Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024

Otvoren pogon za finalnu montažu vojnih transportnih aviona Erbas C295 u Indiji

29. okt 2024

General Bandić: Ministarstvo odbrane tek sad pregovara o nabavci naoružanja za Rafale; SAAB sa Gripenom ipak učestvovao u prvobitnom razmatranju za nabavku novog aviona

28. okt 2024

Slovenija nabavlja helikoptere za hitnu medicinsku pomoć

22. okt 2024

[PREDSTAVLJAMO KNJIGU] „Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M/Kvadrat: Od SFRJ do Srbije“

18. okt 2024

Piloti Helikopterske jedinice MUP-a Kantona Sarajevo školuju se u Crnoj Gori, dobijene prve PPL dozvole

17. okt 2024

Prve fotografije hrvatskih Rafala sa vežbovnim raketama vazduh-vazduh

15. okt 2024

Nova TV: Zaštitu vazdušnog prostora Hrvatske privremeno će obavljati borbeni avioni Mađarske i Italije

14. okt 2024

Poseta Erdogana Beogradu: Nabavka Bajraktara za Srbiju nije pomenuta, uskoro bi zbog toga mogao da profitira Erbas?

11. okt 2024

Bugarska Granična straža ponovo izabrala kompaniju „Airborne Technologies“ za nadogradnju helikopterske flote

10. okt 2024

Daso najavio početak razvoja borbene besposadne letelice koja će dopunjavati i biti integrisana sa borbenim avionom Rafal

9. okt 2024

Aero-miting „Vršac 2024“ after video: Kako smo doživeli vazduhoplovni spektakl pod Bregom

8. okt 2024

[ANALIZA] Da li će Srbiji borbeni avioni Rafal biti isporučeni preko reda, ili je dobijen realan rok isporuke?

7. okt 2024

[ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

4. okt 2024

Komandant helikopterske flote bugarskog ratnog vazduhoplovstva: Nedostaju nam osoblje i operativni helikopteri

3. okt 2024

[ANALIZA] Detaljnije o Rafalu F4.1, verziji aviona koju će nabaviti RV i PVO Vojske Srbije

2. okt 2024
Nemačka ponovo razmatra nabavku dodatnog, većeg broja helikoptera H145M, deo letelica bi zamenio čak i borbene helikoptere Tigar
Za potrebe specijalnih jedinica, Luftwafe koristi 15 H145M LUH SOF / Foto: Bundesver

Nemačka ponovo razmatra nabavku dodatnog, većeg broja helikoptera H145M, deo letelica bi zamenio čak i borbene helikoptere Tigar

Već nekoliko meseci, nemački, ali i svetski mediji, pišu o tome da će nemačkо ministarstvo odbrane u narednom periodu naručiti veliki broj višenamenskih helikoptera Erbas H145M. Kako se navodi, deo ovih helikoptera bi bio naoružan, i bitnije, u nemačkoj vojsci bi zamenili borbene helikoptere Tigar. Prvu informaciju vezanu za ovu temu preneo je još sredinom marta ove godine Biznis Insajder koji se pozvao na nemačke interne vojne dokumente.

Biznis Insajder je naveo da je namera da se naruče 82 helikoptera vrednih 3,05 milijardi evra, od kojih bi 24 bila naoružana. Citira se i vojni izveštaj u kome piše da postoji zabrinutost kada je u pitanju borbena prikladnost i zaštita posade kod helikoptera H145M, a konstatuje se i da je ove primedbe nemačko ministarstvo odbrane do sada ignorisalo. Bundesver smatra planiranu nabavku „čisto političkom odlukom koja ignoriše operativne potrebe“, stoji u pismu Tehničkog vazduhoplovnog centra (WTD 61) upućeno Ministarstvu odbrane.

Navodno bi bilo naručena 82 nova H145M od kojih bi 24 bila naoružana / Foto: Bundesver

Mesec dana kasnije, agencija Rojters prenela je saopštenje nemačkog ministarstva odbrane u kome se navodi da tek do 2038. godine planira da povuče iz naoružanja borbene helikoptere Tigar, i da ih će ih vremenom zameniti helikopteri H145M. Ovakva odluka se smatra očekivanom pošto se Nemačka pre nekoliko godina povukla iz programa modernizacije helikoptera Tigar, jer nije zadovoljna operativnošču letelica koja je izuzetno niska zbog tehničkih problema. Sa duge strane prošle godine su druga dva evropska korisnika Tigra, Francuska i Španija zvanično aktivirale program osavremnjavanja EC665 na nivo MkIII.

Prema javno dostupnim informacijama Nemačka poseduje 51 borbeni helikopter Tiger UHT koji se nalaze u sastavu 36. jurišnog armijskog helikopterskog puka ‘‘Kurhessen‘‘ u bazi Friclar. Ova jedinica ulazi u sastav nemačke Divizije za brzo reagovanje, a trenutno je deo evropskih NATO snaga za veoma brzo reagovanje VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). U visokoj pripravnosti se međutim nalazi samo 8 helikoptera, od kojh 4 u svakom trenutku, dok je nalet pilota samo do 100 sati godišnje.

Ministarstvo odbrane u maju ove godine nije preciziralo koliko bi helikoptera H145M bilo nabavljeno. Portparol ministarstva je izjavio da će ministarstvo odbrane do kraja ove godine parlamentarnom odboru za budžet predstaviti nacrt sporazuma o nabavci novih helikoptera. Ipak, mnogi analitičari smatraju da nije nemoguće da će Nemačka kao zamenu za Tigar, u budućnosti ipak nabaviti namenski borbeni helikopter, SAD su već ponudile AH-1Z Viper i AH-64E Apache Guardian.

Vojska Srbije trenutno ima 3 naoružana H-50B, očekuje se isporuka još 7 letelica iste namene / Foto: Ministarstvo odbrane Srbije

Nemačko ratno vazduhoplovstvo je prvi vojni korisnik helikoptera H145M, trenutno raspolaže sa 15 letelica u varijanti LUH-SOF isporučenih u periodu 2015-2017, koji su nabavljeni u okviru programa LUH – Light Utility Helicopter Special Operations Forces (SOF). Nemačka armijska avijacija poseduje 7 H145M u varijanti za traganje i spasavanje LUH SAR. Planovi za nabavku dodatnog broja H145M poznati su još od početka 2020. godine, kada je iz nemačkih oružanih snaga stigao zahtev i izražena želja za nabavkom 64 helikoptera.

Osim Nemačke, evropski vojni korisnici H145M (BK117D) su Mađarska koja ja nabavila 20 helikoptera, Luksemburg poseduje dva, britanski RAF koristi 7 helikoptera sa oznakom Jupiter HT1, Srbija trenutno ima 5, naručila je još 10 letelica, Kipar je kupio 6 H145M čiju isporuku očekuju, a vlada Belgije dala je zeleno svetlo za nabavku 20 primeraka. Srbija osim u vojsci, koristi i 4 H145M u Helikopterskoj jedinici MUP-a koja bi u skorijoj budućnosti mogla da dobije još dva primerka.

Ono što je interesantno u vezi nove tranše letelica za Vojsku Srbije je što je prvi primerak primećen u krugu fabrike u Nemačkoj još pre skoro godinu dana. Isporuke bi trebalo da počnu tokom ove godine, a najverovatnije je da će deo helikoptera stići sledeće.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Zu

Eto prilike da se nabave nemački Tigrovi za džaba.

Odgovori

ni Nemci ne mogu da ih odrzavaju, kako bi mi to izveli?

Sv

Dosta je bilo kupovine djubreta.

Ad

Ne znam iz koje ste države pa kažete „nama“, ali Srbiji to ne treba, ispostavilo se da je jako nepouzdana mašina.Ako ste iz Hrvatske ja vam od srca želim tu nabavu.Ako pratite,onda sigurno znate za priču sa autralijancima.Ali izleda da slabo pratite a brzo prihvatate narative.

Zu
st

Da da bas nam jos to fali u inventaru. Srbija ako moze neka uzme m35p 8 komada, da ih remontuje i unapredi jer je to ipak bolji helihopter od ova dva iako nisu u istoj klasi. Samo bi trebala da uzme jos 3 h145m da ih ima 18 komada, 12 m35 i 12 mi17 ( da dovuce nekako iz Rusije jos 8kom) a ostalo sve da povuce iz upotrebe i to je to narednih 20god.
Sto se tice aviona najbolje resenje kineski l15 36komada koji ce zameniti orla i g4, a umesto mig29 uzeti j10c ili ako nam prodaju j20 18komada! Ostalo sve u bespilotne letalice neka ulaze.

Gl

Zulumcar
Trazim objasnjenja sto samo 30 od 100 nemackih tajfuna je operativni i samo 5-10 tigroga od togrova Jel ima objasnjenje zasto??Da li je njima toliko papreno

Th

@Zulum
Sada AV oce navodno po 12 rabljena i nova Rafala kupovat.
Skupa sa raketaman Meteor. Kao da ce to Amerikanci dopustit.
To nebi ni Hrvatska kao clan NATO Saveza i Evropske Unije dobila.
On zivi u nekom svom Srbskom Svetu i veruje da ga neko spoljno
smatra normalnim. Zapad ga drzi na vlast samo zato sto sve
zahteve ispunjava. Verovatno je vec davno izgubio poverenje bilo
koga. Javno priznaje da laze. Svesno da prodaje oruzje Ukraijni
preko trecih iako moze postavit uvet da se to ne radi.

St

@Zulum
Ti stvarno uzimas za zbiljno te lovacke price? Od kad smo poceli ozbiljno da shvatamo sve izjave nekoga ko se u sve najbolej razume?

Xe

>> Nemci ne mogu da održavaju ni Evrofajtere

Nemacka upravo predvodi NATO vazduholovnu vezbu koja traje 7 dana i ukljucuje 250 vazduhoplova. Vi nemate pojma sta Nemacka radi sa EF-2000, kako izgleda njihov trening, sa kojom tehnikom raspolazu itd.

Gr

A neki ovde hoće Tigrom da zamene Krokodile.. lol

Odgovori
Ne

Jel ti nisi citao clanak? Ako jedna Nemacka nije u stanju da ih odrzava kako bi tek onda mi prosli.

Odgovori
mi

Još jedan u nezadovoljni korisnik – od svega 4 koliko ih ima. Nemačka,Australija,Španija i Francuska. Podsetimo se i priče sa Australijom, i oni su se žalili na prvom mestu na tehničke probleme.

А

@NenadM

Иако је критика у основи тачна, ипак треба у обзир узети и шири контекст, а то је чињеница да је немачки систем набавке практично свега за војску у расулу већ годинама, што се итекако одражава и на набавку резервних делова, те самим тим и одржавање, обуку, па на крају и на модернизацију.

Se

To samo nase drzavno rukovodstvo razmislja o razmeni novo glanc za stare sovjetske helikoptere kojih ne zna ni sam Kipar kako da se otarasi jer su dotrajali i plus zastareli kompletno u svemu.Sve normalne drzave kupuju nove i normalne helikoptere,samo nasi politicari kojima nije mesto u vojsci razmisljaju da sastave eskadrilu zastarelih i istrosenih helikoptera pri tome ne razmisljajuci gde ce ih odrzavati,remontovati,popravljati, kupovati delove, obzirom da su ih se svi u sustini u Evropi skoro resili „koliko su dobri“i to bas clanice bivseg varsavskog pakta.U principu sve je to MI-24 sa sitnim nadogradnjama,jurisni helikopteri koji drze rekord po gubicima na svetu,u Avganistanu i Ceceniji posebno koliko su ih Talibani i Ceceni poobarali,sad vidimo na delu u Ukrajini.Instaliras na H-145M Hellfire ili Spike rakete,plus 4 Stinger rakete ili Sindwider 9M vazduh vazduh rakete i imas u svemu bolji helikopter od MI-24 i svih njegovih verzija.Slovaci su uradili najbolji posao,donirali MIG-29 Ukrajini i dobice glanc nove Bell AH-Z1 Viper helikoptere sa 16 Hellfire rakete,4 Sindwider 9M vazduh vazduh rakete za borbu protiv aviona i helikoptera,rotirajuci top 20 milimetara,Link 16 i odlican oklop.Taj Viper bi rastavio u delove MI-35 sa razdaljine od pet ili sest kilometara.Srbiji treba bas Bell AH-Z1 Viper ili AH-64E Apache Guardian,sasvim nov helikopter,helikopter sa velikim tehnoloskim mogucnostima,velikom ali preciznom vatrenom moci.Jedna raketa Hellfire napravi od svakog tenka gvozdje za reciklazu…

Gl

Senka
I napravi neko na primer Iran MANPADS,cija raketa koristi detekciju turbulencije u vazduhu.Kako ce se Apac ili Viper odbraniti od toga.Viper ima vece sanse,manevrabilniji je i brzi,ali ne moze da detektuje.Laser moze lagano,ispali dimne kutije,za IC znamo,ali kako tuebulenciju,jedino da iskljuci rotor ali opet ostaje vrtlog

Xe

>> I napravi neko na primer Iran MANPADS,cija raketa koristi detekciju turbulencije u vazduhu

Turbulencije u vazduhu? Iran? Gde si bre to procitao, Politikin zabavnik?

Fe

@ Senka

Moram da primetim da neko ko veruje da su helikopteri upotrebljivi i namenjeni i za međusobne vazdušne borbe nije baš ekspert od koga bi se tražilo mišljene pri nabavkama. Naoružavaju se V-V raketama samo za samoodbranu i za svaki slučaj.

Gl

Xerxea,nisi me razumeo ovo je hipoteticki.Stinger i Igla imaju IC glavu koja ide ka izvoru toplote,starstreak koristi laser Zmas kada helikopter ili bilo koji vazduhoplov leti,da stvara vrtlog turbuleniju.E ovo je hipoteticki da se nalravi MANPADS sa glavom koja ima air turbulence/vortex seeker

Xe

Ok, ok, ko te nisam razumeo onda se izvinjavam.

Se

@Gladius
Sta si ti brate sanjao ili citao!? Ajatolaha Homeinija i njegova predvidjana verovatno.Gde si nasao tu ideju koja je neizvodljiva nije mi jasno.Iran da napravi nesto sto ce bez problema da rusi AH-64E Apache Guardian i Bell AH-Z1 Viper…Naucna fantastika…Njima su Amerikanci pomogli u revoluciji.Ne mozes da poredis Ameriku i Iran jer je SAD 200 godina ispred u tehnoloskom i vojnom smislu.Inace,svi americki i evropski helikopteri nose vazduh vazduh rakete radi borbe protiv drugih helikoptera i za ciljanje aviona,dronova, bespilotnih letelica…Pogledaj full opremljen H145M sa oklopom,topom od 20 milimetara,Spike raketama, Stinger vazduh vazduh raketama,imas na YouTube.Poslao bi MI-35 na reciklazu bez problema.Za americke helikoptere tek necu da govorim jer derivati MI-24 ne staju ni u istu recenicu sa Apache Guardian i Viper.MI-24 i njegovi derivati su prevazidjene masine jos odavno.

Gl

Senka

Ne bih rekao da Iran nije tehnoloski ne napredan pored svih sankcija koje traju 40 godina.Koliko balistickih raketa i dronova,inace uz izrael i ameriku iran je treca zemlja kojaje pocela da koristi dronove,odnosno proizvodi od 1986e.Dosta dronova Iranci su iskopirali od Amera i Izraela,obore ih odnesu na analizu itd.Iran je u modernom ratovanju mnogo mnogo napredniji od Rusije,nije ni cudo sto su u top 13,iako nemajj avijaciju(stari f14 i mig 29,ne racunam)Ne zaboravi da su sajber naoadom preoteli do tada najskuplji americki dron RQ 171 Senitel i napravili svoju varijantu.Koliko je napredan,usao je 2018e neopazeono duboko u izraelsku teritoriju,i da Ameri nisu satelitom otkrili i javili Izraelu,ne bi ovi ni provalili,na kraju ga je f16 spicio.Komamdamt IDFa je rekao da se dron srusio sam od sebe ,mislili bi da je americki.Eto ti Iranska „primitivna kopija“ probhsila izraelski PVO sistem i sve radare.Takodje u Jemenu ,Huti i Iranski dobrovoljci su oborili nekoliko puta saudijski apac a u dva oborena bila je unajmljena americko-britanska posada Kopaj malo po ingernetu pa ces videti da vecinom saudijskim vojnim harderom upravljaju unajmljene americke ili zapadne posade(patriot,f15,tajfun),i u ostalim zalivskim zemljama jer su arapi nesposobni za moderno ratovanje,a ne daju amerikanci opasne igacke svakome da upravlja,neko nije sposobam,ali moraju mu prodati.Ne podcenjuj Iran/Persijance jer su oni stara civilizacija j imaju bogatu ratnicku istoriju.Odlicni su u mdoernom ratovanju,dosta balistickih raketa,dronovi i sajber napadi su im dovoljno sredstvo odvracanja.Matematika koju koristimo mi,Rusi i Ameri je dosla iz Persije.Danasnji Iran jeste Islamska drzava ali to je isti narod,najbolji inzenjeri na svetu.Jedini istinski naslednik Rima su Amglosaskonci,a korz istoriju Persijsko-Rimskih ratova,Persijanci su u vecini slucajeva dobijali,osim kada su ofanzivno isli,iako je Rim bio tehnoloski jaci(vojna oprema).PS ovo sam naveo jer helikopter i tenk su proslot bato moj.Evo Kina ce do 2026e sve Z 10 da zameni sa dronovima,ne znam da li znas ovo ali i Amerika gleda da ukine komponentu jurisnih helikoptera do 2031 i potpuno ih dronovima zameni,problem je sto imaju oko 800 ah 64 i dosta pilota pa nije jednostavan proces.Ova moj ideja je vrlo inovativna,ali ti ocigledno nisi masinski inzenjer,a nemas pojam verovatno ni sta su Fluidi i Vrtloznost,Turbulencija pa ne razumes kako bi se implementirala moja ideja.Da ti objasnim glava mog MANPADSa direktno bi isla ka izvoru turbulencije,odnosno rotoru,moze da detektujes emitovanje toplote,radarsko zracenje ili lasersko obelezavanje,ali kako bi detektovao da raketa ide ka tebi koja trazi trubulenxiju,kako da se odbranis???

Mu

Helkoptet je predivan. No niti je transportni, niti borbeni, a kao utility heliikopter za broj manji od konkurencije koja je upola jeftinija. Idealano bi se uklopio u doktrinu avijacije bivše države. Njeni generali su obožavali takvu opremu.

Odgovori
St

Nije bitno kakva je oprema, bitno je koliki je procenat. Time se rukovodimo jos od vremena JNA i zato imamo M-80, Prvi maj Pirot, FAP i evo sad Lazare, Pegaze, CH-9x i MRAPove.

Mi

A ne znam cemu nervoza, nase Sfrj i ex-sfrj drzave istorijski gledano nikad nosu imale neko vrhu sko i moderno naoruzanje. Uglavnom je seci usi krpi dupe domacom namenskom a iz inostranstva daj sta das, da se popunjava broj. E sad je druga stvar sto su svi sem Srbije prinudjeni da kupe zapadno NATO, sto podize kvalitet u odnosu na SFRJ i SSSR krs, a mi i dalje secemo usi i krpimo dupe kineskim i PRDC dronovima,PASARSima i slicnim poluproizvodima. .

Sl

Kakav crni Tigar ? Ne ide Srbija u Treci svetski rat. H-145 je odlican helikopter. Cak iako to mrzim da priznam ni Mi 35 ili Mi 28 nisu losi.

Ne treba nama 20 modela helikoptera. Nismo mi ogromna zemlja kao Ukrajina. Ako nam dodje onaj poluotpad sa Kipra da se zahvalimo, a kakvu politiku vodimo, cudi me da nismo pod embargom.

A da smo pod tihim embargom pokazale se Pantsir i FK 3.

Srbija da se momentalno orijentise na zapadnu tehniku i moguci ulazak u NATO. Nismo mi IRAN, niti imamo izlaz na more. Citam more glupih komentara, a niko ne vidi da smo usred NATO.

Ne pitamo se mi tu nista, osim ako gledate Happy i Pink. Samo napred za Rafele i Airbus, pa potom u NATO. Dodao bih stosta na ovu temu, ali i ovo je jasno sta mislim o ovoj vlasti.

Odgovori
Yr

Može u NATO istog dana kad nam priznaju suverenitet na celoj teritoriji i obavežu se da ga brane kao i svim ostalim članicama. Do tada doviđenja sa debilnim predlozima.
H-145 je ipak mnogo više Utility helikopter nego jurišni. Mi-35 uopšte nije loš u svojoj ulozi. Kad se pametno koristi i sa Atakom je vrlo ubojit.
Za stručnjaka kome se ne sviđa „sovjetska starudija sa Kipra“ nego je za „nove, moderne“ helikoptere Ah-1 i Ah-64 par informacija:
-SSSR je prestao da postoji više od deset godina pre nego što su proizvedeni kiparski Hind-ovi
-„Starudija“ Mi-24 od koje je nastao Mi-35 uveden je u naoružanje dve godine posle „novog, hiper-modernog“ AH-1 i 6 godina pre AH-64, al važno da se troši tastatura na nebuloze.

AL

Srdjane,
sa delom tvog komentara se slazem, ali sa delom o ulasku u NATO nikako. Ako zelis u NATO, prijavi se u neku od NATO jedinica u Ukraini, Iraku, Siriji…
Izbor je samo tvoj.
Apsolutno sam protiv bilo kakvog svrstavanja vojno na bilo koju stranu. Ovo nije nas rat!

F-

@Yrraf
A sta su tvoji predlozi i konstatacije da bi ti nekoga nazivao debilom ili njegov komentar svrstavao u debilne komentare!?Jel si zaradio za danas sendvic sa podrigusom i hiljadu dinara?Pljujes sve na sajtu,svacije misljenje koje se ne poklapa sa tvojim,to govori o tebi dovoljno i tvojim kompleksima koje vuces od malena.Ti komentarises nesto a pusku u ruke nisi drzao,vojni rok nisi odsluzio…Koliko si patetican i ocajan vidi se kroz tvoje jadne komentare.

Xe

>> Može u NATO istog dana kad nam priznaju suverenitet na celoj teritoriji i obavežu se da ga brane kao i svim ostalim članicama.

Ma pazi, Srbija moze ostati neutralna 1000 godina, okruzena NATO, nista sto alijansi ne odgovara nece uci u srbiju niti izaci iz nje pa vi budite neutralni koliko hocete. Nece vam se dozvoliti da radite protiv Evrope a za racun Rusije, Kine itd. To vreme je proslo.

Yr

@F-15

Ima pored podriguše i za crni sok, ništa ne brini. :) Ako neko predlaže ulazak u vojni savez čija je bukvalno jedina svrha i obaveza zaštita suvereniteta i teritorijalnog integriteta njegovih članica a da pritom taj isti savez nama kao članici to ne garantuje ja onda stvarno ne znam kako da okarakterišem takav predlog. Evo ja tebi nudim članstvo u biblioteci ali ne možeš da uzimaš knjige kako ti se čini taj predlog? Realno je debilan pa možeš da se ljutiš do sutra. Ako te svrbe komentari na „sovjetsku starudiju“ bukvalno sam ti izbacio dva podatka sa Wikipedije kada je svaki od pomenutih helikoptera ušao u upotrebu, pa ti sam proceni koja je vrednost tvog komentara. Bukvalno si rekao za helikopter iz 2002. da je sovjetska starudija jer je baziran na starudiji Mi-24 a onda u sledećoj rečenici kao dobar primer z nabavku naveo dva modela bazirana na mašinama istog godišta kao Mi-24. Ako te ukazivanje na činjenice i nelogičnosti vređa, ja stvarno ne znam kako da ti pomognem. Vrlo je prosto, ne piši nelogične stvari nepotkrepljene činjenicama. Ako se sa nečim ne slažeš iznesi argumente a ne podrigušu.

Yr

@Xerxes

Uz dužno poštovanje, sumnjam da se vi pitati šta će se „nama“ dozvoliti ili neće. Očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta sopstvene države je prvi i osnovni cilj svakog društva pa tako i svake članice NATO zarad čega je isti i formiran tako da nikako ne mogu da dokučim kako to tačno Srbija insistiranjem na opšteprihvaćenom međunarodnom principu i pravu svake države ugrožava bilo koga a naročito „Evropu“? Baš bih voleo da čujem to objašnjenje. Isto tako me zanima šta tačno definiše recimo teritorijalni integritet Ukrajine kao civilizacijsku tekovinu koja mora da se brani po svaku cenu, a da se Srbiji isto pravo uskraćuje?

Th

Nemacki Evrocopter Tigar nema automatski top od 20 mm
kao Franzuski.

Odgovori
Fe

“Citira se i vojni izveštaj u kome piše da postoji zabrinutost kada je u pitanju borbena prikladnost i zaštita posade kod helikoptera H145M, a konstatuje se i da je ove primedbe nemačko ministarstvo odbrane do sada ignorisalo. Bundesver smatra planiranu nabavku „čisto političkom odlukom koja ignoriše operativne potrebe“, stoji u pismu Tehničkog vazduhoplovnog centra (WTD 61) upućeno Ministarstvu odbrane.”

Čita se: kupiti za početak još bar 10 H145M sa HForce 3 za VS: Helikopterska jedinica MUP Srbije se neće naljutiti ako joj se po nabavci Ka-52M/Mi-28NM ili AH-64 Longbow za Vojsku (ostalo je sve treća i četvrta klasa) bude prebacio deo (ili i svi) H145M, niti bi joj uopšte smetao HForce 3 na njima. Žandarmerija je ionako do sada već više puta bila u situacijama kada su joj trebali možda i ozbiljniji helikopteri i od Mi-35.

Odgovori
Th

@Feline
Mozda bi se za potrebe Zandarmerije trebalo nabavit i nesto u rangu
Franzuskog AMX-10.
Ako se Kosovo smatra deom Srbije zasto se salje Vojska sa artilerijom ?
Po meni to bi bio posao za Zandarmeriju. Nju bi se trebalo pojacat.
Na H145M moglo bi se postavit npr. GAU-19 (3×12,7mm) ili bolje na
Gazele. Ide i top od 20mm. Dovoljni su i Minobacaci do 120mm.
Ipak je to unutrasnja stvar. Posao za MUP.
Za nekoga van Srbije je slanje vojske na tzv. administrativnu granicu
smesno. Dizanje borbene gotovost je samo za prestavu. Ko to smatra
ozbiljno ? Preti se kako vi kazete praznom puskom.

Bo

Senka
Zastareli gotovo u svemu?!?
Hvalis 20 mm top, a kudis 30mm?!?
Hvalis Tigra koji je znatno sporiji od Aligatora?
Hvalis Tigra iako ima slabiji oklop?
Aligator za razliku od svih ostalih moze poneti i 9 vojnika, ili izvuci ranjenika, poneti opremu i naoruzanju!
A o tome da je vecina tih Tigrova u daleko losijem stanju od MI35 ne treba trosi ti ni reci.
Tako da je ovo daleko od tvoje price.

Odgovori
Al

To je dok se nađe komentator koji nema blage veze,ka 52 aligator nemoze ponijeti ni jednog vojnika a mi 24 nikad se službeno nije zvao aligator to je izmisljotina

De

„Aligator“ je helikopter Ka52 ima 2 člana posade i ne prevozi vojnike.
„Krokodil“ je helikopter Mi 35 koji ima mogućnost da preveze 9 vojnika ali tada na podvesnim nosačima ne nosi ništa i od naoružanja je u funkciji samo prednji top.

Se

@Bonan
Uporedjujem AH-64 Apache Guardian i Bell AH-Z1 Viper sa MI-24 i njegovim derivatima,procitaj prvo dobro komentar.Da su bolji od sovjetsko-ruskih helikoptera jesu i to u svemu.Jos Rusija zaostaje za SAD pa da li ti se ta cinjenica svidja ili ne to je na tebi.E sad,sto se tice Eurocopter Tigar, zasto nema problema sa tim helikopterom u Francuskoj koja ga isto koristi masovno,Spaniji takodje,Italiji… Mislim da je problem do nemacke nemarnosti pa su se tek ove godine uozbiljili i narucili silno americko naoruzanje.Na tebi i ostalim neistomišljenicima je da me demantujete dokazima ali strucnim dokazima.Komentari tipa putin je car i rusija je najjaca ostavite za osnovnu skolu jer ovde se raspravlja o vojnoj tehnici i tehnologiji a ne o politickoj opredeljenosti.

Ma

Po meni normalna odluka. Napadački(attack) helikopteri;su zastarili, sve će to donosi rješavati, upravljani sa zemlje ili čak iz helikoptera. Dronovi kao pratnja transportnom ili višenamjenskih naoružanih helikoptera. Naoružan dron ili samo kao akvizicija mete za standoff oružje nošeno na višenamjenskom helikoptera koji je 10-15km dalje. Ah-64, Ka-52, Mi-35 koštaju preskupo i rizik za posadu, a dron obavlja isto za 10tinu cijene

Ra

Mi u Srbiji volimo ruske borbene helikoptere jer smo se naslušali priča Krajišnika kako su ih Hrvati njima razbucali pa mislimo da nema boljeg.
Apaši su nam za viceve jer smo ih navodno uništavali sa Orlovima po Albaniji.
U stvarnosti su odnosi uloženo dobijeno daleko na strani zapadne tehnike. Nemci nisu reper za Tigrove jer nisu ulagali u njihovu modernizaciju i održavanje kao uostalom i u sve drugo u inventaru, od aviona do brodova i podmornica. Ni 100 milijardi evra im neće da bude dovoljno da isprave propuste poslednjih 30 godina.

Ko

Na Kipru je Mi35 zamisljen da se koristi kao protiv oklopni helikopter i uz to prevozi dva PO tima na isturene položaje. Dakle upola vojnika i opreme nego što je predviđeno. Samim tim što prevozi manje vojske i opreme u mogućnosti je da nosi puno predviđeno naoružanje. Uostalom na posljednjem remontu su i modernizovani te se mogu koristiti i u noćnim akcijama. Osim toga summjam da su Kiprani škrtarili na naoružanju ko mi i uzeli samo po 2/3 kompleta.

Sr

@Kosovo i Metohija
Optoelektronika na H145m sa Hforce3 je, bez ikakvog preterivanja, 20 godina ispred bilo čega što MI-35 ima. Daleko manji IC odraz, uz adekvatno naoružanje mogu napraviti ozbiljne probleme, naročito noću.

Prednost MI-35 je što je veliki, samim tim ima i veliku nosivost, top velikog kalibra itd. Sve ima svoje…

Ni

@Srbofil

Porditi Mi-35 i H-145m isto je kao kada bi poredili komarca i strsljena. H-145m je dobar za spec. jedinice, CSAR, HEMS i slicno. Za neke ozbiljnije stvari tu H-145m nema sta da trazi. Vojsci su daleko potrebniji i Mi-16v5 nego H-145m, ali izgleda je moralo da se kupi nesto i od druge strane…

Sr

@Nikola
Vojska je ta koja je tražila H145m i traže ih još. Zar stvarno mislite da neko iz inostranstva nazove MO i kaže im „morate da kupite ovo“? Zaista smešno.

Ni

@Srbofil

Bas mi znamo da li je vojska trazila ili je neko u ime vojske rekao mora se to i to da se druga strana ne naljuti. Vojsci su daleko potrebniji srednji transportni helikopteri kao sto je Mi-17. Samo jedan primer snage za brzo reagovanje, sa cime da reaguju brzo ako nema dovoljno srednjih t. helikoptera.
Da ne bude zabune, dopada mi se i H-145m ali mislim da su pogresni prioriteti.

Ma

Po meni normalna odluka. Napadački(attack) helikopteri;su zastarili, sve će to donosi rješavati, upravljani sa zemlje ili čak iz helikoptera. Dronovi kao pratnja transportnom ili višenamjenskih naoružanih helikoptera. Naoružan dron ili samo kao akvizicija mete za standoff oružje nošeno na višenamjenskom helikoptera koji je 10-15km dalje. Ah-64, Ka-52, Mi-35 koštaju preskupo i rizik za posadu, a dron obavlja isto za 10tinu cijene

Odgovori
Xe

Svako orudje danas, dakle, tenk, avion, helikopter, samohodna haubica moze da se opremi kvalitetnim linkom i aktuatorima i tako upravljati na daljinu. Sa dodatnim AI ta orudja mogu da imaju odredjenu autonomiju delovanja ili cak da preuzmu inicijativu. To ne znaci da je helikopter zastareo nego mozda da ce postati bespilotan.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor