Hrvatska i Srbija ove godine dobijaju nove besposadne letelice klase MALE: Srpska flota za sada raznovrsnija i brojnija

28. jan 2025

Makedonija planira otvaranje novog centra za obuku pilota, pet godina nakon zatvaranja modernog centra za obuku kojim je upravljao Elbit

27. jan 2025

[ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

23. jan 2025

[ANALIZA] Ukoliko se ubrzo ne naprave konkretniji koraci, Srbija bi mogla imati problem sa nedostatkom vojnih transportnih helikoptera

16. jan 2025

Višenamenski helikopter S-92: Od naftnih platformi do prevoza predsednika SAD

15. jan 2025

Završena isporuka Rafala Grčkoj

14. jan 2025

Interesantni novi kadrovi i detalji kineskih besposadnih letelica CH-92A i CH-95 u naoružanju RV i PVO Vojske Srbije

10. jan 2025

Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu

8. jan 2025

Nove narudžbine i perspektiva za „Eurofighter“ EF-2000, novine u bugarskom i rumunskom opremanju avionima F-16

7. jan 2025

Rafal novogodišnjih informacija o budućem višenamenskom borbenom avionu RV i PVO

3. jan 2025

[DELIMO KALENDARE] Osvojite kalendar 101. eskadrile Vitezovi za 2025. godinu

27. dec 2024

[ANALIZA] Posao ulaganja u RV i PVO ni izdaleka nije gotov

25. dec 2024

Prva zvanična potvrda: Uz Rafale nabavljen i simulator letenja, RV i PVO i dalje računa na G-4

24. dec 2024

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

23. dec 2024

Tango Six u Iranu: Priča o islamskom F-14 Tomketu

20. dec 2024

Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024
Vučević: Srbija ima kontra-mere; Kfor: KBS može leteti primarno u misijama podrške civilnoj zaštiti
Da li saopštenje Kfora i njihovo isticanje da KBS može leteti jedino u civilnim misijama indikuje da kupljeni Bajraktari nisu naoružani? / Foto: Aljbin Kurti

Vučević: Srbija ima kontra-mere; Kfor: KBS može leteti primarno u misijama podrške civilnoj zaštiti

Miloš Vučević juče je izjavio da srpsko Ministarstvo odbrane procenjuje da je Kosovo nabavilo pet TB2 letelica. Kfor je saopštio da su oni nadležni za odobravanje korišćenja vazdušnog prostora iznad Kosova za posebne letove uz preciziranje da Kosovske bezbednosne snage imaju „prvobitni mandat za misije podrške civilnoj zaštiti“.

Pored procene o broju kupljenih borbenih besposadnih letelica kompanije Bajkar od strane Kosova, Vučević je juče kazao da Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije „ne samo da razmišljaju nego već imaju kontra-mere za taj rizik“:

– Razmišljamo u više pravaca i kontra-mera u smislu eventualnog  zaustavljanja tih letelica, što dejstvom određenim sistemima naoružanja, što elektronskim neutralisanjem. – naglasio je Vučević.

Kako je juče saopštio Kfor, ova vojna misija „nastavlja da podržava razvoj Kosovskih bezbednosnih snaga u okviru njihovog prvobitnog mandata“:

– Uključujući operacije civilne zaštite, kao što su gašenje požara, uklanjanje eksplozivnih ubojnih sredstava, potrage i spasavanja ili odgovor na izlivanje opasnog materijala. – stoji u saopštenju uz isticanje da komandant Kfora ima primarnu nadležnost za vazdušni prostor iznad Kosova:

– Gornji vazdušni prostor Kosova može da se koristi samo za prelet iz jedne zemlje u drugu komercijalnim letovima, a donji vazdušni prostor se može koristiti za posebne potrebe, od slučaja do slučaja, ali uz prethodno odobrenje komandanta Kfora. Očekujemo od institucija na Kosovu da obezbede koordinaciju i da se pridržavaju postojećih procedura. – navodi se u saopštenju.

Wescam, jedan od proizvođača elektrooptičkih sistema sa sposobnošću obeležavanja ciljeva i njegova gama proizvoda za letelice sa posadom i bez / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Da li navođenje od strane Kfora isključivo potencijalnih civilnih misija u podršci civilnoj zaštiti dodatno potvrđuje jučerašnju konstataciju Tango Sixa da letelice (ili bar prva prikazana) nisu naoružane, ostaje da se vidi.

Srpski ministar odbrane pomenuo je da bi Vojska Ssrbije mogla da se suprostavi konkretnim sistemima naoružanja, misleći verovatno na kinetičke opcije kao što su samohodni artiljerijsko-raketni PVO sistem Pancir (o čijim borbama sa TB2 smo izveštavali još 2020. godine), PASARS i odnedavno Mistral.

Kada je reč o pomenutom „elektronskom neutralisanju“, Tango Six je u novembru prošle godine analizirao kapacitete Vojske Srbije u ovom domenu kada je, prema tadašnjim navodima državnog vrha i Ministarstva odbrane, oboren jedan, verovatno komercijalni multikopter, koji je došao iz pravca Kosova. Uprkos onemogućenim isporukama već plaćenih visokosposobnih sistema za elektronsko ratovanje, postoje indicije da su srpske snage bezbednosti u poslednjim mesecima ipak nastavile da se naoružavaju ovim ili sličnim sredstvima.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Gl

Kontramere su da nabavis ababil 3 ili kaman 12 i shahabab 3

Odgovori
Sr

Nisam optimistican po pitanju postovanja tih rezolucija i pravnih okvira, a verujem i vecina citalaca, no vidicemo.

Da ne bude opet “pozivamo obe strane”.

Odgovori
Iv

Ono u sta sam ja razocaran jeste, da velike sile ne postuju dogovore. Ne postuju datu rec. Ne postuju potpisano. UN nema nikakvu moc niti cemu vredi. Sta je ostalo od Dejtona? Sta je ostako od 1244? Sta je ostalo od Briselskog sporazuma? Potpise se nesto da se dobije vreme i da se zamazu ovi suprotnoj strani, a vec sutra kreces da rusis sporazum. I onda meni ovde neki sole pamet, kao siris putinovsku propagadu , jer boze moj ne opravdam bombardovanje Srbije i treba valjda da pisem kako su nas 99 oslobodili i kako eto, nisu napali kopneno. I kao to je dokaz ljubavi ipostovanja demokratskih vrednosti. I samo jedna strana ima ekskluzivno pravo na “ istinu“. I onda je to dokaz moje putinovske propagande.

Re

Problem naše države nisu lažni sporazumi sa velikim silama i odnos prema nama, problem naše države je što je slaba iznutra. Trula je iznutra. I bila je takva oduvek manje više, jer mi 200 godina nismo u stanju da izgradimo funkcionalnu, pravnu i demokratsku državu. Politika, partija, korupcija, laži, mito, veze, mutljavine,masovni zločini, izmišljeni unutrašnji neprijatelji, zatvori, logori, pravo i pravda nikada postojali nisu, obrazovanje i zdravstvo tuga, ko kaže drugačije ide na stub srama, odgovornost ne postoji kao pojam u našem narodu…e to je naša država, a kada je država takva, nema ni ko da je brani, jer je svima muka od takve države. I zato je samo malo poljuljaju spolja, i ona pada kao kruška. E to je naš problem. A mislim da je trenutno trulež baš kulminirao…

Dj

“ I onda meni ovde neki sole pamet, kao siris putinovsku propagadu , jer boze moj ne opravdam bombardovanje Srbije“

Siris jer opravdas bombardovanje Ukrajine!

Bl

Ukrajina i zapad su javno priznali da Minski sporazum od pocetka nisu imali nameru da postuju, vec je to bila samo kupovina vremena kako bi spremili za rat. Pritom se Minskim sporazumom ne negira suverenitet Urajine niti se istocnim oblastima daju neke narocite povlastice. Kada se prema najvecoj nuklearnoj sili na planeti tako odnose, cemu mi da se nadamo? Unapred strepim od bilo kakvog sporazuma koji mozemo potpisati sa Pristinom. A za Rusiju su izgleda mislili da je poput Srbije pa da mogu da rade sta pozele.

Sr

@Rex
Demokratsku jesu/jesmo napravili, a za pravnu ne znam. Ne vidim koliko bi unutrašnje institucije mogle da utiču na ovakve stvari, možda grešim.

Yo

Potpuno je predvidivo kojim tokom se kreću stvari kada smo mi u pitanju.
Srpski predstavnici u Srpskoj i KiM su na američkim crnim listama – kao i pulen Ace „Srbina“ – i to je zajednička politika Vašingtona i BGD-a.
Bajden Dejton i Kumanovski sporazum smatra nedovršenim poslom od početka – i ima merak da nas u paketu sa ostalim €-pajacima pošalje na Ruse…
U tome ima (ne)svesnu podršku onog dela Srba kojima je srce puno kada im je i dupe puno – pa makar ovde sve gorelo.
Možemo se povaditi iz situacije ako najurimo Vučićeve klovnove iz institucija da ne eskaliraju gluposti – i ako budemo dovoljno čvrsti da svi znaju da ćemo stvarno jako braniti sunarodnike i da to može ozbiljno da zaboli sve potencijalne protivnike.
Neki naši izbori ukazuju da smo ozbiljnije zatupljeni i nesposobni – i moramo potražiti odgovore na pitanje zašto je to tako.
U sličnoj situaciji su i Ukrajinci sa svojim vođstvom – samo su drugačiji akteri u pitanju…
Mi odavno nemamo prava na greške – ali srljamo kao neuračunljivi.
Za ono što radimo na kolektivnom nivou – na individualnom se oduzima poslovna sposobnost i sl…

Dj

>> vec je to bila samo kupovina vremena kako bi spremili za rat

Rat je pocela Rusija izazivanjem sukoba na istoku Ukrajine i upadom na Krim. Nisu hteli Ukrajinu da se priblizi EU pa su izazvali rat, Rusija nema pravo veta na politiku Ukrajine, niti neke druge evropske drzave! Na jednoj strani je celi kontinent sa 30 zemalja, na drugoj Rusija, Belorusija i Srbija. Nema tu sta da se dalje prica, ne moze jedna drzava sa par satelita biuti u pravu a celi kontinent biti u krivu? Pa nisu valjda svi budale a samo diktatori gorespomenutih evropskih parija drzava u pravu?

Sr

@Djuka
Odakle ikome pravo da određuje dokle seže teritorijalni integritet Srbije ili Ukrajine? Dakle ko nije dosledan, znači da ga pravo ne interesuje, a znamo ko nije…

Iv

I@Srbofil
Po Djuki je ok da neko Srbiji odredjuje granice i kaze sta moze i ne moze, kakvu politiku da vodi, sa kim da se druzi ili ne druzi. To je odraz demokratije i progresa. Kad su drugi u pitanju, to onda nije ok.
To je ono licemerje o kome ja pricam. Putko radi isto ono sto je otan radio prethodnih 3 decenije. I jedni i drugo je nemoralno i protiv povelje un. I jedni i drugi su isti i to je sustina koju treba reci. Nema razlike izmedju velikih sila, samo je pitanje sa kojom se granicis i od koga pokusavas da “ pobegnes“.

Ad

@Rex Apsolutno se slažem, svedočim o tome i osećam na sopstvenoj koži bar poslednje tri i po decenije dokle moje političko sećanje seže. I ne samo to, kao takvi, sami prizivamo da nas „poljuljaju“.Pa šta misliš,kad nas gledaju sa strane, šta vide? Sami crtamo metu sebi, od sebe pravimo lak plen.

@Yoda – Ovome što si napisao nama šta da se doda.

Dj

>> Nema razlike izmedju velikih sila, samo je pitanje sa kojom se granicis i od koga pokusavas da “ pobegnes“.

Pa izgleda da ce ipak biti da IMA razlike. Svi pokusavaju da pobegnu od samozvane velike sile RF i prikace se USA, ja ne znam ni jedan kontraprimer.

