Nixon A u cemu je problem sa Washington Post o Financial times?Da li znate koliko decenija postoje ove medijske kuce?Kakav je standard ovih novina? Generalno su medju najtacnijim na svetu, i iznose samo proverene informacije.
U drzavi gde rade i propagandne novine treba proveriti informacije i kod nekoga kome se veruje.
Uostalom, i najvisa lica iz vlade Srbije potvrdili su pisanje o prodaju oruzja „trecoj strani“ . Naravno da to znaju i Rusi, i ne mogu nista.

Ni

@Dušan Petrović
Dušane, većina njihovih tekstova je na bazi „confidential“ ili „anonymous“ ili…na srpskom “ pouzdanim izvorima iz SD ili Pentagona“. Čitajte te njihove tekstove, pozivaju se na NN izvore u Pentagonu koji se pozivaju na NN izvore u Amanu, a koji se pozivaju na NN izvore u Teheranu…..i tako u krug, a onda se umješaju elektronski mediji koji se pozovu na njih.
Pretplatite se na te listove, čitajte ih.

Be

Nema nikakvog smisla uspodredjivati Hrvatsku I Srbiju.
Hrvatska I Srbija, osim zajednicke granice na Dunavu, nemaju nista zajednicke.

Hrvatska je ispunila I osigirala svoje ciljeve clanstvom u EU i NATO.
Svaki smisao mjerenja duljina tu prestaje.

E sad, naotuzanje….
Ono se nabavlja of MBDA Koji se potpuno drugi i od Dassoa neovisan pravni subjekt Koji podlijeze odredjenim politickim regulama.

Dakle, moj blackjack da u ovih 2,7 milijardi nije ukljuceno Niti jedan zrno za top, a kamoli koja raketla

Odgovori
Du

U moru trash talk-a, i vi ste malko ipak yagayili u isti. Naime, jasno je da paket naoružanja još uvek nije dogovoren u konačnoj formi, medjutim isto tako je jasno da iz više izvora je u pitanju 4.1 varijanta Rafale aviona, da su izvesne MICA-NG rakete, a da se pregovara o Meteor raketi, medjutim bez nade za uspeh. Takodje, podcenjujete izvore i informisanost jednog Air&Cosmos portala, i unapred odbacujete mogućnost integrisanja drugog naoružanja sem bazičnog Rafalovog, a nama( Srbiji) je to jako bitno, a i nije nemoguće jer je jedna Indija zahtevala isto. I ne samo da nije namoguće, već ima mnogo naznaka da je baš to ispregovarano, da ne budem neozbiljan i da kažem da se zna, iako se zaista i zna.

Odgovori
Pe

Dušane, ozbiljan medij za tako ozbiljne tvrdnje ne može da koristi „neimenovani izvor“.
Ostalo što pišeš je još jedan prilog maloj lekciji medijske pismenosti: ti si anonimni hiperaktivni trol koji sedi ispred kompjutera po ceo dan, mi radimo novinarstvo. Ti samo imaš mišljenja, od kojih ovde bude odobreno kao komentar jedno 5%.

Du

@Petar Vojinović
Poštovani, ja ne znam šta je to trol, jer mojih okruglo 50 godina kojih punim sad 10.10. nije dalo za potrebno da naučim šta je. Iz književnosti trol je vrsta patuljka sličnom goblinu ako se ne varam. Po starom dobrom običaju, Vi lično bespotrebno vredjate čoveka koji apsolutno ništa ružno nije napisao, osim ako je greh imati mišljenje, i izneti isto. Takodje i poneku informaciju imam. Nisam anoniman nimalo, pravim imenom i prezimenom sam ovde predstavljen, a Vi svoje novinarstvo slobodno iznosite, a ja sa samo komentator na Vašem portalu, i ne mogu se baviti novinarstvom, već na forumu iznosim mišljenje, što je valjda i svrha foruma? Na kraju ponosite se cenzurom, a u svrhu pokazivanja moći, jer eto, može Vam se, i može Vam se, samo je pitanje dokle? Jer opet bez čitalaca ovaj Vaš forum gubi smisao, a komentari upravo doprinose čitanošću, pa makar i pogrešan, a NIJE.
P.S. nadam se da ćete biti toliko malo sujetna osoba da objavite ovo, i da pokažete malko veličine i profesionalnosti kojom se dičite.
Pozdrav,
Dušan Pavlović

Pe

Ovo NIJE FORUM. To što ti odgovoriš svakoj osobi je nešto što treba da prestaneš da radiš. Apsolutno nikoga ne zanima tvoje mišljenje o bilo čemu, posebno tvoje mišljenje o komentarima drugih.

Komentari na Tango Sixu ni milimetar ne doprinose čitanosti. Prosečan tekst se pročita od strane 40-ak hiljada ljudi. Oko 100 komentara bude na većini tema. Dakle ni 1% ljudi koji pročita ne komentariše.

Komentariši samo sa nekim konkretnim mišljenjima, doprinesi, ne odgovaraj svim komentatorima pojedinačno.

Ko

Da dodam i ja koju:
– Dusan mi nevidjeno ide na zivce i tu se slazemo 100%. (Dusane izvini, ali je tako).
– Ipak Dusan ima pravo na misljenje i da go javno izrazi, sve dok to ne ugrozava prava drugih i dok je u skladu sa politikom ovog portala. Nadam se da ce Dusan zadrzati pravo na to. Vrlo je bitno da u jednom drustvu cak i manjinski glas moze da se cuje. Sistemi u kojima to nije moguce nisu zdravi sistemi za zivot.
– Petre, molim Vas da sledeci put razmislite pre nego sto odgovorite na nacin na koji ste odgovorili. Ponekad je bolje sacekati i odgovoriti kasnije hladne glave.
– Niko od nas nije na ovom sajtu zato sto mu je dosadno, naprotiv, ali hajde da pokusamo da ton i komunikacija budu u skladu sa tonom i komunikacijom obrazovanih i kulturnih ljudi..

Pe

Ovo je treci put da mu pisem javno da ne odgovara na svaki komentar pojedinacno i da ovo nije forum.
Sve po zasluzi.

Dj

>> Niko od nas nije na ovom sajtu zato sto mu je dosadno

Ja sam ovde definitivno zato sto mi je dosadno.

Ni

„Dušane, ozbiljan medij za tako ozbiljne tvrdnje ne može da koristi „neimenovani izvor“.
Bez namjere da nekoga branim/podržavam danas je veoma teško reći šta je to ozbiljan medij. Godinama unazad pratim zapadne medije i to se slobodno može nazvati sunovrat nezavisnosti. Kvalitet je promjenjiv, zavisno šta su ciljevi tog nezavisnog novinarstva npr. ako se piše o Rusima ili Kinezima….ili čak i Srbima obavezno tu ima jedna doza cinizma, prepotentnosti itd.
Uzmite u obzir desetine tekstova od NYT, WaP, FT…vijesti od Reuters-a koje su bile na osnovu neimenovanih izvora iz….. Prođe neko vrijeme pa se vidi da su to bili baloni, udice ili kako ko već to zove.
Jedno je činjenica, nikeome se više ne može vjerovati, posebno nezavisnim.
Patka oko 36 Mig 29 je krenula sa ovih prostora, prihvatili Ukrajinci, preuzeli ruski TG kanali koji neselektivno objavljuju vijesti i trajala je 24 sata.
Što se tiče Rafala da ne budem potpuno off-topiku, politička kupovina u pravom smislu, plaćen reket Francuskoj da nam omogući da držimo nekoliko godina vodu iznad glave dok se ovo malo ne razbistri.
Kad se razbistri, kad prođe ova magla, koja će potrajati, tada će se vidjeti šta i kako dalje. Jedno je sigurno, SAD nisu više jedini „makro“, ima novih, ratobornih, koji takođe imaju pištolj.

Ne

Djuka

Primecuje se da komentarises jer ti je dosadno. I ti i Dusan trolujete.

I meni pusti otprilike 4 od 5 komentara, ali sam za taj nepusteni sam kriv jer se obicno naljutim zbog necega sto sam procitao pa lupetam.

