Nedelja za nama bila je interesantna u pogledu raznolikih indirektnih posledica ruske agresije na Ukrajinu širom zemalja bivše Jugoslavije. Tradicionalno, najzanimljivije je bilo u Srbiji.
Kako u Hrvatskoj, tako i kod njenog istočnog suseda, svaki događaj vezan za odbrambene politike i deo koji nas posebno interesuje, vazduhoplovne tehničko-tehnološke priče, dešava se zbog osmomesečnog oružanog konflikta.
Iako je nova Vlada Srbije ovoga puta filtrirana od ekstrema koji su kroz svoje aktivnosti donosili više verbalne štete nego realnog svrstavanja, Srbija i dalje ignoriše (po ko zna koji put u svojoj istoriji) činjenicu da jedina ima mišljenje koje se razlikuje, što predstavljeno i grafički deluje prilično neprijatno. Da li zbog nedovoljno dobre procene ili ključne zavisnosti od Rusije u bitnoj temi nepriznavanja nasilno otcepljene i samoproglašene države Kosovo, posledice izbora Srbije prelivaju se, kao i u ostatku Evrope, na odluke o nastavku naoružavanja. U sred izazova jasnijeg svrstavanja za ili protiv Rusije, Srbija se suočava sa neposrednijim problemom – mogućnošću nasilja na severu Kosova nakon potencijalnog prisiljavanja stanovništva srpske nacionalnosti da uradi nešto što predstavlja nepregovarano cementiranje državnosti nekadašnje srpske teritorije.
Vežba bez kamera?
Tako je u utorak predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon novinarskog pitanja, potvrdio da se na teritoriji cele države odvijaju vojni manevri koju je karakterisao kao vojnu vežbu uz konstataciju da „nismo hteli da mnogo pričamo o tome, da je to jedna od najvećih, sa mnogo hiljada vojnika svih rodova vojske“.
Nekoliko sati kasnije, tek nakon ove predsednikove izjave na završetku nevezanog događaja u Vlasotincu, Ministarstvo odbrane je izdalo saopštenje da se vežba zove „Manevri 2022“, da se očigledno radi nesceniranom prikazu za medije budući da se sastoji od intenzivnih aktivnosti svih vidova, rodova i službi, da u sebi sadrži i deo rezervnog sastava, što će sve trajati do 5. novembra. Veza sa potencijalnim bezbednosnim izazovima u južnoj srpskoj pokrajni sadrži se u delu saopštenja koji govori o uvežbavanju „preventivnog rasporeda snaga“.
Rafali, „dronovi samoubice“ i prezentacija helikoptera za jednog čoveka
Nedelju smo počeli sa izveštajem koji potvrđuje da Srbija i dalje pregovara o nabavci višenamenskih borbenih aviona Rafal, dok smo u sredu konstatovali da je Hrvatska, najverovatnije odmah nakon nezabeleženog incidenta koji joj je doleteo iz Ukrajine, presekla da nadoknadi ozbiljno zaostajanje u kapacitetima protivvazduhoplovne odbrane.
Tako će nakon Talesa, još jedna pretežno francuska kompanija imati klijente u više zemalja bivše Jugoslavije. MBDA će pregovarati sa Hrvatskom o opcijama za PVO sisteme i budući paket naoružanja za polovne HRZ Rafale (već potpisano ali bez objave detalja). Sa Srbijom će nastaviti da sarađuje na postojećim projektima, takođe će pregovarati o paketu naoružanja za buduće RV i PVO Rafale ali i da, kako je Tango Six prvi javio, otvara novo tržište u Severnoj Makedoniji.
Što se konkretno Srbije tiče, ciklus decenijskog neulaganja u oružane snage prekinut je 2016. godine. Ulaganje se nastavlja i u sadašnoj, za Srbiju, šizofrenoj geopolitičkoj situaciji. Tako je pored priče o Rafalima, koja je pokrenuta pre rata u Ukrajini, predsednik Vučić, takođe u utorak, izjavio da se investicije u oružane sisteme nastavljaju kroz standardno zanimljive pravce koje ćemo možda videti (a možda i nećemo) kroz predstojeći predlog budžeta Ministarstva odbrane. Svakako će većina finansijski intenzivnijih nabavki tradicionalno biti potpomognuta nacionalnim budžetom.
– Mnogo ćemo da ulažemo u našu vojnu industriju ali to neće biti bacanje para da oni uživaju u potrošenim parama a da ne urade ništa. Ozbiljne tehnološke investicije nam predstoje ali i ozbiljna kupovina i dronova i dronova kamikaza i bespilotnih letelica, nalazimo način kako da to uzmemo, da to bude dozvoljen prodavac, pokušavamo da nabavimo određene transfere tehnologija da bi mogli sami da proizvodimo takve stvari. – kazao je Vučić.
Osim do sada javno nezabeležene konstatacije da „neko troši pare a da posle nije urađeno ništa“, namera dodanih kupovina bezposadnih platformi se može donekle detaljnije rekonstruisati.
Kako je Tango Six prvi preneo, srpsko Ministarstvo odbrane je samo nekoliko dana pre ruske agresije na Ukrajinu, objavilo da planira da se priključi globalnim trendovima kada je raznovrsnost upotrebe besposadnih letelica u pitanju. Nakon toga smo dobili još jednu potvrdu da će se nastaviti sa kupovinom gotovih sistema, državna kompanija za trgovinu naoružanjem i vojnom opremom razvija svoj projekat trenutno najhajpovajnijeg globalnog vojno-vazduhoplovnog fenomena medijski krštenog kao „dronovi samoubice“ a planirano je da njena podružnica Utva konačno proizvodi i neglamuroznije, ali za srpsko RV i PVO podjednako daleke već godinama, bespilotne letelice Pegaz.
Vojnotehnički institut je najavio naoružavanje Vrapca a zaboravlja se da je Srbija već dobavljač jednom, doduše inostranom, konceptu „drona samoubice“. Kako je Tango Six prvi javio 2019. godine, komponente Slobode Čačak i Teleoptika Zemun nalaze se u letelici RW-24 kompanije Adasi, dela koncerna Edge iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Po svemu sudeći besposadni segment srpskog RV i PVO biće blagosloven brojnošću različitih tipova letelica, poput pilotiranih vazduhoplova. Sa jedne strane se to može ponovo brendirati kao „logistička noćna mora“ ali se može postaviti i drugačije – konflikt u Ukrajini dokazuje da se besposadne platforme gube u zavidnim brojevima i da ih u realnom ratnom sukobu očigledno nikada ne može biti dovoljno, pa sve i da ih nabavljate iz Turske, Kine, Emirata ili neke četvrte geografske lokacije. Budući da trenutno u Srbiji postoji minimum sedam (o najnovijoj ćemo tek ekskluzivno pisati) privatnih kompanija koje mogu razvijati raznovrsne koncepte borbenih i neborbenih bespilotnih letelica ostaje samo ono što je osnova trošenja nacionalnog i budžeta Ministarstva odbrane – dobro planiranje, zdrava konkurencija i trud da što više toga bude proizvedeno u Srbiji.
Nedelja se završila podjednako zanimljivo kao što je i počela. Kako je Tango Six prvi javio, odlazeći ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin održao je prezentaciju ruskog specijalizovanog protivpožarnog helikoptera ruskom ambasadoru samo nekoliko sati pre nego što mu je zvanično istekao mandat.
Jovan Stanić
Sta je izigravao, ne znam kako bih drugačije napisao, to što je Vulin nosio crne uniforme. dok je bio ministar.
Mile onaj stari
Ti dronovi samoubice su odlicna stvar ali vecina je toliko bucna – bas kao sto im nadimak kaze – moped i jos jace.
Aj sa elektropogonom ali su onda kratkog dometa. Postoje li nesto kao pseudosateliti – kao nosac veceg broja manjih, planirajucih dronova koji bi tek u zavrsnoj fazi leta koristili elektromotor? Ili planirajuci dron koji bi bio ispaljen na vecu visinu a odatle bez motora do dalekog cilja?
Neka srpska kompanija je razvila pseudosatelit? Znam da jeste ali sta bi sa tim projektom?
smART Diler
Ovaj tekst je šaren, a nama (u Srbiji) nije do „zajebancije“ odavno.
Miloš77
Kakvo crno nasilje na Kosovu, pa ovde vecina eksperate u to ne veruje. Ovde ljudi i dalje misle da je to nemoguce jer smo okruzeni NATO drzavama i tu vise nema sta da se dize frka. Jos samo Srbija da se pridrzi NATO paktu i onda da se svi konacno uhvatimo za ruke i zaigramo u miru i ljubavi. Bio bi kraj svih nasilja i ratova na Balkanu.
Т5
https://www.instagram.com/p/CV5aX0YsWUC/?igshid=MDJmNzVkMjY=
Нико не лежи и не чека
Zoran
Od naslova pomislih, nekakav helikopter jednosed. :-)