[VIDEO] 72. brigada za specijalne operacije u formacijskom dejstvu sa dronovima IKA-BOMBARDER

28. Jun 2026

Premijere dva nova projekta Vojnotehničkog instituta: Dron presretač „Komarac 2V“ i VTOL „Senka“

28. Jun 2026

Nakon deset godina od početka modernizacije: MiG-29SM+ srpskog RV i PVO konačno prikazao sve što može da upotrebi po ciljevima u vazduhu i na zemlji

28. Jun 2026

[POSLEDNJA VEST] Vučić: „Nabavljamo PVO sistem HQ-9 i lovce“

28. Jun 2026

[POSLEDNJA VEST] Otkrivene prve premijere vazduhoplovnih ubojnih sredstava Vojske Srbije pred prikaze na Vidovdan

26. Jun 2026

Srpska Utva ulazi u proizvodni lanac Rafala: Sve o avionskom topu GIAT 30 M791

24. Jun 2026

Transportni avion A400M postaje i leteći komandni centar u francuskom ratnom vazduhoplovstvu

19. Jun 2026

[Eurosatori 2026] Univerzalni MV-8 „Komodo“: Nove varijante besposadne platforme hrvatske kompanije DOK-ING

19. Jun 2026

Aero Vodohodi potpisao dva nova ugovora o prodaji školsko-borbenog aviona L-39 “Skyfox“

18. Jun 2026

[Eurosatori 2026] Dalji razvoj proizvoda kompanije EDePro: Testiranja raketa A-50 i Uragan na većim daljinama, nove bojeve glave za GRAD rakete

17. Jun 2026

[Eurosatori 2026] Novi detalji o Jugoimportovom razvoju Gavrana: Najavljena verzija sa turbomlaznim motorom

17. Jun 2026

[FOTO-REPORTAŽA] Aero-miting „AeroMIND 2026“: Premijera još jednog Galeba G-2, brojnije učešće vojske i policije

16. Jun 2026

[Eurosatori 2026] Jugoimport razvija turbo-mlazni Gavran 145, EDePro premijerno izlaže na pariskom sajmu

15. Jun 2026

[ILA 2026] Elbit u Berlinu izložio većinu sistema koje Srbija kupuje

15. Jun 2026

[POSLEDNJA VEST] Ministarstva odbrane Crne Gore i Nemačke potpisale sporazum o „G2G“ nabavci 4 Erbasova helikoptera H145M za Vazduhoplovstvo Vojske Crne Gore

12. Jun 2026

Finansijski izveštaj češkog Aera za 2025. godinu: Rekordna godina za kompaniju koja Srbiji nudi L-39 “Skyfox“

9. Jun 2026

Nastavak ispitivanja rakete MICA NG na Rafalu: Izvedeno prvo lansiranje pri nadzvučnom letu aviona nosača

8. Jun 2026

Hrvatski Rafali lete sa bojevim raketama vazduh-vazduh MICA

6. Jun 2026

Izveštaj o gubicima vazduhoplovnih snaga SAD u ratu sa Iranom

5. Jun 2026

Dva tipa helikoptera RV i PVO Vojske Srbije na vežbi „Thracian Blade 2026“ u Bugarskoj

4. Jun 2026
Španija naručila dodatne transportne avione C295 koje će koristiti i za obuku pilota i padobranaca
Novih 18 C295 zameniće veći deo flote aviona CN235 i C212 / Foto: Dušan Atlagić, Tango Six

Španija naručila dodatne transportne avione C295 koje će koristiti i za obuku pilota i padobranaca

Nakon velikog ulaganja u borbene avione i vojne helikoptere, Španija nabavlja i nove transportne avione.

Kako je pre dva dana saopšteno iz kompanije Erbas, špansko Ministarstvo odbrane ugovorilo je 18 transportnih aviona C295 koji će u obuci pilota i padobranaca španskih vazduhoplovnih i svemirskih snaga zameniti flote aviona CN235 i C212.

Kako Španija već poseduje ovaj tip aviona, navodi se da je „cilj ovog programa je harmonizacija flota i postizanje maksimalne logističke i operativne zajedničke strukture“.

Španija postaje drugi po brojnosti korisnik aviona C295, imaće ih 46. Prva je Indija koja je naručila ukupno 56 primeraka / Foto: Petar Vojinović Tango Six

Takođe se ističe da će se ovom nabavkom broj C295 u španskim vazduhoplovnim i svemirskim snagama povećati na 46.

Već se koristi 13 transportnih C295, a krajem decembra 2023. godine potpisan je ugovor vredan 1,695 milijardi evra za 16 C295 u mornaričkoj patrolnoj (MPA) i mornaričkoj osmatračkoj (MSA) varijanti.

Napominje se i da je zbog ispunjavanja specifičnih zahteva španskih vazduhoplovnih i svemirskih snaga, sporazum podeljen u dve serije.

Prva grupa aviona C295 biće namenjena obuci i prevozu putnika, padobranaca i tereta u Vojnoj školi za vazdušni transport u vazduhoplovnoj bazi Matakan u Salamanki, što se trenutno obavlja avionima CN235. Prvi novi C295 iz prve grupe biće isporučen 2026., a poslednji 2028. godine.

Pre dve godine Španija je naručila 16 C295 u mornaričkim varijantama MPA i MSA. Na fotografiji je emiratski C295W sa motorima veće snage i elementima MPA verzije u vidu spoljnih senzora / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Druga grupa aviona C295 biće korišćena za desantiranje padobranaca i tereta, isporuke su planirane za period između 2030. i 2032. godine. Kako se još navodi, ovi zadaci se trenutno obavljaju avionima C212 koji lete za potrebe Vojne padobranske škole, vazduhoplovna baza Alkantarilja u Mursiji.

Uz avione je ugovoren i integrisani paket obuke i podrške floti, sporazum obuhvata isporuku „naprednog sistema za obuku na zemlji osmišljenog u skladu sa potrebama kupca kako bi se maksimalno povećala efikasnost u letačkoj obuci“. Ovaj sistem obuhvata nekoliko simulatora leta, računarski potpomognute sisteme za nastavu, i softver za upravljanje obukom.

Ugovor takođe uključuje sveobuhvatnu podršku za flotu C295 u Vojnoj školi za vazdušni transport, koja će obuhvatiti održavanje aviona, upravljanje svim potrebnim materijalom za avion i upravljanje centrom za obuku do decembra 2032. godine, saopšteno je iz Erbasa.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ni

Nama treba 1-2 teških transportera, nadam se da se na tome radi.

Odgovori
Mi

@ Nišava
Dva A400M bi legla samo tako,da se izvozi naoružanje,a naravno i za uvoz.Gledajuci koliko aviona sleće ovih dana po Srbiji imali bi posla samo tako.

Ni

Ako A400M onda neka budu 3 molim te. (:
C130, IL 76, ili C17 Globemaster III moze 2.

Sr

@Miraž @Nišava
Takvi avioni koštaju više stotina miliona evra po komadu plus desetine miliona godišnje na redovne troškove. Za te pare svašta se može unaprediti od infrastrukture, školovanja, obuke itd.

Ni

Mislim prvenstveno zbog naših izvoznih planova da bi to ulaganje bilo isplativo i opravdano.

Sr

@Nišava
Ako dva velika transportna aviona koštaju godišnje npr. kao 20% ukupnog izvoza naoružanja, da li se to isplati? Procenite sami.

Drugim rečima, ako imate hektar malina, da li se isplati da kupite šleper? Možda vam je teretni auto dosta.

Ni

Onda tu imamo još tri strategijski bitne stvar, a to je uvoz sa jedna strane, autonomija (kad treba – spremno je), a i mogućnost ospluzivanja trećih strane. Neke zemlje nemaju kapaciteta, ni finansijskih, niti logističkih to da uspostave, a mi treba iskoristiti priliku.

Ni

Dodaj na izvoz još sledeće bitne katagorije korišćenja: 1. Uzov tehnike i drugih stvari; 2. Autonomija korišćenjaa; 3. Opsluzivanje trećih zemalja; Mnogo zemlje nemaju finansijskih niti logističkih kapaciteta to da stave u upotrebu, treba iskoristiti to.

To

Mislim da je najbolje resenje kineski teski transporter Y-20 bar 2 komada za potrebe strateskog prevoza vojne opreme i namenske industrije..
Sa spancima treba nastaviti nabavke c-295 najmanje jos 2-4kom sa vatrogasnom opremom i i jedan da bude AEW&C. Uz to pokusati izboksovati neku dodatnu nabavku polovnih c212 bar 2-4kom da zamenimo an-2. i time bi resili transportnu aviaciju uz jos neki falcon za vip prevoz.

Odgovori
En

Nama treba jos dva komada

Odgovori
Ci

Šta je Srbiji naj potrebnije od transportne avijacije, ovaj C295 je bio odličan izbor sada samo da se vidi u kolikom broju zadovoljava potrebe RV. Ne bi bilo loše nabaviti koji par KC390, u kombinaciji sa C295 mogu lepo da se pripremaju i izvode teži i zahtevniji zadaci. Što se tiče onih velikih poput A400M o njemu možemo razmišljati kada prođu sve moguće sankcije oko izvoza vojne opreme jel ako ne leti i prevozi robu neće moći ni da se isplati a pogotovo da se nešto i zaradi. Sa osam transportnih aviona tipa C295 i KC390 Srbija bi se jako dobro pozicionirala u ovom delu sveta.

Odgovori
Su

Ne mora Srbija da prevozi samo za sebe. Komercijalni prevoz za neke druge moze da otvori mnoga vrata i olaksa i prevoz za nas.

Fl

Slažem se da postoji pitanje o isplativosti A400M. Međutim ako kupimo te koje si naveo pitanje je da li će posle postojati potreba za A400M. I onda ćemo propustiti šansu da kupimo A400M.

Go

A komercijalni kargo avioni? Ne posebni vojni.
https://tangosix.rs/2024/23/10/ekskluzivno-jedan-dan-sa-timom-jat-tehnike-unutar-i-oko-boinga-767-kako-izgleda-konverzija-putnickog-u-kargo-avion/
Mislim da bi trebalo imati transportne avione za logistiku jedinica koje su opkoljene. Dva C295 su nedovoljna. Možda koji PC-6?

Odgovori
с

четири C295 (пребацивање бар једног батаљона 63.падбр) и два тешкаша

Odgovori
Za

@саша

Ако је четири 295 потребно за батаљон, то значи да ескадрила мора имати најмање 5, правилније 6 295, јер рачунаш да ће им оперативност бити око 75% флоте. Исто важи за тешкаша, ако желиш да имаш 2 оперативна, ескадрила би морала да има 3 до 4 таква авиона да би се постигла таква жељена оперативност.

с

Можда и 6 c295, 2 резерва

Odgovori
Fl

Dva A400M su bolja opcija (ako su isplativi) u odnosu na sve druge pri čemu da barem jedan obavezno može da se prebaci u konfiguraciju tankera. Ne kažem ja da nam je to potrebno ali važno je da imamo kapacitet za takvu vrstu operacija.

Odgovori
Jo

Razlika u nabavnoj ceni A400M i KC390 nije posebnmo velika, a A400M može da ponese kao KC390 i C295 zajedno. Međutim, postavlja se pitanje isplativosti posedovanja aviona te veličine. Za pare koje bi se potrošile na kupovinu jednog od ova dva velika transportna aviona, može se platiti 2000 sati leta Antovova A-124, koji može da ponese 4-6 puta više tereta od ova dva aviona.
Što se tiče tankera, gde bi srpski borbeni avioni leteli, da bi im bili potrebni tankeri? Još bolje pitanje, kuda bi izašli iz vazdušnog prostora Srbije?

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor