Erbasov prvi putnički avion A321XLR (Extra Long Range) uspešno je juče okončao svoj prvi let, saopštio je proizvođač. Letelica serijskog broja MSN 11000, poletela je sa aerodroma Finkenverder u Hamburgu u 11 sati radi opitnog leta koji je trajao okvirno 4 časa i 30 minuta. Posadu letelice činli su opitni piloti Teri Diez i Gabriel Diaz de Vilegas Giron, uz opitne inženjere Frenka Hohmajstera, Filipa Pupena i Mehdi Zeduna. Tokom opitnog leta posada je isprobala kontrole leta leta aviona, motore i kritične sisteme, uključujući i sistem za zaštitu prekoračenja envelope leta kako na nižim tako i na većim brzinama.
Filip Mhun, izvršni potpredsednik Programa i Usluga kompanije Erbas izjavio je tom prilikom:
– Današnji let predstavlja važnu prekretnicu za A320 porodicu i njene mušterije širom sveta. Sada kada A321XLR ulazi u upotrebu, avio-kompanije će biti u mogućnosti da ponude komfor prekookeanskih letova unutar uskotrupnog aviona, zahvaljujući njegovoj jedinstvenoj Airspace putničkoj kabini. A321XLR će omogućiti nove destinacije sa ekonomskim i ekološkim performansama koje će biti nedostižne za konkurenciju. Početak upotrebe letelice na putničkim letovima očekuje se na početku 2024. godine. –
Erbas navodi da A321XLR predstavlja novi revolucionarni korak u okviru uskotrupne porodice A320neo putničkih aviona.
– Letelica je odgovor potrebama tržišta za povećanim doletom i korisnim teretom. Avio-kompanijama nudi veću vrednost kroz omogućavanje ekonomski opravdanih destinacija na dužim razdaljinama nego što je to slučaj sa bilo kojim uporedivim modelom putničkog aviona konkurencije.
A321XLR imaće do sada nezabeležen dolet kada je reč o nekom uskotrupnom putničkom avionu koji će iznositi do 4,700 nautičkih milja (8700 kilometara), sve to uz 30% manje potrošnje goriva posmatrano po putničkom sedištu u poređenju sa avionima prethodne generacije. Letelica će takođe doneti i smanjenje emisije štetnih gasova i buke. Do kraja maja 2020. godine, A320neo porodica ostvarila je 8,000 narudžbina od strane 130 mušterija širom sveta. Narudžbine za A321XLR za sada iznose više od 500 letelica za više od 20 mušterija. – stoji u saopštenju evropskog proizvođača.
Marko
Sad se vidi koliko je 757 bio ispred vremena i koliko je Boeing pogrešio što je prestao sa daljim razvojem to modela…
Mehaničar
Potpuno se slažem. Boeing je napravio katastrofalnu grešku sa izbacivanjem B757 iz proizvodnje, a sa nekoliko prepravki i novim motorima bi imali fantastičan avion. Ima sreću da imam priliku da radim na B757 (doduše većina su cargo, ali ima i pax verzija) i zaista je odličan avion.
Dejan K.
@Marko i @ Mehanicar
to su bila stara dobra vremena kad su Boeing-om upravljali inzenjeri…
Vasa
E kad suhoj izbaci novi model ode ovaj xlr u aluminiju
Žika živac
Da li realno može sa sve putnicima bez sletanja od Beograda do Njujorka, Pekinga, Toronta i Čikaga? Nešto mi deluje slabašno za takav put.
Bogi
Izgleda da bi mogao. Portugalski TAP vec uveliko obavlja letove Toronto-Lisabon svojim Airbus A321-251NX. Mada, Lisabon jeste blizi Americkom kontinentu, ali ovaj XLR bi ima jos veci dolet.
Mehaničar.
Može itekako. Dosta aviokompanija već sad leti USA, Canada – EU linije sa klasičnom A321 Neo verzijom ili sa LR. A sa XLR će imati dodatni dolet.
Golub
Dolet na papiru je 8.700km, najkraca vazdusna linija Beograd-Njujork je nekih 7.300km, ali avion svakako mora da ide duzom rutom. Ja nisam pilot, tako da nemam pojma da li je ovo dovoljno, jer ne znam koliko je dugacka realna ruta i koliko rezerve goriva mora avion da ima. Mozda neko ko zna moze da kaze da li je realno leteti ovo ili ne. Toronto je par stotina kilometara dalji.
Milovanov Srbislav
U svakom slucaju napravljen je veliki napredak A samim tim i ostali proizvodjaci su dobili domaci zadatak da rade na unapredjenju svojih letilica U ostalom ako nektenu u tom pravcu imace ekonomski kolaps
Ismail
Nisam stručnjak ali nekada dvomotorce nisu slali preko okeana. Korišćeni su avioni sa četiri motora, izuzetak je bio tromotorni DC-10.
Milan Kosanovic
To je bilo ranije. Sada je dozvoljeno i avionima sa dva motora da lete preko okeana.
Laik
Samo sto niko ne govori o broju putnika, njihovo komfiru I ceni karte.
Sve mi se cini da je ovo dobro za kompaniju a na ustrb kvaliteta I cene za put Nike.