Zvanična promocija monografije autora Aleksandra Radića održana je sinoć u Domu Vojske pred punom salom gostiju kojima su, o ovoj dugo čekanoj knjizi u izdanju Medija centra „Odbrana“, pored autora govorili i recenzenti, komandant V i PVO general-major Ranko Živak i penzionisani general-pukovnik dr. Zlatko Rendulić.
Nova Radićeva knjiga, posvećena jednom od najvećih dostignuća domaće vazduhoplovne industrije jurišniku Orao, prvu promociju imala je na nedavno završenom Sajmu knjiga. Zajedno s njom tada je predstavljena i knjiga Slaviše Vlačića „Višenamenski borbeni avioni“ koja će svoju zvaničnu promociju takođe imati u Domu Vojske 27. novembra.

Pored preporuke da pročitate obe knjige, preporučujem da primetite i njihov fizički kvalitet. Odlična štampa i prelom krase oba izdanja. Knjige su definitivno iskorak u domaćem izdavaštvu koje se bavi ovom tematikom i treba pohvaliti izdavača, pre svega na angažovanju mlađeg i talentovanog prelamača (Radićeva knjiga) koji je udahnuo novu notu formatu koji je duže vreme robovao uniformnom i nimalo atraktivnom izgledu. Vlačić je isto dobio odličan tretman i njegova knjiga takođe izgleda fenomenalno uz bogat izbor fotografija koje u prelomu nisu trpele rigidan knjiški tretman. Sve pohvale za Medija centar „Odbrana“ koji je izdao knjige za tržište a ne za svog poslodavca. Za detalje o naručivanju knjiga, ponudu i opise posetite njihovu novu internet prezentaciju.
Malo priče
Dok je na prvoj promociji govorio general Malinović, prisećavši se svojih avantura s Orlom, sinoć su o knjizi „Orao – pogled iz jugoslovenskog ugla“ govorili recezenti, generali, Živak i Rendulić. Većina prisutnih slušala bi ih i duže, da je format skupa bio drugačiji.
Svoja osećanja i razmišljanja o Orlu prepričao je prvi čovek V i PVO uz zaključak da vid koji vodi ne planira modernizaciju letelice već isključivo remont.
Potom je pažnju prisutnih okupirao general-pukovnik dr. Zlatko Rendulić koji je, unapred se izvinuvši na potrebi da duže priča, prisutnima dočarao svoje vreme, najuzbudljiviju epohu domaćeg vazduhoplovstva u kojoj je osmišljen i napravljen Orao. Znam da ne govorim samo u svoje ime kada kažem da smo svi sinoć poželeli da Rendulić priča mnogo duže.

Pored zanimljivosti da je Orao projektovan da bude 50% otporniji na direktan pogodak raketa u odnosu na avion Jaguar (koji je po njegovoj primedbi „bio uzor“), legenda našeg vazduhoplovstva, koji je intelektualno i po duhu vispreniji od većine mlađih kolega, pričao je o tadašnjim željama, realnom pristupu u zavisnosti od mogućnosti i drugim kuriozitetima.
Radić je pričao o procesu prikupljanja informacija, svedočanstava, podataka i dokumenata za knjigu koju je, kako je istakao, dugo želeo da napravi.
Osvrnuo se takođe i na svoj pristup u obrađivanju teme o genezi i upotrebi letelice napomenuvši da je reč, kako naslov i opisuje, o razmišljanjima i svedočanstvima iz našeg ugla. Naglasio je da mu je pristup uvek bio da obuhvati ne samo podatke iz perspektive projektantskih ustanova, inženjera i generalštabova, već i iz eksploatacije, koristeći najraznovrsnija i sva dostupna pismena i usmena svedočenja.
Mnogi podaci i fotografije koji se nalaze u knjizi objavljeni su prvi put. Kupiti ili pozajmiti ali obavezno pročitati!