Mozete vi odbijati stvarnost ali fakat je da je celi kontinent na jednoj strani a RF i 1.5 drzava na drugoj. Mora da ima nekog razloga za to, pa nije valjda USA svima popila mozak i svakome zavrnula ruku, dakle x30? Previse bi to bilo posla cak i za njih…

Vu

Zao vam aaaa…sto se drugim kanalima ipak i dalje opremamo.E proklete pare…svakog li kupe!

Odgovori
St

Drugi kanali obavezno ukljucuju i masne provizije na nepoznate cene, tako da cemo nastaviti da se opremamo drugim kanalima.

PS

@Stojko
Ne i u ovom smislu. Provali se ponegde i vidi se prosta stvar, Bajraktar je bezobrazno skup a ne nudi ništa mnogo više od CH-95.

St

@PSA
Koliko je nabavljeno CH-95 i za koje pare? Koje naoruzanje i kakvi su optoelektronski senzori?

PS

@Stojko
Ne znam, ali saznaće se kad tad, kao i za ostalo što se saznalo.
Kineska sredstva nisu generlano ispala ni loša ni skupa, ako je bar suditi po FK3 ili CH92 (za njih se na različite načine saznalo za cenu). Za Bajraktar se zna da je papren, naročito posle početnih uspeha u Ukrajini. Ono je besmisleno skupo.

Dr

@PSA
Problem je to sto se o kineskim sredstvim ajako malo zna,i to ne samo o ceni.

Fe

@ Rex

Jaka država = razvijena država. Bez dovoljno razvijene privrede (počev od razgranate i razvijene industrije pa nadalje) nema dovoljno visokog GDP koji može da omogući stvaranje i demokratskog društva samosvesnih građana i jake države koju ne može tako lako da preuzme ko god je na vlasti ili da se (zahvaljujći stalnoj nestabilnosti svojstvenoj slaboj državi) stvori situacija da tangencijalni interesi spolja (a i komercijalni privatni pojedinaca iz same države) mogu da dominiraju nad suštinskim interesima države i društva.

Ukratko, nikakve, a kamo li liberalne (ona jedina u kojoj možeš i da osetiš da je stvarno ima) demokratije nema u siromašnoj zemlji, a posebno ne u zemlji koja je 24/7 pred revolucijom. Sa tim se kreće postavljanjem vlasti kojoj nije jedina briga kako da ostane na vlasti i posle sledećih izbora, pa ta vlat jednom stvori mogućnost za duži period brzog rasta. 10 godina ekonomskog rasta od 7% = dupliranje GDP, 30 godina tako i već smo tu – vreme inače ima nezgodnu osobinu da je moguće izgubiti i vekove i vekove, ne samo po 7-8 decenija.

Ad

@Feline – I da se nadovežem,kratko, bez mnogo okolišanja – Mi bi pre svega trebalo da prestanmo da krademo sami od sebe. Počev od kronizma , nepotizma, korupcije i prakse da se od naroda krade mnogo a onda za samo delić tog istog pokradenog novca narod potkupljuje, što ni malo nije teško jer se konstantno drži u ekonomskom ropstvu.To je naš Modus Operandi prema nama samima.

Iv

Odgovor je pojacanja saradnja sa Grckom i Kiprom.

Odgovori
Sa

Zanima me kako bi KFOR reagovao da dodje do neovlasecenog, bez njihovog odobrenja, koriscenja/letenja bespilotnih letelica? Da li imaju definisane procedure u takvim slucajevima?

Odgovori
AK

Verovatno bi izrazio zabrinutost, i pozvao obe strane na uzdržanost. Kao i obično.

AK

Nažalost, nisam baš naročiti optimista kad su u pitanju naše mogućnosti borbe protiv dronova. „Pasars“ mi deluje nedovršeno, „pancira“ je malo, a veliko je pitanje na kom su nivou naše mogućnosti za primenu elektronskih protivmera. Ni za jednu zaraćenu stranu u Ukrajini to nije lak zadatak, a sigurno smo iza njih po opremljenosti.

Odgovori
PS

Pasars suštinski i jeste i dalje u razvoju. Ali da ne pravimo paniku. Dobili ljudi jednu igračku i sad će svi da izginemo od nje. Malo sutra. Dobijaju ozbiljne sposobnosti, to da, ali vreme radi za obe strane, kupovaćemo i mi dalje.

Li

A za šta bi to nama trebale „kontramere“? Kosovo će da napadne Srbiju? Srbija će da napadne Kosovo? Eno ,već vidim svu silu portalskih junačina kako slede sa puškom AVa u još jedan boj za Kosovo! Moš mislit.
Oladite sa tim ratnohuškačenjem i budimo realni za promenu.

Odgovori
Mi

Srbiji su BPL kontra mere i žilav slojevit PVO potrebni generalno. Uvek bilo i uvek biće!
Pitanje da li ce bivša KLA ponovo da napadne Srbiju i gde tačno,(unutar ili van KiM) kao što su to uradili Makedoniji posle NATO bombardovNja YU 99-te, je malo komplikovanije od kako vi možda to zamišljate.
Po mnogima to vec uveliko rade. Da ne nameravaju da pojačaju ton jeste dokaz nabavke modernih vojnih ofanzivnih sredstava.
Da je Mekedonija 2001-ve bila bez one male ali izuzetno značajne vojske tada AlalbanskoKosovo bi danas bila duplo veća teritorija.

Ne bakcu se velike sile oko svakog pedja svaki put ponaručito ako je u toku daleko veci sukob (ili dva)od globalnog značaja.

Vl

LingLi,
Na Kosovu i Metohiji kao privremeno okupiranoj teritoriji rat nikada nije i prestajao…

Mi

Ovo ustvari jeste dobra prilika da se testiraju sposobnosti ometanja Bajraktara u veoma kontrolisanom i relativno malom vazdusnom prostoru. Unapredjivanje elektronskih protivmera na osnovu efekta na jednu relativno modernu BPL je super prilika za nas PVO. Takva sredstva subdanas u konstantnom razvoju u skoro svim iole razvijenim zemljama sa namenskom industrijom. Ako FK3 ne moze ds preleti, sistemi za EW, ili komponentebza isti sigurno mogu.

Bas me interesuje

Odgovori
AK

@PSA
Ja i ne mislim da ima razloga za paniku, samo za pažljivo praćenje događaja i rad na tome da ne budemo inferiorni.
A što se PASARSA tiče, meni zaista liči na improvizacije iz devedesetih, i mislim da svakako dobrano zaostaje za artiljerijsko-raketnim sistemima koji uz sve, imaju i integrisane radare i pasivna sredstva detekcije, praćenja i gađanja ciljeva.

Odgovori
PS

PASARS je daleko od improvizacije, iako deluje nezgrapno, pre svega jer nisu daleko odmakli sa automatizacijom. Čovek je i dalje u kabini. Mislim da će to da postane prava ozbiljna stvar kada bude bio kao na prvim crtežima.
Ipak, nije improvizacija, samo su odlučili da urade odmah ono što mogu da ne bi razvijali sredstvo 20 godina a da trupa ne vidi ništa. Kako ga Miloradović nazva spiralni razvoj. OK termin više vezan za IT sektor ali eto ima nešto što već radi.
Razvoj ide dalje, meni je samo žao što nije više fokusiran ali je taj sistem dobio prvi u regionu praktično najboju svetsku raketu malog dometa (MISTRAL III) koju sada svi kupuju kao da je džabe. Trenutno testiraju onaj novi Talesov ili čiji već mali radar. Ide to polako, nedovoljno brzo možda (ja bih više voleo da deo ljudi fokusiraju na one predstavljene domaće PVO rakete pa makar platili inostranstvu razvojnu pomoć) ali ide nekako.

Da

Ovo je samo odgovor na celokupnu budalastu i neodgovornu politiku drzavnog rukovodstva,pevanja na uvce ergoganu,hvaljenje murata ,i mnogo toga jos ….turci su svetski sampioni u prevarana,gazenju reci I slicnom

Odgovori
PS

Ta politika možda iritira, ali nije rešenje u konfrontaciji. Kao što jedno sa drugim nema veze. Vaš komentar je tipa „eto mu ga njegov drugar Erdogan“, ali grlili se ljubili ili gledali preko nišana, to ne bi ništa promenilo. Oni imaju svoje interese mi svoje i svako spram njih deluje. Samo se ne sećam da je neko hvalio Murata, al dobro i ne pratim detaljno pa možda i propustio.

Sr

Ljubi, kod nas je pao nevidljivi a kamo li jedan Barjaktar. Ubice ga Bili kao zeca.

Odgovori
Iv

Nama za pocetak treba jedno 50 godina mira, da se oporavimo ekonomaki i demografski. Ni rat sa KiM policijom nam ne treba. Jos jedan haos i mi smo ne vojnicki, nwgo demografski gotovi. Zato pamet u glavu i da gledamo samo nase interese koji za sada zivu glavu mogu da sacuvaju. Ne trebaju nama ni Donbaske stepe ni dzombe Avganistana, a vala ni vrlet Prokletija, ako te znace jos jedan rat sa pola sveta. Use i u svoje kljuse i zadrzati neutralnost dok se to moze.

Mi

Pao je, a koliko je ono ratna steta od bombardovanja? Trideset milijardi eura kazes?
Da, pao je..

Pe

@ivkos
Najpametniji komentar koji sam davno čuo. Svaka Vam čast. Stalno imam svađu sa ćaletom oko imbecila poput crne ruke, gavrila principa, 27.marta…avanturista koji su ubili pola našeg naroda… Da nije bilo tih imbecila (naravno iza svega stoji incestoidna engleska) sada bi Srba bilo više nego Rumuna na Balkanu…. Inače nisam u fazonu izvesnog Dušana koji podržava ukrajinu i tvrdi da nato agresija je oslobodilački rat…. Bato je fašistička organizacija koja je uništila OUN. Ko neće da veruje, neka čita povelju, ali na žalost tako je.

Fe

Za neku potpuno hipotetičku situaciju da dođe (ne do rata, jer to nije reslistično) nego do nekih “kinetičkih događaja” je potrebno i dovoljno imati AESA radare (GM400/200) koji mogu da otkriju i prate dotičnog i navedu ove naše MiG-29 na dotičnog, posle R-74 rešava problem zvani TB2 i trajno i efikasno. I to samo teoretski. Nikakvom alarmizmu nema mesta, ali to je jedna ilustracija objektivne potrebe da se kupe oni Rafali a da se ne čekaju kojekakvi “bolji geopolitički momenti” kako neki ovde neprekidno propovedaju. A od toga da se avioni kupe jednom pa da se “reši problem” za idućih 30 godina nema ništa, neophodno je jedne uvoditi u upotrebu, druge već naručivati, i istovremeno planirati narednu generaciju.

Sr

@Petronije
Nije to baš tako jednostavno. Taj period istorije su obeležili konstantni ratovi u celoj Evropi, nismo mi izuzetak.
@Ivkos
Bojim se da mir sam po sebi nije dovoljan ako pogledamo gde je Bugarska koja nije zaratila od ’45 i npr. Izrael koji ratuje konstantno ili Hrvatska koja je ozbiljno ispred Bugarske, Kipar itd. Pa Ukrajina je imala mir od ’44 do 2014. pa je bila najveća rupetina u Evropi.

Dj

>> Pa Ukrajina je imala mir od ’44 do 2014. pa je bila najveća rupetina u Evropi.

Predrasude. To moze napisati samo neko ko nije bio nikada u Ukrajini. Trebao si da posetis Kijev, Odesu, Lavov, da odes za vikend na Karpate itd. pa bi, ja sam uveren, promenio misljenje.

vr

Kffor interpretira svoju misiju iz Kumanovskog sporazuma kako njemu odgovara i na štetu Srbije. Kumanovski sporazum ne poznaje gornji i donji vazdušni piostor iznad Kosova i Metohije niti letove za posebne namene, o kojima sada pričaju. Kumanovskim spoazumom upravljanje vazdušni prostorom je u nadležnosti komandanta KFOR- a i isti se koristi isključivo za potrebe NATO-a, osim za „ograničeni broj humanitarnih letova“. Sve drugo je nepoštovanje exolucije 1244 i Kumanovskog sporazuma.

Odgovori
PS

Istine radi relaksirali su KZB.

Op

KFORu / NATOu / Zapadnjacima ne treba vjerovati. Ono kao TB2 ne smije ni tamo, ni tamo borbeno da leti i „oni su kao zaduženi“.

Zamazivanje Srpskih očiju, jer u medjuvremenu predaju glavnu ulogu KFORa Turskoj, dozvoljavaju kasarne imenom „Murat“, dozvoljavaju naoruzavanje preko Turske, itd.

No ne zaboravite drugovi i drugarice, koliko god bili Turci brojniji i nadmoćniji, opet nije nemoguće pobijediti ih, i to ne bi bio prvi put. Da Amerika ode sa Kosmeta a počne neki novi pogrom i doturanje Turaka i tehnike, mislim da bi se tu ukljucile Grcka, Rumunija i Madjarska, prije svega jer im nije potrebno opet neko njesra u blizini granica i dvoje melagomanih ludaka sa dalekim osvajačkim snovima.

Odgovori
PS

Dobili su Turci komandu u rotaciji na par meseci pa će onda komandu da preuzme neko drugi. Trenutak je bez sumnje pogrešan i iritantan ali nije to neko trajno rešenje.

Op

Komandnu rotaciju da, al gledaj koliko su osoblja doveli. To ce tu da ostane pod komandom rotacije a možda u buduce i budu neposlusni komandi (ne bi bio prvi put). A moze biti ako NATO ikad ode, oni ostanu. Zato bi trebalo Srbija da se bori da sto manje Turskog osoblja ima na Kosmetu.

Dj

Ako cemo realno, najbolji deal koji bi Srbija danas mogla da napravi, kada bi je sve sile podrzale, dakle da Kosovo ostane pod nekakvim suverenitetom RS, bi ukljucivao pravo Kosovu da vrsi nadgledanje teritorije iz vazduha iz civilnih razloga (pozari, kradja sume itd.). KFOR bi morao biti lud da dozvoli vladi Kosova da im iznad glave lete naoruzane dronove, ne postoji NATO oficir na zemlji koji bi to dopustio. Inace, provokacija jeste ali javite se prijatelju Ergodganu pa se zalite. Drazi vam je zadnjih godina bio turski diktator od evropskih institucija, pa eto vam!

Odgovori
PS

Manje smo se mi „družili“ sa Erdoganom od ostatka Evrope. Lako se proveri. EU mu u džep trpa ogromne pare da koči migrante i svako malo povećava koliko mu daje. Najbolji drug Brisela. Srbija samo pokušava da ne ratuje. Što je duže moguće. Ne treba nam to ništa. A Erdogan ima ogroman uticaj na neke ljude u regionu, pa i samoj Srbiji. Sa nekima je praktično orođen. To ne može da se ignoriše.

Op

Na koje ljude ima toliki uticaj?
Ja navijam da se Turski uticaj svede na minimum i njihovo poslovanje isto. Ne trebaju nam neo osmanski snovi na ovim prostorima ništa.

Mi

Ne treba zaboraviti da je vazdusni prostor na jugo Srbije mali. Stizu nam najmoderniji francuski radari. Imamo CH-92, CH-95, i uskoro desetak Pegaza koji ne samo sto mogu da patroliraju nego mogu i da se obruše u stilu kamikaze na neprijateljski dron.

Netreba zaboraviti PRDS cronove koji nose mreze za hvatanje manjih dronova. Sve je to u sivoj zoni ok dogod se ne pocnu ispaljivati rakete i dogod se ne izgubi zivot.

Mozda zvuci ludo, ali kada bi se Bajraktar ponasao agresivno i zalazio u nas VAP, pa cak i nad KiM i nas Pegaz prisao i namerno e sudario u njega ne bi bilo mnogo frke uopste. Uek se moze reci da je bila greska i da je samo hteo jako blizu da leti.

Sve to govorim opet jer je VAP relativno mali i Bajraktar NE MOZE kao u Ukrajni da svrlja svuda i da iznenadjuje razlicite reone svaki dan.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs