Pritisak nadležnog državnog ministarstva prema kompaniji Belgrade Airport nakon problema vezanih za nedostatak radne snage i posledica u vidu većeg broja letova koji su kasnili, došao je prekjuče do trećeg nivoa u samo tri nedelje – Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture iniciraće tender za četvrtog i petog hendling operatera na aerodromu „Nikola Tesla“.
Šta stoji iza takve odluke, na koji način i koliko brzo ona može pomoći rešavanju problema u ovoj letnjoj sezoni i šta o njoj misli najveći privatni hendling operater, kompanija SkyPartner?
Kako je u nedelju, na svom Tviter profilu, napisao ministar saobraćaja Goran Vesić, ministarstvo će, kako navodi, „po hitnom postupku, naložiti Direktoratu civilnog vazduhoplovstva da raspiše tender za nove operatere zemaljske operative na aerodromu Nikola Tesla, na šta Srbija ima pravo prema koncesionom ugovoru sa kompanijom Vansi“. Vesić odluku objašnjava kao buduću preventivu kašnjenja letova i stvaranja gužvi jer, kako piše, „nema dovoljno radnika u sortirnici prtljaga“:
– Svaka avio-kompanija sama bira svog zemaljskog operatera, tako da verujem da će konkurencija pomoći Vansiju da bude uspešniji i popravi greške koje su posledice njihovog shvatanja da im niko ništa ne može pošto su monopolisti.
Država poštuje kompaniju Vansi, kao jednu od najvećih u svetu ali Vansi ima obavezu da aerodromske službe rade besprekorno i da putnici koji su platili karte, kao i njihovu aerodromsku uslugu, dobiju to šta su platili.
Broj letova i putnika se znatno povećao što je bilo i očekivano i oni su morali da budu spremni za letnju sezonu. Nažalost nisu bili i zbog toga sam kao ministar bio motivisan da pronađem rešenje koje će omogućiti da interesi putnika budu maksimalno zaštićeni.
Beogradski aerodrom je ove godine imao skoro 3,5 miliona putnika i imaće do kraja godine i 7 miliona, što je istorijski rekord. – napisao je Vesić, da bi juče ponovo obišao aerodrom, najavio formiranje „operativnog tima“ koji će svakodnevno pratiti situaciju, kao i da će DCV uskoro raspisati tender za „najmanje dva nova hendling operatera“. Ideja je i da se na odlaznoj pasoškoj kontroli postave i kapije za uslužnu elektronsku kontrolu pasoša, za koju je, kako je ministar kazao, potrebna izmena propisa.
Treća runda pritiska
Prekjučerašnja objava ministra saobraćaja dolazi nakon njegova dva javna (i juče trećeg) sastanka sa predstavnicima Vansija, uz dodatni sastanak sa direktorom kompanije Vinci Airports koji su poslužili, najverovatnije, kao jedini mogući alat pritiska usled aktuelne situacije. Da li je na odluku ministra uticala i činjenica da je matična kompanija Vansija listirana na francuskoj berzi i da je zbog toga osetljiva na negativne medijske natpise (trend loših vesti o poslovanju plaši investitore koji ili prodaju akcije ili ih ne kupuju, što akcijama smanjuje vrednost) ili je po sredi jednostavno bio jedini potez koji država može preduzeti u ovoj specifičnoj situaciji?
Ne možemo u potpunosti odgovoriti na ovo pitanje budući da tehnički aspekti ugovora o koncesiji nisu objavljeni. Tokom prethodnih godina jedino što smo saznali je da se Vansi izborio za ograničenje rasta obima saobraćaja na drugim srpskim aerodromima, što ne bi trebalo da predstavalja konkretnu fizičku zabranu rasta. Ako, na primer, Niš pređe cifru od milion putnika godišnje, najverovatnije, će doći do ponovnog obračunavanja koncesione naknade i njenog umanjenja u korist Vansija.
Vesićeva inicijativa nam sada zapravo otkriva još jedan element ugovora. Ministar u izjavi kaže i: „…tender za nove operatere zemaljske operative na aerodromu Nikola Tesla, na šta Srbija ima pravo prema koncesionom ugovoru sa kompanijom Vansi…“, što otkriva da država nije prepustila Vansiju uticaj na određivanje broja kompanija koje mogu dobiti dozvolu za opsluživanje putničkih aviona.
Pored javnog pritiska, koji je i dalje verovatno jedini razlog ove inicijative, uvođenje četvrtog i petog hendling operatera (koji ima dozvolu za manipulaciju prtljagom na platformi i prateću opremu) može biti i konkretnija pretnja Vansiju da bi Er Srbija, kao njihov najbitniji i najveći klijent, mogla preći kod nekog drugog, kada taj drugi uđe na ovo tržište i dobije dozvolu za rad. Vansi i nacionalna avio-kompanija imaju strateški odnos i, najverovatnije, koncesioni ugovor reguliše zaštitu nacionalne avio-kompanije u pojedinim segmentima (povoljnijeg) poslovanja. Takva zaštita je i razumljiva budući da je u pitanju fizički najveća avio-kompanija na „Nikoli Tesli“ (sa oko 55% tržišnog učešća) i da je prirodno da se može izboriti za povoljnije uslove kao najveći pojedinačni platiša (ne samo hendling) usluga.
Vesićeva inicijativa je svakako pozitivna iz ugla dodatne liberalizacije tržišta na „Nikoli Tesli“. Ukoliko beogradski aerodrom ove godine ostvari najavljenih sedam miliona putnika, to znači da će se, prema prethodno najavljivanim projekcijama, obim putničkog (kargo saobraćaj podjednako konstantno raste) saobraćaja do kraja koncesije 2043. godine više nego duplirati. Dakle biće posla za još jednu ili dve hendling kompanije.
Inicijativa svakako neće rezultovati poboljšanjem situacije tokom ove letnje sezone (koja u avio-saobraćaju traje od aprila do novembra) jer je gotovo nemoguće da će neka inostrana kompanija biti u stanju da započne operacije dovoljno brzo i da to ima pozitivnog uticaja ove godine. Drugom hendleru na aerodromu, privatnoj kompaniji SkyPartner, trebalo je dve godine da organizuje svoje operacije i počne sa radom.
Dobitnik četvrte (i pete) licence svakako će biti inostrana kompanija, budući da u Srbiji niti postoji kapital koji je isključivo orijentisan ulaganju u ovu vrstu poslovanja, niti postoji lokalno poznavanje poslovnih procesa ove specifične delatnosti (a da taj neko već ne poseduje neku od dozvola). Inostrana kompanija će, kao i u slučaju SkyPartnera, verovatno doneti kapital i „know-how“ i formiraće srpski d.o.o. koji će biti operativa poduhvata.
Inostrana kompanija, sve i da nekim proceduralno-poslovnim čudom pokrene svoje operacije u rekordnom roku, neće moći da reši nedostatak fizičkih radnika koji neposredno opslužuju avione i rade u sortirnici prtljaga time što će ih dovesti sa sobom iz inostranstva. Stranci mogu biti zaposleni kao fizički radnici na platformi ali moraju imati prijavljeno boravište u Srbiji, što nije komplikovano. Komplikovaniji aspekt odobravanja njihovog zaposlenja i mogućnosti kretanja po restriktivnoj zoni aerodroma (rad oko aviona je, pristupno gledano, prelazak državne granice) je dobijanje pozitivne bezbednosne provere budući da organi bezbednosti ne mogu brzo i smisleno proveravati strance.
Šta o svemu misli konkurencija?
Kako za Tango Six portal kaže direktor kompanije SkyPartner Vladimir Trifunović, oni pozdravljaju inicijativu ministra saobraćaja i smatraju da je konkurencija dobrodošla. SkyPartner je u junu 2016. godine, kako je Tango Six tada izveštavao, nakon dobijanja dozvole na tenderu od strane DCV-a, počeo sa hendling operacijama na „Nikoli Tesli“. Ako neko zna koliko je teško bilo probiti tadašnji državni monopol za ovu vrstu izuzetno specifičnog biznisa onda je to SkyPartner. Kompanija trenutno ima 210 zaposlenih.
– Kao hendling kompanija koja nudi usluge opsluživanja aviona na aerodromu „Nikola Tesla“ za 11 avio-kompanija, iz našeg iskustva jedino rešenje i izlaz iz trenutne situacije je dodatno zapošljavanje radne snage od strane operatera aerodroma, budući da je to najveće usko grlo koje posle utiče na realizaciju saobraćaja i zadovoljstvo putnika.
Iako je inicijativa ministra Vesića tržišno gledano pozitivna, treba skrenuti pažnju na fizičke uslove na aerodromu za omogućavanje rada potencijalnoj četvrtoj ili petoj kompaniji. Trenutno nema dovoljnih smeštajnih kapaciteta ni za ljude ni za opremu budući da se o tome nije vodilo računa prilikom rekonstrukcije i projektovanja novih sadržaja na aerodromu.
SkyPartner, iako ne oplužuje nacionalnu avio-kompaniju izuzetno pozitivno gleda na njihov rast i smatramo da je u inetersu svih da je kičma razvoja beogradskog aerodroma upravo jaka Er Srbija. Ukoliko bi još jedna hendling kompanija počela sa radom na „Nikoli Tesli“ i ukoliko bi Er Srbija poželela da potpiše ugovor o opsluživanju sa njom, ta procedura ne bi mogla da bude brža od tri do četiri meseca. – kaže Trifunović za Tango Six.
Ulaganje u ljude ali i opremu
Direktorat civilnog vazduhoplovstva, kao nacionalni vazduhoplovni regulator, trenutno odobrava rad 14 poslovnih entiteta koji na razne načine i kroz različite kategorije opslužuju putničke i druge komercijalne letelice na platformi aerodroma „Nikola Tesla“. Neke od ovih kompanija bave se samo prevlačenjem letelica, neke opslugom samo pošte i putnika, neke imaju kompletne dozvole sa odobrenjem da obavljaju sve poslove opluživanja koji, bitno za ovu priču, uključuju i prihvat i otpremu prtljaga.
Mnoge od ovih kompanija su „papirni tigrovi“ koji imaju mali broj zaposlenih i nemaju, u nekim slučajevima, opremu za obavaljanje čak i onih delatnosti za koje su se deklarisali. Dozvola DCV-a kompaniju, naravno, ne obavezuje niti primorava da obavlja konkretne poslovne aktivnosti.
U realnoj poslovnoj dinamici na „Nikoli Tesli“ jedino kompanije Belgrade Airport i SkyPartner, pored dozvole, imaju ljude (Belgrade Airport kako smo ove sezone videli ne dovoljno) i specifičnu opremu za opluživanje konkretno prtljaga. Ova oprema (traktori i prikolice za prtljag, pokretne trake, „push-back“ vozila) predstavlja značajnu kapitalnu investiciju i jedino je, na beogradskom aerodromu, prema broju velikih klijenata u vidu avio-kompanija, poseduju pomenute dve kompanije.
Gotovo sve političke partije i profesionalni menadžmenti koji su upravljali sa poslednje dve iteracije nacionalne avio-kompanije imali su (ispravnu) poslovnu filosofiju autsorsovanja operacija koje ne predstavljaju kor biznis avio-prevoznika. Tako je 2005. godine izdvojena Jat Tehnika, ranije ketering, a 2017. godine je Er Srbija izdvojila svoju organizacionu celinu „ASGS“ koja se bavila opsluživanjem njenih aviona i čije su osoblje i operacije pripojene tadašnjem Akcionarskom društvu „Aerodrom Nikola Tesla“, odnosno današnjoj kompaniji Belgrade Airport. „ASGS“ i dalje zadržava svoju zasebnu hendling dozvolu.
Vansiju, odnosno kompaniji Belgrade Airport, svakako neće pasti na pamet da izgubi najvećeg klijenta, Er Srbiju. Er Srbija će, u zavisnosti od toga koja i koliko velika inostrana kompanija bude zainteresovana da uđe na tržište kao četvrti (i peti) hendeler, i pre otpočinjanja operacija ove kompanije, verovatno od nje dobiti primamljivu ponudu. Jer u suprotnom, ni toj velikoj inostranoj kompaniji neće biti u interesu da uđe na tržište, investira značajna finansijska sredstva u ljude (ako ih nađe) i opremu ako unapred ne osigura Er Srbiju kao klijenta.
Petar
Bravo Vesicu !
Vlada
Svaka čast na analizi.
Vlado
Naravno da nema smisla bilo sta sto Vesic kaze, ali ovo je odavno zemlja gde smisao ne stanuje.
Marko
Ni deseti handler nece popraviti stanje,aerodrom je morao mnogo drugacije da se izgradi i prosiri da bi handleri mogli da pruze adekvatnu uslugu
Petrovic Dusan
Moje licno iskustvo je da sam aprila 2023 daleko duze cekao pasosku kontrolu, nego kad sam leteo sa „starog“ terminala do pocetka rekonstrukcije.Valjda bi trebalo da je obrnuto
Pera
Osim ako to nije i bila zamisao VINCI i Belgrade Airport da unište Zemaljsko opsluzivanje višegodišnjim zanemarivanje istog, neulaganjem u opremu I ljude, nepodizanjem plata i sikaniranjem zaposlenih koji su masovno otišli iz tog dela dok su u kancelarijskim poslovima povećali plate maksimalno i zaposlili razne specijaliste i savetnike. Sve to smrdi na veliku prevaru da se ceo handling skine sa grbače aerodroma i preda (proda) nekom drugom hendleru uz masne provizije a na štetu same kompanije aerodroma nikola tesla.
Marko
Verovatno i da jeste i da bise VINCI odrekao toga jos samo na pocetku,ali da su bili primorani da rade to.
YPT
Sa nekima na ANT, pa i samim ANT smo sarađivali, a sa nekima i dalje sarađujemo, ali ovaj problem u manjoj ili većoj meri postoji zadnjih 15ak godina (ne računajući period korone), bar da sam ja lično upoznat.
Radno vreme i plate tih ljudi koji rade na opsluzi su takvi da niko normalan to ne želi da radi.
Б733
Шта је све ових великих стручних радника на састанку; кад би бар неко од њих прешао у производњу где би нам био крај!…
Mateja
Prvi put jedna konkretna i trezvena analiza u nekom mediju, povodom situacije na aerodromu. Svaka reč je na svom mestu.
Možda bi valjalo ovde napraviti jednu digresiju, koja se tiče manjka ljudstva. Dualno obrazovanje je jedna fantastična stvar i svi učesnici (preduzeća i škole, bez obzira na struku), nisu imali nikakvih primedbi, izuzev možda onih na račun organizacije izvođenja prakse. Možda je baš tu jedan mali deo slagalice u rešavanju problema sa manjkom zaposlenih. Upravo je to prilika za vrbovanje i uočavanje mladih ljudi za sopstvenu kompaniju. Ako ćemo se držati avijacije, saradnja Vazduhoplovne akademije sa nekoliko preduzeća pokazala je odlične rezultate i priliku za decu mašinske struke. Sličan sporazum potpisan je i sa aerodromom, ali bez daljeg angažovanja i truda od strane Vansija. Tako se dešava da deca saobraćajnih smerova, kojima je mesto pretežno u zemaljskoj operativi, budu pomalo zapostavljena. Dakle, postoji preventiva i za manjak ljudstva. Zainteresovati i vrbovati mlade, ne samo iz vazduhoplovne struke, već i turizma. Verujem da bi deo ostao da radi na duže staze. Oni koji bi stekli neko iskustvo, mogli bi to kroz praksu, a bilo bi i onih koji bi hteli da zarade neki dinar za more.
Ovo nije jedan od komentara u lakoj kategoriji „država d’uradi nešto“, već jedna ideja koja predstavlja „win-win“ kombinaciju za prosvetu i industriju, za učenika i poslodavca, za letnji i zimski red letenja.
Golub
Da li ima neki razlog zbog kog Air Serbia ne angažuje SkyPartner? Ako ASGS ne može da postigne sve, da li se deo može prebaciti na SkyPartner? Niko ne pominje tu opciju – je sam li ja prevideo nešto?
Marko
Ni ASGS ni SKY Partner nemaju dovoljno opreme da bi mogli da opsluzuju ASL.
Nikola P.
Kada udjete u pogrešan voz sve stanice su pogrešne, a bojim se da je ovo samo početak. Umetnuta pista, sortirinica koja nije rekonstruisana tj. samo delimično, novi terminali sa ograničenim kretanjem aviona i lošim kvalitetom izvedenih zanatskih radova (laminat se raspada, a krov prokišnjava posle godinu dana korišćenja), neadekvadano rukovodstvo postavljeno od strane Vinci (nažalost, većina naši stručnjaka koji su razgovarali sa inženjerima Vinci-ja zaprepašćeni su niskim znanjem stranaca koji su došli da rade na našem aerodromu), nedovoljno zaposlenih (što je ponovo posledica neadekvatnog plana rukovodstva aerodroma, a ponovo posledica njihove nestručnosti), maksimizacija profita koncesionara u odnosu na sve ostalo (ovo je bilo za očekivati i ne razlikuje se u odnosu na druge koncesije)….sve to zajedno ne može na dobro da izađe. Naravno, kao prvi odgovorni je država koja je kroz koncesioni ugovor maksimizirala iznos novca koji je dobila za budžet (501 milion EUR), u odnosu na razvoj Aerodroma Beograd.
P.S. Juče , kao svih ovih dana, ni jedan avion Air Serbia nije poleteo na vreme sa Aerodroma Beograd…. Od drugih avio kompanija, samo jedan avion AA za Beč i dva aviona Air Montenegro su poletela na vreme (plus/minus par minuta). U prevodu od ukupnog broja poletanja juče 97,3% je kasnilo….verujem da smo u samom svetskom vrhu po ovom podatku, pa bi neko iz države trebalo da se pohvali ovim fantastičnim rezultatom….i slično je već danima….
BSD
Pre neki dan sam bio na aerodromu i po prvi put sam imao osecaj da sam na nekoj autobuskoj stanici na primorju.
Sale
Ne mogu da poredjaju te stolove za kojima sede da budu u liniji, a kamoli nesto ozbiljnije da urade.