U Srbiji trenutno figuriraju tri tipa vojnih transportnih aviona.
Kako je Tango Six juče izvestio, RV i PVO je revitalizovalo poslednji preostali Antonov u letnom stanju, dva Erbasova C295 lete već godinu i pet meseci, dok je evropski proizvođač pre godinu dana počeo da se udvara Srbiji sa svojim najvećim vojnim transporterom – A400M.
Da Erbas i dalje računa na proizvodnju i prodaju A400M, pored skoro 80% isporučenih letelica koje su naručene od strane najvećih klijenata, mogli smo da se uverimo i na ovogodišnjem sajmu IDEX u Abu Dabiju.
Kako je moglo nezvanično da se sazna, Ujedinjeni Arapski Emirati bi mogli biti sledeći kupac A400M. Erbas je navodno spreman da u slučaju emiratske nabavke ovog aviona deo proizvodnje njegove strukture outsorsuje ovoj Zalivskoj zemlji.

UAE namerava da do 2028. godine zameni svoju flotu transportnih aviona C-130, a Erbas procenjuje da je za to potrebno 8 do 10 A400M. Erbas tvrdi da je njihova letelica idealna zamena za američki Herkules, u odnosu na koga, kako kažu, „ima znatno veće sposobnosti u gotovo svim karakteristikama koje su bitne za jedan transportni avion“.
Erbas podseća da već 15 godina traje njihovo partnerstvo sa emiratskom kompanijom Strata koja je deo nacionalnog investicionog fonda, kompanije Mubadala. Strata tako proizvodi kompozitne delove za putničke avione A330 i A340 (kućišta mehanizma zakrilca, potom krilca i vazdušne kočnice), A350 (kućišta mehanizma zakrilca i zakrilca) i A380 (kućišta mehanizma zakrilca).
Podsetićemo, Strata je 2015. godine zajedno sa Etihadom razmatrala kupovinu srpske Jat Tehnike ali se iz ove namere tada ništa nije izrodilo.
Kako se na IDEX-u takođe moglo saznati, Erbasu je cilj da na tržištu Bliskog Istoka pokuša da proda 30-40 aviona A400M. Osim UAE, mogući kupac je i Saudijska Arabija sa kojom su navodno u toku pregovori ali postoje i druge zemlje u Erbasovom planu prodaje.
C295 nastavlja sa prodajnim uspesima

Kada je reč o C295, na IDEX-u se moglo saznati da ratno vazduhoplovstvo Ujedinjenih Arapskih Emirata i dalje ima nameru da izvrši modifikacije svojih aviona ovog tipa i tako unapredi njihove mogućnosti. Trenutno se u UAE inventaru nalazi 7 primeraka u standardnoj transportnoj verziji a u bliskoj budućnosti neki od njih bi mogli dobiti dodatne namene, konkretno za prikupljanje obaveštajnih podataka ili čak da budu i naoružani.
Podsetimo, još 2017. godine je „Airbus Defence and Space“ u Emiratima, na sajmu „Dubai Airshow“ prikazao varijantu ‘‘leteće topovnjače‘‘ u čijem opremanju i naoružabvanju su učestvovali i nemački „Rheinmetal“, turski Roketsan, španske firme „Escribano“, „Equipaer“ i „Expal“, američke „Nobles Worldwide“ i „US Ordnance“.
Namenska industrija UAE se već uključila u saradnju sa Erbasom kada je u pitanju specijalna oprema upravo za tip C295. Tango Six je novembra prošle godine preneo vest da je emiratska kompanija EPI koja je deo konglomerata EGDE, sa kompanijom „Airbus Defence and Space“ potpisala ugovor o serijskoj proizvodnji rezervoara za gorivo CCRT (Cargo Compartment Removable Tanks).
Kada su u pitanju poslednje Erbasove aktivnosti u vezi aviona C295, navešćemo da je najnoviji korisnik afrička država Mozambik. Ova zemlja je krajem februara ove godine dobila svoj za sada jedini naručeni avion.
Ipak, zanimljivije vesti dolaze iz Indije koja sa Erbasom pregovara o nabavci dodatnih 10 aviona za svoje ratno vazduhoplovstvo, nakon što je pogon za finalnu montažu otvoren u ovoj zemlji.
Indijske vlasti su prošle godine odobrile i opciju za još 15 primeraka od kojih bi 6 u patrolnoj verziji C295MPA dobile vazduhoplovne snage ratne mornarice, a 9 osmatračkih C295MSA Obalska straža. U medijima se pojavila i informacija da bi pored već 56 naručenih, Indija mogla kupiti ukupno još 75 C295.
Vlad
Naši Rafali sa dopunjavanjem goriva u vazduhu?
Izgleda da nas sadašnje političko rukovodstvo planira na „mufte“ gurnuti u NATO? Neko bi da ratujemo i ginemo za interese NATO-a?
Zanimljivo bi bilo licitirati za koliko bi sati ili minuta ta gospoda (nakon takve odluke) dobili momentalnu šut kartu iz Srbije…
Prolaznik
Znaci ako ostanu cevi na Rafalima, ginuce se za interese stranih sila i usledice ravolucija? :-)))
Perko
Pa većina njih fabrički dolazi sa tim cevima. Uključujući i Rafale. Nisu opcija, opcija je da se skinu. Što ironičćno diže cenu jer je u pitanju prepravka.
Krunoslav
„Sva je verovatnoća da će srpski Rafali imati instalacije za dopunu gorivom u vazduhu.“
molim autora da objasni ovu konstataciju.
Koliko znam, svaki rafale ima tu mogućnost
Djuro Pucar
Bas nam je velika teritorija pa nam samo jos to fali u RVu.
Branko
Na slici iz proslog clanka se vidi koliko malo prostora u visini ostaje iznad utovarena dva Milosa u A400M, tako da tesko ima prostora za Noru ili Tamnavu, iako je nosivost tu negde, sto znaci da nam ne treba.
Micko
Bre koliko pametnjakovica….lKontekst nabavke A 4000 i doouna su varijanta prikljucenja evrooskim snagama.NATO je ćao…..
Master
Osim partizanštine u glavama titovih unuka
i onoga tudje necemo svoje ne damo ima u srbiji i pametnih ljudi koji razmisljaju trezveno i pismeno.
Potreba za takvim sistemima treba da iskaže vazduhoplovni sastav koji i ako ima mogucnost udara po neprijatelju takav zadatak moze da izvrsi sa potrebnim elementima a jedan od njih je dopuna vazduhoplova u vazduhu zbog potrebe da udarna grupa ima domet a zastitna grupa da ima dovoljno vremena da kontrolise vazdusni prostor.
Za takve zadatke je potrebno da vazduhoplovi ostaju u vazduhu vise sati .
Deki
Britanci su placali A400 188 miliona $ po avionu. Puno previse za Srbiju za nesto sto ni izbliza nece koristiti. Manite me samo bajki o iznajmljivanju..