Aero-miting Vršac: Prijava za spotere i detalji letačkog programa

19. sep 2024

[REPORTAŽA] Airpower 2024, aeromiting koji ove godine nije oduševio

19. sep 2024

[ANALIZA] Ima li smisla integrisati rusko naoružanje na srpske Rafale i hoće li ovi avioni zaista biti degradirani u odnosu na sadašnje MiG-ove?

18. sep 2024

Rumuniji odobrena nabavka američkih borbenih aviona F-35

17. sep 2024

[ANALIZA] Rafal dezinformacija: Šta smo sve našli ispod gomile gluposti napisanih o nabavci francuskih borbenih aviona

16. sep 2024

Poljska uskoro povlači Su-22 iz upotrebe, polednji remont aviona tog tipa završen krajem avgusta

12. sep 2024

„Dnevni avaz“: Bosna i Hercegovina nabavlja turske besposadne letelice Bajraktar

12. sep 2024

[ANALIZA] Da li je borbeni avion F-16 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine oboren raketnim sistemom Patriot?

11. sep 2024

[POMERENO ZA 20. SEPTEMBAR] Na batajničkom aerodromu u toku pripreme za vojni prikaz sposobnosti “Zastava 2024“

10. sep 2024

Mađarskoj isporučen prvi transportni avion C-390 Millennium

10. sep 2024

Popis svih vazduhoplovnih događaja u septembru: Otvoreni dan na Batajnici, veliki aero-miting u Vršcu, dva fly-ina, USAF ponovo iznad Pranjana, novi Embraer na „Tesli“

6. sep 2024

Erik Trapije o planovima Dasoa nakon srpske narudžbine: „Očekivali smo kupovinu iz Beograda, do kraja godine još jedan izvozni ugovor“

5. sep 2024

Hrvatskoj odobrena nabavka artiljerijskih raketnih sistema HIMARS: Kupovina kojom će doći do pomeranja odnosa snaga na Balkanu

4. sep 2024

Iza scene izveštavanja o objavljivanju srpskog ugovora za kupovinu Rafala: Napetost, pokušaj kršenja embarga i osmesi

3. sep 2024

[EKSKLUZIVNO] Veliki aero-miting u Vršcu 22. septembra: Učešće RV i PVO, Policije, domaće i inostrane generalne avijacije

2. sep 2024

[POSLEDNJA VEST] Daso će Srbiji isporučiti prvi Rafal 2028. godine

29. avg 2024

[POSLEDNJA VEST] Srbija potpisala ugovor za nabavku 12 višenamenskih borbenih aviona Rafal za 2,7 milijardi evra

29. avg 2024

„La Tribune“: Francuska i Srbija okončale pregovore o nabavci Rafala; Vučić: Još nije gotovo

27. avg 2024

Slovenački Pipistrel nastavlja sa osvajanjem projekata u američkoj vojsci: Posle Virusa, Sinus za Marince

22. avg 2024

[RECENZIJA] Jedan od najboljih: „The Blue Max“

20. avg 2024
Hrvatskoj odobrena nabavka artiljerijskih raketnih sistema HIMARS: Kupovina kojom će doći do pomeranja odnosa snaga na Balkanu
"Ako se analiziraju inventari okolnih armija, može se zaključiti da će Hrvatska zapravo imati najsposobnije artiljerijske raketne sisteme u ovom delu Evrope" / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Hrvatskoj odobrena nabavka artiljerijskih raketnih sistema HIMARS: Kupovina kojom će doći do pomeranja odnosa snaga na Balkanu

Hrvatske oružane snage dobiće u narednom periodu značajno pojačanje u artiljerijskim oruđima. U toku je proces nabavke američkih raketnih sistema M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).

U petak 30. avgusta američka Agencija za bezbednosnu i odbrambenu saradnju DSCA (Defense Security Cooperation Agency) obavestila je Kongres SAD o mogućoj prodaji ovih sistema Hrvatskoj, u paketu vrednom 390 miliona dolara.

Na spisku opreme koje je zatražila hrvatska vlada, nalazi se 8 lansera, 24 modula sa po 6 raketa M30A2 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) sa kasetnom bojevom glavom, 24 modula sa po 6 raketa M31A2 GMLRS sa razornom bojevom glavom mase 90 kg, 8 komandnih stanica u vozilima M1152 HMMWV, dva logistička vozila takođe na osnovi M1152 HMMWV i 36 GPS prijemnika DAGR (Defense Advanced GPS Receivers).

Tu su zatim rakete za obuku LCRRPR (Low Cost Reduced Range Practice Rocket) dometa 15 km, radio uređaji AN/PRC-117G, AN/PRC-158, i AN/PRC-160, sistem za proračun elemenata gađanja IFATDS, sistem za upravljanje vatrom CFCS. U procenjenu cenu paketa su uračunate i usluge obuke, softver, vozila za snabdevanje, tehnička i logistička podrška, dokumentacija.

M142 HIMARS / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Posebno interesantni su navodi u DSCA izveštaju da „predložena prodaja ove opreme i podrške neće promeniti osnovni vojni balans u regionu“.

Međutim, ako se analiziraju inventari okolnih armija, može se zaključiti da će Hrvatska zapravo imati najsposobnije artiljerijske raketne sisteme u ovom delu Evrope. Ne samo da je reč o raketama kalibra 227 mm koje imaju domet do 92 km, već su one sa svojim INS/GPS vođenjem veoma precizne, što se u praksi pokazalo u pravim borbenim uslovima u Ukrajini. Posebno treba naglasiti da sistem HIMARS može da lansira i rakete zemlja-zemlja ATACMS dometa do 300 km.

Poređenja radi, zemlje iz okruženja ili u bližoj okolini Hrvatske uglavnom poseduju artiljerijske raketne sisteme kalibra 122 mm dometa oko 20 km ili 40 km, kao i rakete 128 mm dometa nešto preko 20 km. Treba naglasiti da se radi o nevođenim raketama.

Izuzetak je Rumunija koja već poseduje sisteme HIMARS (36 lansera). Srbija koristi raketne sisteme Orkan 2 sa nevođenim raketama kalibra 262 mm dometa 50 km, ali se u mešovitoj artiljerijskoj brigadi nalaze samo 4 lansera koji imaju samo po 4 lansirne cevi.

Do sada je artiljerija hrvatske vojske imala na raspolaganju samohodne višecevne lansere raketa (SVLR) M-92 Vulkan (6 lansera, reč je o modifikaciji jugoslovenskih sistema M-77 Oganj) sa raketama kalibra 122 mm i 30 rumunskih SVLR APR-40 takođe kalibra 122 mm. U rezervi se nalaze višecevni bacači raketa RAK-12 kalibra 128 mm od kojih je deo doniran Ukrajini.

Osim SVLR, hrvatske artiljerijske jedinice od savremenih oruđa poseduju i 12 nemačkih samohodnih haubica PzH2000 kalibra 155 mm, a u junu ove godine je na sajmu naoružanja i vojne opreme „Eurosatory“ hrvatsko ministarstvo odbrane potpisalo je Okvirni sporazum o pristupanju Hrvatske programu zajedničke nabavke francuskih samohodnih haubica CAEASAR kalibra 155 mm kojih bi bilo nabavljeno 18.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

KK

Mislim da je isto bitno spomenuti da stara orudja ne ostaju u arsenalu, idu put Ukrajine, kao i tenkovi. Sto se tice ukupnog broja VBR-ova, broj zapravo pada, dok broj tenkova ostaje isti (75 ako se ne varam). Provodi se modernizacija jer ex JNA tehnika ide van (ona je sada 40+ godina stara i nekompatibilna), a dolazi NATO kompatibilna. VBR Grad, M84 idu na istok kada pocne isporuka Leoparda (mislim da je izabran Leopard2a8, a u prvoj isporuci treba biti 30 komada tenkova, dok 30 kom M84 ide u Ukrajinu). Ono sto je bitno u ovom slucaju kod Himarsa, domet orudja ne prelazi 100km, sto i je ogranicenje jednog od post daytonskih sporazuma. To nam isto moze reci da se Ukrajina ocito nece smiriti jos najmanje par godina (3 minimalno), i da ostajemo u ovom neredu do daljnjega.

Odgovori
Br

Da li je domet dejtonom ogranicen na 400 ili na 100km? Ne bih rekao da je na 100km jer smo mi mogli da kupimo i rakete za fk-3 od 150km, da su kinezi hteli da nam ih prodaju.

NS

Naradvno da ce da naruse balans snaga u regionu jer ove rakete imaju domet od 92 km. Takve rakete nema niko u regionu trenutno.
Iako se radi o dve baterije broj raketa nije mali – oko 288 kom.
Nije iskljuceno da se kasnije isporuce i ATACMS balisticke rakete sa dometom od 300 km – pogotovu sto amerikanci polako prelze na nove PsM (Precision Strike Missile) sa dometom do 500 km.

Odgovori
KK

@NS Posmatrac

Iskljuceno je jer domet po trenutnim sporazumima ne moze preci 100km. Takodjer, a mislim da je neko dole vec dao taj komentar:

„Pritom nama Hrvatska nije neprijatelj, niti Evropska Unija, pa da mi gledamo njihovo dvoriste. Ako nam ne smeta sto Rumunija ima 30+ lansera, koja je isto u NATO, onda ne vidim problem sa Hrvatskom. “

Jer ako cemo logicki – ako je EU neprijatelj, zasto nabavka Rafala i radara od neprijatelja? BTR80? Delovi za MiG29? Iz Madjarske. Isto od neprijatelja? Ili cemo reci da nisu u istom loncu i istom savezu?

Mi

@KK A njih bas briga sta kazu sporazumi, kao i do sada. I recimo SAD isporuci nekoj bivsoj SFRJ republici, ne nama naravno, rakete zemlja-zemlja nekog tipa sa dometom od preko 100km.. i sta.. sta cemo sad. Sta je to sto cemo mi uraditi ako do toga dodje, sta tacno bi mogli da uradimo, prilozimo protestnu notu njihovom ambasadoru. Aj ne zanositie se… okruzeni smo NATO zemljama, to je sta je, nema dalje, u njihovoj smo milosti i kraj.

Fe

@KK

Koji tačno sporazum zabranjuje domete od preko 100km? Naziv sporazuma i relevantan član?

VJ

@Feline
Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja, potpisan posle Dejtona…

To

Uz napisano u ptilogu, tajnik u ministarstvu obrane puk Jakub najavio je dolazak i naoruzanih dronova krajem ove ili pocetkom sljedece godine. U vrijednosti do 60 miliona dolara. Takodjer krajem godine odabir i potpis ugovora pzo sustava srednjeg, a moguce i dugog dometa. Najavljeni su i tenkovi i korvete za Hrm. Sve ovo potvrđeno je od drzavnog i vojnog vrha

Odgovori
Nj

I što? Dovoljno je par stotina jeftinih dronova da probiju ostale razine zaštite i uništili su svih 20-30 lansera raketa i haubica koje posjedujemo, a vrijede milijarde…

Odgovori
Pa

Kao u Ukrajini. Zar ne? Koliko je uništeno HIMARSA u Ukrajini. Ili još bolje pitanje koliko su toga HIMARSI unuštili.

Vl

U Ukrajini je najviše Himarsa uništeno Iskanderima nakon dojave posade dronova koje su na dvadesetčasovnom dežurstvu. Juče su uništena još dva a pre dva, tri dana još tri.

Ma

@PasTom
Bar 6-8 himars sistema je unisteno tokom kurske ofanzive za koje imaju i potvrdjeni snimci.
Celokupni gubici su mnogo, mnogo veci, ali to ti nece prikazati CNN-ovska propagandna masinerija. Po njima je u Ukrajini je sve bajno i med i mleko sto se tice zapadne tehnike, jer treba drzati moral zapadnim gradjanima da ne gube veru i ne prestanu ulagati u konstantno naoruzavanje Ukrajine..

Dr

Mnogo je Himarsa uništeno u Ukrajini, pre neki dan samo 3 komata odjednom….

Ko

@Njofra

Novi Sad, Sabac, Subotica, Sombor, pa cak i Beograd su dobrano u dometu sistema.

Sa ovim sistem, govorimo o mogucnosti da se sistem odbrane prakticno paralise u roku od 15 minuta bez ikakvog prethodnog upozorenja.

TT

PasTom Ako ignorisemo cinjenicu da je Ukrajina posle Rusije najveca zemlja u Evropi onda je poredjenje na mestu ..

ro

@PasTom Zasad je unisteno 12 himarsa u Ukrajini za koje sigurno imamo dokaze od 39 poslatih. Uglavnom dronovima i balistickim projektilima.

Kn

10 tak komada u zadnjih mesec dana u Sumskoj obasti. Ne pravite opet od ovog super moćno oružje kao u Ukrajini od 10 tak vrsta naoružanja do sada. Precizan VBR i to je to. Moje pitanje je zašto je ovako skupo. 50 miliona za kamion , gomilu cevi,i nešto raketa. Pa onda Rafal vredi milijardu po komadu.

Ko

Rusi u meduvremenu uništili više Himarsa nego ih je proizvedeno.
To što gađaju makete od drveta i na napuhavanje nema veze, Himars je Himars za njih.

Iv

Srbija nema sisteme s kojim bi uništila Himarse.

Mi

@Komentator
E ako nam 8(osam) VBRova „paralise“ sistem odbrane, a napalo nas 1000 NATO letelica pa im isto nije uspelo onda svaka cast.

Ko

@Mile nazalost radi se samo o tome da su u pitanju VBR-ovi, vec preciznost sa kojom pod-municija pogadja mete. NPR: Batajnicki aerodrom je dobrano u dometu.

Nemoj zaboraviti da moze imati i veci doment od „deklarisanog“. To smo vec videli u Ukrajni, gde nije javno objavljeno sta su sve dobili, ali po dejstvima u dubini teritorije vidimo da imaju varijante sa vecim dometom.

Ma

@NJofra Koliko se sećam 99-te 78 dana Nato avioni su leteli iznad cele Srbije pa nisu paralisali sistem odbrane, ali par Himarsa može?

Mi

@ Inace Americke krstarece rakete, dronovi i PGM nisu precizni..
Jesi ti nekada bio na Batajnici, jesi ti svestan kolika je ta baza?
Da jesi bio bi svestan da je za „paralisanje“ tolikog objekta potrebno daleko vise od par VBRova.

Br

Napraviti dil sa Kinezima da nam pomognu oko sistema Šumadija i da samostalno proizvodimo u desetinama primeraka ovaj potentni sistem za odvraćanje.

Odgovori
Sl

@Brat da li se salis ili si ozbiljan ? Sumadija je prototip, a i da nije nikad nece moci da ima tako precizne GPS navodjene rakete. Ne moze Rusija da napravi ovakav sistem. To sto Sumadija ima teoretski domet do 295 km, ne znaci nista.

Mislim da sam u jednom tekstu procitao da je ona izuzetno neprecizna i da se njome mogu gadjati samo ogromni objekti kao sto su aerodromi.

Pritom nama Hrvatska nije neprijatelj, niti Evropska Unija, pa da mi gledamo njihovo dvoriste. Ako nam ne smeta sto Rumunija ima 30+ lansera, koja je isto u NATO, onda ne vidim problem sa Hrvatskom.

Pritom kazes „desetine ovih komada“, tesko. Mi nemamo ni gde raketu da testiramo (osim ako nije istina ono za Egipat ili Pakistan), a kamoli da vezbamo sa ovim.

To

@Sladjan

Kako Eu nije neprijatelj? Pa zar prijatelj finansira teroriste i podržava secesiju na teritoriji prijateljske zemlje? :D Sva neprijateljska dejstva prema Srbiji danas dolaze iz EU i NATO-a. Probudi se!

Iv

Šumadijom gađaš Zagreb a pogodiš Ljubljanu …

Mi

@Tor Takodje i ceo izvoz i gotovo sva radna mesta dolaze iz EU, budimo realni pa pogledajmo ono od cega se zivi, a ne prazne floskule.

Ve

Slazem se,problem kod nase sumadije je preciznost,odstupanja su do 150m sluzbeno je izjavljeno,urednik moze obrisat komentar a i ne mora

Pe

Šumadija nije zavrsena tako da ni ne znamo koliko je realno odstupanje. Na GMLRS Orkanu su smanjili odstupanje na ispod 10m na bilo kojoj razdaljini, iako je početno odstupanje na krajnjim dometima bilo veliko. Ali ovakve rakete se i ne prave da jure neku tehniku na 300km razdaljine. Prosto preskupo. Samo za kapitalne stvari. Mada za to treba da razviju i bolje bojeve glave.

Koliki će CEP da bude na kraju, znaćemo kad počnu ozbiljno da rade na njoj. Zadnje što znamo je da su testirali motor ali dalje od toga ne znamo ništa javno. Mislim da je sve bilo fokusirano na to da se Tamnava završi za Kipar pa će valjda Šumadija posle stići na red da se na njoj radi.

Sl

Hrvatska je NATO clanica, moze mnogo toga da dobije. Sa razlogom. Sto se Srbije tice ovo nije game changer, jer mi svakako vodimo pogresnu politiku te smo uspeli to da jedini prkosimo NATO, te ostali okruzeni sa 100% NATO clanica. Kao da sam predvideo ovu vest jos juce/prekljuce kada sam procitao na Indexu ovu vest.

Evo jos jednog previdjenja : Predsednik zaposeda televizijom, pravi paniku kako Hrvatska ima „oruzje usmereno prema Srbiji“, krecu Pink i Happy u analizu, Informer puca kako ce Srbija morati da nabavi jos jace oruzje. Pa onda idu predlozi koje bismo sisteme mogli da uvezemo.

Sledeca 2 dana bice napeta situacija, pa krece analiza da je ustvari srpska Sumadija bolja od Himarsa ! Samo nam fali par cipova iz Kine, onda Vucic ide u Kinu, kupuje nesto (Bog zna sta), pa krece konferencija za novinare.

Narod u neverici sta nam je „predsednik nabavio“, aplaudira, raduje se ! Srbija ostaje lider na Balkanu ! Srbija ostaje lider u Srbiji !

Odgovori
KK

Ne ulazeci u politike, slazem se da ovo ima logike. JNA tehnika je odradila dokle je mogla. Sada je sve nekada proizvedeno u ex-YU 40-50 godina staro. Novo se nije nabavljalo samo je lagano propadalo. U medjuvremenu je doslo do ratova i globalnih poremecaja i EU se cisti od CCCP tehnike i uzima zapadnu tehnologiju (ex Varsavski blok, i ex YU). Kada cemo o ugrozavanju ikoga, SRB ima 200+ tenkova (240 ako se ne varam), RH ima 75. Znaci 3x vise. Kako taj argument stoji logicki? Ako cemo o avionima, helikopterima, slicna prica (na stranu Rafale F4R, F3R saga). Broj ljudi u oruzanim snagama, ista prica. Kako onda prigodno mozemo govoriti o jednoj drzavi a zanemariti okruzenje? Jer ako dodje do icega, nece biti 1:1. A u tom kontekstu trebamo onda gledati broj od 30+ komada Himarsa u Rumuniji, modernizaciju Madjarske itd.

To

Tamnava ima domet od 70km , trebala bi da parira bar u kvantitetu , ali u preciznost teško.

Odgovori
Br

Aleksandar 75-80km, moze da parira nemackim haubicama, samo sto ga nemamo.

Ci

Sumadija just added to chat…

Odgovori
Di

Mislis Sumadija just joined the chat

Š

Radi se i sistemima dometa izmedju 70 i 90km, tako da nece poremetiti odnos snaga, jer Srbija ima vec Tamnavu (Jerina 2) istog dometa i Jerinu 1 (daleko veceg dometa).

Odgovori
St

Imamo jednu, koju vozimo po paradama i sajmovima i nadamo se da ce emiracani dati pare da se privede kraju.

Vl

Jerina 1 i Jerina 2 su u fazi projekta i daleko su od gotovog rešenja. Za ovu nabavku naše službe su morale znati barem pre godinu dana i tada je naše rukovodstvo trebalo da da nalog za ubrzanje razvoja pandana Himarsu. Uz to sa ovom nabavkom Himarsa za nas je nužna i akvizicija preostalog broja Pancira i kupovina Ruskog Tor-a (pored kineskih pandana). Oni su pokazali izuzetan potencijal u obaranju Himarsa a od Rusa treba kupiti i dopunu softvera za postojeće Pancire.

Go

Radi se o sistemu sa dometom 70 do 300 km, ovisi koje streljivo

Ra

To su prototipovi na nivou planova u SFRJ. Nema funkcionalnog modela, sve je samo teoretski, opet se radi na xxx verzija umjesto da se gura do kraja jedan perspektivan model jer ni SAD si to ne može dozvoliti.

mm

vidim da se puno sluša ruska propaganda kako su pantsiri srušili himars eakete ili takozvani s400 s nadogradnjom ali stvarnost je potpuno drugačija.

Vl

Hrvati nas sa ovim zaista dobrano prestizu i to se mora reci. Nikakva Tamnava, Sumadija i modularni Oganj ne mogu uci u istu ravan sa Himarsom.

Odgovori
Mi

Male su to količine!Rat je stvar brojki i nadoknadivosti.

Vl

Možda ne mogu sa preciznošću ali mogu masovnom proizvodnjom i upotrebom. Upravo na tome treba raditi. Bezbroj primera je u prošlosti kada je masovnost pobedila kvalitet i preciznost…

ro

@Vlado

Na osnovu kojih TT podataka koje ti imas to zakljucujes ? Hrvatska mora sve da kupi mi svoje mozemo da pravimo u saradnji sa Kinom i Rusijom. Nek satiru svoj budzet sa tim glupostima.

Vl

@ rotacioni

Ne znam o kojoj saradnji sa Rusijom i Kinom tacno pricate. U nasoj vojnoj tehnici koju jedva sklopimo su mahom zapadni delovi.

Si

Zasto stalno gledati sto radi NATO clanica? U ovim uvjetima niko iz NATO nije prijetnja Srbiji. Cak i da je NATO prijetnja, sa Hrvatskom se stvarno ne treba zamarati, nego sa Englezima, Svabama, Talijanima a od nedavno i Poljacima… stvarnim udarnim iglama NATOa u Evropi. Hrvatska to sigurno nije. Niti ima namjere biti. Sve ovo sto se radi je iskljucivo u cilju obrane vlastitog teritorija ako se stvari globalno otmu kontroli. I kasnimo bar 5-6 godina sa svim ovim.

Vl

rotacioni,
Vlado,
Naša raketna industrija i odsek na mašinskom falkutetu ima ogromnu tradiciju ali i znanje da napravi odličnu raketu. Samo za tako nešto treba vreme. Koje uopšte države u svetu imaju sposobnost da naprave Grad rakete kalibra 122 mm dometa +50 km?
Ne znam dokle su u jugoimportu SDPR stigli sa glavom za navođenje kalibra 262 mm. Imaju te rakete u katalogu ali ne znam da li su stigle do predserijskog ili punog proizvodnog ciklusa.

Vl

rotacioni,
Pogledajte specifikacije rakete R262 ili samo glave za nju. Samo, ne znam dokle se stiglo sa pripremom proizvodnje kao ni da li je preciznost na nivou vođene rakete iz Himarsa. Složićete se da je papir jedno a realna upotreba nešto sasvim drugo.
Ali, i da nije precizna poput američke rakete ne bi imali neke veće probleme zato što možemo da ostvarimo svoju proizvodnju u potrebnim količinama te moguće manju preciznost nadohnadimo brojem lansera i raketa.

Vl

Rotacioni,
Sada sam pronašao da je domet i CEP originalne GMRLS Himars rakete identičan podacima za R262. Dakle, na papiru su identične rakete i po dometu i po CEP-u.
Kod novog modela GMRLS raketa su CEP smanjili na 2 metra a domet povećali na 150 km.

Bo

Sa 8 lansera i 2 kompleta raketa nas pre stizu? A mi imamo preko 70 lansera i smi proizvodimo rakete za iste. A da ne govorimo sto izvozimo te sisteme. To je isuvise mala brojka za bilo sta osim za slikanje i parade. Osim toga sa ona par fiksna radara koje imaju i bez PVOa su isuvise laka meta za dronove i BL.

Sl

Da dodam jos nesto, posto se pominju Tamnava i Sumadija.

Himars prakticno i nema pandana van NATO. Ruski Smerc, Tornado-S i Tornado-G nisu isti sistemi, ali ne mogu da mu konkurisu.

Himars je mozda bez premca, posto su mu konkurenti mozda M270, sto bi bila njegova „starija verzija“, izraelski PULS i nemacki MARS 2, koji je modifikovan M270.

Nista iz naseg naoruzanja se ne moze porediti sa ovim sistemima, posebno po preciznosti, dometu, ali i ubojnoj moci. Licno ne vidim ovo kao pretnju Srbiji, ipak je Hrvatska deo NATO, mislim da ce ovo biti vise korisceno u nekim buducim konfliktima.

Posto je vidljivo da se istocnoevropske clanice NATO-a naoruzavaju, sto se vidi i na primerima Rumunije, Bugarske i Poljske. Nabavka ovih MLRS sistema od strane Hrvatske je logicna, jer svi rodovi u njenoj vojsci se modernizuju i prelaze na zapadne sisteme.

Hrvatska, kao i druge evropske zemlje koje su se snabdevale delovima iz Rusije to vise ne mogu. Niti ce moci.

Ono sto me vise muci kod srpske artiljerije je sto mi imamo jako puno projekata MLRS kao i haubica, koje su prototipovi i obicne makete na sajmovima. Diskutabilno je sta je nasa artiljerija zaista sposobna. Razumem da je nasa drzava odlucna da gura nasu vojnu industriju, ali ne moze se reci da nasa zemlja pravi ista sofisticirano od vojne tehnike.

Te se vracam na Sumadiju i Tamnavu, to su oruzja koje je besmisleno porediti sa sistemom kakav je Himars. Posebno kad se ima u vidu da Ukrajina moli USA da joj dozvoli da gadja ciljeve u Rusiji. To samo po sebi govori koliko ovo oruzje vredi u ratu.

Odgovori
Ne

@Sladjan
Kazes Tornado ne moze da konkurise Himarsu? Pa jedino raketa od 300km kod Himarsa je bolja, Tornado ispaljuje nekoliko vrsta raketa neke od njih nose bespilotne letelice, jedrece bombe itd…

Mi

Tornado (ovaj novi) se pokazao izuzetno precizan. Ne znam sta mu fali osim vece serijske proizvodnje ako ga najbolji zapadni protivelektronski sistemi ne mogu neutralisati. Da da, isto kazem i za HIMARS. Samo sto je HIMARSa dosta i unisteno ponarucito ove godina.

01

Samo si zaboravio da spomenes kineski SR-5, beloruski Polonez MLRS , ruski Tornado i Iskander. Toliko o tome da himars nema pandana.

Sl

@Nenadm nije samo veci domet raketa , vec preciznost. Himars pogadja bukvalno u centar, sa mogucnosti promasaja u najgorem slucaju par metara. Nije Tornado los, ali ne bih ih poredio. Cak je prednost Rusije sto su njihovi sistemi daleko veceg dometa. Ne moraju da moljakaju za rakete. E sad sanse da Srbija nabavi nesto kao Himars ili Tornado su priblizne nuli. Ima tu jos zanimljivih sistema, od Brazila, pa do Kine. Sadasnji sistemi MLRS koje poseduje Srbija nisu dorasli Himarsovim raketama koje imaju domet „samo 90“ km. Vecina nasih raketa jedva prelazi 40-45.

Ne

@Sladjan
Odakle je ta informacija da Tornado nije precizan? Bas naprotiv GPS vodjeni projektili u Ukraini imaju debelih problema sa preciznoscu zbog ometanja. I jedan i drugi sistem imaju svojih prednosti i mana ali da je neki od njih za koplje ispred ostalih mozda u necemu npr domet jelde, dok sa druge strane drugi sistem ima prednost u dometu od 120km naspram 70km (himars). Imas jako dobar video o Tornadu na yt pogledaj obradio je kanal Tactical Equipment – TacEQ.

Mi

Aneks Dejtonskog sporazuma o subregionalnoj kontroli naoruzanja odnosi se na SRJ,HR i BiH.Umjesto SRJ,danas imamo Srbiju,Crnu Goru i Kosovo!

Odgovori
Jo

Umesto SRJ imamo samo Srbiju i Crnu Goru, Dejtonski sporazum i njegovi aneksi su međunarodni dokumenti UN, a tamo nema tzv. Kosova. Nakon raspada SRJ je napravljena podela limita između Srbije i Crne Gore. Mislim da je CG dobila ispod 10%, a da je Srbiji ostalo 90% limita.

ts

Znaci, Hrvati ce uskoro imati 30 haubica 155mm, a mi i dalje ostajemo na 18?
Koja je poenta NORE ako se koristi iskljucivo za izvoz, i kako ta Nora pravi stratesku prednost sada?
Ako oni idu na 30, koji ce biti nas odgovor?

Odgovori
Ne

Imamo 24 Nore za ovu godinu.

Tr

@ tsttst

Ovo sto je u planu za Hrvatsku Vojsku u narednih 5-6 godina.

32x Leopard 2A8 (dugorocno 75+15 = 90)
30x Patria 30mm u IFV konfiguraciji, i dodatnih 70ak Patria za podrsku u 7 verzija.
120x Javelin ATGMs, preko 800 raketa za unistavanje tenkova…
32x Hellfire za totalno 96 systema HV ima
18x CAESAR 155mm Haubica inicijalno, eventualno 60ak
12x PzH (27 totalno) 155mm Haubica
8x M142 HIMARS MLRS (inicijlano) Eventualno 16.
600x METADOR ATGM/RPGs (eventualno tisuce)
72x Mistaral Lansera (dolazi vec sad, eventualno 170-200)

Tr

@ tsttst – nastavak

500x FN Minimi (185 u procesu isporuke)
8x Bayraktar TB2 (so oruzjem)
50+x AeroVironment RQ-20 Puma (8 isporuceno)
2x MDBA Aster SAMP/T NG , 2 baterije za svom opremom (cijena oko €320 miljuna)
4x VL Mica NG Baterije sa svom opremom (cijena €500 miljuna)
8x UH 60M Black Hawk (totalno 12, eventualno 20ak)
2x NATO Korvete, 127m duge, 4000 tona.
500x Novih takticnih Kamiona 4×4, 6×6, 8×8, 10×10 (MAN, IVECO ili Mercedes)
Puno male opreme za vojsku koja ce biti isporucena, nekoliko systema su u processu isporuke. Totalna cijena opko €3.2 miljarde

Općenito se zaboravlja grografski oblik Hrvatske zbog čega nominalno treba imati 2x jaču vojsku, ako ne i jaču. Izuzetno logistički problematična država za obranu. Čak i mornaricu mora koristiti kao sredstvo odvraćanja od eventualnih ugroza iz država bez mornarice (BiH), jer je kopno preusko.

Odgovori
Iv

@domod Jednako tako je i teška za izvršenje agresije jer ti treba puno više vojske za napad … sve je relativno. Također, Dalmacija je relativno jednostavna za logistiku sve ide brodovima a svako veće selo ima luku …

Bo

Nije Hrvatska logistički, već operativno teška za odbranu, jer nema operativnu dubinu. Južna i centralna dalmacija su preuske, a Zagreb vrlo blizu granice sa BH i Slovenijom. Najlakša je odbrana iz pravca CG i Srbije, a najteža iz pravca BH i Slovenije. Mađarska i tako i tako.

Mi

Mogu li te rakete da se presretnu i unište u vazduhu?

Odgovori
Ne

Apsolutno. To Rusi rade u Ukrajini. A samo orudje se unisti raketom ili dronom. Kod Himarsa nije toliko vazno samo orudje vec rakete koje lansira, i kojih ima vise tipova, sa vise dometa i nivoa preciznosti. Svaki ruski lanser je pandan Himarsu, ali ne i svaka ruska raketa.

Me

Mogu, koristeći Rusku metodu da joj na putanju postaviš skladište municije.

Mi

Doći će do primjena isto kao u Ukrajini. Ako Hrvatska napadne recimo BIiH. Moćno zapadno naoružanje za borbu protuv 10x slabijeg protivnika, sve sami gejmčejndžeri. Već viđeno na djelu. Nego već neko vrijeme ni članka o ratu u Ukrajini, ne ide po planu redakcije?

Odgovori
Vl

Milers,
Ma gde da se piše o dranju u Donbasu kada je još uvek aktuelna multimedijalna prezentacija Nato medija zvana Kurski pravac. Doduše, Rusima i odgovara da u Kurskom pravcu zadrže što više ukrajinskih elitnih jedinica dok u Pokrovsku, Ugledaru i Torecku završe posao. A nakon toga im je cilj Dnjepar.
A promena i unapređenja kod Rusa ima, i to puno.
Možda je najveća promena da se pojavilo mnogo novih Iskander lansera i veliki broj raketa, tako da je taj veliki broj lansera uključen u operaciju i spušten na niži nivo komande. Taj potez je učinio da je reakcija Iskandera momentalna ukoliko se u osmatranju uoči na primer Himars ili ukrajinski transport ljudstva ili tehnike. Zbog toga ima toliko pogođenih Himarsa. Naravno Rusi su pre povećanja proizvodnje lansera i raketa Iskander odlično rešili osmatranje ukrajinskih položaja dronovima u 24 h režimu.

Pe

@Vlad Zasto ne bi malo upotrebili matematiku?
Ukrajina okupira 1350km2 u Kurskoj oblasti, a Rusija od januara 2024 okupirala 450km2 u Ukrajini.
Prva okupacija teritorije nuklearne sile u istoriji, i prva okupacije teritorije Rusije od 1945.
Kao sto vidimo, ruska armija nema snage da oslobodi Kursku oblast.
O jakouspesnim operacijama Rusije ovde citamo od 2022…svako selo u Donbasu se proglasava „strateskim“ iako i Bahmut i Avdejevka nikako nisu uticali na rat.

Vl

@dupe

A da malo upotrebimo logiku? Glupani sa zapada su naterali ukrajince u samoubilacki napad na ruski pograncini pojas gde nema bukvalno nicega osim sela i oranica, a par stotina kilometara juznije front puca po savovima i zauzimaju se godinama utvrdjivana mesta. Takva glupost je mogla da padne napamet samo kaubojima iz holivudske produkcije, koji su ceo vek ratovali po bliskom istoku i africi protiv drzava koje su prvo godinama bile iscrpljivane sankcijama. Rusi nemaju potrebe da krecu punom snagom ka granici i da ginu bespotrebno, jer ce se ukrajinci sami povuci vrlo brzo, kada shvate kako su ih amerikanci namagarcili. Ruske snage koje su zaustavile prodor (najelitnijih ukrajinskih) su mlada vojska na osluzenju, pa nisu bas pogodni za ofanizvne akcije, a Rusi nisu prebacili svoje najbolje iz Donbasa, kako su ovi ocekivali.

Pa

Na kraju krajeva bilo bi bolje da su unaprijedili protugradnu obranu. A možda HIMARS ima modul i za to. Pa da ne stoje i skupljau prašinu, već nećem korisnom da služe.

Odgovori
Yr

Ne bih se baš složio da Himars nema pandana, Smerč sa novim raketama je vrlo sličan sistem i videli smo i zadnje vreme gomilu šoklapanja Himarsa upravo tim sistemom i kasetnim bg. Da ne pominjemo kineske sisteme, beloruski Polonez, brazilski Astros II i sl. Gps navođenje je zapravo najslabija tačka ovog sistema i skoro sigurno će evoluirati sa ugradnjom rezervnih INS sistema vođenja u raketu, pošto smo videli da je vrlo brzo ometan pri gađanju strateških objekata posle inicijalnih uspeha.
Što se tiče naših razvojnih kapaciteta i mogućnosti, oni jesu ograničeni, ali nisu baš beznačajni. Mislim da su kalibri 122mm i 128mm poprilično zreli i da već postoje solidni proizvodni kapaciteti a i sami laseri se već rade u probnoj seriji (modularni Oganj). Sledeći izuzetno važan korak jeste osvajanje proizvodnje raketa 262mm i domet od 70+km. Tu je izazov sistem korekcije i navođenja. Videli smo tehnologiju korekcije putanje na Ognju, glave za optičko navođenje na ALAS-u i INS za lansere Ognja. Dakle nešto postoji. Kakve su performanse tih sistema je upitno. Videćemo hoće li to moći da se izgura u narednih par godina. Šumadija i dometi od 300km su već u ovom momentu SciFi. Ova nabavka Hrvatske i jeste pažljivo odmerena da se ne ide na ATACMS i veće domete. Nekakva završena i spakovana Tamnava bi bila korektan „odgovor“ na ovu nabavku, ili da se prosto nabave sistemi sličnih performansi iz Kine, što je isto realna opcija.

Odgovori
Ne

Amerikanci su zasad ipak precizniji od Rusa. Iako Rusi brzo uce. Kod nas problem nisu kapaciteti, pogotovo nije strucnost, vec to koliko imamo drzavu i koliko ta „drzava“ slusa velikog gazdu. Da nije tako, mnogi projekti bi odavno bili u serijskoj proizvodnji.

Sl

@Yrraf ja sam pomenuo gore „od Brazila pa do Kine“. Astros 2 je specifican brazilski sistem, koji dolazi sa sirokom gamom raketa, dometa i do 500 kilometara. No mislim da se oni vise ne proizvode, a i bio je problem oko isporuka. Ukrajini je isporuku blokirao brazilski predsednik.

Sto se tice Himarsa, licno ne pratim vise desavanja u Ukrajini, pa ne znam. Nisam video unistavanja vise Himarsa, ne tvrdim da ih nije bilo, samo nisam to ispratio. Znam da su i Himarsi i M270 radili dobar posao pre par meseci. Rakete na Himarsu su daleko preciznije od Tornada i sve sto tu Rusi mogu je brojnost, kao i masovna proizvodnja raketa.

To isto vazi i za Srbiju, ako se vec „takmicimo“ sa susedima, nekom nasom proizvodnjom, onda su dometi nasih MLRS prilicno mali. Ukoliko imamo u vidu da nas je Rumunija odavno presisala 2 koplja sa svojom proizvodnjom, kao i Hrvatska kupovinama.

Tesko mislim da ce Srbija nabaviti ili usvojiti proizvodnju tako preciznih sistema kao sto su Himars.

Yr

@Sladjan

Jeste Himars radio odličan posao u Ukrajini, radi i sad kad su u pitanju koncentracije vojske u pozadini i hvatao je par puta dugometnu PVO na spavanju, ali je ugušen poprilično ometanjem GPS signala kod gađanja strateških objekata. Takođe smp videli dosta poklapanja poslednjih par nedelja. Doduše vode se diskusije da li je poklopljen Smerčom ili Iskanderom. Uglavnom su radile kasetne bojeve glave a imaju ih oba sistema. Ruski problem trenutno je upravo manjak ovih sistema a ne masovnost kako se verovalo. Novih Smerčova ima na kašičicu što je ogroman propust. Grada ima na tone ali Smerča jako malo. Stiče se utisak da mnogo bolje stoje sa Iskanderima i dr. strateškim sistemima neko sa MLRS. Što se tiče preciznosti MLRS, tu su se debate vodile još u vreme razvoja Orkana. Da li bolje imati jeftinu nevođenu raketu koju možeš da priuštiš u ozbiljnim količinama, ili skupu preciznu koju imaš za par nedelja ozbiljnog rata? Verujem da je danas ipak elektronika ozbiljno pojeftinila a opasnosti po otkrivanje lansera drastično porasle pa je prednost na strani preciznih raketa i HIMARS i jeste zablistao i Rusi očigledno i sami vide ovo i menjaju pristup. Videli smo kako su brzo reagovali sa kitovima za vođenje avio bombi. Svakako bi i Srbija morala da da vetar u leđa i upumpa ozbiljan keš u razvoj vođenih varijanti raketa kalibra 262mm i da se ozbiljno pozabavi konceptom Košave. To su u osnovi rakete vrlo slične koncepcije Himarsu i odavno su predmet istraživanja kod nas, praktično 30-40 godina već. Šumadija je već liga iznad i tu je pitanje šta se može.

Be

Opet krunolo trash komentiranje.

Ajd, kako je ponavljanje majka znanja, da se opet ponovim.

Hrvatska Srbiji nije prijetnja niti je Srbija Hrvatskoj prijetnja.
Da ponovim, prvi onaj koji povuce nepromisljeno agresivan potez ce nestati s zemljopisnih karata kao politicki pojam istog casa.

Odgovori
Ne

E bas su pretnja jedna drugoj i to bi bio Armagedon! Pola Evrope bi stradalo. Sta ti znas! I pusti nas da se svadjamo na miru. :)

Br

Trenutno da, ali za desetak i vise godina kad EU bude u pravim problemima, finansijskim, demografskim i posebno politickim jer pro-americki liberali su poceli svuda da gube i kad se fokus u potpunosti baci na AUKUS, Pacifik i Kinu, videcemo sta ce biti.

ma

Ja ću po običaju komentirati pare – 390 mil. Dok se za avione natezalo godinama jer se razmišljalo o novcima sad se olako daje 390mil. Odjednom smo se počeli nabacivati milijardama kao da nema sutra.
I na kraju s kim bi to Hr ratovala da kupuje takvo oružje? S tim količinama od 12 aviona ili par himarsa možemo jedino opet neki exyu rat voditi protiv jednako siromašnih država. Sve mi to smrdi na „čiji je veći“ bez ikakvog realnog smisla.

Odgovori
Si

Max trebalo bi se sjetiti ovoga komentara za cca 3-4 godine. Danas Hrvatska nema s kim ratovati, za svega nekoliko godina se to moze promijeniti i na granicu da izbiju nekakve nepozeljne spodobe. Vrijeme za obnovu vojnih kapaciteta je sad. Ne kad se zapuca nego sad. 30 godina se prakticki ulagalo malo ili nimalo. Prije nimalo. Geopoliticka se situacija u tih 30 godina zavrnula naopako i globalna sigurnost je nestala. I ove kolicine su sica u odnosu na potrebe, ali brojke se lako daju promjeniti ako se pozar nakon Ukrajine prelije prema ostatku Evrope. A niko ziv ne moze garantirati da se to nece dogoditi, pa da bar jedanput budemo spremni.

Ni

U RH, tj Zagrebu je postojao jak lobi protiv vojske i bilo kakve kupovine za nju. Nakon što je tresnuo ukrajinski dron i umalo se zabio u studenski centar više nikome ne pada na pamet postavljati pitanja šta će nam, skup je, protiv koga je. Potpuni politički konsenzus nestao je nakon Ruskog napada na Ukrajinu. Godinama je postojao strah političara pokrenuti bilo kakvu skupocjenu nabavu, zbog tog straha se odabrala najjeftinija ponuda u obliku rabljenih Rafala. Sada mogu relaksirano nabavljati što požele u skladu sa budžetom.

„I na kraju s kim bi to Hr ratovala..“ Hrvatska upravo nabavlja oružje da ne bi morala s nekim ratovati, npr da ne bi nekome u BiH ponovo palo na pamet protjerivati Hrvate, ili na Jadranu bušiti. Vlast u RH jasno kaže nabavljamo sredstvo odvraćanja i sigurnosti kako u državi tako i u okruženju. A to je ono što vole bankari, investitori, turisti itd.

Hrvatska nema teritorijalne pretenzije prema Srbiji, tako da su smiješne tvrdnje kako se zbog njih treba nabaviti ovo i ono. Ali nije smiješno ako se u podsvijesti misli nabavljati kako bi se nekada u budućnosti HR mogla napasti.

Mo

Radi ulaska u eurozonu i šengen, Hrvatskoj oslobodilo 18 milijardi eura za stabilnost Kune. Kuna se više ne koristiti, trebaju se potrošiti novci na nešto. Hrvatska toliko gradi da je ludilo, od novih mostova, luka, terminala, puteva, itd.

ma

Ma baš ćemo biti spremni za rat sa 12 rafala ili 3 himarsa. Pa pogledajte samo gdje ti rafali stoje – pod limenim krovom usred plesa, to netko prvi dan ozbiljnog rata zbrise sa zemlje i ode svih 12. To su paradni avioni kupljeni za političko promidžbene svrhe.

Si

Max ti avioni su prije svega kupljeni da se odrzi HRZ na zivotu, da piloti krenu letiti na zapadnoj tehnici, da se usvoje nova znanja i nove tehnologije. Avion sam po sebi je cak i nebitan. Mogao je biti F-16, Gripen, EF-2000. Manje bitno. Skolovan kadar, spreman za akciju zlu ne trebalo je puno vaznije. Hoces li sutra dokupiti, 5, 10, 50 aviona i 100ak tona raketa i bombi je stvar razvoja situacije. Mozes, ne moras, neces. Imas vojsku koja zna, materijal ce vec doci. U jeku embarga je dolazio i to masovno. U miru ce jos lakse.

Ni

Srbija može mnogo jeftinije nabaviti usporedive sustave za precizne dalekometne napade. Obzirom kako imate razvijenu industriju raketnih projektila i dobru suradnju sa Izraelom, sve što trebate je od njih kupiti kit za vođenje projektila i prilagoditi svoje lansere, možda i uspostaviti zajedničku proizvodnju raketnih projektila, google: Rafael EPIK Rocket Precision Guidance System

Odgovori
ma

@MorskiMedo tih „18mlrd“ (netočna cifra) se nije „oslobodilo“ jer država tj banke i dalje moraju imati rezerve za slučaj poremećaja monete (koja god bila). Dobar dio tog iznosa je obveza banaka a ne države tako da to nisu državni novci. Pročitali ste parcijalno šta je neki novinar nabljezgario. Taj novac nema nikakve veze sa nabavkama vojne opreme.

Jo

Amerikanci su prodali HIMAR Hrvatskoj kao način da podstaknu Srbiju da ojača svoj odnos sa NATO-om i da prekine svoje veze sa Rusijom, što je slično njihovoj jermenskoj politici. Mađarska, koja je uvek na strani Rusije i Kine, uskraćen je HIMAR iako su tražili kupovinu u nekoliko navrata.

Ovo je poruka Mađarskoj i Srbiji, ali i nagrada Hrvatskoj koja, koliko sam shvatio, nije dobila svoje 1703 TOV rakete. Slučajno, Tajvanu je ponuđeno da kupi 1700 TOV raketa sa isporukom do kraja godine.

„Tajpej ima trenutnu narudžbu za 1.700 raketa TOV 2B iz SAD-a i očekuje isporuku do kraja godine.“

Možda se isto dogodi i s ovom narudžbom HIMAR-a?

Odgovori
Iv

Pa naravno da još nije dobila TOW rakete kad je isporučeno tek 22 Bradleya koji su sad na modernizaciji u ĐĐ. Kad izađu prvi Bradleyi doći će i prve rakete …

KK

Ova informacija ne stoji. Tek je zapocela isporuka Bredlija i trenutno su prvih 6 na remontu u fabrici Djuro Djakovic (ukupni broj 80 kom). Primopredaja 6 kom do kraja godine. TOV se isporucuje za koriscenje na tim oklopnim vozilima. Efektivno RH nema Bredlije u naoruzanju nego samo u predremontnom stanju gde se treba ugraditi nova oprema a onda sledi trening i formiranje jedinica. Svako vozilo treba da nosi 2 takve rakete a koliko citam treba da formiraju brigadu za sudelovanje u NATO operacijama. Zasto bi isporucivali rakete pre nego je ijedan oklopnjak u funkciji i da li bi dobili zadatak formirati brigadu za zajednicko delovanje bez osnovnog naoruzanja/raketa?

To

Tow treba da ide na Bradley, a on je jos u fazi remonta i modernizacije. Doci ce TOW ali vjerovatno ne u navedenoj kolicini. Te kolicine su one koje Amerikanci odobre, a ti odluci koliko ces ukupno od tog broja. Sve ili manje. Vjerovatno ce ici manje.

KK

Na sta da stave 1.700 raketa ako jos nisu dobili prvih 6 Bredlija koji su na remontu?

Ba

Joso, TOV je odobren u toj kolicini i razlicitim inacicama od State departmenta i tu nema zadrske. To je gotovo. Bradley se remontiraju i dijelom modernizira ali inacica M2A2 ODS i kada bude spremno bez ikakvih problema se uzimaju. Medju ostalima proizvodi se i 30 novih Patria sa 30 mm i spike LR. Upravo je u tijeku i razgovor za PZO srednjeg i dugog dometa. Studija je gotova a najblize je VL MICA NG i SAMP/T.

Si

@Barba,

Uh SAMP/T bi sjeo ko kec na desetku. Daj Boze da ima pameti pa ga izguraju. Tenkovi dogovoreni, HIMARSi odobreni, Rafali uveliko lete, jos samo korvete ostale. Samo malo je trebalo potpaliti pod petama pa vidis kako sve moze. Ispada da je onaj dron najbolje sto se MORHu dogodilo zadnjih 30 godina.

Mi

Bilo bi zanimljivo i čuti od T6 šta su mogući odgovori Srbije.

Odgovori
Ma

Hrvatska nije prijetnja Srbiji, tih par komada haubica, himarsa, aviona je dobro da se upoznamo s načinom korištenja, održavanjem i sl. Pa ako bu frka onda bu se i novci našli za kupit još.
A Srbiji je najveća prijetnja Mađarska koja bi htijela Vojvodinu, zato su i dijelili mađarske pasoše.

Odgovori
Vl

1. Himars je totalno glupo oruzije. Visecevni bacaci raketa sluze da se „preore“ neki deo bojnog polja, tj. da se misevi isteraju na cistinu, zatim da se sruse teska utvrdjenja, da se unisti neki konvoj, da se onseposobi aerodom ili da se osujeti masovni napad neprijatelja. Ali da ispaljuje krstarece rakete? Nidje veze. Previse skup i glomazan sistem da bi bio nosac krstarecih raketa, nepotrebno spor i trom, zato ih je toliko i unisteno. Te rakete koje on nosi mogu da se ispale sa malih i mobilnih lansera koji se mogu smestiti na prikolicu i prakticno nikad ne bi bili primeceni i unisteni. Ko zna, mozda amerima sine ideja posle silnih gubitaka u Ukrajini.

2. Izgleda da je i komsijama doslo iz d…a u glavu, pa su krenuli da se naoruzavaju. Izgleda da je neko shvatio da je NATO papirna konstrukcija koja sluzi za skupu prodaju zapadnog oruzija i da u slucaju pravog rata zapravo niko ne bi dosao u pomoc. Do pre par meseci se ovde pisalo kako njih briga jer imaju „kisobran“, clan 5, mocne saveznika, zajednicke vojne vezbe i slicne gluposti, a onda odjednom lete milioni i milijarde kao da su toalet papir. Nemam nista protiv, samo nastavite, jer vremena su daleko od sigurnih. Mnogo zavisi od ishoda izbora u USA i zavrsetka rata u Ukr, a na oba ta „fronta“ izgledi su vam vise nego losi.

Odgovori
Bo

Promašio si ATACMS za HIMARS i M270 nije krstareća već balistička raketa

Pe

1. Himars se ne koristi za oranje njiva niti se je ikad u Ukrajini za to koristio, koristi se za precizno gađanje skladišta, mostova, zapovjednih mjesta itd.

Ne

Ako se sjećaš početka ruske invazije na Ukrajinu gdje su Rusi objavljivali snimke od 20 Grad vbr-a kako ispaljuju salve na ukrajinske položaje pa nisu ništa postigli time. Frontovske ukrajinske utvrde pokušavaju osvojiti još i danas i slabo im ide.
Analiza Hv-a poslije rata je pokazala da kalibri ispod 155/152 mm su preslabi i neperspektivni, a to je ruski glavni kalibar kod topova i raketa.
Unište sela i gradove, ali tesko osvajaju iste jer „preoravanje“ danas ne donosi ništa, ali precizni pogotci zato puno više.

Zo

1. Neki dio bojnog polja se preore sa VBR-om manjeg kalibra i manjeg dometa koji na toj udaljenosti ( recimo 10-20 km ) ima relativno veliko rasipanje i pokrije poveću površinu. Takvi su sistemi ralativno lagani i pokretni , te imaju veći broj cijevi
S druge strane veliki domet HIMARS-a i veća bojna glava , te izuzetna preciznost su faktori koji HIMATS čine moćnim , ali je zato manje pokretan i ima manje cijevi
2. Izgleda da je Andrej odlučio nabijati komplekse Aci , prvo ga natjeravši da plati 2,5x skuplje avione malo bolje od hrvatskih koji stižu za 6 godina a bez najvažnijeg naoružanja , Meteora i Scalpa , ako uopće dođu. Sada ga je pustio da se veseli 3 dana i zadao mu domaći zadatak sa HIMARS-ima , da nabavi nešto bolje i svakako skuplje.
Što se “kišobrana“ tiče vlastiti najbolje štiti , neće valjda neko drugi dati ti svoj , a on biti na kiši. Svejedno je dobro imati osiguranje , rezervu 1tj NATO , pa makar i za strašenje potencijalnog protivnika.
Izbori u USA ? Kamala H. će potući narančastog do nogu , a Rusija će potrošit još 3 godine za eventualnih 10-20 km a onda će se te ruske “republike“ raspasti za 3 tjedna , kao i neke prije njih , a ti se Vladimire nadaj da će ti imanjak pokucati na vrata da odete na pivo , recimo u Budimpeštu ili Bukurešt :)
Mo’š mislit

br

HIMARS efikasno pogađa cilj sa odstupanjem do par metara, na daljinama od 70-300 kilometara, svaka od narednih raketa upada na isto mjesto. stvarno „glupo oružje“. Glupi ameri, nemaju pojma, umjesto da naprave VBR sa 100 cijevi i „preoru“ livadu 5×5 kilometara, a ne pogode ništa bitno osim ljubičica.
Usput, oko „toliko uništenih“ ima jedna češka firma „Inflatech s.r.o.“…

Pe

@bratko
Dobio je Himars određeni smisao sa masovnom pojavom bespilotnih i pametnim korišćenjem od strane Ukrajine, inače je vrlo čudno rešenje. Gotovo besmisleno u klasičnom smislu. Tolika preciznost sa navođenjem koje danas pruža BPL (ali ranije nije postojalo praktično ništa) samo obesmišljava nekadašnju osnovnu ulogu VBRa. A to zapravo i jeste bilo pokrivanje prostorije, zaustavljanje masovnih napada i slično. Haubice su gađale precizno ali VBR su i trebali da preoravaju u okviru određenih parametara cilja. Jugoslovenski Ognjevi su bili mnogo precizniji u odnosu na Grad ali opet u određenim parametrima. LRSVM Morava je mogla da bude i preciznija ali su prilikom testiranja računali šta treba da pogodi i u okviru kolikog prostora. Postoje matrice koje su mislim i javne npr. upravo za Moravu.

Sa BPL i pre svega ukrajinskom pametnom upotrebom Himarsa jer ih nemaju puno, pa svaki udar mora da se računa, pravila igre su se donekle promenila ali ne sasvim.

To je samo razvoj tehnologije zadnjih par godina omogućio (navođenje prkeo BPL u realnom vremenu) ali da zaprečiš masovni tenkovski prodor treba ti nešto što gađa prostoriju toliko puta toliko, poželjno kasetnom municijom i da bude dovoljno precizno, masovno i jeftino a ne u metar. Jer ta preciznost u metar znači da ćeš nešto da uništiš ali ostalo će da prođe. To što su Rusi kršili često sopstvene propise i pravila pa napadali u kolonama je samo njihov teški nemar. Mada su ih najviše koštali napadi BPL a ne Himarsi. Himarsi su zapravo korišćeni kao nekakve pseudo balističke rakete kratkog dometa a najmanje kao VBR. Rastuća cena raketa za Himars upravo pokazuje da je to zapravo slučaj. To je VBR samo po spoljašnjoj formi. Ali preciznost jeste impresivna.

Mi

Perko,

Bespilotna ne moze da nosi projektil razorne snage kao raketa Himarsa. Drugo, raketu iz Himarsa je znatno teze oboriti ili ometati nego sporu BPL.

Pe

@Mislav
Svakako ako govorimo o FPV dronovima, veći dronovi nose i više, ali nije to poenta mog posta. Prosto govorim statistički o tome šta je uništilo više tehnike.

Vl

@Bojan

Pa i nisam bas. ATACMS je samo nominalno balisticka raketa, ali ima sve odlike krstarece.

@zooro osvetnik

Bas si u pravu. Pre dve ipo godine si pisao da Rusi imaju raketa za 3 meseca, da vade cipove iz ves masina da naprave avion, da je Rublja devalvirala 300%, da je Ruska ekonomija u raspadu i da je Putin gotov. Tako da ti je bolje da ne predvidjas vise nista, jer ti je situacija svakim danom sve gora i gora

@Mislav

ATACMS se masovno i uspesno obara svakodnevno iznad Krima. Nista specijalno brza niti uspesna. Za razliku od Iskandera M koja je stvarno balisticka raketa mnogo vecih gabarita i brzine

Pe

@Vladimir I Himars i atacms su se sjajno pokazali u Ukrajini, o cemu ima dosta foto i video dokaza.
Situacija u Rusiji i jeste sve gora.
Raketnih napada na gradove Ukrajine u 2023 je znacajno manje nego u 2022, a u 2024 manje nego u 2023.
Front pokazuje sve slabiji polozaj Rusije od marta 2022, a u 2024 cak Ukrajina okupira 1400km2 Rusije, sto se nije dogodilo od 1945.
Rusija nije lansirala niti jednu uspesnu ofanzivu od 2022, niti zauzela znacajnu teritoriju
Do sad Ruska Federacija nije ostvarila ni jedan vojni ili politicki cilj napadom na Ukrajinu, ali su doveli Rusiju u mnogo losiju poziciju nego do 2022 i finansijski i vojno pa i pod okupaciju.
Podseca na pobede Milosevica…

Vl

@dupe

Jeste tako ako okrenete BBC ili CNN. U realnosti, ne na Vasu zalost.
Ima video dokaza za unistenih 16 himarsa, a sigruno jos dosta bez snimaka.
Situacija u Rusiji je sve bolja. Ekonomija je ove godine porasla 9% preko ocekivanog. Zapravo je pretekla Nemacku i postala 5. ekonomija sveta. Prva je u Evopi po BDP PPP (paritetu kupovne moci). Eto koliko je loseee….
Najveci raketni napad na Ukrajinu je bio pre 10 dana, sa preko 150 raketa i 100 dronova istovremeni. Gorelo je nebo i zemlja.
Front je pukao na vise mesta, a najvise kod Pokrovska. Pre mesec dana je bio na 15 km od fronta, sada je na samo 4-5km. Na ostalim delovima fronta je slicna situacija.
Rusija svakodnevno zauzima po jedno ili vise naselja na celoj liniji fronta. Za Vas pretpostavljam da nije znacajno, ali za Ukrajinu i te kako jeste.
Ukrajina okupira oko 1000km2 uz samu granicu, do 15km dubine, sto je takticki i strateski minorno beznacajno porducije. Dogodilo se mnogo puta pre 1945, a kako se zavrsilo? Pronadjite po enciklopedijama, posto ste ocigledno vise nego neinformisani.

Da, Rusija jos nije postigla svoje ciljeve i rat zato i delje traje. I trajace dok ne postigne.
Zaista ne znam sta Vam znaci iznosenje gomile neistinih cinjenica? Obesmisljavate diskusiju i svodite na nivo politickih parola, bez dodira sa stvarnoscu, a sebe degradirate na nivo nerelevantnosti

Ko

@Petrovic Dusan broj napada, masovnost napada na Ukrajnu su se samo povecavali u 2023 i 2024. Pri tome vreme reakcije i preciznost u pogadjanju vaznih meta se povecala. O tome svedoce brojne zrtve na strani Ukrajne.

Vezano za Kursk: glavni ciljevi Kursk i NPP nisu dosegnuti. Umesto toga osvojena je Sudza, mesto od 6000 stanovnika, predeo je sumoviti i postoje veci broj malih naselja. Trupe koje je Kijev tamo poslao Rusi love kao zeceve po sumi.

U isto vreme Ukrajna gubi vise manjih gradova sa brojem stanovnika od 10000, pri cemu je grad od 70000 stanovnika definitivno ugrozen. Odbrambena linija oko Ugladara je prakticno pred kolapsom. Sve ovo ima za cilj odbacivanje neprijatelja od grada Donetska koji je istinski cilj.

Ukratko za tebe i neupucene: losa je ovo trgovina za Ukrajnu. Sudzu ce morati da napuste pre ili kasnije. Prakticno svaku akciju koju su Ukrajinci samostalno planirali pretvorila se u katastrofu.

br

@perko
HIMARS se ne treba uspoređivati sa VBR-om (osim po tome što je višecijevni). Smisao HIMARS-a je preciznost, direktan pogodak na velikoj udaljenosti i najveća šteta jednom jedinom raketom. Jednako iz razloga iz kojih je za topništvo napravljen 155 mm excalibur. Zbog toga i jest osmišljen, isplaniran i proizveden HIMARS, nije ništa „naknadno dobio“
Svrha je postignuta već samim desetkovanjem crnomorske flote i brojem uništenih S-300, S-400, skladišta municije…
Istina rusi primjenjuju žestoko gps ometanje (i logično za očekivati), ali i za to ima protulijeka kao i za sve. Ukrajina od amera i NATO još nije dobila nikakve značajne sisteme za EPM.

Pe

@bratko
Himars je prebudženi M270 čije kontejnere može da nosi i jedino što je od starta planirano je da bude na kamionu jer M270 nije mogao lako da se transportuje avionom.

Da

Tek ćeš da vidiš što će HRV da naručuje. Archer, SAMP/T, Bayraktar, pzh 200o, korvete, Leopard… I probudio nas je srpski svet i vas Vozd, ljubljeni vođa, gospodar neizgovorene riječi, unuk jasenovackih žrtava te jedini lider Slobodarske države u Europi. NATO je samo dodana vrijednost.

Odgovori
Ja

Prilično je jednostavno. Hrvatska zna da ne može imati veliku vojsku i zato se opredijelila za naoružanje koje je najubojitije. Služi za odvraćanje, jer svako ko nešto pokuša zna da će skupo platiti.
Ovdje nije spomenuto da Hrvatska već ima arsenal ubojitih raketa RBS 15 koje su malo zastarjele, ali jednako ubojite. Prvenstveno su za protubrodsku borbu, ali se mogu koristiti i za kopnene cijeve. Prerađene su za domet cca 80 km.

Odgovori
Sl

1. Himars totalno nije glupo oruzje. To je fantasticno oruzje i da mogu da biram jedno oruzje za Srbiju, iz celog sveta, upravo bih birao Himars. Jako je mocna stvar kad imas precizno navodjene rakete koji mogu da pogode kutiju cigareta na velikoj udaljenosti. Upravo ta mobilnost je kljucna. Za razliku od nenavodjenih raketa, navodjene rade veoma preciznu stetu. Himars je kljucno oruzje koje moze da onesposobi kljucnu neprijateljsku infrastrukturu. Sama cinjenica kad neprijatelj zna da imas oruzje koje sa neverovatnom preciznoscu moze da pogodi vecinu tacaka u njegovoj zemlji je obeshrabrujuca cinjenica po njega.

Posto je sve samo teorija, zamisli da imamo Himars i ATACMS rakete. U dometu bi nam bio bukvalno svaki aerodrom i svako skladiste oruzje na Balkanu, svaka kljucna infratruktura. Pritom nije nimalo lako oboriti Himars rakete.

To oruzje je skupo i za velike sile, ali prakticno gledajuci vise vrede 5 Himarsa, nego nasih 50 Plamena/Ognjena i slicno.

Himars je oruzje koje pravi razliku na bojnom polju. Ono nije svemoguce, niti Ukrajina ima dovoljno raketa i lansera, ali samo to oruzje je nanelo mnogo stete Rusima.

2. Svidjaju mi se hrvatske nabavke sa tehnicke strane gledista, od haubica, do helikoptera, Patrija, izbora jurisnih pusaka, pa do artiljerije. Jos kad im stignu Leopardi, bice to dobra prica kod njih.

Mozda jedino sto mi se svidja kod nas je protivvazdusna odbrana, koje je za balkanske uslove bar na papiru dobra. Kad vec ne mozemo da imamo IRIS i slicne sisteme, onda su kineski dobrodosli. Jedino sto mi se svidelo kod nabavki, su FK 3 i HQ 17ae, stim da se nadam da se necemo zadrzati na samo 2 baterije HQ17ae.

Odgovori
Vl

@Sladjan

Ne kazem ja da je ATACMS glupa raketa, vec je njen nosac bespotrebno veliki, glomazan, spor i trom. Sto dokazuju ogromni gubici oko fronta. Bolje je takve rakete ispaljivati sa manjih i mobilnijih platformi, manje uocljivih. A sam ATACMS nije nista specijalan. Obara se u dobrom procentu, duplo je sporiji i manjeg dometa od Iskandera M. Solidno oruzije, ali nista vise od toga. Daleko od bilo kakvog game changera

br

Po čemu je lanser ATACMS veliki, glomazan SPOR i TROM?? Iz kojih tehničkih parametara ili inženjerskog znanja to zaključuješ?
Dužina rakete 6 metara, nosača 7 metara. Cijeli sustav stane u Hercules 130 i može se prevesti bilo gdje u bilo koje doba. Koja je to manja platforma za 6m raketu? Lanser sa šinama na toyoti pickup?
Na terenu, po uređenim cestama HIMARS vozi do 80 km na sat, u usporedbi sa prijašnjom verzijom na gusjenicama to je nebo i zemlja. Operativni doseg 480 km.
ako se HIMARS taktički pravilno koristi, odveze se na lokaciju, napravi izračun ispali raketu i nestane, sve skupa u nekoliko minuta. Raketa pogađa cilj sa odstupanjem do 1 metra.
To što ih je određeni broj u Ukrajini uništen (veći dio toga su makete na napuhavanje), to je iz čiste gluposti i nemara jer su ih ostavili doslovce parkirane da rusi imaju dovoljno vremena snimiti ih BL-om i poslati raketu.

Lo

@Vladimir

O cemu ti pricas? HIMARS doslovno znaci High Mobility Artillery Rocket System, dizajniran da ga moze prenjeti C-130.

Gdje ti vidis glomaznost? to je doslovno jedan manji kamion koji ide do 100kmh

M270 je starija verzija i on je na gusjenicama, i razlog zasto HIMARS postoji je jer su skuzili da je M270 pretezak i spor.

Vl

@logicar

Pricam o ogromnim dokumentovanim gubicima oruzija koje bi moglo i trebalo da bude prakticno nevidjivo i neunistivo. Taj jedan „manji“ „brzi“ kamion je bukvalno prva meta svakog Iskander udara u dubini teritorije. Od 30 i kusur isporucenih, preko 20 je unisteno do sada. Sta ce njemu vise cevi, kad ne sluzi za masovne udare po bojnom polju, vec za pojednicane precizne udare na fiksne ciljeve?? Sad ce valjda skuziti da i dalje nista nisu skuzili

Dj

>> Taj jedan „manji“ „brzi“ kamion je bukvalno prva meta svakog Iskander udara u dubini teritorije.

Iskanderm do sada nije pogodjeno/unisteno ise od takva 2-3 cilja. Pri tome ni jedan nije bi mobilan, jer je takvo dejstvo balistickom raketom prosto nemoguce. Jedini nacin da se to desi je da HIMARS negde stoji u mestu duze vreme, da ga spazi osmatracki dron, korektno izracuna koordinate i prosledi ih raketnoj jedinici koja mora izvrsiti programiranje i konacno lansiranje. Sve zajedno traje verovatno sat vremena, HIMARS mora zaista biti ostavljen negde skoro pa napusten da stvar uspe. Zato se i desava veoma retko. Ne znam u kakvom svetu zivis, ali cini se da je to svet ruskih telegramskih bajki a i masta ti je bujna.

Jo

HIMARS je izuzetno dobar sistem, a koncept je različit od klasičnih VBR (MLRS). Umesto da se nešto preore sa gomilom raketa, ideja je da se ispali jedna ili dve precizne rakete. Ne verujem da će Amarikanci prodati Hrvatskoj balističke rakete dometa 300 km, mada mislim da ne postoje nikakvi ugovori koji bi ih sprečili u tome. Ne mislim ni da je HIMARS odobren Hrvatskoj da bi bila „lider u regionu“. NATO ima puno važnije brige, a zadatak Hrvatske će biti da ima na raspolaganju jednu veću jedinicu (brigade combat team) sposobnu za ozbiljan rat.
Što se tiče Srbije, ona će bez sumnje nastaviti sa modernizacijom, nezavisno od toga šta Hrvatska nabavlja. U zavisnosti od napretka domaće industrije, novo oružje će se razvijati u Srbiji – ili kupiti u inostranstvu. Moguća je i neka kombinacija, da se nešto licencira. Treba obratiti pažnju na izraelski sistem PULS, koji je isporučen Azerbejdžanu (sa dometom 150 km), ali i Nemačkoj i Španiji.

Odgovori
Mo

Hrvatska ne treba 300km rakete. Pa neće gađati Rumunjsku. A ako s jednog dana probudi i želi kupiti, neće biti nikakvih problema za NATO-EU državu.

Ro

Za HIMARS postoji raketa ER GLMRS sa dometom od 150km koja nudi cluster i unitary paket i to bi, kad bi se ukazala razumna potreba, bio sljedeći rang sposobnosti raketne artiljerije za HR.
ATACMS sa 300km je prilično destabilizirajući element za regiju koja nije direktno povezana sa Rusijom i zato bi to bilo odobreno samo u slučaju da se HR nađe u poziciji uspredivo sa baltičkim državama Litvom, Estonijom i Latvijom kojima je Amerika odobrila nabavu.

Ne

@MorskiMedo: Hrvatska ne treba 300km rakete.

ATACMS je zastarjela raketa. Hrvatska treba rakete PrSM dometa 500km, ako ništa, da vrati za onaj Tu-141 dron.

Ap

Ne znam sto se toliko lozimo sto je sused kupio nesto, kad to nesto nece moci da koristi kako on hoce, vec ce za sve morati da pita. Prosto bilo koju raketu koju dobiju moraju da imaju kodove za nju, a oni su u Vasingtonu. A cela ova prica oko prenaoruzavanja jeste da se nahrani americki vojno-odbranbeni kompleks, pod izgovorom da pomognemo Ukrajini. Sve to sto Hrvatska nazovi nabavlja, je sa razlogom poslato tu. To ce te dobiti onda kad uja Sem odluci, zbog toga i toga, tako da nemojte da ludujete.

Odgovori
Br

Meni je jako zanimljiv tajming objave dopuštenja da Hrvatska kupi Himars..Svega par sati nakon što je Macron otišao iz Srbije.
Slučajnost?Teško.

Odgovori
Jo

To je čudna slučajnost.

„Zajedno sa našim GLAVNIM strateškim partnerom, Sjedinjenim Američkim Državama, nastavljamo da opremamo i jačamo naše oružane snage i pripremamo ih za sve prijetnje koje trenutno postoje na GLOBALNOM nivou“, prokomentarisao je Ivan Anušić, hrvatski ministar odbrane.

Ministrove reči verovatno je napisala američka Agencija za saradnju u oblasti odbrane i bezbednosti.

Ne

Lepo. Sad treba Srbija da uzme izraelski PULS sastav kao protivmeru himars-u

Odgovori
KK

To bi proslo, kao sto je prosla prodaja F-16 Barak Hrvatskoj.

Ne

Hrvatska je potpisnik konvencije o zabrani kasetne municije. Kako sad nabavlja kasetnu municiju za HIMARS bez da je istupila iz sporazuma? Litvanija je makar povukla ratifikaciju ugovora nakon što je objavila da će nabaviti HIMARS.

Odgovori
Ro

Dobro zapažanje za cluster.
Litva se povukla iz sporazuma (ne možeš samo de-ratificirati sporazum) i to su opravdali promjenom sigurnosne situacije u Europi nakon ruskih poteza u Ukrajini. Iako bi se mogla pozvati na slično objašnjenje kao i Litva, za Hrvatsku je izglednije pozivanje na činjenicu da kasetna municija HIMAR-s visoko precizna i, najvažnije, da se samo-uništava, ne ostavlja se na terenu kao ‘area denial’ oružje (mina).

Pe

@Robert
Nije to dovoljno. I do sad je dobar deo municije imao opciju samouništenja ali to nije toliko pouzdano, mislim da je negde oko 80% efikasnost pa svejedno podleže konvenciji o zabrani. Mislim da konvencija podrazumeva i tipove raketa sa određenim brojem podmunicije, praktično kasetna ali sa manjim brojem punjenja. Van toga mora se povući iz konvencije. Šta Hrvatska kupuje od toga, pojma nemam.

fl

Ne nabavljamo kasetnu municiju. Kasetna municija je eksplozivna municija. Mi nabavljamo rasprskavajucu municiju. Konkretno, rijec je o punjenju od 182 000 kuglice od volframa, koje su odlicne za neoklopljene i slabo oklopljene mete. Obzirom da nakon ispaljivanja, kugice od volframa nemaju u sebi eksploziv pa ne mogu postati neeksplodirana municija, nisu podlozne konvenciji o zabrani kasetne municije.

Jo

To nije kasetna municija. Napravljen je od mnogih volframovih peleta i ne eksplodira.

„GMLRS AW: je ne-kasetna municija sa dometom od 70+ km razvijena za angažovanje područja ili neprecizno lociranih ciljeva. GMLRS AW eliminiše verovatnoću neeksplodiranih ubojitih sredstava (NUS) i zadovoljava zahteve NUS kao što je definisano u Novembar 30, 2017, Ministarstvo odbrane politike o kasetnoj municiji. Najnovija konfiguracija, M30A2 započeo je proizvodnju 2019. godine, sa IMPS-om. “

Takođe, da, zemlje mogu i napuštaju ugovore. SAD su nedavno napustile Ugovor o nuklearnim snagama srednjeg dometa. Iskreno, mislim da bi Hrvatska trebalo da napusti Konvenciju o kasetnoj municiji, osim ako Srbija ne preuzme isti ugovor.

https://www.esd.whs.mil/Portals/54/Documents/FOID/Reading%20Room/Selected_Acquisition_Reports/FY_2019_SARS/20-F-0568_DOC_34_GMLRSGMLRS_AW_SAR_Dec_2019_Full.pdf

Ko

@Perko nekada se namerno ostavljao deo municije da ne eksplodira. Ali u medjuvremenu su u upotrebi sredstva za daljinsko miniranje, gde 100% ne eksplodira.

Mo

@Nenad Kada si država NATO i EU, dopušteno ti je ono što nije drugima. Jednostavno. Ako se nitko od partnera i saveznika ne oglase po takvim pitanjima, onda uistinu nije bitno što netko drugi kaže.

Pe

Sad sam proverio, M30A2 uopšte nije sa kasetnom bojevom glavom već ima prefragmentiranu bojevu glavu koja eksplodira na određenoj visini. Ne podleže konvenciji o kasetnoj municiji jer iste i nema samo izaziva sličan efekat na cilju.

Odgovori
Tr

Vidim ovdje neke komentare da se Hrvatskoj neće dozvoliti kupnja ATCMS ili Prsm ili Meteora ili Scalpa ili čega li već ne. Vjerujete li vi da kad bi Hrvatska iskrcala milijarde eura na stol za bilo koje oružje da bi Ameri li Francuzi rekli ne?

Odgovori
Pe

Ne bi im bio prvi put. Uskraćivali su i većim saveznicima.
Uz to, jednom delu vas ne veruju, bliži su neki ljudi u Hrvatskoj Rusiji nego mnogi u Srbiji (vama Rusija nudila i Su-30 a nas pitali šta će nam i nudili nam uporno MIG29M/M2). Drugo, plaše se na zapadu da isporukom vama ne podstaknu nas da nabavimo slično na drugoj strani pa da nas veže suprotna strana (koja neće ni da nam proda nešto ekvivalentno dok vi ne dobijete). Sistem vezanih sudova… Opet, da, sasvim nebitno jer ste u NATO i nije ni bitno. Mislim, tupimo tastature za džabe.

Tr

@Perko

Uskracivali i vecim saveznicima? Molim primjer.

Nama Ameri ne vjeruju? Proguglaj ESTA i VWP. Inace, Hrvatska je clanica Global Entry programa. Samo 4 europske drzave su clanice: Velika Britanija, Njemacka, Svicarska i Hrvatska. Proguglaj i to.

A to razmisljanje da se Hrvatska ne smije naoruzavat jer se Zapad boji odgovora Srbije valjda prolazi samo u beogradskom rezimu i njegovim glasnogovornickim medijima. Nemoj biti dio toga.

Inace, Hrvatska ne organizira svoje oruzane snage niti kupuje naoruzanje u odnosu na Srbiju niti bilo koju drugu od susjednih zemalja, ili u odnosu na bilo koju zemlju na svijetu. Ne zbog nekog pacifizma, nego zato sto bi to bilo strategijski pogresno. Zato se i kaze da Himarsi nisu usmjereni protiv nikoga. Oruzane snage RH moraju moci odgovoriti na citav niz scenarija, od jako vjerovatnih do malo vjerovatnih. I to se odnosi na veliku vecinu oruzanih snaga na svijetu. Iznimka koja mi pada sad na pamet je Tajvan, jer trenutno postoji samo jedan moguci neprijatelj Tajvana.

Zato, ako dodjemo Amerima i stavimo 100 milijardi eura na stol, dobit cemo sve sto zelimo izuzev nuklearnog naoruzanja.

Ro

Perko
Hrvatska je clanica NATO.Sto se tiče tvoje nebuloze da su nam nudili SU-30?Da su đabe mi to ne bi smjeli uzet a isto tako za tu veličinu aviona nemamo ni mi ni vi infradtrukturu

Pe

Sve su to igrarije, naravno da ne bi smeli uzeti Su-30, zato su ga verovatno i nudili.

Ali da zapadnjaci ne veruju tek tako nikome na Balkanu, ne veruju. Meteor neće imati niko osim Grčke. I to ne mislim samo na exSFRJ, niko iz bivšeg istočnog bloka, ni Rumuni (koje naoružavaju sa F-35) ili Bugari. Možda ne zauvek ali za neko možda i dugo vreme.
Za većinu hrvatskih aviona je trenutno bespotreban jer u principu nemaju AESA, ne znam šta će imati sledećih 6 koji stižu. Snagu postojećih radara potpuno iskorišćava i MICA NG koja je francuski ekvivalent AIM-120, što znači odlična raketa za sve. Ne znam što to smeta bilo kome, bilo Srbiji bilo Hrvatskoj osim nekakvog uvređenog ponosa.
Meteor je ionako raketa koja je i skupa i koja se proizvodi i prodaje na kašičicu. Samo osnovni komplet bi otprilike koštao kao još jedan avion. Za ozbiljniju upotrebu iste rakete moralo bi da se plati nešto za šta može da se kupi baš ozbiljan PVO. Do juče svi mogli efektivno da pogode leteći neboder na 20-30 km daljine sad svi pene za Meteorom. Dečja posla.

Inače, sporazumi kao sporazumi, papir svašta trpi, Hrvati strateški partneri Francuske ali strateški sporazum sa Francuskom preko decenije ima i Srbija. Papirići bez realne težine…

Bo

8 lansera, nije ni zasta osim za slikanje i parade. A rakete preskupe.

Odgovori
Sh

Čini mi se da je Ukrajina u prvom paketu dobila 8 komada HIMARS-a, nakon toga nastao je pakao za Rusiju. Ako 8 komada može zatiltati drugu svjetsku silu, onda mi se čini da to nije zanemariv broj za naše mikro okvire. Već su tu ljudi pisali, no ponovimo, HIMARS nije klasični VBR koji pokriva toliko i toliko kvadratnih metara, recimo za takve potrebe Hrvatska ima 31 rumunjski APR sistema, 6 Vulkana i 68 Rakova. HIMARS služi za precizno razaranje skladišta municije, koncentrirane tehnike, kolona u pokretu, zapovjednih mjesta – jer gađa ppepeljaru na stolu za kojim sjede generali, i tako dalje.

om

Za parade, a cijela Ukrajina ih je dobila tridesetak. Taj jedan lanser vrijedi više nego 50 ognjeva. Neka se ljudi obuće i apsolviraju znanje a za ostalo ćemo lako. Rakete preskupe…a koliko stvarno vrijedi ta raketa ako pogodi strateški cilj, pitam ja. Nije preskupa jer to je naše efikasno sredstvo odvraćanja ili udarac direktno u glavu agresoru.

KK

@ Shiva

Nece li Gradovi (APR), kao i vulkani itd za Ukrajinu kada se nabavi Himars?

@ omniameamecumporto

ć i č predstavljaju tezak izazov. Ako se posude „obuće“, nece biti srece s Himarsom :)

Th

@KK
Da ostanu na 8 lansera Himars? Ako bi za to sve dobili u zamjenu MARS 2 da. Dodatnih 16-24 komada. Himars bi bio preskup. Ako vec zele da
kupe Leopard-2 A8 onda nek se rijese Bradleya i uzmu nove Lynx.
Njemci su napravili gresku da su Ukrajinciman dali svoje starije Leopard-2. Treba li su ih sa Hrvatiman za njihove M-84A4 zamijeniti.
Vjerujem da bi Ukrajinciman to bilo draze.

Dj

>> Njemci su napravili gresku da su Ukrajinciman dali svoje starije Leopard-2

Radi se o 18 komada, to je dovoljno tek za tenkovsku cetu tako da greska, ako postoji, je minimalna.

Gr

prije nekoliko godina Vučić je ljubio i tapšao M29 avione,a sada kupuje rafale….sutra možda himarse (ako pobjedi Tramp)….konačno neka se svrsta
na jednu stranu pa makar i američku…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor