Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
Šta poleti kada se udruže dva Vladimira: Laki jurišnik ponovo u vazduhu nakon 25 godina
Nema brige o vazduhoplovnoj zaostavštini bez privatne inicijative. Prvo odlepljivanje lakog jurišnika nakon dosta muka, znoja i para / Foto: Vladimir Trifunović

Šta poleti kada se udruže dva Vladimira: Laki jurišnik ponovo u vazduhu nakon 25 godina

Budući da od ovogodišnjeg Svetog Ilije, slave srpskih vazduhoplovaca, nismo dobili gotovo ništa osim zlostavljanja putem Fejsbuka u formi gomile emitovanja čestitaka u prazno, da nismo dobili čak ni pošteni jedvamiting, slovo je spalo na dva Vladimira.

Posle dvogodišnje restauracije na sportskom aerodromu Lisičji Jarak svoj (drugi) prvi let prošle nedelje imao laki jurišnik Soko J-20 Kraguj.

Vladimir Bojović, prvi čovek kompanije Shuttle Air i vođa projekta restauracije Vladimir Trifunović (direktor najvećeg srpskog hendlera kompanije Sky Partner) udružili su snage i vratili u život letelicu rođenu 1977. godine.

Avionom je na njegovom drugom prvom letu pilotirao Vladimir Bojović / Foto: Vladimir Trifunović

– Avion nije bio u letenom stanju 25 godina. Sve od kupovine od vojske do nedelje bio je prizemljen. – priča Trifunović za Tango Six.

– Okupili smo tim inženjera i tehničara koji su svoj radni vek proveli na ovim poslovima u JNA i jedinicama Vojske Jugoslavije. Njihovo poznavanje ovakve vrste tehnike bilo je ključno za uspešnu realizaciju projekta. Takođe, realizacije ovog projekta ne bi bilo bez velikog razumevanja Direktorata civilnog vazduhoplovstva kome zahvaljujemo na poverenju prema timu koji je bio angažovan.

Restauracija je trajala od marta 2018. godine, kada se rodila ideja vraćanja lakog jurišnika u letno stanje. Najkompleksniji deo svakako je bio lociranje gumeno zaptivnih materijala, budući da se već duže vreme isti ne proizvode i da je veći deo bio rađen po specifikacijama JNA. – objašnjava Trifunović za naš portal kako je tekao „035 project“.

Restauracija kao restauracija. Uglavnom ružan, dosadan i dugotrajan proces / Foto: Vladimir Trifunović
Mali nišan, mali prostor za noge, bogami i ramena / Foto: Vladimir Trifunović
Još jedna letelica koja ponosno nosi nekadašnju trobojku i petokraku / Foto: Vladimir Trifunović

Ideja dva Vladimira je da se letelica održava u letnom stanju i da učestvuje na domaćim i inostranim aero-mitinzima kako bi se, kako kažu, mlađim generacijama i inostranoj publici približila vazduhoplovna istorija ovih prostora.

Kraguj će nositi registarsku oznaku YU-JRV u spomen pilota i tehničara RV i PVO JNA.

Za kraj Trifunović za Tango Six kaže da postoji plan za sledeći projekat. Ukoliko, naglašava, bude bilo volje a najbitnije mogućnosti, postoji ideja da se još jedan jurišnik vrati u letno stanje – Jastreb, koji već duže vreme nigde nije u letnom stanju.

Pogledajte video drugog prvog leta Kraguja:

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Čestitam!

Odgovori
ne

Bravo momci.

Ne

Svaka cast na trudu.Proslo je dosta godina od kako sam zadnji put gledao Kraguja na aeromitingu u Ladjevcima.Inace ne bih se slozio sa konstatacijom da je proces restauracije nuzno ruzan i dosadan.Kako za koga.Ja radim stare aute i moram reci da uzivam i tokom rada i kasnije.Dobro uvek ima momenata kad nesto ne ide.Slicno je i sa izradom makete.Jastreb bi takodje bio atrakcija,nadam se jednosed iako znam da je dvosed mnogo isplativiji,sto je uostalom i razlog zasto se najcesce koristio G 2 za obnove

Odgovori
Al

BRAVO

Odgovori
П

Свака част!

П.с.
„Još jedna letelica koja ponosno nosi nekadašnju trobojku i petokraku“ – чему овакав коментар?

Go

Svaka čast i sve čestitke Vladimirima i celom timu koji je radio na restauraciji! U ova ružna vremena kada se istorija uništava na svakom koraku, ovakve vesti su neverovatne i pravo osveženje.

Plavo nebo i da ga još dugo gledamo u letu!

Odgovori
Ti

Iskrene čestitke, entuzijastima i da dugo paraju nebo sa oživljenim vazduhoplovom. Nadam se da će uspjeti i u budućim projektima. Mješaju mi se zadovoljstvo i tuga. Lijepo je da se aktivnim eksponatima rangiramo sa razvijenijim društvima a tužno kako je sve što smo imali urušeno od nas samih. Pozdrav Vladimirima, Tango six-u, kolegama saborcima iz RViPVO kao i nekadašnjim ,,neprijateljima,, kao i pratiocima sajta, od nekadašnjeg protivavionca iz Bosanske Gradiške.

Odgovori
Ma

Sve pohvale na restauraciji ovog super aviona koji je i devedesetih odigrao veliku ulogu u ratnim sukobima. Volio bi ako neko ima informacija za korištenje ovog aviona za vreme rata u Bratuncu R. Srpska. Postojao je mali travnati aerodrom ako ima neko više informacija neka piše!?

Odgovori
BB

Tačno, bez privatne inicijative nema ništa, sve počiva na pojedincu (ili nekoiko njih) institucije same po sebi ne vrijede ništa ako nema u njima kreativnih i upornih pojedinaca. Tako sam i ja juče išao da podnesem privatnu inicijativu preko nižerangiranog zaposlenog do donosioca odluka, iskulirao me kao budalu… Bio sam spreman za to i nije me demotivisalo pa sam pokušao preko još jednog sličnog (ista priča) ali kasnije došao do ideje preko nekog jačeg i to je prošlo (dostava inicijative).

Inače niže rangirani službenici su najopasniji, pred gazdama (više rangiranima u državnoj službi) stoje kao pudlice a onda bi prema nekom ko dolazi iz spoljnjeg svijeta da budu šarplaninac (tako da čini dvije štete, prijedlozi ne dolaze na pravu adresu a pravi lošu sliku inistitucija) ali mnogi individualci (i ja takođe) nisu iz tog čopora pasa već vukovi samotnjaci…

Odgovori
Ma

Lajkoming je perfektan …sa svojih 400ks..imao sam zavidan broj radnih sati na utvi 66 isti su motori…siguran motor sa magnetima i 6.klipova.
Odlican sistem promene koraka trokrake elise…sve veoma dostupno za rad..cestitke timu na zavrsetku….

ID

Svaka čast!
Zanimljivo je i što je ostavljena baš originalna boja, zanimljiv je ovako mat od starosti, a leti.
Civilna oznaka aviona je super, a ne što se dozvoljava YU-SEX i YU-PRC-

Odgovori
П

Овај авион заиста заслужио реставрацију и свака част за лепо ураџени посао. Свуда у свету брижљиво реставрирају старе авионе једрилице . Особито што овај авион је био заслужан за стварање РВ у екс ЈУ . Многи пилоти поготово у ШРО су направили први самостални лет после обуке на Утви-66 . А драг ми је јер сам га видео у лету на Аеро митингу у Мостару . Учествоао и у снимању филма Партизанска ескадрила .

Odgovori
Du

Čestitke i veliki pozdrav od mene za težak i mukotrpan posao i još više za trobojku i petokraku.

AL

Svaka cast za posao.
Kada pogledamo COIN i poslednje trendove, ispade da je ovaj avion bio debelo “ispred svog vremena” barem idejno.

Odgovori
AL

I da, zanima me da li su morali korisiti 3D stampanje za izradu nekih delova obzirom da se ne proizvode ili je sve NOS?

Mi

Bravo

Odgovori
Sh

Napisati ispod fotografije da je restauracija ruzan,dosadan posao je ruzno,dugotrajan da ali ruzan nikako.To je zanimljiv i edukativan proces,ali izgleda da u ovoj zemlji nema sluha,ideja i entuzijazma za ovalav projekat,sem malo izuzetaka.Pogledajte muzej nasta lici,otpad.
Pozdrav i sve najbolje za ovu ekipu!

Odgovori
ra

Bravo! Drzim fige i nadam se da ce iznaci sredstva i za Jastreba. To bi bilo bas fantasticno, jer nema ni jedan primjerak Jastreba u letnom stanju!

Odgovori
Mi

Treba im pokloniti i ona dva mi 24 sto trunu pada nacine jedan za muzej valjalo bi

Odgovori
Т

Браво, надам се у скориje време и лету наследника Кобца

Odgovori
Al

Tako se čuva kolektivna svest i čuva se svoja istorija. Znaju ljudi šta rade. Pozdrav.

Odgovori
St

A pojavio se i u filmu :)
https://youtu.be/44BNfv_zlJE?t=23

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs