Generalni Sekretarijat za odbranu i Nacionalna direkcija za naoružanje Ministarstva odbrane Italije saopštio je na sajmu vazduhoplovne industrije Farnborou da su, zahvaljujući neprekidnom zajedničkom radu sa Ministarstvom odbrane Ujedinjenog Kraljevstva, Italija i UK postigle sporazum o saradnji u okviru programa Future Combat Air System (FCAS). Kako se navodi, sporazum je nastao u okviru nastojanja dve države da identifikuju potencijalne oblasti industrijske saradnje između vodećih nacionalnih kompanija iz sektora odbrane, sa ambicijom pokretanje mogućih aktivnosti od zajedničkog interesa..
S tim u vezi, kompanije Leonardo i BAE Systems su se dogovorile da sarađuju na programu FCAS. One će identifikovati zajedničke oblasti saradnje vršeći zajedničku analizu aktivnosti od obostranog interesa. U istom kontekstu Leonardova preduzeća elektronske industrije u Italiji i UK, kao i italijanska kompanija Elettronica SpA razvijaju demonstrativne aktivnosti na naprednim senzorima i sistemima.
FCAS program će razviti tehnološki multi-domenski napredni sistem sistema, zasnovan na visokoinovativnim i distruptivnim tehnologijama, sa osnovnom platformom 6. generacije koja će, počevši od 2035. godine zameniti flotu aviona Eurofajter. Ovaj ambiciozni projekat će održati nacionalni suverenitet zemalja učesnica u takozvanom Combat Air sektoru, uz redizajn budućih operativnih i industrijskih sposobnosti u oblasti avijacije.
Saradnja između Leonarda i BAE Systems se fokusira na primenu metodologija projektovanja Model Based System Engineering (MBSE) i zajednički razvoj tehnologija za nacionalni suverenitet budućeg sistema. Ove aktivnosti su prirodna evolucija inovativnih procesa koje su partnerske kompanije već pokrenule, i poprimaju strateški značaj jer izazivaju tehnološke granice koje evropska industrija još nije osvojila, navodi se u saopštenju Generalnog Sekretarijata za odbranu i Nacionalne direkcije za naoružanje Ministarstva odbrane Italije.
Istovremeno, iz konzorcijuma Team Tempest pokrenutog 2018. godine, koga čine Ministarstvo odbrane UK, kompanije BAE Systems, Rolls Royce, Leonardo S.p.A. i MBDA UK, najavljuju da će supersonični demonstrator u projektu borbenog aviona 6. generacije Tempest, poleteti u narednih pet godina, što je na Farnborou potvrdio i ministar odbrane UK Ben Volas. Herman Claesen koji je u kompaniji BAE Systems generalni direktor programa FCAS, objavio je za Flightglobal da već postoji ‘’digitalni’’ demonstrator na kome je do sada izvedeno 100 sati naleta.
Claesen je još objasnio da će demonstrator Tempesta biti ‘’slabo uočljiv avion’’ i da je to visoko osetljiva tehnologija. Nisu otkriveni drugi detalji o letelici, poput pogonske grupe koju će obezbediti Rolls Royce ali se u medijima ipak navodi da će demonstrator imati unutrašnje spremnike za naoružanje. Osim toga, većina senzora novog aviona biće ispitivana na letećoj laboratoriji Boeing 757 ’’Excalibur’’ koga oprema i dorađuje kompanija 2Excel Aviation, a njegov prvi let se očekuje tek krajem decenije.
Interesantno je da je na ovogodišnjem Farnborou prikazan nešto drugačiji model budućeg aviona, sada njegova konstrukcija više podseća na američki F-22 Raptor. Direktor u programu Future Combat Air Ministarstva odbrane UK Ričard Berton izjavio je da se trenutno sa Italijom i Japanom rade zajedničke analize koncepta ove letelice, da Švedska ostaje vrlo blizak partner, ali da ta zemlja sada, nakon ruske invazije na Ukrajinu, ima radikalno izmenjeno strategijsko okruženje i da se zbog toga njeni prioriteti menjaju.
Barton je za Flightglobal takođe objavio da se na demonstratoru FCAS radi već dve godine i da finansijska sredstva za ispitivanja, za sada dolaze isključivo iz UK, kako od vlade tako i od industrije. On je otkrio i da su partneri Team Tempesta pokrenuli inicijativu ’’Generation Tempest’’ koja ima za cilj privlačenje i regrutovanje najboljih i najblistavijih talenata koji će raditi na programu FCAS. Osim toga navedeno je i da je kompanija Leonardo prepoznala japanski Mitsubishi Electric kao partnera za projekat Jaguar u kome će biti razvijen novi radar.
Nix
Prednji deo preslikan Su 57…
opet ja
Imajući u vidu prethodne saradnje u avio industriji u Evropi, taj avion će da bude u operativnoj upotrebi tek posle 2040te. Tornado su razvijali skoro 20 godina, a setimo se EFAe kada se francuska videvši kako sve to ide izdvojila iz programa i napravila sama Rafal koji je pre Tajfuna ušao u upotrebu nekih 10 godina. Slično je bilo i sa helikopterima.
Čitalac
Dok Airbus ne dođe do zaključka da članovi EU treba da se pridruže projektu u svojstvu kupaca, bez prava glasa, sve po idgovarajućim cenama.
Strela
Lepo zvuči pogotovo za kasnije za primenu određenih dostignuča u civilnom sekturu međutim težko če to baš tako da prođe preko bare.
evroprc
Ако и када тај авион стврно буде у употреби видећемо шта ће моћи до тада Макете, изложбе, најаве, протколи итд.
Јако далеко од неке реалности.
Има Англо италијанске успешне сарадње у војном сектору, али мислим да је толико подсистема технолошких , финансиских и политичких незапочетих , да је за сада то маркетинг.
Ixylon
Pre ce ovo doziveti IOC nego sto ce Su-57 biti proizveden u vise od 3 prava primerka…