Prvi dan Dubai Airshowa protekao je u znaku Emirata. Kako zbog prve velike porudžbine Boingovih aviona tako i zbog premijere verovatno najluksuznije i najmodernije prve klase u nekoj letećoj spravi danas. Detaljniji izveštaj o novom izgledu prve klase u Emiratovim 777 pročitajte ovde.
Prvu konferenciju za medije avio-prevoznika baziranog i dalje na starom aerodromu u Dubaiju (DXB) obeležilo je potpisivanje narudžbine za 40 Boinga 787-10. Vrednost naručenih Drimlajnera je, kako je saopšteno, 15,1 milijardu dolara a njihove isporuke očekuju su od 2022 godine. Planirano je da baš 2022. godine Emirati počnu sa uvođenjem novog 777X.
Boingov 787-10 je najnoviji i najduži član Drimlajner familije. Iako više ne nosi titulu najnovije i tehnološki najnaprednije opcije na tržištu, Boing je prodaje kao letelicu koja troši 10% manje goriva i isto toliko procenata manje emituje štetne gasove u atmosferu. Za 787 program ova narudžbina prestavljaće prelazak ukupno naručenih primeraka letelice iznad 200.
Kako je rečeno na konferenciji za medije, trenutno najnoviji lajner, Erbasov A350 bio je takođe u razmatranju ali „Drimlajner je bio bolja opcija“. On će biti treći dugoprugaški tip u floti inače najvećeg operatera Boingovog 777 i Erbasovog A380 na planeti.
Kada je o A380 reč, nakon neuspelog ubeđivanja Emirata da prihvate i tako lansiraju verziju letelice sa modernijim opcijama motora (A380NEO), mnogi su očekivali da će Erbas na ovogodišnjem sajmu dobiti narudžbinu do 40 A380CEO. Budući da prevoznik iz Dubaija već ima 100 u svojoj floti, da mu i dalje finansijski dobro ide, on će biti jedini tas na vagi koji će dugoročno odlučiti nastavak proizvodnje najveće putničke letelice na svetu. Međutim, i oni imaju svoje zahteve.
Međutim, kada su „manje“ letelice u pitanju Emirati su se odlučili i definitivno izbacili Erbasov A350 kao opciju. Ovo je potvrda najvećeg otkazivanja narudžbine u istoriji Erbasa iz 2014. godine kada je prvobitna namera da se pazari 70 letelica (miks -900 i -1000 verzija) otkazana. Boing je izjavio da će Emirati imati pravo da zamene -10 za manji 787-9. Desetka će biti isporučivana sa konfiguracijom u dve i tri klase sa opcijama kapaciteta od 240 – 300 putnika.
Kad smo kod kapaciteta…
Čemu toliki?
Uzimajući u obzir sve trenutne otežavajuće aspekte poslovanja MEB3 avio-kompanija, očigledno je da se ne zaustavljaju kada je reč o naručivanju novih letelica.
787-10 u standardnoj konfiguraciji prima oko 300 putnika, što je zapravo na dnu skale kada su Emirati u pitanju. Pored A380 kompanija leti i 777-300ER koji prima 354 putnika. Većina analitičara upravo je predviđala da će kompanija naručiti letelicu manjeg kapaciteta pre svega za testiranje novih tržišta. 787-9 bi tu bio idelna opcija pa nije do kraja jasno zbog čega bi uzeli veću -10?
Jedan od odgovora na nastavak kupovine novih letelica, od oba proizvođača, uprkos izazovima kako u regionu u kojem posluju tako i globalno sigurno je Mubadala.
U okviru jedne od najvećih kompanija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima posluje divizija koja ove godine obeležava svoju prvu dekadu aktivnosti u vazduhoplovnoj industriji. Za samo 10 godina Mubadala Aerospace uvela je Emirate u sam vrh najprofitabilnijih segmenata industrije – u proizvodnju i održavanje.
Mubadala je, pre svega kroz proizvodnju kompozitnih delova aviona u kompaniji Strata i dilovima za reparaciju najmodernijih avio-motora u kompaniji TS&S Aerospace postala dobavljač prvog nivoa (Tier 1) za Boing i Erbas. Svaki novi naručeni putnički avion dva proizvođača tako će biti delom proizveden u UAE a avio-kompanije Etihad i Emirati repariraće svoje motore u zemlji.
Ovo je uvek i bila strategija države. Da njene, sada tri, avio-kompanije naručuju letelice od Erbasa i Boinga a da se duopol obaveže da će sekcije tih letelica biti proizvođene u Al Alainu, nedaleko od Abu Dabija. U jednom trenutku je i Srbija bila razmatrana za low-cost verziju fabrike kompozitnih avio-delova ali su umesto nje u trci sada Maroko i Tunis. Srbija pre dve godine, a sada Maroko i Tunis, u razmatranju su isključivo zbog niske cene radne snage.
Kako je Tango Six prvi izvestio iz Dubaija pre dve godine, razmatrana je i akvizicija Jat Tehnike ali se od toga po svemu sudeći odustalo. Mubadala je bila ključna u prelasku dela SR Technicsa iz Švajcarske u Srbiju ali je naknadno izašla iz suvlasništva ove kompanije u korist HNA Grupe koja se takođe strateški interesuje za srpsko civilno vazduhoplovstvo.
Vladimir
Dobar ovaj salto mortale Boeinga. Da je nama takvih salta malo više, kamo lepe sreće. No nama ostaju samo mortala.
Izgleda da je Airbus u interesantnoj situaciji. No sačekajmo.
Kokice i pivo. Obavezno!