Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024
Liberasion: Srbija nastavlja da pregovara o kupovini francuskih aviona, jedan pilot srpskog RV i PVO već leteo u Rafalu, Burže kao prilika za potpisivanje ugovora?
Nakon više nezvaničnih informacija da je jedan pripadnik srpskog RV i PVO ovog leta dobio vožnju Rafalom, potvrda iz Francuske / Foto: Uroš Mitrović, Tango Six

Liberasion: Srbija nastavlja da pregovara o kupovini francuskih aviona, jedan pilot srpskog RV i PVO već leteo u Rafalu, Burže kao prilika za potpisivanje ugovora?

Francuski Liberasion objavio je da Srbija i dalje pregovara o kupovini višenamenskih borbenih aviona Rafal. Kako je autorka (dopisnica bazirana u Beogradu) istakla, pregovori su „u veoma poodmakloj fazi“ i još interesantnije – neko iz Srbije je leteo na Rafalu u julu ove godine, najverovatnije u Francuskoj.

Zahvaljujući tako još jednom francuskom mediju (prvu potvrdu van Srbije da se pregovara o Rafalima objavio je takođe medij iz ove zemlje) saznajemo da je barem jedan pilot srpskog RV i PVO leteo, najverovatnije u Francuskoj, na Dasoovom najprodavanijem artiklu u poslednjih nekoliko decenija. Let upoznavanja svakako predstavlja marketinšku aktivnost Dasoa a ne „test let“ kako je iz (verovatno domaćih) izvora interpretirala dopisnica Liberasiona. Kako je poznato već mesecima, Srbija će i ovu nabavku provesti bez nadmetanja više proizvođača za razliku od 2012. godine kada je RV i PVO nakon odgovora na zahteve o informacijama napravilo rang listu ponuđača na kojoj su Daso i Rafal bili prvi izbor.

40 godina se ništa neće dešavati i odjednom ćemo na prostoru bivše Jugoslavije imati previše Rafala / Foto: Uroš Mitrović, Tango Six

Sa druge strane, još jedna potvrda o tome da pregovori i dalje traju pozitivna je vest imajući u vidu ekonomsko-finansijske izazove sa kojima se Srbija suočava zbog rata u Ukrajini, nastupajuće regionalne i globalne recesije i potrebe da se alocirani izdaci za kapitalna ulaganja ponovo poređaju po prioritetima.

Odluke o dramatičnom zanavljanju ne samo jedne nego više eskadrila donete su, barem za onu koja će biti bazirana na Batajnici, pre agresije Rusije na Ukrajinu i posledično najvećeg potresa globalne ekonomije od 2008. godine. Veliko je pitanje hoće li Srbija biti u stanju da izdvoji više od 1,5 milijarde evra. Manje je verovatno da ćemo te izdatke videti za koji dan u predlogu novog državnog budžeta, budući da se ovako velike kupovine finansiraju iz više edicija nacionalnog a ne budžeta Ministarstva odbrane. Ministarstva koje je juče dobilo novog ministra, dosadašnjeg gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića.

Daso verovatno neće morati ponovo da se bavi organizovanjem PR poseta budući da bi kupovina mogla da bude objavljena od 19. do 25 juna sledeće godine na sajmu Le Burže.

Na nekoliko nedelja Srbija je čak uspela da plasira priču: daj bilo koji delta kanar / Foto: Uroš Mitrović, Tango Six

Do tada ulazimo u finiš kako srpske tako i hrvatske odluke o nabavci nekarakteristično sofisticiranih oružja za ljudske i tehničke kapacitete obe države. Obe odluke biće podjednako netransparentne (Srbija je već stigla da zamuti pregovaračku vodu) za nabavke ovog obima. Hrvatska je uprkos sprovedenom otvorenom nadmetanju i dalje odlučna da skriva informacije o svojim potencijalnim aranžmanima sa MBDA, kompanijom čiji je Srbija već klijent. Takođe, Srbija se, za razliku od Hrvatske, potrudila i svoje Rafale može čekati i duže, budući da su MiG-ovi 29SM već sada, barem po potencijalu, sposobni višenamenski borbeni avioni.

Ostaje pitanje da li su moguća iznenađenja u poslednjim minutima, budući da je tržište alternativa, kako iz ugla kvaliteta i cena tako i iz ugla političkih opcija više nego raznovrsno. Samo da ne odugovlačimo jer, kao što smo na Tango Sixu analizirali prošlog meseca, gotovo da ne postoji zemlja u Evropi koja ne kupuje nešto novo.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mi

Poslednja recenica iz clanka, a da se autor ne uvredi je svakako najbitnija – i zasluzuje debelu analizu – ne kasniti jer svi u evropi kupuju – a ne kupuju zarad oranja i transporta vec ratovanja …

A posto se svi zure, znaci blizi se – a ako se blizi cekati desetak godina je gubljenje vremena.

Tako da za manje para mozemo vise ali kod Kineza jedino i verovatno raznovrsnije

Odgovori
Sr

@Mile onaj stari @Boban @kiz
Prosao je voz pasivnih odnosa NATO/Kina. Borbeni avion zahteva ubedljivo najvece logisticke izdatke od sve „ratne tehnike“. Kako bismo mi to odrzavali? Kineski vojni transportni avioni redovno lete preko NATO teritorije do Srbije? Gde cemo da kupujemo delove? Svi mi bi voleli da je „slobodno trziste“, ali bez politike ne moze na zalost, tako je kako je.

Dacu vam nekoliko primera: Za F-16 kad vam zatreba deo, kupujete ga u Holandiji, logisticki centar postoji da bi sve bilo „blizu“. Imate i komercijalne firme koje vam mogu remontovati motore, MTU(firma koja posluje u Srbiji) radi remont motora za F/A-18, imaju licencu. Gripen kad prolazi redovnu inspekciju posle 200h letenja, uzorak hirdaulicnog ulja se salje u Svedsku na analizu i tako gomile drugih „poslica“ koji vam non-stop trebaju.

Zamislite sve to iz Srbije u Kinu? Ne ide, nije vojska luda.

Iz Kine treba kupovati znanje iz telekomunikacija i elektronike, imamo gomilu civilnih potreba koji su mnogo vaznije, vojska nek se drzi domacih izvora i Evrope, u ostalom, znaju sta rade.

Bu

>> Iz Kine treba kupovati znanje iz telekomunikacija i elektronike

A Kina ta znanja nudi svima na tacni? Pre ce biti da se oni sluze svim sredstvima da iscede drugima sta im jos treba od intelektualne svojine a od njih ne dolazi nista. Srbija je njima nesto kao nosac aviona u sred stranog akvatorijuma koju zele da napadnu narednih godina…

Li

Srbija ako i kupi Rafale F4 biti će to ne-NATO verzija.Dakle ogoljela od sofisticirane EWCEW opreme i sposobnijeg naoružanja.
Puno novaca za takav avion.Bolje se okrenuti Kinezima.

ne

@Mile onaj stari
Ja mislim da je rafal odličan avion. Takođe i preskup avion.. Ali takođe moram da se složim sa vama oko kineskih aviona. Ja bih ipak kupovao i kineske avione. Prijateljska zemlja, Negde svi zaboravljaju da bez kineskog novca koji nam je bio neophodan u više teških trenutaka mi se mrdnuli sa mesta ne bih. A kako stvari stoje i te kako će nam novac ponovo trebati u vremena koja dolaze. Ako neko misli da nisam u pravu neka mi objasni pozajmljenu milijardu od UAE. Trebaće Srbiji novac a novac jedino imaju Kina i arapske zemlje. A to da će Kinu izolovati… Pazite kako svi koristimo iPhone nama to neće smetati uopšte!????.

Iv

@ Nenade, viška novca ima suvugdje u dovoljnim količinama i na istoku i na zapadu. Samo za primjer hrvatske banke imaju viška 11 milijardi eura koje nemaju gdje investirati, pa eto ako vam zatreba …

Bo

Licno sam pre za Kineze. Umesto jedne mozemo kupiti dve eskadrile aviona. A dva koja su u rangu, ili za pola nijanse losiji, su bolje od jednog.

Odgovori
pa

@boban kad budes hteo da kupis patike nemoj u Adidas, Asics ili Nike otidji u blok 70 po Nikei i pazari 2 para. Poprilicno isti rang a ipak bolje nego jedne.

Vl

pacman,
I taj NIke i Adidas su proizvedeni u PRC…

Ni

@pacman

A sta mislis gde se siju te Adidas i Nike patike? U Americi i Nemackoj ili mozda u Kini, Vijetnamu? Proveri malo….

С

Да слажем се у потпуности

Zi

A ti gde ces kupiti kompjuter? Gde god da ga kupis, na zapadu ili istoku, on je Kineski.

YP

@Zicer
Molim da budete konkretni i navedete sve kineske proizvođače komponenti za računare.

Ne

Zapitao bih se zasto niko ne kupuje avione od Kineza. Nije da nece da ih prodaju, a sigurno nije politicki problem kod vecine zemalja u svetu.

Odgovori
PS

Odakle ideja da ne kupuju? Prodaju se dosta. Samo je pitanje dali nam takvo nešto odgovara. A ni Kinezi nisu cvećke oko nekih pitanja (održavanje i drugo). Kad kupuješ tuđe nema tu neke nezavisnosti. Na održavanju su maltene veće pare tokom par decenija nego kod podaje.

Mi

Mislim da svi bogatiji koji bi ih kupili jer ne mogu NATO avione (ili nemaju para za iste), cekaju na petu generaciju ( J-31 i J-20) koji nisu jos za prodaju.

Pe

Kupuju ih Pakistan i zemlje Afrike, inače kineske kolonije.

Mi

Tacno da se kompjuter pravi u Kini,ali tamo gde se rade za zapadno trziste je i kontrolor sa zapada koji kontrolise kvalitet,isto je za sve proizvode. Sve ostalo ide uz “ drugarsku cenu,“ nama.

Pe

Lep je avion, jedino sto poklopac kabine izgleda kao kod MiG 21,lepse izgleda kod MiG 29.

Odgovori
Da

Mislim da je Rafal završena priča i da je ostalo samo ozvaničenje i potpis ugovora. Oni će na Batajnicu. Ostaje da vidimo šta će zameniti Orlove na Lađevcima.

An

Bio bi to loš izbor u borbi potpuno nedokazanih vazduhoplova, od (za Srbiju) politički/geostrateški nepouzdanog dobavljača.

Odgovori
С

Баш тако

Gr

Nedokazanih? Niste u pravu.
Video je on akciju u Afganistanu, Maliju, Libiji, Siriji, Iraku,….i bio mnogo uspesan. Nosi i 9 i po tona tereta, sto je vise nego dvostruko od MIGa i bilo kojeg Kinezkog pandana. A gde su istestirani Kineski j10, j20, kao nevidljivi, a vidi ga 40 godina star Indijski radar, mozes okaciti max 7 raketa, Zapadni i preko 10……
Na papiru sve izgleda ubitacno kod Kineza. Ali papir sve mize da prenese. Samo pogledajte sta se je desavalo sa jf17, pucao je trup letelice!!!!!
J 10 je prodat samo Thailandu i Pakistanu, i na tenderu kod Malezije. A na trzistu glatko preko 20 godina.
Jer je npr ogranicen na air to air ,potporu mornarici, cak nije napravljen za potporu jedinicama na tlu.
Kad neko, nesto kopira, nikada ne moze da prestigne 9nog, koji ima znanje, a toga Kina nema. Jer su prije Maa, bili fakticki u srednjom veku. Ne mozes ti da preskocis i pridruzujes se eliti, a nista svoga nemas. Sve kopiraju po EU, Usa, a pogotovo po Rusima.
Ajde, jedno naoruzanje Kinesko, koje je posve njihovo?
Ja ga ne vidim.
Sa Rafalima, Srbija potvrduje Europsku perspektivu, gde je Srbiji i mesto. Jer Srbija je u Europi, nije u Aziji.

Ni

Grisa
Vidio si ih u akciji gdje? Protiv jahaca kamila i to nazivas dobrim borbenim avionom?
Pametnom jasno koliko je to dobro….

Gr

Niko
Nisam znao, da su Libiji pucali po avionima, sa prackama. Koliko znam, Libije je imala dosta jako PVO, Irak takođe, gde Vi tu vidite kamele? Fatamorgana? Ne,Francuski Raffali
Libija je imala Ose, Pechore, Neve, Igle, Kub,….svi ovi sistemi i danes rade posao u Ukrajini, tako da mozda neko samo da duva Camell, sto ne znaci da je jase.
Irak takođe sličnu PVO opremu…
A Kineski dokazani bolje ne? Gde je samo jedan Kineski lovac, gdegod na svetu, bio u borbenoj akciji? Jedan sam
A za Ruske vidim koliko su dokazani :)

Du

@Grisha
Jedan od najvažnijih razloga zbog čega nije imao velokog uspeha u prodaji je stopiranje prodaje aviona J10 tradicionalnim Ruskim kupcima jer su ih Rusi zbog ruskih motora u njemu stopirali prodaje. Medjutim, Kina je napravila potpuno nov motor za varijantu c, sa značajno većim potiskom, istovremeno i boljim performansama ukupno gledajući, pa ćemo da vidimo kako će se sada prodavati

ki

Pravac Kina.Niti ce nas ucenjivati necim sto bi drugi verovatno radili vec posle kupovine niti ce nam nametati bilo sta.To bi bio najsigurniji i najisplativiji posao bez konkurencije

Odgovori
Le

Kinezi ucenjuju sve žive s kojima posluju, u kom svetu živiš? I u civilnom i u ITK i u vojnom aspektu, s Kinezima je poslovanje najteže – od trenutka kad je ugovor potpisan. Do tada, sve može, pa ko nasedne

ki

Leopold,mozda za ostale,mi sigurno necemo imati problema.A zivim u realnom svetu

Ne

Ne bi ucenjivali? Nego daju sve na lepe oči? Pogledaj šta rade po Srbiji i kako se ponašaju!

Pe

Pošto radim za kinesku firmu, mogu reći samo jedno, što dalje od njih. Niti im možete verovati, niti poštuju dogovoreno, potpisano ili već učinjeno. Što dalje od njih.

St

A kada Kinu blokiraji gde ce se kupovati rezervni delovi?

Ig

Blago tebi…

Fe

@Kiz

Ukoliko Francuzi ne budu hteli da nam prodaju avione po NATO standardu, onda obavezno J-10C – šta će nam strike fighter bez EW/ECM/ECCM?

S obzirom na situaciju, obavezno kupiti rezervne motore za svaki avion po dva, i nekoliko radara, i komplete rezervnih delova, da ne bi posle bilo problema.

Inače, ako bi jedno 2-3 pune eskadrile J-10C – sa rezervnim delovima (motorima + koji radar) mogle da se dobiju pre nego što Kina krene da rešava tajvansko pitanje, onda bih ja kupio njih. A i one FK-3 baterije treba kompletirati, minimum 7-8, da se ima za celu zemlju, plus bar Beograd braniti prstenom baterija i pokrenuti proizvodnju raketa po licenci, i na svaki način ih nadograditi glavama sa aktivnim radarskim samonavođenjem, to bi im ozbiljno popravilo performanse.

Pe

100 letećih iranskih kosilica,ima veci učinak od cele te preskupe eskadrlile.Treba štedeti pare,jer preskup avion ,ili preskup tenk,nemaju ama baš nikakav taj skup efekat na frontu,jer se i jedan i drugi pale za male pare.Znači,samo i samo, masovnost pristupačnih oružja i orudja,daje efekat u sukobu.Od kineza uzeti avione i pvo,nasa namenska treba da štancuje dan i noć,VBR-ove,haubice i municiju za njih.

Odgovori
ma

A kakav to vojni ucinak imaju te letece kosilice? Mogu samo terorizirati civile na nekom širom gradskom području.
Kao što se vidi u Ukrajini, nema šanse da precizno pogode neki vojni ili strateški cilj. Sve pogotke na energetsku infrastrukturu su odradile rakete, nema nijednog primjera da je ijedna ta kosilica precizno pogodila određeni cilj.

Vl

max,
A da malo ispratiš i druge izvore informacija. Nadam se da si dovoljno vispren da skontaš da vas kljukaju i oblikuju kako im odgovara.

Bu

>> Znači, samo i samo, masovnost pristupačnih oružja i orudja,daje efekat u sukobu.

Tako je, samo masovno! Ti si druze jedan od najvecih vojnih mislilaca ovde, u rangu si sa Sun Tzu i Clausewitz-om :-)

NS

Kosilice rade odlican posao u Ukraini i to se vidi po komentarima Ukrainaca.
Izuzetno su jeftine (cena se kreze zavisno od izvora od 800-do par hiljada dolara), precizno pogadjaju stacionarne ciljeve, tezak su cilj za sisteme PVO (sto zbog strukture letelice, sto zbog male brzine i visine leta), i masovno se koriste i zasicuju vec degradirani ukrainski sistem PVO.
Rusi ih koriste svuda gde njihova relativno mala bojeva glava odgovara (25-50kg).
Za ciljeve koji zatevaju vecu bojevu glavnu koriste krstarece rakete.

Ni

@max
Klasicno prosipanje ukrajinske propagande o tome kako Rusi koriste municiju bez koje su inace ostali vec prve nedelje rata da bi gadjali iskljucivo civilne ciljeve. A ko je hteo da gleda mogao je na Telegram kanalima da vidi pogodke Kamikaza dronova u vojne kasarne i elektrane, cak postoji odlican snimak gde se vidi Shahed snimljen iz Orlana kako udara u neku baraku u vojnom objektu.

ma

@Nikola kakve propagande, jasno sam napisao da je sva bitna infrastruktura uništena (ruskim) raketama, pročitajte malo komentar prije odgovora.
A ono što je činjenica da te iranske kosilice nisu pogodile nikakav važan vojni cilj, sve bitno su odradile rakete.
Sad da li je neka baraka na koju je pao dron vojna nema takvih podataka, ali činjenica je da nema govora o pogocima vojne infrastrukture kakve radi recimo bajraktar koji skida kolone vozila, lansere itd. Iranske dronove vidimo samo da padaju po civilima.

Yo

Upitno je da li će i „kanal“ ka Kini ostati otvoren u skorije vreme – ne zato što Kina to neće – već ako npr. sa Zapada krenu sa masovnim priznanjem Tajvana (kao što su učinili sa KiM) ili sl.
Čak i sukob u Ukrajini i previranja u centralnoj Aziji imaju veze sa sputavanjem „Puta i pojasa“.
Verovatno će se EU/NATO ustremiti na uvoz kineske robe čim u potpunosti zameni ruske energente drugim.
Ne bi bilo zgoreg platiti i nešto više radi što brže dostave, a kao bitan element dogovora je pominjana i isporuka dalekometnih v-v raketa (Meteor ili sl.).
Možda su kineski i ruski avioni i rakete za njih u nekim segmentima bolji (a jeftiniji) od zapadnih, ali tu tehniku verovatno nećemo moći da dobijamo u godinama koje dolaze.
Ako je novi Gripen isporučiviji u kraćem roku od Rafala – možda bi se moglo razmišljati i o tome…
Evropa je ponovo potencijalno žarište, a ne Indija, Egipat, pa ni UAR – koji su trenutno valjda najveći kupci Rafala…

Odgovori
mi

@ Yoda, priča sa Grippenom je završena pre nego što je i počela, mi nismo dobili odgovor na RFI. Prosto ne mogu da verujem da na ovom portalu ima ljudi koji kometarišu skoro baš svaki tekst a ne znaju neke činjenice o kojima je naravno već pisano.
Sasvim sam siguran da od naše vlade neće dobiti novi RFI uskoro.

pa

Posle silnim protortipova, krseva koje proizvodimo sa vecinski stranim delovima, kineske tehnike koja pada po jacem vetru i ruskih oldtajmer aviona na steroidima u pokusaju 4. generacije KONACNO neki dobar izbor i lepe vesti. Nadam se iskreno da ce se realizovati. Skupe igracke ali garant jakog vazduhoplovstva u balkanskim okvirima.

Odgovori
Ni

Da li si svestan da je Kina pretekla USA i postala glavni trgovinski partner sa EU? Ocigdno u EU kupuju ‘kineski skart i papirne igracke’. Ne znam cemu ovoliko potcenjivanje Kine, koju ne potcenjuju ni Rusi ni Amerikanci.
A sto se tice kineske tehnike ‘koja pada na jacem vetru’. Imas snimak ukrajinskog politicara i njegov razgovor sa ‘americkim ambasadorom’. Poslusaj sta on je on rekao o turskim Bajraktarima, nemackim PZH-2000 i americkim M-777.

PS

Rafal je nesumnjivo dobar izbor ali sve ostalo što ste izvređali ste omašili za mnogo. Ti „krševi“ su u nekim slučajevima bolji od uglancanih stranih. Nora ne trokira kao nemačke i druge samohodne haubice koje se pregreju pa im onih 6 hitaca u minuti odmah spadne na ispod Nore, odnosno tih 6 ispadne čista teorija, da ne pominjemo gađanja na preko 30km, gde su tek imali problema. A Nora je u Americi sasvim solidno prošla, dokazala šta je i nudila na papiru. I ta kineska tehnika koja pada na jačem vetru je sasvim solidna za date pare i transfer tehnologije. Ako ćemo da cepidlačimo Iranci Amerima najbolje BPL fino spuštali na svoje aerodrome jer se ovi nisu do tog trenutka setili da adekvatno zaštite upravljanje od preuzimanja… Lako je pljuvati ono što vam se ne sviđa. Prorusi i pronato ista stvar.

Zi

pacman
Cisto da te upoznam vecima vojne opreme, osim mozda Ruske, i delimicno Kineske, je pravljena od delova iz vise zemalja sveta. Pa jedna Patrija ciji motor i menjac koristi? Odakle uvoze kupole? Ciji su limovi? A ovamo Finska proizvodnja. A i Rafal vidim zadnji krik tehnike, iz 80 tih godina.

Re

Bravo stručnjaci, Aj da skratimo nema aviona bez Rusa, ostalo su delovi i troškovi kao za majbaha . Sad ste našli bitove da lupetaju i narodu stavljaju reči u mozak, nema aviona za nas bez ruskih i gotovo, piloti znaju, ima logistika, a ne troše se kao zapadni, održavanje i troškovi ko za biciklo, zato kante se gluposti, oni koji peru pare već su uzeli previše nek se ne glupiraju!!! Za jedan nalet rafalom miš se vozač migom ceo mesec!!!

Mi

PSA

O kakvim ti problemima na njemackim haubicama govoris. Moze neki pouzdan link na te podatke. I nije 6 hitaca u minuti vec 12.

ma

PSA,
problem njemačkih haubica ne nastane kad pucaju 12 granata u minuti (a ne 6) kao što si napisao. Problem se dogodi kad se puca 15 u minuti konstantno više od preko 10 sati. Tako da taj problem vjerujem da bi imale sve haubice ako bi se tako upotrebljavale…

Mi

Uporno se ovdje provlaci cifra 1.5 mlrd.eura za eskadrilu. Ako je Hrvatska platila 1.1 mlrd eura za eskadrilu 10 godina starih onda zaboravite ista manje od 2.5 mlrd. eura za nove. Polovnih sad nema, Grci su uzeli sta je bilo ponudjeno, Francuzima trebaju avioni pogotovo sad.

Odgovori
Pe

Koristimo „više od“. Sigurni smo da neće biti manje.

To

Cifra će biti više od 2 milijarde i 750 milijuna eura za paket.

om

Cifra je puno puno bliže 2,5 milijarde nego 1.5 milijardi jer i vi krećete iz početka u svemu i to sa novim mašinama i obukom, plus naoružanje koje neće biti simboličko.
Ali po meni bitnije je političko okruženje gdje vi ne stojite prozapadno baš, jer jedino u Europi držite stranu Rusima a i Kinezima trenutno i ako bude problema sa Tajvanom biti će slično kao i sa Rusima. Braća su braća i očekivanja od braće su jedno, a pozicioniranje na zapadu je sasvim nešto drugo. Francuzi i Nijemci sa Amerikancima vam vode kampanju prema Kosovu koja vam nije sjela..
Dakle politički momenat je veoma jak, zrakoplovi su strateški proizvod i nije sigurno da realizacija posla ne može ući u probleme i kasnije reperkusije možda vama samima neće ići na ruku.
Moj realni komentar…ne mislim ovdje samo na Rafale nego mislim na sve zapadne zrakoplove.

Zu

Ne mora značiti da će biti više od 1.5mlrd EUR ako će se kupiti samo zrakoplove bez obuke, podrške i naoružanja (Link 16, Meteor i SCALP se neće moći nabaviti). Krajnja cijena se ugovara za isporuku u 2029. kad Rafale više neće moći parirati zrakoplovima 5. generacije.

Mi

Mozdavae ide na kupovinu manje od eskadrile. Mozda 8 kom. kao Bugari u pocetnoj narudzbi sa F16,s kasnijim dokupom. Mada i po meni istaje problem politike koji navodi Omnia..

Mi

@Mislav Ako je riječ o novim, ne rabljenih, ispod 2.3 milijarde eura za eskadrilu ( bez streljiva / raketa ), sigurno nije. Hrvatska si nije to mogla priuštiti koja ima veći GDP od Srbije. Očigledno, Srbija si može priuštiti, dok građani Srbije imaju prosječne plaće indentičnim minimalnim hrvatskim plaćama. Kada ne živiš u demokratskoj društvu i državi, gdje postoji samo jedan čovjek na vrhu koji odlučuje o svemu… sve je moguće. Piloti će sigurno biti sretni….

Mi

Pa sta cete bez obuke, podrske i naoruzanja. Niko avione ne kupuje po fly away cijeni osim same drzave proizvidjaca.

Sr

@omniameamecumporto
Dokle te lazi da Srbija nekome „drzi stranu“? Pogledajte kako je Srbija glasala u UN.

Za pare stvarno ne znam, deluje mi nerealno da mi to platimo, mozda na nekakav neverovatno dobar kredit.
@Zulum
Postoji Link 16 za zemlje van NATO-a, koristi ga trenutno Finska za F/A-18, Svajcarska, Pakistan itd. Valjda je Srbija mnogo ispred Pakistana po nekoj vasoj „pouzdanosti“. Mada su sve te procene svakako vama u glavama i zapravo ne funkcionise tako.

Po

Bez problema, uzme se kredit. Francuzi već imaju aerodrom pod koncesijom, planiraju da grade metro u BG, zašto ne bi i ovo spakovali u dil? To će dosta koštati građane, ali ko ne plati na mostu…
@Milki
Nije tačno, može da priušti, što ćete i videti, uostalom. HR ima veći BDP izražen u dolarima jer ima prihode od turizma, ali to nije baš najpouzdanije merilo. 2020 HR je ekonomski pala za 18, a Srbija samo za 1 posto. Ko je pouzdaniji klijent za vraćanje kredita? Da ne pričam o katastrofalnoj demografiji, uz Litvaniju ste najbrže smanjujuća zemlja u Evropi. Takođe ste zaduženi preko 100 posto BDPa sa punom turističkom sezonom. Još jedan COVID i eto nove Grčke…

Mi

A jel mogu oni preko linka 16 da nam posalju virus i obore ili onesposobe avion :-)

Čisto pitam..

om

Srbofil@ odakle mi da držite stranu Rusima, pa znamo u čemu je problem i što se očekuje od Rusa. Sve što neće zaboljeti Ruse vi ste istina odradili, ovo sa aneksijom Ruse je već zaboljelo i dobili ste odgovor šta oni misle o tome. Sankcije bi srušile sve snove jer Rusi preko Srbije imaju prozor u Europu a Srbija energetske pogodnosti i ruski stav prema Kosovu. Dakle tu je trgovina pogodnosti za Srbiju dok Rusija bjesomučno napada a zapad trpi ekonomski.
Što se pak tiče hrvatskih ekonomskih mogućnosti gdje ste vi kao u boljoj poziciji moram samo reći da je prema svim meritornim pokazateljima hrvatski kreditni rejting za tri stepenice bolji nego srpski.
Vaš je još u smeću a naš je lagano investicijski a to znači da možemo jeftinije kupovati novac.

Sr

@omniameamecumporto
Kakav crni „prozor u Evropu“ kada nedavno Lavrov nije mogao ni da sleti u BG? Prozor za sta i kako oni da dodju do tog „prozora“ koji ne postoji i za sta da ga koriste?
Turska je dobila nizu cenu gasa od Srbije, Madjarska koja je u EU uvozi rusku naftu, mi ne mozemo.

Ta histerija kako je Srbija na necijoj strani su totalne gluposti.

Nigde nisam rekao da je Srbija u „boljoj poziciji“ ekonomski jer nije. Vi bukvalno iskonstruisete razne gluposti u svojoj glavi i onda to lepite da li Srbiji, da li nekome ovde licno, a te stvari ili ne postoje ili se nisu ni desile….

Dakle Srbija: 1. nije na strani Rusije 2. ne znamo da li mozemo finanijski da podnesemo ovu investiciju.

Sr

@Milos77
Ne treba im nikakav „virus“. U slucaju da hoce da ratuju sa nama, udare sankcije EU(ne treba im UN), nama ode 60-70% radnih mesta, izvoz se smanji za 80%, milion ljudi napusti zemlju(mozda i vise) i kraj Srbije.

NIKAKVI kineski/ruski/turski/pakistanski/iranski/severnokorejski avioni/dronovi/rakete NE POMAZU ako nam EU stane na vrat. Mozemo potrajati koliko imamo hrane u robnim rezervama i to je to. Mozes samo kljuc u bravu da stavis i ugasis svetlo. Prekinite sami sebe da lazete.

Mi

@Srbofil
Ma dobro znam to, i gde zivimo i sve. Nego pitam tehnicki ovako. Da li mozda neko zna da li su ti avioni non stop povezani nekim linkom kao recimo novi automobili, i da jednostavno mogu da uploaduju bez naseg znanja nesto kao ogranicenje, ili „Prdon, nema vise poletanja dok se ne stabilizuje situacija“ paket. To je meni vazno, ovako kao neko ko placa porez. Kad pazaris treba da znas kakvu fleksibilnost oprema ima za buduce situacije. A ne posle neko da nas vuce za nos preko nekog „Link-XX “ jer necemo da kupimo dovoljno ovoga i onoga za te Rafale, ili hocemo nesto drugo od nekog. Ne mora ni da bude ratni konflikt u pitanju.
„Virus“ pod znacima navoda naravno.

Sr

@Milos77
Tehnicki jedino cloud-based resenje je F-35(za sada), Rafal ne funkcionise na takav nacin(bar ga tako ne reklamiraju).
Ne vidim ja to kao neki problem, vidim samo cenu koja je astronomska. Nema poente ni da se kupe, pa da se leti 60-100h godisnje, onda bolje ne kupovati.

Mi

Povrh svega, cena istog u narednih godinu dve ce da raste vise nego do sada. I ti sati naleta su skupi da se leti vise od toga.

Sr

@Milos77
Sve stoji. Nije sat naleta ni na 29kama uopste jeftin. Dodajmo da ce narednih godina biti sve teze i teze odrzavati Migove, Orlove i Galebove zbog starosti i nepostojanja logistickog lanca. Nama na remontu jedan avion provede par godina ima i to neku svoju „cenu“? Ima cenu i politika…

Morace da rese sve to, da li je Rafal jedino resenje, ne znamo naravno. Zivojin je napisao vise odlicnih tekstova na tu temu, vredi procitati ih dva puta(a i vise).

ne

Lep avion nemam sta da dodam. Imam samo dvoumljenje- troumljenje kao i velika vecina ljudi koja ovde daje svoje komentare. Naravno i sam tekst gospodina Petra Vojinovica ukazuje na odredjeno dvoumljenje a ono je sledece. Imamo nazalost rat koji se vodi punim intenzitetom. Svakodnevno nam se u medijima aludira da treba preziveti zimu da ce sledeca biti mozda i gora i mi u tim okolnostima treba da se dodatno zaduzimo sigurnih par milijardi evra uopste ne ulazeci u kvalitet samog aviona. Ako dodamo pricu predsednika o cini mi se 3 eskadrile 1-novi Rafali 1-polovni Rafali i 1-polovni eurofighter -naravo do 2030g To je sigurnih 5-6 milijardi. Ako sagledamo da imamo nedovrsen PVO u koji i te kako treba ulagati (jos uvek se oslanjamo na Neve,Kub,…)-sto ne mislim da je lose gledajuci Ukrajinu-masovnost i niska cena.Ako pogledamo po meni upitne Bayraktare jako skupe Uopste ne ulazeci u probleme i cene potreba kopnene vojske Mogu samo da zakljucim da je ovo neizdrzivo i za znatno bogatije zemlje. Mozda u nekoj varijanti dobrih dugorocnih kredita i to jedna eskadrila Rafala. Jedna eskadrila nekog kineskog aviona (npr. J-10) i 2 eskadrile L-15 i L-15b-jeftinih skolsko borbenih aviona Naravno uz veoma veoma dobre ugovore o odrzavanju-rezervnim delovima. Iako deluje sareno to je po meni neka varijanta koju bi u najboljem slucaju bila izvodljiva cak i da ne postoji trenutna kriza koju sam bog zna koliko ce trajati. Sve ostalo je masta i dodatno prekomerno zaduzivanje.

Odgovori
To

U današnjem svijetu, subota, 25.veljače, 18:15, svi mi ne možemo biti sigurni da ćemo se sutra probuditi ni da ćemo sunce vidjeti.. Želim Vam uspješnu nabavu Rafala i neka lete samo u miru.. Samo jedna ispravka; vidim, tu se neki dečki „tuku“ ciframa, ali ZABORAVLJAJU da Srbija (to radi i Hrvatska) mora preći na zapadni sustav – simulatori, obuka ‘svih’ likova koji su na pisti i još mnogo toga što je bliže ili proizvedeno u Rusiji (ili CCCP-u), tj. „istočna škola“ i jako odudara od zapadnih standarda. To je najskuplje; zapadni sustav, koji kad usvojiš – možeš letjeti na svakom zapadnom avionu (uz malu doobuku).

Li

Prije da se razgovara informativno.Otkud pare?

Odgovori
Pr

Jedno treba imati na umu : politika je produzena ruka ekonomije . Nije to , prichamo o vazduhoplovima/ avionima a da ne ubacujemo rech politika . Mora . Ima ovde lepih komentara , sa plusom ili minusom . Ja mislim da evropska letilica treba za Srbiju .Idemo u EU ,, je ‘ , tako ? . I nama su Francuzi prodali za vreme Prvog svetskog rata neodgovarajucu municiju . Pa smo je prepravljali . Ai ove skorashnje protiv tenkovske rakete , francuske , malo vishe su bajate .Vishe je tu politika . Mi smo nala zemlja , pa jedan nalet , odosmo u drugu zemlju . Struchnjaci , vojni eksperti , izvolite . Bez mita i korupcije .. Josh imamo strucnjska . Komentari su prihvatljivi i za vas .

Odgovori
He

Mi imamo 2 modernizovana M-84 od 250, BVP M-80 do sad smo modernizovali 1 od 500.
Alas nije uveden u naoruzanje, 12 Pegaza treba da napravimo za 18 meseci, Gavran kamikaze na prtotipu vec 2-3godine, Lazanski ostao 1 kom tu se izgleda prica i zavrsava.
Nora i Lazar su vrhunac nase odbrambene industrije, a mi kupujemo Rafael za 1,5 milijardu.
Da me neko ne shvati pogresno, Rafael je odlican aparat i bilo bi lepo videti ga u nasem RV ali realnost je da nije ni u prvih 10 prioriteta.

Odgovori
Gr

Jeste Daso, overkill.
Jednom sam ovde pisao, da je po meni, za zemlju, koja nema realnu ugrozu ( nemojte mi sa Kosovom), ne mora nuzno imati punokrvne lovce. Zasto? Jer ako si okruzen Natom, znaci ako ces protiv koga, ona protiv Nata….znas kako to zavrsava. Tad nema koristi i da imad 100 letelica, bilo kojih.
Airpolicing i ograniceno air to air i pun spektar,air to ground…..to sve moze M346 Aermacchi ili jos bolje FA50 ili mini f16. I logistika ce bit u Polskoj za rezervne delove. Brzo mogu stici od potpisa ugovora, tako da je po meni to najbolja opcija.
To bi resilo i pitanje skolskih mlaznjaka, Orla, Galeba i lovca u jednom paketu, za puno manje para. Nije borbeno isproban, ali je pravljen po osnovama f16, koji je itekako dokazan, tako da ne sumnjam da je pogodak u puno.

YP

@Grisha
Kada dođe do globalnog rata, neka savezništva umru, a neka nova se rode, tako da ta priča oko okruženosti zemljama NATO, nama ništa ne znači. Tom logikom, slobodno možemo da ugasimo celu vojsku. Npr. Turci samo čekaju priliku za napadnu Grke i stalno po malo podbadaju tražeći slabosti u odbrani. Ostatak Balkana u slučaju globalnog sukoba neće biti u stanju ni pošteno sebe da odbrani, a ne da eventualno napada Srbiju. U nekom takvom ratu ginuli bi balkanski i baltički narodi, a ne zapadnjaci. Možda bi Amerikanci nešto poslali konkretno od žive sile, ali zapadna evropa bi dala samo veliku moralnu podršku i po nešto od naoružanja da očisti skladišta i reši se krša.

A što se tiče Kosova, o kome ne biste polemisali, ma kako se to završilo u bliskoj budućnosti, svesni smo da davno zakopani problemi znaju sami da isplivaju na površinu kad tad.

PS

Rafal (vetar) ne Rafael (lično ime)

Ma

Možda su sećanja kratka ali da podsetim sve..reči zvaničnika od pre par meseci.
Srbija će kupiti lovačku eskadrilu i eskadrilu višenamenskih vazduhoplova.
Vučić.Stefanović.Miloradović…
Rafali novi 12.kom i polovni taifun iz britanskog vazduhoplovstva iz tranche 3 verzije sa bvr meteor raketama isključivo za lovačke zadatke..i to će biti ljudi moji…

Odgovori
Va

Bogami Ruski medved ovo neće da dozvoli.bolje da sad Ćutimo i ništa ne kupujemo dokle je Putin na vlasti

Odgovori
Go

Nisam za kupovinu Rafala iz vise razloga: Francuska je jedna od zemalja koja priznaje oteti deo nase zemlje i sama je ucestvovala u bombardovanju isto tako jedna od onih koji zahteva da se odreknemo naseg Kosova i Metohije. Rafal jeste dobar avion ali veoma skup u svakom smislu i bez Meteor raketa vazduh-vazduh ne vredi Moze nam se desiti kao i Rusima da platimo a ne dobijemo oruzije zato sto su oni to odlucili. Kineski avioni su nepoznanica za nas ali recimo J10 d verzija koja se trenutno testira u Kini je odlicna opcija za nas i mogli bi kupiti 2 za 1 eskadrilu Rafala a rakete V-V mogla bi nasa namenska da pocne da radi ima sasvim dovoljno vremena.

Odgovori
om

Mišljenja sam da je sve ovo do sada oko Rafala račun bez krčmara. Nema teorije, siguran sam ali ne moram biti u pravu da ništa od zapadnih aviona dok ne otkačite Rusiju. Na žalost takav je politički trenutak i sankcije na koje vas taj zapad pritiska daju mi za pravo da tako mislim.
Politika je implementacija mogućeg i nema veze sa pravdom niti moralom.
Politika je k.rva izvinite me ako psujem. Ideš dok ide, pa okreneš najpovoljniji kurs, pa opet dok ide i tako to.

YP

@omnia…
To oko veze Rusije i Srbije je toliko prenaduvano u vašim medijima da se već graniči sa naučnom fantastikom. Ali ste u tome toliko uporni da sam stekao utisak da u Srbiji postoji bar 200 000 do zuba naoružanih Rusa koji će rat sa NATO da započnu upravo napadom na Hrvatsku sa teritorije Srbije.
Realnost i činjenično stanje nam govore da je situacija apsolutno drugačija, ali se praznom političkom pričom pravi neki prividni balans. Toga su centri moći svesni i na istoku i na zapadu, a vi i dalje razmišljate na tabloidni način.
Sve sam više ubeđen da na duže staze Francuska i Evropa vide Srbiju onako kao što su je videle i za vreme osmanlija jer im svakako na Balkanu treba više poslušnih „saveznika“, s obzirom da ni jedna zemlja u lokalu pojedinačno nije u stanju da se suprotstavi ambicijama velikog vezira, za kog opet stičem utisak, samo čeka neko globalno sranje kako bi se proširio i na istok i na zapad.

Ma

Hoće li Hrvatska dobiti proviziju od ove prodaje? Zaslužila je.

Odgovori
Н

Pre bi Srbija trebalo da dobije proviziju od Dasoa, nekako brzo nakon 29ki stiglo resenje za HRZ.

Iv

Ako Srbija iskešira EUR 2,5 milijarde za 12 novih Rafalea (plus paket svega što ide uz to) i to plati u roku od 3-4 godine (tako su tražili od HR) onda svaka čast.

Odgovori
ma

Sta je problem? Pomoc privredi i gradjanima je za 2 godine presla 8 milijardi evra.

Ed

Kao prvo, neće biti 2,5 milijarde nego bliže 3. Cijene su nakon 24.2. otišle gore, a inflacija ne staje. SCALP se vjerojatno ne može kupiti iako su možda Francuzi uspjeli zamijeniti sve američke komponente u njemu, a Meteor sigurno ne može dok Srbija ne uđe u NATO. Bez Meteora to jednostavno nije više jednako ubojit avion, pogotovo ako protivnik ima tu raketu i zna kako otkriti isti avion kojim se i sam koristiš. Mislim da će se vjerojatno odustati od Rafalea ako Francuska ne bude mogla jamčiti da će se Meteor moći isporučiti, a Francuska to ne može.

Pe

Koliko god da sam uvek bio za prelazak na kvalitetnu zapadnu opremu, mislim da je ruska vojna agresija na Ukrajinu pokazala da se sve promenilo.
Pitanje je koja je danas uloga aviona u sukobu, i vise nije odlucujuca.
To je dokazao neuspeh ruske vojske, iako su imali desetostruku prednost u broju letelica kao i u kvalitetu.
Pokazalo se da kombinacija PVO, dronova i precizne raketne i obicne gps navodjene artiljerije donosi pobedu, a ne Su-35 i MiG-31.
Da li Srbiju pored ovih Mig-29 treba ulaganje od 1,5milijardi opet u avione-pitanje je.

Odgovori
Mi

Tesko je to prosuditi na osnovu ovog rata.
Rusija nije krenula punom parom da onesposobi sve Ukrajinske potencijale i RV-PVO u prvih nekoliko nedelja pre kopnene invazije. Tako se to radi vec bar 35 godina. Ameri, pa i ceo svet se cude jer i sami znaju kako se pocinje invazija. Prvo sravnis sve aerodrome, vojne i politicke centre energetse potencijale i zeljeznicu. Rusi su to hteli da sacuvaju iz nekog razloga . Medjutim oni su krenuli mekano sa nadom da ce Kijev da pukne iznutra, i kad Zelenski prebegne u Ameriku potpisace se primirje i sporazum.

Jedino tako na blickrig su mogli izvuci pobedu i ne uvuci se u kopneni rat protiv cele nato masinerije.

Tek su se u zadnjih 10 dana setili da rade ono sto bi Amerika izgadjala pre ulaska svojih vojnika na tudji teren.

Dovoljno je bilo da se prvog meseca posalje ozbiljna poruka Zapadu da se nece tolerisati nikakav priliv zapadnog oruzija. Medjutim, kao sto rekoh, mekano su krenuli. Greska za greskom.

Ma

Dve eskadrile JF17 blok 3 sa dobrim paketom opreme, rok isporuke 12-24m u budzetu od 1.5milijarde. Ostalo na PVO i sve drugo sto treba vojsci redom. Nov Rafal i meteor raketa je za mnogo mnogo jace ekonomije, kompleksnije vojne sisteme. Ako svi porucuju i mudruju moj glas ide za ovako nesto.

Odgovori
Sr

Zacudio sam se otkud toliko komentara za J-10C. Udjem na YouTube i ukucam J-10C, naravno izadje mi gomila kretenskih klipova srpskih kreatora sadrzaja sa temom kako je J-10 „najbolji avion za vojsku Srbije“. Sad mi je sve jasno.

Taj avion se ni ne razmatra zbog niza razloga. Rafal je vrhunac vazduhoplovne tehnologije, jedino je pitanje da li mi to mozemo da platimo?

Odgovori
Bo

Kupovina ovako skupih aviona ima smisla samo ako se time kupuje i naklonost Francuske u šta ne vjerujem a opet ako je i to u pitanju zašto kupovati od trećerazredne sile? Iskustva iz 99 nam govore da je bolje ulagati u PVO nego u RV jer naša RV nije uspjelo ispaliti raketu na protivnika tako da je sva težina odbrane pala na PVO sisteme. U potencijalnom sukobu u eri bespilotnih letelica i krstarećih raketa, skoro je nemoguće sačuvati PSS tako da sve te jako skupe igračke postaju bezvrjedne. Bolje bi svakako bilo kupiti jeftinije od Kine i dati priliku našim pilotima da lete, nego kupovati ove skupe igračke i sa njima skupljati prašinu po hangarima.

Odgovori
Sr

@Boško
Trecerazredna sila: stalna clanica SBUN, ima nosac aviona na nuklearni pogon(sto nemaju ni Rusija ni Kina) i sopstveni nuklearni arsenal.

Francuska je najveci strani investitor u Srbiji tako da su vec naklonjeni prema nama poprilicno.

Mi

Radare kupujemo od Francuza takodje. Da li ima neko sveziji info kada, koje koliko?

Zaista ima dosta dobrih razloga kupiti Rafala za razliku od svih ostalih proizvodjaca. Ja jesam za nove kineske, ali samo ako se uzme J-31 iskljucivo za PVO i bez bacanja para na „pametne bombe“. Samo kao nosac raketa VV i VZ. Medjutim isti jos nije za prodaju, a daleko od toga da je spreman sto se tehnicke podrske tice. To sve kazem a nisam ni dotakao politiku i ekonomske minuse kupovine od Kine umesto od Francuske.

Sr

@Milos77
Milose, pobogu, posao lovackog aviona je da doprinosi ukupnoj bezbednosti zemlje, a ne da je POGORSAVA! „Ja jesam za nove kineske“ ali sta to znaci?
Ja jesam da mi zemlja dodje na metu najmocnijeg politicko-vojnog-ekonomskog saveza bez ikakvog razloga.

To je minus u ovim okolnostima i bice samo gore i gore, ZABORAVITE na kineske avione. Politicar koji bi to kupio je imbecil i ovoj zemlji bi potpisao smrtnu presudu jer napretka bez EU i SAD za nas nema.

Mi

@Srbofil
Pa rekoh da nisam ni usao u politiku i ekonomiju vec cisto gledano kao vrednost proizvoda.
Sa obzirom da mrzim F-35 i F-16V i da su preskupa i ogranicena avantura, i sa obzirom da je Rafal F4 vec kandidat mislim da je J-31 dobar preostali kandidat ako se odnosi Kine i Zapada stabilizuju. Slazem se da ide na gore, tako da..

Imati Francuske i Americke radare, i helikoptere, i Kineske lovce nije nista cudno i jedinstveno u svetu ponarucito ako nisi pretnja u regionu. Do pre napada Rusije na Ukrajnu sam mislio da je J-31 bolja opcija za Srbiju od Rafala, ali sam promenio misljenje zbog ekonomsko politicke buducnositi koja se ispeglati tako brzo nece.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs