Tango Six je nedavno imao priliku da obiđe jedinu mađarsku fabriku aviona Magnus Aircraft, lociranu na civilnom aerodromu nedaleko od Pečuja (QPJ / PEV Pecs-Pogany Airport). Pored obilaska, čiji detaljniji snimak danas prikazujemo na kraju ovog posta, intervjuisali smo i direktora kompanije Lasla Boroša.
Obilazak proizvodne linije kulminacija je našeg dosadašnjeg izveštavanja o Magnus priči. Pretprošle godine imali smo priliku da letimo u njihovom glavnom proizvodu, avionu Fusion 212, izveštavali smo sa njihovog nastupa na sajmu u Fridrishafenu ali i pratili seriju poslednjih poslovnih dogovora koji koriste činjenicu da je Mađarska dobro politički pozicionirana prema Kini što će Magnusu koristiti jednom kada se u drugoj najmnogoljudnijoj zemlji na planeti liberalizuje regulativa vezana za generalnu avijaciju.

Magnus je, kako smo to javili u aprilu prošle godine, odlučio da za bazu osvajanja zemalja bivše Jugoslavije izabere Srbiju. Tada smo čuli najave da kompanija računa na prilike kako u našoj, tako i u zemljama okruženja, imajući u vidu da je privatno vlasništvo kompozitnih aviona u porastu.
Baza proizvodnje
Kroz Magnusovo postrojenje vodio nas je Gabor Fabian, Key Account Manager kompanije. Proizvodna lokacija počela je sa radom 2018. godine, četiri godine nakon osnivanja kompanije.
Fabrika se trenutno prostire na preko 8500 kvadrata. Kompanija ima stotinu zaposlenih od kojih su 15 inženjeri. Kako su kazali za Tango Six tokom obilaska, fabrika trenutno ima kapacitet za proizvodnju između četiri do šest aviona mesečno.

Glavni brend kompanije, Fusion linija aviona, pogonjena Rotaks motorima, u LSA (Light Sport Aeroplane) kategoriji, uskoro će dobiti i prirodnu evoluciju ponude. Magnus trenutno razvija Fusion 213 koji će biti prvi sertifikovani avion kompanije u CS-LSA kategoriji, namenjen za škole letenja koje će sa njim moći da obavljaju PPL, CPL, noć i IFR obuku. Letelica će biti pogonjena Rotaksom 912 a u planu je i sertifikovana verzija za akrobatsko letenje. Iz Magnusa još nisu spremni da javno prikažu letelicu iako smo se mi tokom obilaska uverili da je evolucija 212-ce gotovo završena.
Više o novom projektu kao i o drugim tipovima, procesu proizvodnje kompozita i o drugim interesantnim aspektima fabrike aviona, saznajte u našoj video reportaži:
Thomas
Da se ne lazemo. Do sada je AV promosivao Hrvatsku. Nisu uzeli MRLS ali RAFALE. Bez njega bi se obicni narod u Hrvatskoj bunio. Mora da Rafali ipak vrede tu suludu cenu. Zasto niu uzeli MARS ? Nisz teli prkositi ?
Feline
Lepo to rade Mađari, nego šta je sa srpskim fabrikama aviona?
vasiljevic204
Na Tango sixu sam nekada čitao o domaćoj fabrici aluminijumskih aviona iz Kraljeva aeroeast i fabrici kompozita ctt.rs iz beograda koji su imali odličan projekat lakog sportskog kompozitnog aviona. Vazduhoplovstvo mi je profesija, i obradovao sam se kada sam video napredan proizvod koji siguran sam ima mogucnost na svetskom trzistu. Odoh sada na sajt firme i stoji i dalje projekat Skywolf. Odlican avion. Jos tada sam pricao sa nasim probnim pilotom isti utisak i odusevljenje. Pogledajte samo sta je pipistrel uradio zasto mi u Srbiji koji smo u Jugi imali najacu avio industriju ne mozemo isto… odgovor verovatno unapred znam/znamo… pored toga ctt.rs ima dobru paletu bespilotnih letelica. Da li je moguće da niko osim profilisanog portala kao tango six ne primećuje ovako vredne assete u našoj zemlji i da se odlučujemo za reklamiranje i jos gore kupovinu tudjeg? Kao sto ste pisali kupuju se kineske bespilotne, a na sraman nacin se vazduhoplovstvo unizava i vrlo sporne licnosti / tajkuni se predstavljaju kao konstruktori i proizvodjaci nekakvih fantomskih proizvoda koji se na volseban nacin nude nasoj vojsci. Ja imam jos malo do penzije u toj istoj vojsci i jako sam ljut kada vidim prazne magacine i kada vidim ko vodi sektor materijalnih resursa i razvoja u vs… a onda se od nas trazi da kao 99 pomocu stapa i kanapa branimo zemlju…javna je informacija da imamo jako losu popunjenost vojske i fali nam kadrova na svakoj poziciji…a drzava cini sve da nas dodatno demotivise…do te mere da moje kolege koje su pred penzijom razmisljaju da li da napuste vs i posao za koji su se skolovali i radili ceo zivot…
ЈУПЕК
Право у мету! Велико питање како то да тако богато наслеђе у авио индустрији, не само из Југославије, већ и краљевине СХС, где су Срби имали велики број фабрика, није опстало? Посебно што је очигледно да имамо изузетне инжењере у тој области. Као доста млађи колега сматрам да су пројекти ЦТТа испред времена. Али у последње време нема никаквих нових информација… Лепа је репортажа али жалосно је да овакву производњу немамо у Србији, када могу Словенци и Мађари који не баштине тако велику традицију … А када ми „коње“ за трку имамо… али и коње на власти…