Lj

Ako je naouružanje srpskih aviona obavještajni podatak onda hrvatska lako sazna kakvo naoružanje imaju srpski rafali jer nato članice djele obavještajne podatke…

Ne

@LJubiša: ‘Ako je naouružanje srpskih aviona obavještajni podatak onda hrvatska lako sazna kakvo naoružanje imaju srpski rafali jer nato članice djele obavještajne podatke…’

Ne samo Rafale, već i radari GM400/200, Mistral…

Vi

Ova rečenica je mrak….“Na primer, sramota je za Hrvatsku, članicu NATO-a, koliko je Srbija dramatično više uradila za konkretnu pomoć odbrani Ukrajine.“ :-) :-)
Hrvatska je donirala u vrijednosti 300 mlijuna eura, a Srbija prodaje.

Odgovori
Pe

Mrak, kako ne. Radi se o procenjenoj vrednosti. Ne znamo ko je platio. Ne mora biti do kraja nemoralno. Net veći doprinos, svakako.

Ga

Viribus Unitis, poslušajte izjavu Makrona tokom posete Srbiji i sve ce Vam biti jasno! Da li je neko od zvanicnika ili sam Vucic rekao nije tačna izjava? Naravno da ne! Tako da je „pomoć“ veoma ozbiljna, ma koliko neko pricao da toga nema ili da smo neutralni po pitanju tog sukoba. Ali naravno, interes sve pobedi.

Pe

Srbija je donirala velika sredstva za pomoć civilnom stanovništvu, od donacija elektroopreme, dve ambulante, uputila pomoć školama itd ali to nikom nije zanimljivo iz ko zna kog razloga…

Ro

Nije Srbija ništa više učinila.Srbija je zaradila jer je prodala oružje.Hrvatska je dobat dio donirala jedino je sa helikopterima dobro prošla

Iv

Vidim da niste razumjeli značenje riječi mrak u ovom kontekstu :)

Si

Doduse velika je razlika u doniranju i prodaji. Mislim da je Hrvatska prakticki ispraznila sva skladista i donirala od AK-47 i streljiva kalibra 7,62 do VBRova RAK 12 i RPG-7, ZISovi, Fagoti, RBG6 (jedan je zarobljen od strane Rusa i Sojgu je objasnjavao Putinu da je to izvorno hrvatsko oruzje poslano Ukrajini) i da ne nabrajam sve sovjetsko oruzje sto je ostalo po skladistima iz ratova 90tih. Nista to Ukrajini nije naplaceno. Mislim da se jedino sa helikopterima napravila trampa. Milovi za Black Hawk. Srbija je unovcila sve sto je otislo za Ukrajinu tako da ne mozemo bas u istom smislu pricati o pomoci. Hrvatska je prakticki otisla u minus cca 300 miliona a Srbija zaradila 800. Ne ide u istu kategoriju.

Mi

Zna li se da li je Srbija kupila i simulator za Rafale?
Nisam ništa pročitao o tome, a bitna je stavka.

Odgovori
Da

jbg. to ne baca bombe

K

Divote klasificiranja svega i svačega.

Uostalom postoji simulator u Zagrebu, a izgleda da ce biti i obučni centar za pilote u Puli – pa što ne bi malo komšije navratile kod nas, da se svi zajedno uvježbavaju.

Dj

>> Uostalom postoji simulator u Zagrebu

Realno, ako dve eskadrile mogu izgurati sa jednim simulatorom, ludost bi bila drzati dva u Zagrebu i Beogradu

m-

@Luki Da si ti ziv i zdrav u Hrvatskoj je „prosao“ remont migova21 u Ukrajni .

To

Pitanje, da li se zna kad se uspoređuje koja je razlika između NATO Rafala i ne NATO?

Odgovori
Bo

Niko ovde ne pominje Garanciju. Kod Hrvatskih Rafala je ona samo godinu dana. Nakon toga sve mora placati. A avioni jos nisu ni poleteli a garancija je istekla. I da dodam, do postizanja pune borbene gotovosti avioni ce biti stari skoro 20 godina, a dvosedi koji treba najvise da lete jos stariji!
Zbog toga je i pametna odluka kupiti dlanc nove, i kupiti 3 dvoseda.

Odgovori
Br

Ajde ne trolaj kada ne znaš ni kakva će vama garancija biti..
Dvosjedi nisu stari 20 god ali si blizu 2005-2006 a jednosjedi su 2010-2013..
I da te pitam jel se gleda godište aviona ili se gleda preostali resurs (sati aviona)?
Hrvatski Rafali imaju preostalih još oko 3500 sati naleta..Mi ćemo to iskoristiti a Vi??Teško!

CR

dvosjedi ce biti stari 20 godina jednosjedi 12-13 godina u trenutku dostizanja pune operativnosti uz to dok srbija dobije rafale i uvede ih u sluzbu u hrvatskoj ce se koristiti vec 7 godina uz njihovu nabavnu cijenu koja je daleko manja njihovo koristenje jos 10-15 godina nakon toga povlaci nabavu novih aviona, takodjer zbog nize nabavne cijene hrvatska vojska ce do 2030 moci nabaviti ogromne kolicine druge opreme nije poanta bila samo kupiti avion nego kupiti avion dobrih sposobnosti koji nece preopteretiti proracun dogodine ce biti potpuno otplaceni kako bi se kroz iducih 5 godina mogli kupiti himarsi, tenkovi, dodatne pzh2000, patrije, cesar 155mm, korvete, pzo srednjeg dometa , dronovi itd sto se u slucaju srbije ocito nije postovalo vec se samo islo na onu kartu ajmo kupiti avion isti kao hrvati ali novi da pokazemo ko je jaci (do kraja zakljucivanja ugovora placanja poreza jer su novi avioni radova na zrakoplovnoj bazi kostati ce oko 3-3.1 milijarde) kada je u realnosti to ocito, hrvatska u slucaju bilo kakvog nemira ili i trenutno uopce ne treba meteor vec samo aim-120-c8 koji bi amerikanci kao partnerskoj zemlji sigurno prodali dok srbiji nebi

Me

Hrvatska je već u samo prvih 6 mjeseci sa 6 Rafala ( dok ostalih 6 čeka 2025 ), dostigla 200 sati leta. Da li će Srbija kada Rafali dođu 2030 godine letjeti barem 100 sati na godinu ? Teško.

Sr

@Medo
Poprilično jadno. RViPVO postiže takav nalet sa 40 godina starim avionima. Zato i jesam stava da je nabavka Rafala za eskadrilu koja je do juče jedva letela na Migovima 21 pogrešna, ali dobro.

Dj

>> dostigla 200 sati leta.

Za 6 meseci cela eskadrila 200 sati naleta???

Tim tempom cete dostici IOC za jedno 10 godina.

Me

Da, prilično jadno sa srbijanski piloti „pristojne“ ne lete već godinama. Nijednu godinu nisu dostigli 100 sati leta. Možda kada dođu novi Rafali će se to promjeniti. Sa veliko „možda“. Samo problem je što sada nemaju dovoljno pilota, dosta ih otišlo u privatnike radi mnogo bolje zarade.

Pe

Ruska propaganda i nije usmerena na 6-7 miliona gradjana Srbije, vec na njihovu publiku, a tamo je mala razlika 6,16, ili 36 MiG 29 koje Srbija „salje Ukrajini“.
To nije slucajno, kao sto i Tita ruski SMI nisu slucajno proglasavali za „fasistu“ 1948, vec posledica promene kursa Srbije.
Do 2022 kad je delovalo da je Rusija jedna od najmocnijih drzava sveta, Srbija je isla ka tome da se bude njihov klijent.
Posle katastrofe ruske armije u Ukrajini, svi se okrecu dalje od Rusije jer niko ne voli gubitnike i jasno je da Rusija nije ozbiljan pokrovitelj.

Odgovori
Re

Valjda je logično da ćemo dobiti barem MICU NG za početak,i naravno da ne može biti sve transparentno u ovakvoj za nas strateškoj nabavci.Valjda postoji i treba da postoji vojna tajna.2,7 milijardi evra jeste ozbiljna cifra ali i nije kada je opstanak lA u pitanju.Svako odlaganje bi nas još više koštalo jer će svo naoružanje u svetu biti samo sve skuplje.Biće veoma zanimljiva cena Rafala za sledećeg nekog kupca.Ovo jeste istorijska šansa da imamo savremeno RV.Da smo načisto SU35s jeste bolja jača zverka ali neverujem da bi nam ga Rusi ikada prodali ili bi ga dobili u najogoljenijoj mogućoj verzij.Francuzi izvoze naoružanje bez „Štrojenja“istog u odnosu na Ruse.Ne mrzim Rusiju,naprotiv,ali realno je dobra ova nabavka sa svih strana gledajući isključivo samo svoj interes.Nije dobro u našem slučaju da se oslonimo samo na jednu stranu.Nekako su za nas Francuzi i Kinezi dve strane sa kojima bi trebalo najviše da saradjujemo.Imaju i jedni i drugi vrhunsku tehnologiju a i najmanje smeta saradnja sa njima Velikom Bratu.Sve u svemu dobra je ova nabavka,dok stignu već će biti otplaćeni i zaboraviće se i na cifru i na sve a biće puno srce i mirnije će da se spava.

Odgovori
Th

@Realni
Pitaj se zasto vam Rusija samo stare Mig-29 dava.
Da se tog vojnogodpada rijesi i jos na njemu zaradi.
Oni van cisto ne vjeruju. To ste im i pokazali.
Imate pravo. Vas „ceo svet“ ne voli. Ko voli lazove i izdajnike?

Vl

Citati o nabavci Rafala na T6 je oaza normalnosti u pustinji glupog rijaliti sadrzaja.

Odgovori
K

Sve dok se ne spustimo medju kolege strucnjake u komentarima.

Vi

Uz opise..

Ako nam Mađari u budućnosti pozajme, da niko ne zna?

Du

Za Petra Vojinovica
I dalje se nastavlja sa omalovazavanjem svega sto Srbija uradi. Nikada niste stali u odbranu Srbije. Dacu i primere za to: Kada je Slovenija kupovala transportne avione, hvalil ste nabavku, a kada je to isto Srbija uradila onda to ne valja. Kada je Hrvatska kupilla polovnjake onda ste hvalili, a kada Srbija kupi glanc nove to ne valja? Niste branili ni u komentarima izjave tipa, videli Srbi da Hrvatska kupuje Rafale, pa i ona kupuje. Niste rekli da je Srbija bila u pregovorima godinama pre nego sto je Hrvatska i pomislila za Rafale. Zasto niste rekli, Hrvatska videla da je Srbija kupila Mistrale pa kupili i oni? Brisete i neobjavljujete komentare koji su protivno vasim misljenjima! Mislite da su vasa misljenja i zakljuci ispravni? Pisete o transparentnosti Hrvatske nabavke, au stvari zvanicno se ne zna nista! Ni godiste aviona, ni radar, ni oprema ni elektronika, pa ni naoruzanje. A kudite nasu nabavku. A to sto ste bili na podpisivanju ugovora, ne znaci da drugi koji nisu ne mogu doci do tacnih informacija. Jednostavno samo vase pretpostavke i vasi komentatori koji pljuju Srbiju su dobro dosli na portal.
Znam da komentar necete objaviti ali cete ga bar procitati. I znajte da ste vi takvi u ogromnoj manjini. Zivela Srbija!

Odgovori
Pe

Imbecile kakvi ste Vi ponekad i objavljujemo, ali čisto da istaknem kakvi ste imbecili.
Nikada nikoga ne hvalimo, samo kritikujemo. Na Tango Sixu nikada niste i nećete pročitati propagandu, za bilo šta.

Sp

@dunedain – mislim da ste pretjerali. A ako citate tekst sa razumijevanjem vidjet ćete da PV kaže da je Hrvatska transparentnija u vojnim nabavkama OSIM u ovoj gdje se stvarno ništa ne zna. Meni je tekst recimo malo navijački prema Srbiji, ali s obzirom da je ovo srpski portal to biti trebalo biti u redu. Meni se čini da T6 propitkuje ono sto bi svi građani u demokraciji trebali propitkivati, kako se vlada i kako se upravlja sa našim novcem. Srbija na žalost djeluje kao prcija Precednika. Možda to nije istina i možda vojska stvarno definira prioritete ali to se kroz diskurs g. Vucica ne vidi.

E

Мислим да треба Т6 да буде јако критичан према овој набавци Рафала , мислим да је то ако хоћете и патриотска дужност сваког Србина да ту буде вема критичан, овај портал ту могућност донекле пружа, пуно мојих коментара нису објављени које сам написао, али то је дискреционо право уредника.
Питања као да ли смо имали реалну могућност да купимо и добијемо у потреном року,неки други авион, или је било Рафал или ништа?
Да ли имамо ,и која обраничења од Француза при употреби?
Шта смо тачно купили – још и неможемо да кажемо јел се још преговрара.Исто тако да ли ђе процес набавке на крају бити исто тако транспарентан као негде другде, иако никад не сме да буде сасвим транспарентан.
Да ли имамо довољно Пилота и Техничара за ове авионе?
Да ли ми плаћамо високу цену исто тако, као и да ли добијамо неку француску политићку подршку, или ништа не добијамо?
У ствари више је отворених питања него јасних, е зато је по мени патриотскије критично сагледавати Рафале! Живела Србија!

Е

Највећа глупост је куповина Рафала.

Odgovori
Ma

Smatram vas ozbiljnim portalom, ali u ovom članku ste slučajno ili namjerno izostavili podatak da niste NATO članica, a samim time nećete moći integrirat sve što Rafale nudi. Najbitniji dio toga je Link16 koji sigurno nećete dobiti jer niste članica NATOa, a najbitnija stvar u današnjem ratovanju je dijeljenja informacija između platformi.

Odgovori
Da

nato članica ,postoje idrugi data linkovi koje koriste nenato članice.

Ma

Slažem se, ali da bi to bio potpun avion i da bi mogli koristiti sve što F4.1 omogućuje, jer niste članica NATOa, morate naći nekog da vam integrira sve što ne možete dobiti od NATOa. Ukoliko ne integrirate, onda je to downgrade-an avion.

Pe

Sve to nude i ugradjuju Dassault i Thales. Jedno 15 sekundi guglanja… Niko bez toga ne kupuje avion.

Sr

@Marko
NATO nije proizvođač opreme. Thales ima već sertifikovane IFF i datalink sisteme za Rafal.

Dj

@Srbofil

Da, ali ipak nije bas jasno koji to alternativni TDL tip je u opticaju ako se licenca za Link-16 ne dobije. Link-16 nije samo radio nego kompletno komunikaciono resenje bazirano na OSI modelu. Isto vazi za IFF, posto je njegvo STANAG, kao i onaj od Link-16, delimicno klasifikovan, to automatski zahteva odobrenje za upotrebu i ako njega nema pitanje je sta je alternativa.

Dj

Tja, dve uopstene recenice o TDL zaista ne daju nikakve informacije sta je konkretno resenje za one koje evtl. nemaju pristup Link-16.

U Srbiji otezava stvar sto kineski PVO idealno treba da komunicira sa tim avionima. Mozda nije nemoguce dobiti dozvolu za Link-16 opremu.

Ko

Iako redovno pratim ovaj portal moram da se osrvnem na kvalitet ovog clanka u negativnom kontekstu. O ovakvim analizama ne treba polaziti od najpovoljnijeg i napozeljnijeg ishoda, vec upravo od najkriticnije varijante.

1. Srbija nije clanica NATO-a, i Meteor/Mica NG su rakete koje se nece tek tako izvoziti zemlji cija je spoljna i unutrasnja politika vise uskladjena sa suparnicima tog istog NATO-a. Nikakve isporuke municije nemogu promeniti ovu cinjenicu. Iz ovoga indirketno proizilazu da ce postojece 29 zapravo imati veci domet.

2. Ako pogledamo slicne primere u proslosti, npr Egipatsku nabavku F-16, u startu su ograniceni na ogranicen broj starijih AIM-7 projektila u trenutku kada su Izraelu i NATO clanicama bile dostupne bolje varijante, a kasnije AIM-120. Posle 40 godina: Egipat i dalje koristi anticke AIM-7 za svoje F-16. Nije tesko zamisliti da sta se moze desiti sa srpskim rafalima.

3. Pogresno je verovati u optimisticne varijante o kasnijim ugovorima i isporukama. 2028 je daleko i potencijal postoji da avioni nikada ne budu isporuceni ukoliko se odnosi izmedju NATO i Srbije pogorasaju. U slucaju eventualnih novih sankcija cela isporuka bi bila stopirana. U nasem slucaju je kao i u slucaju Egipta diskutabilno da li ce prosireno naorouzanje u buducnosti ukljucivati i Meteor.

4. Smatram da je pogresno komentarisati druge izvore kao izvore gluposti, jer ti isti izvori kao i autor ne znaju sta je zapravo naruceno i koja ogranicenja su Srbiji nametnuta eksplicitno ili implicitno. Svi mi mozemo da samo pravimo pretpostavke. Treba biti realan i biti svestan svojih trenutnih i buducih mogucnosti.

Odgovori
Pe

Slažem se. Sve pomenuto ćemo analizirati u budućnosti. Ali kada mi to uradimo tada to nisu gluposti. Navedeno u članku, u ovim primerima, jesu.

Du

Kako stojimo sa Grckim mirazima?
niko ih vise ne spominje!

Odgovori
Va

Biti će Rafali za Srbiju kao Ferari s blokiranim menjačem u 2. brzini.
I bez polovice svečica. I bez dugih svetala.
Čini mi se jako skupo za 3 mlrd. eura.😯

Odgovori
YP

Ja sam čuo od jednog čoveka iz Bugojna da uopšte neće moći ni leteti. Ima taj lik tezgu na pijaci, odmah levo kad uđeš i na svaku temu i pitanje ti daje tačne odgovore.
Reče mi da će naši biti sa Fijatovim dizelima (nema svećice), a menjač je Opelov M32 izvađen iza Alfe 159, remontovan, sve full. Za duga svetla ga ne pitah. Nisam se setio.

Il

@CROengineer

Naj stariji dvosedi vec sada imaju 18 i 19 godina. 170 – EX B 318 proizveden je 2005. godine dok je 171 – EX B 315 proizveden 2006. godine. Jednosedi vec sada imaju izmedju 11 i 14 godina. Znaci dok se zavrsi isporuka novih aviona Srbiji pojedini primerci Rafale u HRZ ce biti 25+ godina stari dok ce najmladji biti 17+ godina stari. To je ono sto je za sada poznato. Jos uvek ne znamo koliko ce biti strari preostalih 6 koji tek treba da se isporuce.
Sto se tice ostalih nabavki proveri koliko Thales radara dugog, srednjeg i kratkog dometa nabavlja Srbija i uporedi to sa radarskom mrezom Hrvatske. Na te radare dodaj i osmatracke radare diviziona i baterija FK3, a da ne nabrajam sve nabavke PVO sistema koje je obavila Srbija i koje ce tek nabavljati. O ostalim nabavkama necu pisati, ima ih mnogo.

Odgovori
om

Ilija@ Neka imaju koliko imaju, predviđeno je da lete još trideset godina. Do tada ćemo se atrikulirati u skladu sa najnovijim kretanjima u zrakoplovstvu. Možda će ti vaši novi, a skupi biti vrlo brzo prevaziđeni, kao i naši jer era bespilotnih letjelica na vratima i razvija se vrtoglavom brzinom. Siguran sam da smo u ova vremena kad pilot za deset do petnaest godina više uopće neće biti u letjelici napravili bolji posao. Uostalom mi ćemo se naoružati Meteorom što vi nećete moći sigurno dok ne promijenite kurs. Do 2035 kada vi budete sto posto operativni tehnologija ratovanja na nebu mogla bi drugačije izgledati a naše zrakoplove neće biti šteta umiroviti ali što ćemo sa vašim novima.

Br

I kako da na ovo ne odgovorim Petre kada u komentarima puštaš objave od Bobana,Zicera a sada se pojavio i Ilija a svi do jednoga koja god je tema omalovažavanje hrvatske nabave..
Ajmo ovako Ilija..Hrvatska ima već duže civilno-vojne radare FPS-117 AESA dometa oko 480km i to 5 kom koji su trenutno u procesu modernizacije..Recimo zanimljiv je podatak da FPS-117 može otkriti rcs 1m2 na daljini od oko 330km..
Vi ste nabavili GM400 i čestitam na tome 2 kom koji su dometa oko 500km..ostali GM200 imaju manji domet..
Bio je intervjuu sa ministrom obrane Anušicem na jednoj tv (necu imenovati ali je iz Slavonije) di je najavio nabavu dodatnih radara i sustava PZO srednjeg do dugog dometa.
Dakle Hrvatska se je oslobodila velikih rata za Rafala(mislim da je ostalo u 2025-26 još oko 60 milijuna za otplatiti).

Bo

Branimir
Posto me prozivas da ti odgovorim. Ti uporedjujes civilno vojne stacionarne radare koje ima Hrvatska, sa vojno mobilnim radarima koje ima Srbija? To je i vise nego smesno. Nikakva modernizacija ne moze dostici kapacitete glanc novih radara koje ima Srbija! A to sto GM 200 ima manji domet, to samo znaci da ima svoju svrhu. Kako cete vi kada nemate ni jedan mobilni radar pokriti praznine izmedju planina? Srbija kupovinom ovih radara, u kombinaciji sa ostalim radarima koje ima i radarima na PVO sistemima, pocevsi od FK3, preko Radara na Pancirima, na HQ 17, radara sistema Kub,… cela teritorija Srbije je visestruko pokrivena, i bez supljina. A to da su fiksni radari isuvise laka meta je isuvise pricati!
Jednostavno omalovazavam jer je u bilo kom segmentu vojske Srbija bolja i po kvalitetu i po broju. A da ne pominjem sto nemate mnoge segmente vojske koje Srbija ima!

om

Bobane pa kupit ćemo nešto, velik je novac u pripremi. Mi smo još uvijek pod NATO kišobranom i AWACSovim okom i linkom 16 lagano umreženi.
Neosporno je da vi imate, no mi se ne zadovoljavamo time što mi nemamo. Vučić previše priča o naoružavanju a da to ne bi došlo do naših ušiju. Stoga neće biti problem izdvojiti 2% koliko NATO traži.

Dj

Zaista bi bilo besmisleno da u sred NATO Hrvatska sa svojih 4 miliona stanovnika pokusava stvoriti samodovoljnu vojsku sa svim mogucim kapacitetima, za sta sluzi savez ako ne da se deo kapaciteta bude zajednicki, recimo NATO AWACS.

Br

Boban
I mobilni i fiksni radar su lake mete..Jer čim se aktiviraju točno se otkrije di je i na kojoj lokaciji..Istina mobilni je pokretni ali nemoj mi sada o PVO sistemima jer vidimo u Ukrajni kako ti sistemi prolaze(S400,S 300) I budu uništeni..
Hrvatska kreće od nule…Šta imamo?Skoro pa ništa ali se radi na tome da se poboljša stanje..Modernizacija FPS-117, za početak smo nabavili Mistral sada se kreće na nabavu srednjeg do dugog dometa.Kruže priče da je odabran SAMPT ali dok ne bude službeno ja to ne vjerujem..
Ministar obrane Anušić je najavio nabavu novih radara a pošto nam se otvorilo 250 milijuna eura koje smo svake godine davali za Rafale a sada će ti novci biti usmjereni za nove nabave..
Moraš uzeti i u obzir da vi nemate mornaricu koja isto zahtjeva dosta novaca,nemate protupožarnu eskadrilu..Sve se to treba financirati.
Tako da me poštedi svojih komentara čiji je veći.
Jednostavno mi smo u NATO u kako kaže ministar obrane tu svaka priča završava.

Bo

Branimir
„Mi smo u Nato, i tu se svaka prica zavrsava“?!? Zar te istorija nije nicemu naucila. Ne znas da u „ratu“ savezi pucaju, da se menjaju strane? Najgore je kada se nadas u neciju pomoc, a ona izostane!

Br

Boban
Koliko se puta po Vašim pričama NATO raspao??
Stalno ide od Vas neka teza „raspast će se NATO,pa raspast će se EU dok mi uđemo u nju“.
A gle čuda NATO se proširio(Finska-Švedska) i nikada jači.
Toliko o tome da savezi pucaju..Jedino može puknut savez Srbija -Rusija.
Jedan razlog kupovina Rafala a drugi indirektno pomaganje Ukrajni kroz naoružanje.

Pe

@Branimir Ali ne postoji savez Rusija Srbija.
Ne postoji nikakav ni vojni niti civilni ugovor izmedju Rusije i Srbije koji je saveznicki.
Postoje ugovori u vezi saradnje u oblasti kulture o religije, obrazovanja, i priznavanja dokumenata.
Iste te ugovore ima i Hrvatska, osim sporazuma o slobodnoj trgovini koja se odnosi samo na proizvode 100% iz Srbije, na primer, dugo su nasi hteli da uvale Rusima Fiat, iz Kragujevca ali su Rusi to odbili jer je zapravo vlasnik zemlja EU.
U Srbiji ima jedna grupa ruso-fanatika, ali su to marginali.
NATO je danas jaci nego ikada i nema ni govora o nekom „raspadu“.

To

Boban-Hrvatska ce kupnjom novog pzo sustava a samim time i kupnjom mobilnih radara napraviti veci iskorak u 21 stoljece,nego kupnja Rafala za zrakoplovstvo.Krecemo od nule.Ne moderniziramo niti kemijamo.Kupujemo novo!Uz kupnju dronova i pzo nestaju segmenti vojske koje vi imate a mi nemamo.Ako cemo mjeriti cij je duzi. Ne bih rekao da ste u prednosti u protu- oklopnim sredstvima,tockasima i borbenim vozilima pjesastva.A u procesu nabave su Ceasari,Himarsi,dronovi,30 naoruzanih Patria i 12 Pzh 2000.Ispada da je pad drona u zg bio odlicna stvar za modernizaciju i opremanje vojske

Il

@Branimir

Ne vidim kako iznosenjem cinjenica omalovazavam hrvatske nabavke. Kolega je tvrdio da ce hrvatski avioni biti „malcice“ stariji od srpskih i skrenuo sam mu paznju da 15-25 godina nije malcice. To je cinjenica svidjalo se to nekome ili ne. 5 hrvatskih radara ne mogu nikako da se porede sa 22 nova mobilna radara koje Srbija nabavlja sa ciljem da pokrije sto vise rupa i poveca zilavost. Pored radara za VOJIN tu su i radari od baterija FK3, Pantsira itd… Toliku kolicinu senzora i takvu pokrivenost nemaju sve zemlje na balkanu zajedno. I to je cinjenica. I ne vidi kako time kritikukem bilo koju hrvatsku nabavku. Sta vise svaka hrvatska nabavka me raduje jer to tera naseg kompleksasa da nabavlja jos :-)

Cr

@Branimir: FPS-117 je vojni osmatrački AESA radar, i to u vrhu po kvaliteti.U sastavu je HRZa, bojne ZMIN, i opslužuju ga pripadnici HRZa.Dakle, nije civilo-vojni, nego čisto vojni, što mu je i namjena.

A mi svoje PZO kapacitete tek gradimo.Iako, sve ovo mjerenje p*mpeka je uzaludno!

Ne

@Crash: ‘ovo mjerenje p*mpeka je uzaludno’

i nepotrebno…

Serbia: 5,85 in (14.86cm)
Croatia: 5,81 in (14.75cm)

Fe

Zanimljivo je uporediti cene nasih 12 rafala 2,7 milijarde sa turskom kupovinom 6 baterija
S-400 za 2,5 milijardi od pre nekoliko godina

Odgovori
Bo

A sta je tu zanimljivo?
Totalno dve razlicite stvari iz dve razlicite zemlje.

Fe

Zanimljivo je to da su za istu svotu novca turci kupili najbolji pvo sistem na svetu i u tom broju da ne moraju da brinu ni za sta dok smo mi za te pare kupili 12 aviona koji ne prave neku bitnu razliku , za rat premalo za cuvanje neba preskupo. 250 mil po komadu .
Slazem se da su potpuno dva razlicita sistem ali se opet postavlja
Pitanje koja od dve drzave je napravila bolji posao?

Me

Uspoređivati S400 sisteme i avione je malo glupavo. Bolje da se usporedi to što je Rumunjska za 7 milijardi eura kupila 32 F-35A avione pete generacije dok je Vučić u ime Srbije na kredit kupio samo 12 Rafala četvrte generacije.

Fe

Pa videli smo u ratu u ukrajini koliko sta vredi , po meni je bolje dati za pvo ali dobro nisam ni objektivan posto vise volim pvo sisteme.
Sto se tice rumunije ne treba da te cudi s obzirom da su oni clanica SNOWCAT tu su jos i madjraska ,poljska ,norveska ,grcka mislim ceska . SNOWCAT ne znam pun naziv ali kao vazdusna podrska nuklearnih misija .Ove drzave bi trebale da imaju F-35 na koji mogu da se nakace neke termonuklearne bombe.
Ove drzave zato imaju nizu cenu f-35 zbog tog sireg plana Nato-a da odvrati ruse od kao nekog napada i sta ja znam

Pe

@Feki Rec je o tome da Amerika u cak 11 (po nekima 14) drzava Evrope drzi atomske bombe koje dostavljaju avioni.Uz to, Britanija i Francuska imaju odvojeno svako svoje nuklearno oruzje koje cuvaju u podmornicama i dostavljaju raketama dometa preko 10000km u bilo koju tacku sveta (a takodje i avionima).
U tom smislu je blef ruska pretnja napada na pojedine zemlje Evrope atomskom bombom, jer te zemlje i te kako mogu ds odgovore po Rusiji istim, atomskim, naoruzanjem.

Dj

To o cemu ti pises se zove „Nuclear sharing“ i ni jedna od pobrojanih zemalja nije ukljucena u program. Clanice su Nemacka, Italija, Turska, Belgija i Holandija!

Fe

@Djuka rec je o avionima F-35 koji mogu da nose neke od nuklearni raketa , a zemlje koje sam nabrojao kupuju te avione po nizoj ceni bas zbog toga sto su u sistemu nato-a i ako dodje do necega mogu im vrlo lako prikaciti neku od tih raketa. Mislim da ne pricamo o istoj stvari , moguce je da sam ja pogresio.
Sve nabrojane zemlje kupuju f-35 po relativno niskoj ceno

Bo

Razlika izmedju te dve kupovine je 10 godina i inflacija koja se desila. Opet tesko za uporedjivanje ali ajde.
Turski S-400 nije svemocan kao sto je bio pre 3 godine pre pocetka rata. Svi smo videli snimke unistenja tih sistema u Ukrajini. Turski S-400 je izvozna verzija Ruskog kao i sto znas te verzije su downgrade originala . Takodje nema ni rakete 40n6 dometa 400km .Koliko bi se sada drzava odlucilo za kupovinu tog preskupog sistema posle onih snimaka?

Dj

@Feki

F-35 je certifikovan za nosenje M61 termonuklearne bombe i zamenice Tornado, odnosno f-16, u gore pobrojanim zemljama, koje ucestvuju u Nuclear Sharing programu, i na cijim se teritorijama bombe decenijama nalaze. Ostale clanice NATO koje nabavljaju f-35 teoretski sticu tu sposobnost, ali to je i do sada bio slucaj sa svima onima koje su posedovale f-16. Drzave izvan programa svakako ne mogu tek tako zakaciti bombu na avion, sesti pilota u kokpit i poslati ga na zadatak. Potrebno je zakljuciti politicki ugovor sa USA, uci u program, dobiti bombe, proci obuku itd. sto verovatno nije trivijalan poduhvat. Nemacka redovno salje posade Tornada predvidjene za takve akcije na doobuku u USA.

go

Mediji služe za pravljenje profita. Ne postoje slobodni mediji i mediji koji su posvećeni informisanju (ovo je ubijeno još u SAD sa smrću srednje klase). Ako ima drame to je dobro za posao, ako nema, posao je da se ova izmisli. Dobro da nisu povezali nuklearne sporazume sa mogućnošću da Srbija za Francusku baci nuklearku na Afričke pobunjenike i pomogne Francuskoj da se vrati u Afriku. Ali za dramu možda imaju razloga, samo im ne dopire do glave nego žuljne i štrecne povremeno izmedju dve anestezirane misli, znaju svi da ništa nije doveka, samo je teško da se priupitaju da li se to već dešava. Ili je ovo standardna Francuska sa namerom da ostane relevatna i kada sve prodje.

Odgovori
TT

Ajde se prestanite natjecati u tome čiji je duži. Ove kupovine rafala s obje strane su osigurale trajni mir hr i sr, jer ako bude sranja fr ce zatvorit pipu svima pa se gađajte kamenjem. Ostale kupovine naoružanja su zamjena dotrajale krame s obje strane koja se kotila godinama a ne nikakva utrka. Sr je platila vise i dobit ce vise odnosno imat ce novije, hr i sr rafali ce u globalu imati slicne karakteristike i nikakve nadmoci nece biti. Sr ce jos morati iskeširati dosta milijuna € za naoruzanje i to ce isto biti francusko, sve drugo je previse komplicirano. Ovako je napravljeno da cifra bude manja u pocetku a na kraju ce biti i 3.5 mld €. Uz vjerojatniji kasniji dokup jos letjelica jer su uzeli 3 dvosjeda. Sta ce hr kupovat (dodatno novo ili rabljeno) za sada nitko ne zna. Godine ce pokazati kuda sve to ide ali nemojte se iznenaditi za koje desetljece zajednickoj obuci i suradnji. Pozz svima

Odgovori
Vi

Na primer, sramota je za Hrvatsku, članicu NATO-a, koliko je Srbija dramatično više uradila za konkretnu pomoć odbrani Ukrajine.

???

Hr je donirama oruzje, Srb prodaje trecoj strani pa se pravi mutava. O sankcijama da ne govorimo.

Odgovori
om

Hrvatska je zbrinula tisuće Ukrajinaca a Srbija je primila ruske biznis turiste koji su podigli cijenu stanarina. Hrvatska je donirala sav ruski raketni i topnički arsenal, a vi kao dajete Ukrajini, pa recite to Putinu, nego mu se tamo neki političari ulaguju. Mi smo otvoreno na strani koja se brani.

Odgovori
Dj

Da, jedna potpuno bizarna recenica autora, koji mi potom nije objavio komentar, a on je da je to zaista tako. Hrvatska je na strani Ukrajine, zrtve agresije, a srpski rezim preko svojih medija rusuje, bilduje antievropsku histeriju do neslucenih granica, dok za masne pare prodaje granate, verovatno amerima, koji ih onda salju za Ukrajinu. Na tom poslu profitiraju samo rezimske posrednicke firme, koje pljackaju drzavnu vojnu industriju, a to je ok za 90% gradjana.

Re

U Srbij trenutno pored Rusa ima više izbeglica iz Ukrajine nego u Hrvatskoj.

Djuka

Sve što ste naveli u ovom drugom delu je tačno,a za prvi deo samo da vas podsetim da je od strane Ukrajinaca pobijeno do SVO 14000 Ruske dece pa je veoma doskutabilno ko je tu Agresor.U drugom delu ste dali dobar primer da smo nešto i naučili,a naučili smo da gledamo svoju bulju.Srbija izvozi svo naoružanje isključivo legalno po svim medjunarodnim pravilima.A to da li neko to posle preprodaje ili šalje,to nas nije briga.Tačno se znaju pravila a to je da niko od kupaca ne šalje direktno u Ukrajinu nego ide ko zna kroz koliko ruku gde prestaje svaka obaveza prema nama.Šta mislite da nam Rusi ne bi odavno zavrnuli uši da smo direktni isporučioci.Uostalom otkud znate da naše granate nezavršavaju i na Ruskoj strani isto tako zaobilaznim putevima.Naša namenska mora i treba da radi punim kapacitetom.Treba da se isplaćuju plate i namiri država,po vama vi bi to sve zatvorili i raspustili i državu i vojsku.

Dj

>> od strane Ukrajinaca pobijeno do SVO 14000 Ruske dece

Kako, gde? Strasno, ostao sam bez teksta. Ovo je gnusna lazi iz kremaljske propagandne kuhinje plasirana da se opravda rat!

>> U drugom delu ste dali dobar primer da smo nešto i naučili,a naučili smo da gledamo svoju bulju

Nista ti nisi naucio prijatelju, umesto da drzavna vojna industrija zaradi milijarde, investira u nove tehnologije i radna mesta, rezimski preprodavci skuplajju kajmak a drzavne firme, dakle tvoja drzava, nemaju nista od toga!

Ti da si patriota a ne patriJota shvatio bi o cemu se radi.

Objavite ovo ako ste objavili ovu jezivu rusku laz.

Sp

@Realni – razmislite malo prije nego sto napišete da je 14.000 djece pobijeno. Bubnete i ostanete živi. Razmišljajte svojom glavom. Prema UN-u od 2014-2022 poginulo je sveukupno 14.000 ljudi od kojih 3.500 civila, civila od kojih su neki nesumnjivo i nažalost i djeca. Jako je lagano provjeriti, prosurfajte malo internetom.

Iv

… Na primer, sramota je za Hrvatsku, članicu NATO-a, koliko je Srbija dramatično više uradila za konkretnu pomoć odbrani Ukrajine…

Hrvatska DONIRALA EUR 200 milijuna opreme i naoružanja a Srbija PRODALA municiju itd… stvarno ne znam tko je više napravio.

Odgovori
Ko

Ma uvijek se divim tome kako vi vjerujete velikom vođi,jer eto njemu su rekli Franzuci što su prodali Hrvatskoj,pa dobro zar vi zaista vjerujete da će netko otkrivati Srbiji što je prodano Hrvatskoj,pa ako su ugovori tajna za hrvatsku javnost,pa zar vi zaista vjerujete da će netko to pričati predsjedniku ili nekom činovniku iz Srbije?Tako da te priče kako netko HR neće prodati Meteor Hrvatskoj su smiješne i još članici EU i NATO i ono bitno Meteor nije samo čisto Francuski proizvod.
Dajte budite ozbiljni

Odgovori
Mi

Drugo kakvih su sposobnosti nabavljeni Rafalei za Hrvatsku? Isti kao oni za Francusku jer su izuzeti iz DJELATNOG sastava oruzanih snaga Francuske. Radi se o varijanti F3R.

Odgovori
Yo

Suština svake priče ovog vremena je odnos entropije i utopije – znači besmisleno je tumačiti besmislenosti i podele koje bi da kroz utopiju dodatno poguraju (društvenu) entropiju.
Irelevantno je šta misli Vašington, London, Brisel, Zagreb, Beograd, Sofija, Kijev, Moskva, Peking – jer podstiču entropiju koja danas više nego ikad može imati kobne posledice.
Utopija vlada, a oruđe je „ali ne u mojoj kući“ entropije…
Ko ne plati na mostu – plati na ćupriji i tako treba posmatrati i ovu nabavku.
Da se ne lažemo – Srbi (ogromna većina) prezire NATO na nivou na koji NATO svojim prezirom prema nama ne može da dobaci, a a onda su srpska braća videla kako ruska braća sistematski tamane ukrajinsku braću – usput malo podstaknuti lovom i zaplašeni pritiskom – doneli odluku da Zemlja nije kockasta, da državu nemaju ni u Aziji ni u Americi i da im je potreban dugoročniji bezbednosni sporazum sa nekim ko se zalaže i za evropsku vojsku – što bi smanjilo eventualne pogubne uticaje sa drugih kontinenata…
Rafali su kupljeni kako su kupljeni, sve teče i sve se menja – i najmanje je stvar u lovi čak iako je ona uz stranu podršku bila jedini i/li glavni motiv političkog krila naših pregovarača oko nabavke.
Mnogo veći problem je EXPO koji cilja na ~ 18 mlrd € ulaganja / zaduživanja, a nikome se nije isplatio više od 30%…

Odgovori
Ne

Dok je Hrvatska Ukrajini poklonila 14 helikoptera, oklopna vozila, artiljeriju sa pripadajućom municijom, pješačkog oružja za tri brigade u vrijednosti preko 200 milijuna eura, Srbija je prodavala granate drugim državama koje su to poklanjanje Ukrajini.
Tako da je više konkretno pomogla Hrvatska nego li Srbija.

Odgovori
Ad

Dobar tekst. Podseća na to koliko u stvari malo znamo o svemu tome. Neverovatno koliko je ljudi uskočilo na komentare, kao da tekst nije uspeo da dopre do njih ili ga nisu ni pročitali.
Umesto Meteora, ili malo dužeg dometa od hrvata želja mi je da nam nabavke budu malo transparentnije a ne da pogađamo ko je koga značajno pogledao na ceremoniji i zašto. Ne iz razloga neke paljevine na nesvrsishodnu civilnu kontrolu već iz ubeđenja da mi nismo siromašni u onoj meri koliko se nama to predstavlja.

Odgovori
ma

Bilo bi zanimljivo saznati koliko su od tih 2.7mlrd plaćeni avioni. npr hr rabljeni su plaćani cca 33mil/kom.
Cijeli HR paket je bio 999 milijuna, a PDV iznosi 160 milijuna eura. PDV se ne plaća na rabljenu robu tj. na avione. To iznosi 400 milijuna eura za rabljene avione i 600 mil nove opreme.
Ako je Srbija uzela sličnu opremu, tj oko 600 mil EUR opreme to znači da su avioni oko 2mlrd eura ili cca 170mil EUR/kom.
Cifre od kojih boli glava.

Odgovori
Mo

Kakav PDV?!

Jel’ ti shvaćaš da PDV plaća MORH, IZ PRORAČUNA RH u korist MinFin i PRORAČUNA RH!?

Koliko je maluumno pričati o tome da je PDV trošak kada ga država plaća SAMA SEBI?!

Nevjerojatno.

ma

@Mojmir promašio si poantu, da budem pristojan.
Poanta je da se kroz iznos PDVa (koji je službeno dan) može izračunati koliko dio novaca je za rabljene avione (na koje se ne plaća PDV), te se tako može izračunati cijena samih aviona.
A osim toga ovdje barataju sa iznosom (1.1mlrd) sa PDVom i uspoređuju sa 2.7mlrd bez PDVa, njima prigovaraj.

Om

Svakoj normalnoj, razumnoj, neostrascenoj i neopterecenoj osobi sa 2g mozga je potpuno jasno iz cene koja je objavljena da ce te letelice biti opremljene najmodernijom mogucom opremom, tu nema nikakve dileme. I da ce biti vise nego 3 puta bolji od onih placenih 840 miliona. Zasto? Pa nikome nije cilj da prodaje raubovane I polovne avione vec naprotiv najnovije i najsavremenije. Kao i prodavcima automobila npr. Ko se ikad bavio prodajom zna da se stimulise proizvod u jednom obliku a da su derivati tu da pospese prodaju glavne opcije, pa tako ako vam je cilj npr da prodajete pivo u ambalazi 0,5L kao glavni proizvod vi mu donate i opciju od 0,33L ali sa simbolicno nizom cenom tako da pravi kupac pomisli kako mu se daleko vise isplati kupovina 0,5L cime postizete cilj. Zato ce rafali koji kostaju 2,7 milijardi u odnosu na 0,84 milijarde biti bar 6 puta bolja i kvalitetnija opcija. Hrvatska da je imala kupila bi skuplje i bolje avione. Posto nije imala dovoljno novca, kupila je sta je mogla a to su ovi polovni. I nategli su se koliko su mogli odnosno i preko svojih mogucnosti. I to je jedina istina i jasno je svakoj normalnoj i razumnoj osobi. Nema tu prostora za bilo kakve mistifikacije i teorije zavere. A izgleda ima dosta onih koji realnost ne mogu da prihvate i svare radi nekih svojih fobicnosti.

Odgovori
Br

Evo još jednog koji uspoređuje avion sa autom.
Pa evo kako je general Tretinjak usporedio Hrvatske I Srpske Rafale.
Kaže oba dva su kao Iphone samo Hrvatski sa svim otvorenim aplikacijama dok srpski neke aplikacije zatvorene.
Nitko ne kaže da Srpski Rafali neće biti noviji ali baš 6 puta bolji..Teško.. Jako teško..

om

Omere brate šta ti napisa. Hrvatska je uletjela u pravom trenutku kad je DASSAULT bio bez narudžbi i zajedno sa Grcima ušla u dill. Francuzi imaju dosta lošijih lovaca od ovih i u ovaj posao su ušli da spasu svoju proizvodnju. Sada više te mogućnosti ne postoje jer su Francuzi prebukirani. Da ste mogli i vi bi učinili isto i bilo bi vam pametnije. Ovako Vučić gura Litij, ne može platiti prosvjetare koji su u štrajku od silnih novaca koje vi imate a mi nemamo. Zrakoplovi nisu automobili i jasno je rečeno koliko resursa imaju na raspolaganju i da nam još trideset godina kao takovi mogu služiti. Tebi je Omere sve tako jednostavno. Pa jel ti onda jasno da nećete biti spojeni na NATO link. Da nećete koristiti AWAKS, da je malo vjerojatan Meteor. Pa kako onda misliš da je naša platforma smeće. Ja samo vidim da se Vučić raspištoljio ništa drugo i vidim da Vučević kaže da nema šanse da prosvjetarima ispuni uvjete jer novaca nema. Možda bi ipak bilo bolje da ste i vi uspjeli uhvatiti taj dill a ne pumpati nečiji nezasitni ego.
Na kraju krajeva ne dobivaju ti Rafali nikakav rat. Hrvatska da je imala…pišeš , Hrvatska ima rejting A- a Srbija Ba2…vidi šta to znači, pa onda vidi kakve su kamate na smeće od rejtinga.

Om

@omniameamecumporto14 Dragi moj prijatelju, ja te savrseno razumem. Ne mogu da shvatim ali razumem. Kao kad nekome ko je visok 1.60 kazes dobronamerno da nikad nece moci igrati centra u kosarci a on to iz nekog nerazumnog razloga ne moze da prihvati pa trazi raznorazne izgovore, teorije zavere i slucne nebuloze kako bi to pobio. Ne nameravam da bilo koga uveravam i ubedjujem u bilo sta, samo navodim da se koristi logika i zdrav razum. Da upitate bilo koga ko ne zna o cemu se radi, ko je objektivan, normalan i razuman, da zamenite subjekte i uloge, odgovorio bi vam isto. Ali verujte u sta god zelite, ako ce vam tako biti lakse. Mozete i u Deda Mraza, Baba Rogu, Petra Pana ili da mozete da letite. Vase je pravo da verujete u sta god zelite pa i u nerazumne stvari, u potpune nelogicnosti, itd.

Sr

@omniameamecumporto
Da li ste ikada pretražili na internetu koliki je budžet Francuske? Ništa njima taj dil nije finanijski značio, i onako vam poklanjaju kroz sredstva EU svake godine brdo novca. Dil je bio političke prirode.

Dj

>> i onako vam poklanjaju kroz sredstva EU svake godine brdo novca

Francuska ne poklanja nikome nista, ona uplacuje sredstva u budzet EU, kao i svi ostali, takodje dobija natrag sredstva preko razlicitih fondova (najveci je recimo primalac agrarnih subvencija). Na kraju je ona neto davalac sredstava, dok je recimo HR kao manje razvijena clanica primalac. Unija na taj nacin potpomaze slabije clanice, dok jace dobijaju pristup njihovim trzistima…

An

Evo ga, ne bi da uporedjuje sa automobilima pa zatim valjda citira nekog generala koji uporedjuje sa mobilnim telefonima (!?) I to ne bilo kojim vec iPhone. Valjda je Apple-u interes da proda korisceni iPhone 3 iz 2009. godine „sa svim otkljucanim aplikacijama“ za 100 usd jednima a drugima najnoviji iPhone koji ce biti napravljen 2028-2030. sa operativnim sistemom i aplikacijama koje ce tad biti u upotrebi ali „zakljucan“ za 2.000 usd?! Takva bi firma propala u startu. Tesko je prihvatiti ono sto je ocogledno i logicno ali nije tesko izmisljati i prosipati najrazlicitije fantazme ma koliko besmisleno zvucale i granicile sa naucnom fantastikom. Da je cena bila znacajno niza, npr 500 miliona – do milijardu pa da se covek zamisli i zapita. Ovako sve je jasno. Kao sto je jasno da bi Hrv kupili i bolje i modernije i novo i mnogo vise da su mogli tj imali nepohodan novac. Kupili su sta su mogli, odlicno za novac kojim su raspolagali i to je to.

Su

Sad kad sam procitao skoro sve komentare, vidim da se uglavnom vrte u krug oko nekoliko detalja. Ako nista, bar se nije iznova i iznova ponavljalo da treba da kupimo ruske avione, koji su „superiorni“.

Pise se da Srbija nece dobiti neke modele raketa, zato sto nije clanica NATO. Siguran sam da ce moci da kupi. Verovatno ne odmah, vec kad stigne neka nova generacija, unapredjena. Mozda ce kupiti sa neke druge strane, mozda ce razviti neke svoje, a mozda ni ne zeli takvo nesto. No, nesto od naoruzanja, vecinu, ce kupiti.

Poredjenje sta je kupila Hrvatska, a sta Srbija – tesko da je realno moguce. Za pocetak, Hrvatska je moyda u ovom momentu u poloyaju Srbije kad je kupila MIG-29 pre koju godinu. Kupuju vreme do momenta kada ce da se opredele za nove avione.

Poredjenje cena takodje cesto nema smisla, osim ako se radi o dve drzave koje su u istoj situaciji. To za koliko kupuju Grcka i Rumunija nije za poredjenje sa nama. Na primer grcka ne kupuje sve, samo avione. Srbije pre svega kupuje know how. Uspostavlja novi sistem, od izgradnje objekata za avione, preko obuke osoblja, do integracije u svoje sisteme. Prakticno skoro sve treba da se tek izgradi. A Grci samo dodaju dodatne letelice u postojeci sistem. Osim toga, Srbija neke stvari jednostavno ne moye da kupi, nisu na meniju, pa kostali oni milijarde ili bili besplatni.

Srbija ovom kupovinom ne samo da zamenjuje MIG29, vec i na neko vreme resava pitanje savremenih aviona u floti. Siguran sam da ce neko vreme Migovi leteti paralelno sa ovim avionima. Niti cemo ih nekome prodatim niti cemo ih jednostavno baciti u reciklazu. Pa koliko izdrze. A vec kad stignu Rafali pocece prica o nabavci nove eskadrile, mozda istih novije varijante, mozda potpuno drugog tipa aviona, nove generacije. Sada je rano diskutovati o tome sta ce nam trebati ya 15-20 godina. Mnogo sta ce se promeniti u medjuvremenu. Avijacija mora da se uvek obnavlja.

Verujem da ce Srbija imati mnogo tezi zadatak da uveze sve sto ima ili nabavlja. Kineski, ruski, francuski, domaci sistemi. A pri tome, ne verujem da cemo moci da koristimo pomoc drugih zemalja. Kao sto Francuzi ne zele da Kinezi analiziraju njihove avione prilikom integracije, ni Kinezi ne zele da neko drugi analizira njihove PVO sisteme. Verovatno cemo biti „osudjeni“ da sami sve sklopimo i uskladimo.

Odgovori
Si

Haha obje zemlje kupile isti avion a ovdje su lupaju koji je bolji. Ako ista zabavno za citati.
Sunny ima jedna stavka koju ovdje ni autor nije pokrio. Po „zapadu“ vec idu analize kako je Srbija ovom kupovinom napravila jako veliki odmak od Rusije i krenula ozbiljnije prema Europi. Mislim iskreno da je to i najveci dobitak citavog posla. Same masine i naoruzanje su u biti sekundarni.

Su

Sivi, nisu obe zemlje kupile iste avione. Jedni su polovni, stariji model, ali vec delimicno isporuceni. Drugi su novi, noviji model, ali bice isporuceni za 5 godina. A onda ce Hrvatska da nabavi nesto novije…
I jedna i druga nabavka imaju svoje mane i prednosti. Ako cemo iskreno, patike koje su za tebe idealne, meni ne odgovaraju, a one koje meni pasu, tebe zuljaju. Pa koje su bolje? Jednostavno, ne vredi porediti babe i zabe.
Sto se tice otklona od sovjetske tehnike, nisam bas siguran da necemo za koju godinu da se izmirimo sa Rusima, kupujuci drugu (ili mozda trecu, posle duge kineske) eskadrilu.
Sto se tice trenutne kupovine, da li smo kupili najbolje, ili najbolje sto je sad moglo da se kupi… Teoretski najbolje je da sko kupili F-35 ili Su-XXX, ali ih nije bilo u prodavnici. Ili ako ih je bilo, kao i McDonald hamburgeri – ono sto je i u reklami i ono sto ti zaista prodaju nije ni nalik. Rusi, Kinezi,… jedno prave za sebe, a sasvim nesto drugo prodaju. Samo je ime isto.

Si

Sunny po onome sto dosada znamo, jedina je razlika u tome sto srpski Rafali imaju veci, ili tocnije, dulji resurs. To je jedino sto je sigurno. Idejno rijesenje je isto, zmaj je isti, motori su isti, manevarske sposobnosti su iste, RCS je isti…. Dakle maltene identicni avioni sa identicnim karakteristikama samo jedni ce letjeti 35 godina a oni prvi 25 godina. Mozda ce biti razlike u paleti naoruzanja ali tu jos uvijek ne znamo nista drugo nego da ce obje masine biti opremljene MICAma u IR i radarskoj verziji. To je sve sto je potvrdjeno. Dakle u osnovi sve je ISTO.

Pe

@Sivi
Ipak postoje značajne razlike između F3R i F4.1 verzije. Nisu spektakularne ali su bitne.

Si

Sigurno ima razlika. Softverskih. Jedino me zanima zasto bi itko mislio da bi Francuzi cija je skoro citava flota na F3R verziji izradili nekompatibilnu F4.X verziju. Rafale je napravljen izrazito modularno, kad su ga radili 80tih mislili su Francuzi 50 godina unaprijed. I napravili odlican stroj. Nema sumnje u to.

Pe

Nisu nekompatibilni. Samo F4 ima vece sposobnosti i nisu samo softverske razlike. Sad, sposobnost bilo koje od nasih drzava da uopste iskoristi pune sposobnosti bilo koje od verzija su krajnje upitne. Tako da je sve to vrlo jalova rasprava.

Dj

Ovo su F4.1 „poboljsanja“ u vidu dajdzesta izvora sa interneta:

Povezanost i mrežne sposobnosti sa šifrovanom vezom sa satelitskim sistemom Syracuse IV, novim komunikacionim serverom i digitalnim radio sistemom. Poboljšana je sposobnost prikupljanja, analize i razmene podataka.

AESA radar RBE 2 sada ima GMTI režim, koji omogućava detekciju i praćenje pokretnih ciljeva na zemlji.

Senzori Rafalea su unapređeni, a sistem zaštite SPECTRA ima nove mogućnosti protiv sajber napada i ometanja. IRST i OFS senzori su takođe ažurirani.

Scorpion HMD koji poboljšava situacionu svest i donošenje odluka.

Rafale F4.1 nosi tri AASM 1000 bombe i MBDA MICA NG rakete, a od 2026. i MBDA Meteor raketu.

Uveden je novi sistem održavanja za prepoznavanje potencijalnih kvarova unapred, uz planove za optimizaciju putem veštačke inteligencije i „Big Data“.

Sr

@Sivi
Razlike su pre svega hardverske. Magistrala podataka STANAG 3910 je razvijena posebna za Rafal i Tajfun. Sastoji se od dva kanala, “spori” MIL-STD1553B na 1MBps i brzi opticki na 20Mbps, revolucionarno za svoje vreme jer je 1553B bio standard za sve druge avione. Vremenom je kolicina podataka senzora dostigla toliki nivo da F-35 ima magistralu podataka sa preko 2GBps. Ono R u F-3R je od reconnaissance. Posto magistrala podataka nije mogla da podrzi video fid sa nisanskog kontejnera, dodali su zasebnu opticku konekciju do kokpita.
F4.1 i kasniji standardi su dizajnirani/se dizajniraju tako da otklone ove limitacije. Pre svega da bi postigli potpunu fuziju podataka, pune kapacitete najnovijih optoelektronskih sistema i nov nivo umrezenosti.

F-3R je poslednji standard tog tipa, dok ce od F4.1 svi moci dalje da se unaprede na F4.5 i jkasnije F-5 sa manned-unmamned teaming mogucnostima, a to nije moguce na harvderu u F3-R.

Ni

Jedno mišljenje:
1. Tango six je najozbiljniji vazduhoplovni portal u regionu bivše juge, a verovatno i šire
2. Analize su stručne i autori pokušavaju da dodju do najrelevantnijih podataka iako je to često vrlo teško
3. Tango six piše kritički i stručno, te sigurno se ne ponaša kao 90% drugih izvora (barem u Srbiji) tj. ne svrstava na neku stranu ili još bitnije ne služi propagandi i senzacijama koje su ovde svakodnevna pojava kod većine novinara, sa obično netačnim podacima
4, Nisam primetio da autori na ovom portalu pišu nešto protiv Srbije, ali sam primetio da kritikuju određene poteze države iz oblasti koji pokriva ovaj portal, što je sasvim u redu i sa čime se i večina čitalaca slaže. Ja bih možda još više kritikovao neke stvari.
5. Faktički da nema ovoga portala ne bi bilo šta da se čita pouzdano, stručno i objektivo iz ove oblasti
Što se svega toga tiče ja mogu da kažem da samo nastave ovako i da izbacuju članke što češće :)

Da ne bude da samo hvalim, evo malo i kritike…vlasnik ovoga portala ima potrebu da u određenim momentima koristi neadekvatan rečnik u komentarisanju. Mogu da razumem da 99% nas koji čitamo ovaj portal su potpuni amateri iz ove oblasti, koji uglavnom ne znaju mnogo (a ima i bezobraznih), te da se Petar nervira i tada ishitreno odreaguje sa rečnikom za koji nema potrebe. U vezi sa tim, moja jedina sugestija vlasniku je da zadrži visok nivo komunikacije i u komentarima, kakav inače ima u samim tekstovima.

Srdačan pozdrav

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs